Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Smetek: to nie jest faktura VAT marża (mylisz pojęcia). To jest sprzedaż przez VATowca towaru używanego przy kupnie którego nie przysługiwało mu odliczenie VAT i wystawił on dla Mauro fakturę VAT, w której sprzedaż korzysta ze zwolnienia w podatku.

Tak czy inaczej Mauro nie musi zgłaszać tego zakupu do US i nie będzie płacił podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnośnik do komentarza

W październiku kończy mi się renta (miałem na 2 lata), nie będę ukrywał, że jest mi bardzo potrzebna, nie tyle sama jej kwota, ale to, że jest, bo dzięki temu mam ubezpieczenie i mogę się leczyć... czy istnieje możliwość wcześniejszej próby przedłużenia, żeby nie było np. miesięcznej luki w świadczeniu?

 

O ile mi przyznają ;)

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie odnośnie rozliczenia z fiskusem. Otóż remontowałem mieszkanie i zakupiłem tapety, kleje, drzwi do mieszkania. Pytanie czy mogę to odpisać od podatku ? Czy ulga mieszkaniowa mnie przysługuję, czy z takiego przywileju może skorzystać tylko osoba niepełnosprawna ? I jeżeli mogę, to co dokładnie mogę odliczyć ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mam zamiar wynająć nowe mieszkanie. Mam już upatrzony jeden lokal i właściciel przysłał mi wzór umowy na maila. Jednak są tam 1/2 rzeczy, których nigdy wcześniej nie spotkałem i trochę niepokoją. Mam podpisać notarialnie oświadczenie o poddaniu się egzekucji i zobowiązania się do opróżnienia i wydania lokalu (paragraf 2 umowy) dalej jest informacja o wypowiedzeniu umowy i paragraf4 punkt4 mi się nie podoba, czy to daje mozliwość wypowiedzenia umowy i nakazaniu w ciągu 7dni wyprowadzki?

Czy taka umowa pozwala właścicielowi w każdej chwili przyjście i powiedzenie spadaj?

 

 

Link do umowy

 

Czy taka umowa jest dla mnie bezpieczna?

Odnośnik do komentarza

Masz do czynienia z umową najmu okazyjnego, która z założenia trochę bardziej chroni właścicieli mieszkań (właśnie w zakresie przeprowadzenia eksmisji po rozwiązaniu umowy najmu). W zamian właściciel ma obowiązek zgłosić umowę w US co by była pewność, że w zamian za przywileje będzie płacił podatki.

Te rzeczy, które Cię niepokoją to właśnie nowości, które wprowadziły przepisy o najmie okazjonalnym. Ja bym jednak zmienił par. 2 pkt 2 bo można z niego wyciągnąć wniosek, że musisz opróżnić lokal na żądanie wynajmującego (w domyśle: kiedy przyjdzie mu ochota by Cię wyrzucić). Prawidłowo, zgodnie z przepisami takie żądanie wynajmujący może przedstawić po rozwiązaniu, wygaśnięciu umowy najmu: czyli najpierw musi z Tobą rozwiązać umowę (np. z powodów o któych mowa w umowie) a dopiero potem Cię wyrzucić.

Poza tym, dla Ciebie jest to trochę droższa umowa bo musisz przedstawić oświadczenie notarialne (maksymalny koszt takiego oświadczenia to 150 zł)

Paragraf 4 pkt 4 jest moim zdaniem nie do sprawdzenia przez wynajmujacego, bo skąd ona może się dowiedzieć że utraciłeś możliwość przeprowadzki?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Artykuł 162 KP mówi że...

 

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

 

Nie mam ochoty brać w tym roku dłuższego urlopu. Czyj to jest problem, aby dopilnować tego przepisu, mój czy pracodawcy? Jeżeli pracodawca się kapnie powiedzmy w grudniu, że nie miałem długiego urlopu czy ma prawo wysłać mnie na przymusowy odpoczynek?

Odnośnik do komentarza

Artykuł 162 KP mówi że...

 

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

 

Nie mam ochoty brać w tym roku dłuższego urlopu. Czyj to jest problem, aby dopilnować tego przepisu, mój czy pracodawcy? Jeżeli pracodawca się kapnie powiedzmy w grudniu, że nie miałem długiego urlopu czy ma prawo wysłać mnie na przymusowy odpoczynek?

 

Jeżeli się nie zgodzisz to nic cię nie zmusi do wzięcia tych 14 dni.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zastanawiałem się, czy wrzucić to tutaj czy do pomóżmy sobie w szkole, ale pytania mają charakter czysto prawny, więc pozwolę sobie tutaj: jakim występkiem możemy zaszkodzić organizacji? Oraz kto i kiedy może zmienić stawkę podatku VAT? Próbowałem googlować, ale w obu przypadkach nie udało mi się znaleźć jasnej odpowiedzi na powyższe pytania. Jak coś są to pytania związane z przedmiotem jaki mam na pierwszym roku (wstęp do prawa).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...