Skocz do zawartości

Islands of Peace


łaziii

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak ty ogarniasz tak liczną kadre ;) widze że stosujesz niezłą rotacje skoro w sezonie rozegrałeś 51 spotkań, a najczęściej grający Slatten wystąpił i tak tylko w 36..

 

ekhm, ja w Scarborough w ostatnim sezonie wyprobowalem ok 45 pilkarzy - tu naliczylem "zaledwie" 35 :P

Odnośnik do komentarza

Ale pewnie spotkań rozegrałeś przynajmniej o 20 więcej?

Ojala - szybki, zwinny, wysoki i tyle. Niby nic specjalnego, ale strzela! :)

----------------------------------------------------

 

Równo rok temu, na początku stycznia 2018 r., organizacja IFK Mariehamn zrobiła najważniejszy krok w swojej historii. Po 10 latach mojej ciężkiej pracy i ciułania każdego grosza wreszcie MIFK stał się klubem profesjonalnym. Ten moment zapoczątkował najlepszy sezon w dziejach drużyny, z trzecim tytułem Veikkausliigi, awansem do Champions League oraz rocznym zyskiem niemal 7 milionów euro.

 

Po 12 miesiącach zarząd klubu oraz radni miasta, najwyraźniej rozentuzjazmowani sukcesami oraz wspaniałą atmosferą wokół klubu, podjęli kolejne kluczowe decyzje. Ciasna i zacofana Wiklöf Holding Arena zostanie zmodernizowana i rozbudowana o kolejne 2 tysiące miejsc (dzisiaj 5000 miejsc, w tym 700 siedzących). Dodatkowo baza treningowa dla pierwszego zespołu także zostanie odnowiona. Wszystko to w pół roku za kwotę niespełna 5 milionów euro. Drogo, ale ta inwestycja szybko się zwróci i przyniesie pożytek na długie lata.

 

Pamiętajmy, że w zeszłym roku rozbudowano już bazę treningową i akademię dla najmłodszych piłkarzy MIFK. To był priorytet, bo wychowankowie od zawsze stanowili ważny element w strategii nie tylko klubu, ale i miasta. Wszyscy byliśmy dumni, że rdzenni Alandczycy biegają w biało-zielonych barwach po boiskach Veikkausliigi i przynoszą chlubę naszemu malutkiemu archipelagowi. W styczniu puszyliśmy się jak pawie z powodu naszego największego diamentu, który szlifowany był w szkółce MIFK. Rozgrywający Mattias Larsson, urodzony 23 lata temu w Mariehamn, stał się najsmaczniejszym kąskiem na Półwyspie Apenińskim. Tego błyskotliwego rozgrywającego, który do Ascoli przybył przez nasz zespół oraz CSKA Sofię, zapragnęły w swoich szeregach takie drużyny jak Napoli, Roma, czy Ajax. Najwyższa oferta napłynęła ze stolicy Kampanii i właśnie tam powędrował Mattias za 12,25 miliona euro. Możemy więc już śmiało powiedzieć, że wychowaliśmy rodzącą się gwiazdę europejskiego futbolu.

Odnośnik do komentarza

Po zeszłorocznej transferowej ofensywie, kiedy to do MIFK przybyło aż 19(!) nowych piłkarzy, postanowiłem ustabilizować kadrę. Potrzebujemy zgrania i aklimatyzacji tak wielkiej liczby zagranicznych zawodników. Skład stał się bardzo szeroki, a nadmiar napastników i obrońców zaczął stanowić nie lada problem. Dlatego nie zmartwiłem się zbytnio sprzedażą stoperów Jussi Utriainena (20, DC, FIN u21 19/0) do CSKA Sofia i Stefana Augustssona (22, DC, FIN u21 13/1) do Strømsgodset za łączną kwotę 4 milionów euro (2,5 miliona płatne w ratach) oraz 40% ich kolejnego transferu. Wcześniej czy później i tak straciłbym tak uzdolnionych piłkarzy, a przecież w naszym zespole juniorskim czeka kilku innych z podobnym potencjałem.

 

Po tych dwóch istotnych zmianach środek obrony wygląda następująco: pierwsze skrzypce grać będą Chorwaci Aravic, Cvetkovic i Brazylijczyk Rodrigues, a szansę gry z ławki otrzymają 20-letni Finowie Johansson, Aravirta i Friberg, którzy przesunięci zostali z drużyny juniorskiej.

