Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Prezydent Duda jednak nie może wyręczać wymiaru sprawiedliwości. Na 7 lutego 2017 Sąd Najwyższy wyznaczył rozprawę, na której rozpozna kasacje wniesione przez oskarżycieli posiłkowych w głośnej sprawie dotyczącej działań byłego szefostwa Centralnego Biura Antrykorupcyjnego.

Innymi słowy SN uznał, iż są podstawy do tego, aby sprawa Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendla wróciła przed oblicze Temidy. I to pomimo tego, że oskarżeni zostali ułaskawieni przez prezydenta.
Odnośnik do komentarza

Odziedziczyłem w spadku pojazd, który będę sprzedawał. Dopiero zakończyłem postępowanie spadkowe u notariusza i mam akt poświadczenia dziedziczenia i patrzę co muszę dalej zrobić. Trafiłem tutaj: http://www.rp.pl/artykul/1070337-Jak-przerejestrowac-samochod-otrzymany-w-spadku.html#ap-1

 

i tam jest napisane coś takiego:

 

 

 

Gdy spadkobierca postanowi sprzedać samochód, musi zapłacić podatek, jeżeli do transakcji dojdzie przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło przyjęcie pojazdu. Podatek płaci się od dochodu według stawek PIT, przychodem jest cena na umowie sprzedaży, kosztem mogą być jedynie nakłady na auto, jakie poczynił spadkobierca.

 

Nie do końca to rozumiem, czy to oznacza, że jeśli wstrzymam się ze sprzedażą pół roku to nie będę musiał płacić podatku dochodowego od tej sprzedaży? Bo jakby nie było podatek i tak będę musiał pewnie zapłacić i wpisać to w swoje oświadczenie majątkowe? I jak to się ma do rozliczania PIT-u firmowego, będę musiał w swojej księgowości wspomnieć, że miałem taki przychód prywatny, poza działalnością?

Odnośnik do komentarza

W grę wchodzą potencjalnie dwa podatki:

 

1. Podatek od spadków i darowizn

Jeżeli spadkodawca był w tzw. grupie 0 "rodzice, dziadki, rodzeństwo) to podatek nie wystąpi pod warunkiem zgłoszenia nabycia darowizny w ciągu 6 miesięcy.

 

2. Podatek dochodowy.

Jeżeli samochód stanowił Twój majątek prywatny to rzeczywiście sprzedaż po upływie 6 miesięcy od nabycia nie wywołuje skutków podatkowych (i nie musisz tego uwzględniać w PIT). Sprawa się komplikuje gdy ten samochód wprowadziłeś jako środek trwały do firmy.

Odnośnik do komentarza

Nie musisz czekać 6 miesięcy ale wówczas zapłacisz podatek. Lepiej więc poczekać, ewentualnie komuś podarować.

@schizzm: jeśli sprzedaż udział w nieruchomości przed upływem 5 lat to możesz uniknąć podatku przeznaczając pieniądze z przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Odnośnik do komentarza

Przy rejestracji samochodu mogę zostać przy obecnych tablicach, jeśli są z jednej gminy czy tam powiatu. I teraz pytanie: czy jak przy nich zostaję, to muszę do UM zabierać ze sobą czy nie muszę im ich pokazywać?

Jeszcze będą naklejać nowy hologram, więc bierz ze sobą od razu, bo i tak każą Ci się po nie cofać.

Odnośnik do komentarza

Czy jak ktoś ma umowę z biurem nieruchomości na sprzedaż (osoba z biura się umawia na spotkania, oglądanie, ma prowizję ze sprzedaży) to jest szansa, że może sprzedać swoją nieruchomość poza biurem czy nie ma takiej opcji czy zależy?

Zamiast szukać w internecie zacznij od... przeczytania umowy z biurem nieruchomości.

Odnośnik do komentarza

 

Czy jak ktoś ma umowę z biurem nieruchomości na sprzedaż (osoba z biura się umawia na spotkania, oglądanie, ma prowizję ze sprzedaży) to jest szansa, że może sprzedać swoją nieruchomość poza biurem czy nie ma takiej opcji czy zależy?

Zamiast szukać w internecie zacznij od... przeczytania umowy z biurem nieruchomości.

 

 

Tylko mnie to interesuje z perspektywy nabywcy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...