Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Zielona Mila, Czerwony Smok, Paragraf 22 , Imię Róży, W ksiezycową jasną noc, Kod da Vinci w sumie też fajny :)

 

Tu alternatywna lista :)

http://lubimyczytac.pl/ksiazki/polka/49908/ksiazki-na-podstawie-ktorych-powstaly-najlepsze-filmy/3

Paragraf słabo wypadł w wersji filmowej, ale trudno sobie wyobrazić udaną ekranizację tego arcydzieła.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

kilka książek przeczytanych w ostatnich dniach/tygodniach:

 

Richard Condon - Honor Prizzich [5/10]

 

książka o sycylijskiej mafii w stylu Ojca Chrzestnego i nawet jeśli tytułowa rodzina Prizzich miała taką władzę i możliwości jak słynni Corleone nie zmienia to faktu, że książka jest co najwyżej średnia. fabuła nie jakaś wymyślna (więcej tam historii miłosnej niż spraw gangsterskich), a mimo to wszystko dzieje się za szybko i ciężko złapać ten mafijny, "rodzinny" klimat z książki Puzo.

 

Laura HIllenbrand - Niezłomny [7/10]

 

biografia olimpijczyka, a później żołnierza i jeńca wojennego, Louisa Zamperiniego, na podstawie której wyszedł całkiem niedawno film w reżyserii Angeliny Jolie. jak to zwykle bywa w takich przypadkach książka lepsza niż film, bo po pierwsze więcej można się było z niej dowiedzieć (opisane też losy po wojnie, w filmie tego nie było np), a po drugie bardziej zżyć się z głównym bohaterem, który przeżył piekło jako jeniec wojenny Japonii.

 

Krzysztof Stanowski - Kowal [6/10]

 

biografia Wojciecha Kowalczyka, ktorego wedlug niego samego nikomu nie trzeba przedstawiac. ja przyznam szczerze, ze nie wiedzialem o nim wiele oprocz tego, ze gral w Legii, a potem w Hiszpanii i coś tak strzelil w reprezentacji, a tymczasem czytajac ksiazke mialem wrazeniem jakbym czytal wspomnienia gwiazdy swiatowego futbolu. co prawda kilka razy w ksiazce przyznaje, ze nigdy kims takim nie byl, ale styl niektorych wypowiedzi mowi co innego. kilka fajnych historyjek jest (glownie chlanie i balety), ale ksiazka spisana dosc chaotycznie i nielatwo sie mi ja czytalo.

 

Dennis Lehane - Wyspa tajemnic [8,5/10]

 

hit i jedna z lepszych ksiazek jakie czytalem (nie tylko ostatnio), na podstawie ktorej wyszedl kilka lat temu swietny film z Di Caprio, Kingsleyem i Ruffalo. szeryf federalny przyplywa na tytulowa Shutter Island, gdzie ma rozwiazac sprawe ucieczki ze znajdujacego sie tam szpitala psychiatrycznego pewnej niebezpiecznej pacjentki. w trakcie prowadzenia sledztwa zaczyna podejrzewac, ze nie wszystko jest takie jak podaja kierujacy szpitalem. wiecej nie ma co spoilerowac, ale moim zdaniem ksiazka jeszcze lepsza od filmu.

Odnośnik do komentarza

Terry Hayes - Pielgrzym

Ksiązka autorstwa scenarzysty Mad Maxa. Kryminalno-szpiegowsko-terrorystyczna.

Przyjemna ksiazka na wakacje. Nie jest zbyt zaskakujaca, ale czyta sie wartko. Na minus dla mnie rozdzialy z narracja w pierwszej osobie - ale to subiektywne odczucie, po prostu wole opisy w trzeciej osobie.

Ogólnie polecam miłośnikom gatunku.

Odnośnik do komentarza

"Droga Królów" to naprawdę świetna książka. Niby typowe fantasy, które w sumie niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale napisana znakomicie. Aż chce się czytać. Do tego - według mnie - bardzo fajnie wykreowani są bohaterowie. Generalnie "czarno-biali" (choć nie do końca), co nie każdemu może podejść, ale ja dzięki temu większość polubiłem. ;d

Druga część ("Słowa Światłości") za to jeszcze lepsza. Znacznie więcej się dzieje, akcja nabiera tempa. Zdecydowanie polecam. Ciekaw tylko jestem, jak długo Sanderson zdoła utrzymać tak wysoki poziom serii, która - jeśli się nie mylę - ma liczyć 10 tomów.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Zlatan Ibrahimovic - Ja, Ibra [6,5/10]

 

po takim zawodniku jak Ibra spodziewalem sie czegos bardziej kontrowersyjnego. jest kilka fajnych historii (szczegolnie o Moggim i Raioli) i czyta się szybko, ale chyba mialem za duze oczekiwania co do tej ksiazki.

