Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (w przypadku spadku momentem nabycia spadku jest data zgonu spadkodawcy - czyli liczymy od końca roku, w którym nastąpił zgon) do dnia sprzedaży upłynęło ponad 5 lat to taka sprzedaż będzie wolna od podatku. Jeżeli nie upłynęło to czeka Cię podatek (choć można skorzystać z odliczeń). Sposób opodatkowania lub możliwa ulga zależą od roku, w którym nastąpiło nabycie, bo tutaj przepisy wyjątkowo często się zmieniały i w efekcie możliwe są 3 różne stany prawne :)

Odnośnik do komentarza

Może. Po pierwsze: w podróży zagranicznej pracodawca obowiązkowo wypłaca pracownikowi zaliczkę w walucie danego kraju. W podróży krajowej pracodawca wypłaca zaliczkę na wniosek pracownika. Jeżeli pracownik wnioskuje o zaliczkę to pracodawca ma obowiązek mu ją dać. I teraz: pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia niezgodnego z prawem. Jeżeli więc pracownik wystąpił z wnioskiem o zaliczkę (w przypadku podróży krajowej) a pracodawca mu jej nie dał to pracownik ma prawo odmówić wykonania takiego polecenie (może przecież zwyczajnie nie mieć pieniędzy by za swoje pojechać w podróż).

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Zgodnie z artykułem 188 Kodeksu Pracy, jednemu z rodzicow przysluguja 2 dni rocznie "urlopu" z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 (lub po 1 dniu dla kazdego - mniejsza o to).

Wiec chciałem z takiego "urlopu" skorzystac, a pracodawca mi odmowil twierdzac, ze nie moge brac "opieki", gdy moja żona jest na macieżyńskim. Aczkolwiek, gdy prosilem o podstawe prawna - nie potrafil mi jej pokazac.

I teraz moje pytanie - czy kadrowa robi mnie w bambuko, czy jakis przepis jednak mi tego zabrania?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość MitnickMike

No i kolejny raz jestem w potrzebie :> Ostatnio tyłek uratował mi tio... Mianowicie chodzi o rozpoczęcie własnej działalności i związane z tym rodzaje dofinansowań. Województwo świętokrzyskie objęte jest funduszem rozwoju regionów wschodnich (czy jakoś tak) i m.in z tego źródła można uzyskać dofinansowanie pierwszej działalności. Kolejnym źródłem jest PUP (tego bym chciał uniknąć). Czy ktoś korzystał już z takich dofinansowań? Potrzebuję ogólnych opinii.

Odnośnik do komentarza

Temat o prawie jest zamknięty, więc zapytam tutaj.

 

Istnieje jakaś możliwość "zmuszenia" osoby, bliskiej krewnej do leczenia psychicznego? Osoba ta ma problemu ze sobą od dawna, miała kiedyś próbę samobójczą zakończoną wizytą na pogotowiu (tabletki), przez jakiś czas się uspokoiła i podczas terapii rodzinnej psycholog stwierdził, że ma poważne problemy psychiczne (to mi powiedział w oczy), terapia się trochę posypała, sytuacja się pogorszyła i ta osoba po raz drugi podjęła próbę samobójczą - wylądowała w szpitalu, ale nic poważnego nie było, po kilku dniach wyszła. Lekarz rodzinny chciał jej dać skierowanie do szpitala psychiatrycznego - odmówiła (nie jest świadoma swojej choroby). Stosuje dookoła wszystkich szantaż emocjonalny, telefony, smsy, maile, pm na nk, że to już koniec, żegna się i różne niemiłe gadanie itp itd

Można coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza

Dzięki ubu.

 

To jeszcze jedno pytanie zadam, bo już mnie skołowano. Żeby dostać rentę trzeba mieć doświadczenie zawodowe ? Tzn trzeba mieć jakaś pracę "zaliczoną" ? Czy wystarczy mi zaświadczenie o niepełnosprawności?

Odnośnik do komentarza

Jednak jeszcze jedno pytanie.

 

Czy jeśli zadłużeni rodzice nie spłacają swoich długów, a mają dzieci pełnoletnie, które studiują, ale też zamierzają podjąć pracę to czy może jakiś bank czy komornik zabierać dzieciom z pensji?

 

Wiem, że po śmierci rodziców przy odrzuceniu spadku długi nie przechodzą, ale jak jest w przypadku życia rodziców?

Odnośnik do komentarza

Jednak jeszcze jedno pytanie.

 

Czy jeśli zadłużeni rodzice nie spłacają swoich długów, a mają dzieci pełnoletnie, które studiują, ale też zamierzają podjąć pracę to czy może jakiś bank czy komornik zabierać dzieciom z pensji?

 

Wiem, że po śmierci rodziców przy odrzuceniu spadku długi nie przechodzą, ale jak jest w przypadku życia rodziców?

 

Wedlug stanu mojej wiedzy - nie moga.

Odnośnik do komentarza

AFAIR od roku (dwóch lat?) darowizny od osób z pierwszego stopnia pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo, małżonek, dzieci) są zwolnione z podatku. Musicie tylko spisać umowę darowizny i z nią udać się jak najszybciej do US i Wydziału Komunikacji (przerejestrowanie pojazdu).

 

Przepisów prawnych ci nie podam.

 

EDYTA: http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,52983,3828535.html

Odnośnik do komentarza

AFAIR od roku (dwóch lat?) darowizny od osób z pierwszego stopnia pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo, małżonek, dzieci) są zwolnione z podatku. Musicie tylko spisać umowę darowizny i z nią udać się jak najszybciej do US i Wydziału Komunikacji (przerejestrowanie pojazdu).

 

Przepisów prawnych ci nie podam.

 

EDYTA: http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,52983,3828535.html

Dziekuje za ospowiedz. Auto jest juz przerejstrowane, ale nie bylem jeszcze w US.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy dobry temat, jak coś nie tak, to proszę o przeniesienie. Chodzi mi o ten artykuł w ustawie. Art 80 ust. 1.

 

Nie zapłaciłem mandatu za spożywanie na przystanku autobusowym, dostałem pismo "(...) wzywa się ww. bank (oddział), aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunków bankowych nr XXXX, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie dochodowych należności".

 

Ii teraz o co w tym chodzi, bo to dla mnie za mądre: Urząd skarbowy ściąga sobie z mojego konta 106.40 zł i mam spokój, czy będą mnie ciągać po sadach?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy dobry temat, jak coś nie tak, to proszę o przeniesienie. Chodzi mi o ten artykuł w ustawie. Art 80 ust. 1.

 

Nie zapłaciłem mandatu za spożywanie na przystanku autobusowym, dostałem pismo "(...) wzywa się ww. bank (oddział), aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunków bankowych nr XXXX, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie dochodowych należności".

 

Ii teraz o co w tym chodzi, bo to dla mnie za mądre: Urząd skarbowy ściąga sobie z mojego konta 106.40 zł i mam spokój, czy będą mnie ciągać po sadach?

nie będą Cię po sądach ganiali, gdyż już wyegzekwowali od Ciebie nieuiszczoną w terminie kwotę mandatu, zapewne wraz z odsetkami ustawowymi.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...