Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Ale w tej paczce były buty naprawione czy te które im oddałeś? Jeżeli to były buty nienaprawione to jak sądze w paczce było również pismo wyjaśniające dlaczego nie uznają reklamacji. To że paczka była źle zaadresowana wcale nie oznacza, że sklep nie dopełnił terminu. Moim zdaniem tego nie udowodnisz - paczka przyszła na Twój adres, z Twoim imieniem. Pomyłka w nazwisku to mógłbyć zwykły błąd bądź tak właśnie zostało Twoje nazwisko zapisane na formularzu z reklamacją. Zamiast próbować walczyć i twierdzić że reklamacja jest uznana, na Twoim miejscu próbowałbym walczyć z tym, że reklamacji nie uznali.

Odnośnik do komentarza

W paczce były moje nienaprawione buty. Mój brat dostał też paczkę, bo ma dokładnie tę samą usterkę w butach i znam treść pisma tłumaczącego reklamację. Paczka była zaadresowana na mój adres, ale w teorii nie na mnie, ponieważ nazywam się inaczej, a to, że wiem, że to była moja paczka, to jest imo druga strona medalu. Moja nazwisko w piśmie reklamacyjnym zostało dobrze napisane, bo mam kserokopię tego pisma. Ktoś w sklepie popełnił błąd i chciałem go wykorzystać, ponieważ wiem, że nie reklamacja byłaby nieuznana.

Odnośnik do komentarza

Sklep ma dowód, że wysłał w terminie do Ciebie paczkę. Błędne nazwisko to zwykła pomyłka - owszem, możesz próbować walczyć, bo w terminie nie dostałeś żadnej informacji o rozpatrzeniu reklamacji ale sklep też ma "podkładkę", że jednak Cię próbował w terminie o tym poinformować. Przepis mówi tylko o "obowiązku ustosunkowania się do żądania". Przepis nie wskazuje jednak w jakiej formie to "ustosunkowanie się" powinno nastąpić.

A ponieważ nie masz nic do stracenia to możesz próbować :)

Odnośnik do komentarza

@zovalik: obecnie przepisy nie wymagają podpisywania faktury a tym samym zamieszczania informacji o tym kto ją wystawił. Wystawcą faktury z reguły jest sprzedawca określony na fakturze. W związku z tym nie ma znaczenia, że widnieje na niej Twoje nazwisko i podpis. Na Twoim miejscu lepiej bym jednak tego nie robił, bo gdy któremuś urzędnikowi będzie się nudziło to może zacząć dociekać kim jest osoba wystawiająca faktury i czy np. otrzymuje ona z tego tytułu jakieś wynagrodzenie.

Ale generalnie nie ma problemu.

 

@jason: może tutaj znajdziesz odpowiedź na pytanie

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Panowie drodzy, były mój już pracodawca (orange k***a) próbuje pozbawić mnie i kilku innych niepracujących już tam osób uczciwie zarobionej prowizji. Praca odbywała się na zasadzie umowy-zlecenia odnawianej co miesiąc. Prowizja ta była wypłacana kwartalnie, od drugiego kwartału cudowny orange wymyślił sobie przesyłanie jej na karty Sodexo. Wypłata opóźniała się, miała w końcu nadejść w miniony piątek. I nadeszła, ale nie do wszystkich. Otóż firma powołuje się rzekomo na jakiś zapis regulaminu, który zmienił się już po moim odejściu jakoby prowizja nie należała się osobom, które w firmie już nie pracują. Na szczęście bezpośredni przełożeni złożyli już reklamacje. Teraz z niecierpliwością muszę czekać na jej wynik.

 

I pytanie, które mam, brzmi:

Czy ma podstawy prawne pozew do sądu pracy osób poszkodowanych w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza

Ponieważ pracowałeś na umowie zleceniu to wszelkie podstawy prawne do świadczeń wynikają z umowy. Nie widząc umowy trudno powiedzieć czy masz prawo do świadczeń i czy orange może się wypiąć.

W dodatku nie sąd pracy jest tutaj właściwy a zwykły sąd cywilny. Nie byłeś pracownikiem, nie chronią Cię przepisy Kodeksu pracy.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

Dzięki Tio za pomoc i kolejne pytanie.

 

Pit-16a - konkretnie w polu C:

 

Zapłacona kwota składki: 254,55 zł, (płaciłem co miesiąc, pełny rok)

Odliczona kwota składki: ??? ile to ma być?