 

Dennis Lehane - Rzeka tajemnic [8/10]

 

trzech mlodych chlopakow zostaje w trakcie zabawy na ulicy zaczepionych przez typow udajacych policjantow w efekcie czego jeden z nich wsiada z nimi do samochodu. po 4 dniach ucieka, ale 25 lat pozniej demony przeszlosci wracaja i znow splataja losy trzech mezczyzn. fajny klimat, przyjemna fabula i zaskakujace, a zarazem przygnebiajace zakonczenie, ogolnie ksiazka pierwsza klasa. co ciekawe film na podstawie ksiazki dorownal jej moim zdaniem.

 

Stephen King - Zielona Mila [8,5/10]

 

tej pozycji raczej przedstawiac nie trzeba, ja na pewno sie nie zawiodlem. na przyszlosc tylko bede pamietal, zeby najpierw przeczytac ksiazke, a potem obejrzec film, nie na odwrot.

 

Andrzej Iwan - Spalony [7,5/10]

 

byly polski pilkarz grajacy w pilke 30 lat temu i spisujacy swoje wspomnienia i juz wiadomo, ze nie moze zabraknac morza wodki i malo sportowego trybu zycia. mimo wszystko Iwana da sie bardziej polubic niz np Kowalczyka, chyba dlatego, ze nie jest takim megalomanem, a i sama ksiazka napisana jakby mniej chaotycznie. plus za rozdzialy o alkoholizmie i probach samobojczych.

Odnośnik do komentarza

Wojciech Sumliński - Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego.

 

Tak prawdę powiedziawszy to jest nie tylko (o całe szczęście) byłym już niedługo prezydencie, ale o całych elitach naszego kraju, "przewrocie", "III RP", ciężko mi to opisać, bo ciężko było uwierzyć w to co opisał dziennikarz. Pro civili, ale też inne spółki "krzaki" sprzedające wymyślone usługi, programy, żyjące z VAT-u i upadające... Z każdą kartą nie wiedziałem czy chce dalej to czytać i wiedzieć. Kiedy oglądałem programy o Pruszkowie to mnie to przerażało - skala, zasięg, możliwości, ale to w sumie byli przestępcy, a tu jeszcze większy kaliber i chodzi o legalnie działających polityków, biznesmenów.

 

Polecam każdemu Polakowi, bez względu na partyjne poglądy.

Odnośnik do komentarza

Patryk Vega - Złe Psy. W imię zasad.

 

Mocne 8/10. Przeczytałem w 2 dni. Książka w formie wywiadów i opowieści z policjantami z wydziałów do najcięższych przestępstw. Pojawiają się historie znane z Pitbulla, ale jest też mnóstwo innych anegdotek - zarówno śmiesznych (w niektórych momentach śmiałem się na głos - bardzo rzadko mi się to zdarza), jak i szokujących oraz dramatycznych. Polecam każdemu interesującemu się kryminalistyką.

Odnośnik do komentarza

Jo Nesbo "Krew na śniegu". Najnowsza, krótka powieść Nesbo jest odskocznią od ciężkich, mocno zapętlonych intryg z serii o Harrym Hole. Historia dzieje się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest prostą opowieścią gangsterską. Bohaterem jest Olav - najemny zabójca pracujący dla mafii, w gruncie rzeczy szlachetny i dobry chłop. Pewnego dnia szef zleca mu zabicie swojej żony. Dalej lecimy od schematu do schematu. Owszem, pojawiają się typowe dla Nesbo zwroty akcji ale są tutaj one wręcz oczywiste i schematyczne. Ot taka prosta, przyjemna w sumie historia, gdyby nie nazwisko autora to pewnie nikt nie zwróciłby na nią specjalnie uwagi.

Prawdziwym dla mnie zaskoczeniem okazała się zapowiedź na okładce, że jest to pierwsza część cyklu (druga ma się ukazać jesienią). Zakończenie bowiem moim zdaniem nie daje specjalnych możliwości na kontynuację.

Dla fanów Nesbo jak najbardziej warte przeczytania, dla reszty w sumie też.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...