Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

pilne: między mieszkaniem teścia a sąsiadki z dołu pękła jakaś rura i sąsiadkę zalało. administracja oczywiście chce sprawę naprawić, ale muszą się przekuć u teścia w łazience, gdzie całkiem niedawno sobie wykafelkował. czy mają prawo to zrobić bez zwrotu kosztów tego wykafelkowania? mieszkanie ma własnościowe (wybaczcie pewnie prymitywny prawnie język ale się nie znam:D)

Odnośnik do komentarza

Znam to doskonale. Jeżeli pęknięcie rury nie jest spowodowane przez Twojego teścia, to administracja po skończonym remoncie ma obowiązek przywrócenie stan/wygląd mieszkania sprzed remontu. Teraz nie podam wykladni prawnej, mogę to zrobić dopiero w poniedziałek na podstawie warszawskich spółdzielni czy zarządców nieruchomosci.

Inna sprawa, czy jest członkiem spółdzielni? Jeśli nie, to niestety mają takie prawo.

Odnośnik do komentarza

Czy istnieje coś takiego jak prawo do zaniechania sprzedaży?

 

Np. w sklepie pracownik pomylił się i podał na półce błędną cenę towaru. Czy kiedy klient będzie chciał nabyć towar za podaną cenę sprzedawca może mu odmówić?

Mialem taka sytuacje - prawo w tym momencie chroni konsumenta. Ciebie jako klienta nie obchodzi, ze ktos w sklepie przykleil np. nizsza cene na towar - po prostu kupujesz go za cene taka, jaka widzisz na produkcie, a to w interesie sklepu jest dojsc, ktory z pracownikow popelnil blad i poprawnie oznakowac reszte wystawionego towaru. Polecam link do ustawy: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=321

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zawsze miałem z tym problem, a dodatkowo nie mam w tym momencie dostępu do kodeksu prawa cywilnego, więc liczę na pomoc :)

 

Jest mężczyzna (M) i kobieta (K). Prababcia M po śmierci swojego męża (pradziadka M) wyszła za mąż za pradziadka K. Niedługo po ślubie zmarła, nie zostawiając po sobie potomków. Pradziadek K ożenił się z drugą kobietą, z którą "miał" babcię owej kobiety. Pytanie - jaki jest stopień pokrewieństwa/powinowactwa M i K? I czy mogą oni zawrzeć związek małżeński? Z zajęć pamiętam, że niemożność zawarcia z. małżeńskiego obowiązuje do któregoś pokolenia, ale nie pamiętam do którego (oczywiście moja pamięć może mnie w tym momencie zawodzić)

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza

Wg. kodeksu rodzinnego.

 

Art. 14. § 1. Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

 

Art. 15. § 1. Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony.
Odnośnik do komentarza
Jeśli z oświadczenia rencisty wynika, że osiągany przychód będzie przekraczał 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

, ale będzie niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia,ZUS zmniejsza wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla renty w danym

okresie.

 

Jeśli rencista zawiadamia ZUS, że jego zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza prawo do świadczenia wstrzymując jego wypłatę.

 

Wie ktoś jaka to jest kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia?

Odnośnik do komentarza
Jeśli z oświadczenia rencisty wynika, że osiągany przychód będzie przekraczał 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

, ale będzie niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia,ZUS zmniejsza wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla renty w danym

okresie.

 

Jeśli rencista zawiadamia ZUS, że jego zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza prawo do świadczenia wstrzymując jego wypłatę.

 

Wie ktoś jaka to jest kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia?

Przeciętne wynagrodzenie

 

* W II kwartale 2009 r. 3081,48 zł

 

* W III kwartale 2009 r. 3113,86 zł

 

* W IV kwartale 2009 r. 3 243,60 zł

 

* W I kwartale 2010 r. 3 316,38 zł

 

* W II kwartale 2010 r. 3 197,85 zł

 

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=24

Odnośnik do komentarza

Bez zgody autora możesz wykorzystać zdjęcie tylko do "użytku dozwolonego" (czyli np. ściągnąć na swój dysk). Nie można go natomiast wykorzystywać go w celach zarobkowych ani modyfikować. Nie można tez go rozpowszechniać za wyjątkiem osób będących w tak zwanym „związku osobistym” czyli np. spokrewnionych lub będących w gronie znajomych. Takie rozpowszechnianie nie może jednak naruszać interesów autora.Prawo autorskie dotyczy tzw. "utworów" - może więc pojawić się wątpliwość czy każde zdjęcie jest "utworem" (każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia). Za utwór więc mogą nie zostać uznane zdjęcia które nie niosą nic jeśli chodzi o twórcze podejście do fotografowanego obiektu. Przykładowo skan okładki książki, którą chcemy sprzedać na aukcji internetowej. W tym na pewno nie ma nic twórczego.

 

Zdjęcia, o które pytasz wymagają więc zgody autora, chociaż czasami agencje publikują zdjęcia, które można publikować (musisz wczytać się w regulaminy zamieszczane na ich stronach).

 

 

Odnośnik do komentarza

Co do tłumaczonego newsa nie ma problemów - nie jest to naruszenie praw autorskich. Jeżeli chodzi o zdjęcie to może być problem. Powiedziałbym tak: jeżeli autor potrafiłby rozpoznać, że to jest jego zdjęcie (a nie że mógł je np. zrobić fotograf, który w tym czasie stał obok niego) to jest to zdjęcie na tyle "twórcze" by uznać że jest chronione prawem.

 

 

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie dotyczące podatku przy sprzedaży mieszkania. Przeczytałem dziś, że sprzedając mieszkanie muszę zapłacić podatek w wysokości aż 19 proc. uzyskanej kwoty. Czy są od tego jakieś wyjątki w mojej sytuacji, która wygląda tak:

1) włascicielem mieszkania zostałem w tym roku, po darowiźnie. Wcześniej, 0d 2005 roku, mieszkanie należało do mojego ojca.

2)Wiekszość (ok. 90%)pieniedzy uzyskanej ze sprzedaży mieszkania chcę poświęcic na spłatę kredytu mieszkaniowego na inne mieszkanie. Kredyt na to mieszkanie zostanie wzięty wraz z zoną i oboje będziemy jego współwłaścicielami, podczas gdy właścicielem mieszkania, które będzie sprzedane jestem samodzielnie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...