Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

jasonx ma zasadniczo rację (myli się np. w kwestii nadania klauzuli, ona jest nadawana troszkę później), reszta się myli.

Poza tym propsy jasonx za polecanie przejścia się do radcy!

W zakresie przedawnienia mogę pomóc sam. Standardowo - PW.

Odnośnik do komentarza

Cześć, sytuacja jest następująca:

Dnia X znaleźliśmy ogłoszenie o mieszkanie w internetowym serwisie internetowym, ogłoszenie było wystawione przez pośrednika. Umówiliśmy się na prezentacje mieszkania i przed prezentacją zostaliśmy "zmuszeni" do podpisania oświadczenia (bez podpisania agent nie chciał pokazać mieszkania):

 

 

Oświadczam, że informację o ofercie sprzedaży/najmu nieruchomości położonej w ............uzyskałem w biurze nieruchomości XXXXX oraz uczestniczyłem w jej prezentacji jako potencjalny kupiec. Oświadczam, że w przypadku zakupu/najmu w/w nieruchomości, zapłacę za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w wysokości .........

w myśl art. 72 i 72' par. 1 i 2 kodeksu cywilnego, w związku z uzyskaniem w toku negocjacji, od firmy „XXXXX", informacji dotyczących w/w nieruchomości. Niniejsze oświadczenie nie jest umową pośrednictwa w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

+ informacyjnie ...............

Kodeks Cywilny - art. 72.

Art. 72. § 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

§ 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.

Art. 72[1]. § 1. Jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.

§ 2. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, o których mowa w § 1, uprawniony może żądać od drugiej strony naprawienia szkody albo wydania uzyskanych przez nią korzyści.

 

W oświadczeniu zostały umieszczone dane spisane z DO.

 

Po paru dniach od oglądania mieszkania Sprzedający prywatnie umieścił w internecie ogłoszenie o sprzedaży oglądanego mieszkania. Czy jest tutaj szansa aby dogadać się prywatnie ze Sprzedającym bez płacenia wynagrodzenia, o którym jest mowa w oświadczeniu?

Odnośnik do komentarza

Podejrzewam, że jednak taki agent będzie obserwować losy mieszkania i możliwe, że ma prawo wglądu do akt dzięki podobnemu oświadczeniu u sprzedającego. Niemniej jednak większość biur nieruchomości obecnie to prości naciągacze, którzy kopiują ogłoszenia, a potem wskazują adres, więc przed ewentualną zapłatą dopytałbym sprzedającego, czy miał z nimi jakąś umowę, ewentualnie zastanowił się, czy np. miał klucze, czy tylko wysłał pod adres. Jeżeli nie miał, to faktycznie małe prawdopodobieństwo, że biuro się do danych nabywcy dokopie.

 

Niemniej jednak polecam dopytać kogoś z forumowych prawników o możliwość podważenia oświadczenia, bo cytowane tam paragrafy mają się zupełnie nijak do treści.

Odnośnik do komentarza

Może uprośćmy tą całą rozkminę - nic się nie stanie do momentu, aż ktoś się nie skapnie. Tak jakbyś dla porównania zapierdzielił jakiś ciuch z H&M. Jak nikt Cię nie złapie to nic Ci się nie stanie.

Kwestia moralnego poczucia w całej sytuacji.

Odnośnik do komentarza

Cześć, sytuacja jest następująca:

Dnia X znaleźliśmy ogłoszenie o mieszkanie w internetowym serwisie internetowym, ogłoszenie było wystawione przez pośrednika. Umówiliśmy się na prezentacje mieszkania i przed prezentacją zostaliśmy "zmuszeni" do podpisania oświadczenia (bez podpisania agent nie chciał pokazać mieszkania):

 

 

Oświadczam, że informację o ofercie sprzedaży/najmu nieruchomości położonej w ............uzyskałem w biurze nieruchomości XXXXX oraz uczestniczyłem w jej prezentacji jako potencjalny kupiec. Oświadczam, że w przypadku zakupu/najmu w/w nieruchomości, zapłacę za usługę pośrednictwa wynagrodzenie w wysokości .........

w myśl art. 72 i 72' par. 1 i 2 kodeksu cywilnego, w związku z uzyskaniem w toku negocjacji, od firmy „XXXXX", informacji dotyczących w/w nieruchomości. Niniejsze oświadczenie nie jest umową pośrednictwa w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

 

+ informacyjnie ...............

Kodeks Cywilny - art. 72.

Art. 72. § 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

§ 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.

