Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

O ile dobrze rozumiem masz na mysli nieprzyjecie zawiadomienia o popelnieniu przestepstwa, tak? Bo o tym, czy wystawic mandat lub udzielic pouczenia, policja decyduje po przeprowadzeniu czynnosci sprawdzajacych (m.in. po zbadaniu, czy zdarzenie nosi znamiona przestepstwa/wykroczenia, czy nie zachodza przeslanki wylaczajace bezprawnosc czynu etc.). A co do zawiadomienia, to jesli je napiszesz i wyslesz na adres pocztowy/mailowy komendy, to zostanie ono ujete w papierach, sprawdzone, mozesz zostac wezwany na swiadka etc. W tym konkretnym przypadku nie wroze Ci jednak sukcesu, poniewaz taki trolling mozna latwo prawnie skontrowac ustawa o gwarancjach wolnosci sumienia i wyznania.

Odnośnik do komentarza

W jaki sposób odliczyć koszt biletu okresowego imiennego w zeznaniu PIT. Mam zaświadczenie z kadr, z trzema punktami, koszt biletu roczny, opłata pracownika, dofinansowanie pracodawcy od którego został potrącony podatek dochodowy pracownika.

 

Koszt roczny bilety powyżej 3000 PLN

Odnośnik do komentarza

Koszt biletu odliczasz jako "koszt uzyskania przychodu". Standardowe ryczałtowe koszty dla dojeżdżających, które wykazuje pracodawca to jest 1668,72 zł rocznie - w zeznaniu zamiast tej kwoty uwzględniasz koszty dojazdów w rzeczywistej wysokości czyli 3000 zł.

Odnośnik do komentarza

Koszt biletu odliczasz jako "koszt uzyskania przychodu". Standardowe ryczałtowe koszty dla dojeżdżających, które wykazuje pracodawca to jest 1668,72 zł rocznie - w zeznaniu zamiast tej kwoty uwzględniasz koszty dojazdów w rzeczywistej wysokości czyli 3000 zł.

 

Dzięki wielkie :witaj:

Odnośnik do komentarza

Jeden z moich znajomych zakupił wczoraj w sklepie nową kartę graficzną. Z 'jakiś tam'(ogólnie jest całkowicie sprawna) względów jednak nie spełnia ona jego oczekiwań. I teraz pojawia się pytanie, czy są jakieś przepisy, które pozwalają taką kartę zwrócić i otrzymać za nią z powrotem kasę, czy można tylko liczyć na dobrą wolę sprzedawcy(lub ew. wymienić ją za dopłatą na coś lepszego)?

Odnośnik do komentarza

Jeden z moich znajomych zakupił wczoraj w sklepie nową kartę graficzną. Z 'jakiś tam'(ogólnie jest całkowicie sprawna) względów jednak nie spełnia ona jego oczekiwań. I teraz pojawia się pytanie, czy są jakieś przepisy, które pozwalają taką kartę zwrócić i otrzymać za nią z powrotem kasę, czy można tylko liczyć na dobrą wolę sprzedawcy(lub ew. wymienić ją za dopłatą na coś lepszego)?

dobrą wolę sprzedawcy. Chyba, że kupił przez internet, wtedy ma 10 dni na rezygnację z zakupu.

Odnośnik do komentarza

dobrą wolę sprzedawcy. Chyba, że kupił przez internet, wtedy ma 10 dni na rezygnację z zakupu.

 

Oki, dzięki za opinię. :)

 

@Pucek- wyobraź sobie, że tak. Ba, zapytałem też na dwóch innych forach, zapytałem kilka znanych mi osób. Bo zwyczajnie chciałem mieć absolutną pewność, jak to z tą sprawą jest. :)

Odnośnik do komentarza

W przypadku, gdy jestem rencistą ZUS sam mnie rozlicza z podatku, ale co w przypadku, gdy dorobiłem sobie pewną kwotę? Nie przewyższyła ona jednak tych ustawowych 3091 zł to powinienem rozliczyć się z tej pracy PIT-em 11? Czy jest to "oddzielna" kwota, czy sumuje się razem z dochodami z tytułu renty?

Odnośnik do komentarza

Tio, ratuj :D

 

„Podatek w formie karty podatkowej pomniejsza się o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się karte podatkową, NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ 7,75% podstawy wymiaru tej składki.”

 

Czyli jeżeli miesięczna należność ustalono na kwotę 242 zł, to:

Odejmuję od tego 219,19 zł? (http://zus.pox.pl/skladka-zdrowotna-2012.htm)

 

A co z tym 7,75%? Ile muszę zapłacić podatku za styczeń?

Odnośnik do komentarza

@jmk: w zeznaniu rocznym rozliczasz wszystkie dochody; czyli dochód z renty i pozostałe dochody - masz wobec tego obowiązek złożyć zeznanie PIT-37. Dochody z obu źródeł sumujesz i liczysz podatek.

@Guli: składka zdrowotna przedsiębiorców to jest 9% podstawy wymiaru - tą minimalną podstawą wymiaru jest 60% przeciętnego wynagrodzenia - minimalna składka wynosi więc od styczna 254,55 zł. Od podatku możesz odliczyć jednak tylko 7,75% podstawy wymiaru, czyli 219,19 zł - co wynika z wyliczenia: 254,55 x 7,75/9.

Za styczeń zapłacisz więc do US: 242 - 219,19 = 23 zł (po zaokrągleniu do pełnych zł). I tak co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Czy jest w sieci jakiś dobry program do rozliczania PITów? Byłoby super żeby jak coś podpowiedział gdzie, co należy wpisać.

W internecie mogę znaleźć różne programy ale chciałbym żeby był aktualny i wszystko dobrze policzył tak żeby nie było jakichś problemów z US później.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...