 

Na bokach obrony bez większych zmian. Po lewej stronie wciąż królować będą wychowanek Appel oraz Visuri. Jest też solidny Kahilakoski, ale chyba czas poszukać na niego chętnego. Na prawej stronie grać będzie wychowanek Svensson oraz doświadczony Ekström, choć i Cvetkovic dobrze czuje się na tej pozycji.

 

Z licznego grona defensywnych pomocników ubył nam kapitan Tuomanen (33, DM, FIN), a jednocześnie z zespołu juniorów dołączył 20-letni Duńczyk Morten Nielsen. Pierwsze skrzypce grać będą Czech Vecera oraz Kameruńczyk Boumsong, ale póki co ten pierwszy leczy alandzką depresję, a drugi zerwany mięsień łydki. Ich pewnym zmiennikiem będzie nasz nowy kapitan, wychowanek Ingemar Persson.

 

Na rozegraniu też mam w kim wybierać. Jest wspaniały wychowanek Isaksson, doświadczony Oikkonen oraz młodziutki Robert Persson. Na tej pozycji może też występować świetnie podający Vecera. Mnie jednak od kilku nocy śni się niesamowity Alexandr Victorov, którego w Lokomotiwie Moskwa wypatrzył mój skaut. Na nagraniach DVD 23-letni Rosjanin prezentuje się znakomicie, ale jego klub żąda za transfer aż milion euro. Sam zawodnik także zapewne zaśpiewa najwyższą pensję w zespole, a wszystko to w sytuacji, w której mam już 3-4 dobrych piłkarzy na tę pozycję. Wciąż więc się zastanawiam, czy jest sens rozbijać skarbonkę.

 

Na obydwu skrzydłach przeciwna sytuacja. Na prawej tworzy się dziura, bo Kenijczyk Ekhalie będzie w tym roku świętować już 31 urodziny, a Isaksson najlepiej sprawdza się w środku pola. Opcją jest Ekström, ale ten także przekroczył trzydziestkę. To co zachęca mnie do potencjalnego ściągnięcia Victorova to właśnie fakt, że mimo przeciętnej szybkości może grać on także na prawej flance. Z kolei na lewym skrzydle zakończyła się era wychowanka André Hansella (34, D/ML, FIN), który zawiesił buty na kołku oraz Stafana Svenlina (29, AMRLC, FIN u21 6/1), który za darmo przeszedł do FC Lahti. Teraz pierwsze skrzypce grać będą Chorwat Klaric oraz świeżo pozyskany Ingimarsson. Są też młodziutcy Hosio i Pavlovic więc na kilka lat pozycję tę mam obstawioną.

 

W ataku kłopoty bogactwa, bo mam aż sześciu równorzędnych zawodników, którzy palą się do gry. Ważne w naszej taktyce role odgrywających dzielić będą Włoch Pistone oraz Norweg Slåtten. Z kolei szybkich napastników mam aż czterech: Miftakhov, Ojala, Karring i Toplak. Nie zapominajmy też o 17-letnim fenomenie Leonie Hansenie oraz bramkostrzelnym wychowanku Söderbergu. Sytuacji nie uzdrowiło odejście Asko Härkonena (26, AM/FC, FIN) i wciąż najwięcej pożytku przyniosłaby sprzedaż dwóch snajperów. Póki co nie ma jednak zainteresowanych, a sam nikogo na listę transferową nie wystawię.

 

I wreszcie pozycja bramkarza. Tutaj przeżyliśmy kolejne bolesne rozstanie z wychowankiem. Anders Överström (33, GK, FIN) zażądał zbyt wysokiej pensji za rolę golkipera numer 3 i wielce rozczarowany zakończył 17-letnią przygodę z MIFK. Najprawdopodobniej spotkamy się w przyszłym sezonie przy okazji starć z FC Honką lub VPS Vaasą. To odejście wyjaśniło sytuację w naszej kadrze, gdzie bluzę z numerem 1 dzierżyć będzie Vlk, a kilkanaście spotkań w roku powinien też rozegrać Hradecky. W juniorach szlifujemy talent innego Czecha, 17-letniego Davida Vaculika.