 

Księgowa (która już nie pracuje w biurze rachunkowym, gdzie miałem blisko) napisała mi tak:

 

wpisuje tam Pan jedynie swoje dane oraz wysokośc skladek na ubezpieczenie zdrowone w wysokości 7,75%

 

7,75% * 254,55 zł wychodzi mi 19,72 zł, ale Kartę Podatkową ustalono mi na 242 zł, a płacę 23 zł (po zaokrągleniu) tak jak mi wyliczyłeś w lutym ubiegłego roku i tu mam problem, jaką kwotę należy wpisać w odliczonej kwocie składki?

 

I jeszcze jedno: Prowadzę tylko działalność, więc wypełniam tylko Pit-16a? (innych przychodów brak)

Odnośnik do komentarza

Zapłacona kwota składki to tak jak piszesz 254,55 zł. Odliczona to 7,75% podstawy wymiaru składki - a zapłaciłeś składkę od 9% podstawy wymiaru więc do odliczenia wpisujesz: 254,55 x 7,75/9 = 219,20 i tyle właśnie wpisujesz. W efekcie twoja Karta Podatkowa, czyli 242 minus składka podlegająca odliczeniu 219,20 daje 22,8 (w zaokrągleniu 23).

Odnośnik do komentarza

Tio, co byś poradził/wybrał.

 

Odwieszam w tym tyg. jednoosobowa DG i chce zaczac samodzielnie prowadzic ksiegowosc. Do wyboru mam dwa rozwiazania:

 

* kupic MK Rzeczypospolitej

* skorzystac z ksiegowosci online

 

Sprawa jest dosc prosta 1-4 faktury sprzedazowe w miesiacu, przejscie na VAT, gora 20 dokumentow kosztowych (w tym umowy o dzielo, ew. umowy zlecenie). Dotychczas placilem 200 zl netto za ksiegowosc, ale szczerze powiedziawszy szkoda mi tej kasy, bo samo łażenie z papierami zajmowalo mi czas. Poza tym to 2400 rocznie. Troche mnie to boli.

 

Co byś polecił?

Odnośnik do komentarza

To można nim tio, słowo ode mnie... Zdecydowanie MK. Sam korzystam od blisko dwóch lat - program prosty (księgowa w firmie pomogła mi jedynie odpalić go pierwszy raz - kwestie ustalenia progów podatkowych, jakieś ZUS-y etc.), na bieżąco aktualizowany, koszt niewielki - nie wiem, jak w tym roku, ale w ubiegłym płytkę dorzucali do "Rzeczpospolitej", a do kupienia za 10 zł była też na Allegro. Do ogarniania takiej ilości rzeczy miesięcznie, o których piszesz, wystarczy spokojnie.

Odnośnik do komentarza

Sam kiedyś korzystałem z MK i sobie chwaliłem. Nie wiem jak jest teraz, podobno nie dodają już jej do gazety a na stronie sklep.rp.pl program kosztuje 49 zł. W każdym razie bardzo dobrze działała pomoc techniczna - odpowiedzi na maile były szybkie i precyzyjne. W sumie jakościowo był niewiele gorszy od optimy, której używam teraz a która kosztowała ok. 1000 zł plus 200 zł rocznej asysty.

Taka niewielka liczba dokumentów pozwala by ogarnąć to samemu (choć oczywiście bywa i tak, że np. zdarzało mi się siedzieć z godzinę nad jednym dokumentem kombinując jak mam go zaksięgować - więc raczej nie ilość ale to czego te dokumenty dotyczą ma większe znaczenie). Wystarczy, że np. zdarzy Ci się sprzedaż do innego kraju - to samo ustalenie jaką fakturę powinieneś wystawić a potem jak ją zaksięgować (nie wspominając o obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT-UE) i jak ją wykazać w deklaracji - to sprawi, że możesz machnąć ręką na te 200 zł i mieć spokój. Jak rozumiem zlecasz też prace na umowę o dzieło czy zlecenie? To trochę komplikuje rozliczenia - szczególnie umowa zlecenie, która może podlegać pod ZUS - dojdzie Ci wtedy dodatkowa ewidencja no i konieczność zabawy Płatnikiem (mimo iż jest to w sumie niezły program to jak mało który potrafi wk..ić użytkownika). Poza tym dochodzi potrącanie zaliczek, ich odprowadzenie i przygotowanie PIT-11. Chyba że wypłacasz wynagrodzenia do 200 zł.

Nie mam zdania o księgowości internetowej, nie wiem do końca na jakiej zasadzie to działa (rozumiem, że jest to coś wiecej niż tylko dostęp online do programu księgowego.

 

Jeżeli masz jakieś pojęcie o podatkach i księgowości to spoko bierz MK a w razie problemów z podatkami wal do mnie. Jezeli jednak jest to dla Ciebie czarna magia to przynajmniej na początku trochę będziesz musiał się podszkolić

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...