Art. 72[1]. § 1. Jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.

§ 2. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, o których mowa w § 1, uprawniony może żądać od drugiej strony naprawienia szkody albo wydania uzyskanych przez nią korzyści.

 

W oświadczeniu zostały umieszczone dane spisane z DO.

 

Po paru dniach od oglądania mieszkania Sprzedający prywatnie umieścił w internecie ogłoszenie o sprzedaży oglądanego mieszkania. Czy jest tutaj szansa aby dogadać się prywatnie ze Sprzedającym bez płacenia wynagrodzenia, o którym jest mowa w oświadczeniu?

było wziąć znajomego, brata albo ojca :)

Odnośnik do komentarza

Może uprośćmy tą całą rozkminę - nic się nie stanie do momentu, aż ktoś się nie skapnie. Tak jakbyś dla porównania zapierdzielił jakiś ciuch z H&M. Jak nikt Cię nie złapie to nic Ci się nie stanie.

Kwestia moralnego poczucia w całej sytuacji.

 

Dlaczego mam byc fair dla kogoś, kto w sumie zmusza do podpisania jakiegoś oświadczenia i płacić mu za nic? Jak ktoś gra nie do końca fair to myślę, że ja też nie muszę.

 

 

było wziąć znajomego, brata albo ojca :)

 

Taa, tylko w tym przypadku o tym, że jest coś do podpisania człowiek dowiedział się na parkingu. Przez telefon nic nie było mówione, inni agenci z którymi miałem styczność informowali o takiej ewentualności przez telefon przed spotkaniem i nie zmuszali do podpisania.

Odnośnik do komentarza

Tego typu klauzule w umowach znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl - do rejestru wpisywane są postanowienia umowne uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czyli nawet gdyby Pośrednik udowodnił Ci, że "za jego plecami" zawarłeś umowę z właścicielem to i tak do sądu nie pójdzie wiedząc, że umowa z niedozwolonymi klauzulami nie jest dla Ciebie wiążąca.

Odnośnik do komentarza

Powiedzmy, że sprzedaję mieszkanie. Żeby nie płacić podatku muszę tę kasę przeznaczyć w 100% na zakup innego lokalu. I teraz moje pytanie: czy mogę tę kwotę podzielić i zakupić np dwa mieszkania, tudzież za część kasy mieszkanie, a resztę wsadzić w dom? Ogólnie będzie wydane 100% zarobionych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze podatkami musisz się przejmować gdy sprzedaż mieszkania następuje przed upływem 5 lat od nabycia. Prawo do ulgi daje przeznaczenie przychodu na "własne cele mieszkaniowe". Przepis nie wymaga, że musi to być wydatek związany z jedną nieruchomością choć organy podatkowe często stoją na takim stanowisku. Więcej o tym w tekście na mojej stronie. Jakbyś potrzebował konkretnej porady to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza

Tak, to będzie mniej niż 5 lat. To wiem. Tylko właśnie nie jest napisane w przepisach czy musi być jedna, czy też dwie albo ileś tam. W zapisie o tych "własne cele mieszkaniowe" nie jest to jasno powiedziane, stąd moje pytanie było :)

Dzięki, jak coś to się odezwę.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli zleceniodawca uzależnia podpisanie umowy od tego czy zleceniobiorca prowadzi działalność gospodarczą to może i jest alternatywa. Trudno ocenić nie widząc umów w ramach których takie pośrednictwo się odbywa.

Powiedziałbym, że nie jest to "spoko alternatywa".

Odnośnik do komentarza

Jako serwis pozwalający na zamieszczanie i szukanie ofert pracy zdalnej to spoko. Ale interesują mnie kwestie odpowiedzialności, terminów płatności. A poza tym aktywny zleceniobiorca, publikujący na takim portalu oferty wykonania prac może zostać uznany za przedsiębiorcę, który i tak musi założyć firmę.

Odnośnik do komentarza

To nie Ty będziesz wystawiał fakturę za usługi. useme zawiera z Tobą umowę zlecenie (bądź o dzieło) a następnie useme wystawia fakturę dla Twojego Zleceniodawcy. Formalnie więc nie łączy Cię ze Zleceniodawcą żadna umowa, umowę masz tylko z useme. Dlatego jestem ciekaw jak jest rozwiązana kwestia odpowiedzialności.

Natomiast jeżeli serwis useme nie jest Ci potrzebny do szukania zleceń to moim zdaniem nie ma sensu z niego korzystać. Lepiej będzie samemu założyć działalność.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...