Odnośnik do komentarza

a nie wiem ile, trzeba by policzyc :-k

38 Premiership + ok. 10 puchary krajowe + ok. 10 Puchar UEFA to daje plus minus 50 spotkan :-k

 

Feno, dobrze liczysz :keke:

 

Kadra naprawdę imponująca, ale liczba napastników mnie przeraża ;] chyba te rozpisanie kadry pomogło najbardziej Tobie, co by sobie ułożyć wszystko 'na papierze'. Dobra robota.

Odnośnik do komentarza

@Vetr - sturlali się niżej :]

 

Łaziii, tak czytam i czytam... i zaczynam być cholernie zazdrosny. Z drugiej strony zmotywowałeś mnie do działania, bo dotychczas w tym swoim Floy to ja tylko kontrolowałem czy mi pensję przelewają na konto. Pięknie nas uraczyłeś tymi wszystkimi screenami, jestem ciekaw jak spisywać się będzie środek obrony po odejściu Augustssona.

 

W Norwegii w meczowej kadrze musi być co najmniej czterech wychowanków klubu, czy w Finlandii jest podobnie?

Odnośnik do komentarza

Dzięki za dobre słowo :zawstydzony:

 

W Finlandii nie ma obostrzeń co do minimalnej liczby wychowanków. Jest jedynie limit 3 piłkarzy spoza UE. Nie wiedzieć jednak dlaczego, warunek ten dotyczy niemal tylko piłkarzy z Ameryki Południowej, a tych z Afryki, czy Rosji już nie. Jakiś bug? :-k

 

Kadrę Polski pokażę, gdy będę miał więcej czasu i wreszcie odpalę FMa. Teraz okres firmowych wigilii :impreza: i nie mam sił wieczorami ;)

Odnośnik do komentarza

może i głupie pytanie, ale zawsze wstydziłem się je zadać: tabelki to sprawa skryptu, czy ręczna robota? :zawstydzony:

 

swoją drogą. jestem pod wrażeniem cierpliwości i determinacji. teraz skopać wszystkie tyłki i cieszyć się z jakiegoś jewropejskiego trofeum :keke:

Odnośnik do komentarza

może i głupie pytanie, ale zawsze wstydziłem się je zadać: tabelki to sprawa skryptu, czy ręczna robota? :zawstydzony:

 

Opcja Wydruku z FMa, a ułożenie na forum to kwestia tagu code :]

 

swoją drogą. jestem pod wrażeniem cierpliwości i determinacji. teraz skopać wszystkie tyłki i cieszyć się z jakiegoś jewropejskiego trofeum :keke:

 

c'nie? :keke: Trza pokazać światu, że Finlandia to nie są ogórki do bicia! Prawda, łaziii?

Odnośnik do komentarza

Wy się możecie bawić w Finlandii. Ja sobie jeszcze zostanę w Szwecji, aby zrobić grunt pod nowy Potop i Wojnę Północną! :war:

 

I tak skończysz zmiażdżony butem z Kuopio i pięścią z Alandów :D

 

Wielu już próbowało, a Finowie to bardziej atrakcja turystyczna, niż jakikolwiek przeciwnik w Skene :keke:

Odnośnik do komentarza

Wy się możecie bawić w Finlandii. Ja sobie jeszcze zostanę w Szwecji, aby zrobić grunt pod nowy Potop i Wojnę Północną! :war:

 

I tak skończysz zmiażdżony butem z Kuopio i pięścią z Alandów :D

 

Wielu już próbowało, a Finowie to bardziej atrakcja turystyczna, niż jakikolwiek przeciwnik w Skene :keke:

 

Z naszymi siłami byś przegrał - gwarantuję :D

Odnośnik do komentarza

Wy się możecie bawić w Finlandii. Ja sobie jeszcze zostanę w Szwecji, aby zrobić grunt pod nowy Potop i Wojnę Północną! :war:

 

I tak skończysz zmiażdżony butem z Kuopio i pięścią z Alandów :D

 

Wielu już próbowało, a Finowie to bardziej atrakcja turystyczna, niż jakikolwiek przeciwnik w Skene :keke:

 

Z naszymi siłami byś przegrał - gwarantuję :D

 

Nie cfaniakuj, bo jak Cię bym Kadyksem pocisnął, to by Ci wełna z owcy zeszła :keke:

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...