Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

A w jakim momencie i jak Ci wyskakuje? Generalnie to chyba powinien być normalny komunikat o tym, że masz możliwość legalnego przejmowania wojennego czyjegoś terytorium, ale czasem gra się tak krzaczy.

 

BTW: Victoria II ze wszystkimi dodatkami na Steam jest za 10 euro (i jeszcze jedynkę dorzucają). Skusiłem się, chociaż trochę się boję gdyż pamiętam komentarze o tym, że to najtrudniejsza z podstawowej serii gier Paradoxu :)

Odnośnik do komentarza

Jest rok 1238. Stanisław II już nie jest Stanisławem II. A właściwie, to jest, ale przede wszystkim jest Stanisławem I.

W latach trzydziestych mój władca zajął się sprzątaniem w Skandynawii, podbijając kilka ciągle jeszcze niepodległych państewek w Finlandii. Wszystkie te wojny były krótkie i stosunkowo mało krwawe, pilnowałem by nie tracić zbyt wielu ludzi i zyskiwać jak najwięcej pieniędzy, rozejm z Ilchanatem mam do 1240 roku, prawie idealna zbieżność z Legnicą trochę mnie niepokoi :D Odpuściłem nawet polską krucjatę papieża Telesfora II, ze smutkiem oglądając chrześcijańskie armie miażdżone przez mongolskie monstrum. Na szczęście Tatarzy co jakiś czas bili się ze sobą, co spowodowało nieoczekiwane osłabienie Złotej Ordy wykorzystane przez Tartarię która odzyskała sporą część utraconych wcześniej ziem. W przerwie jednej z wojen z Batu-chanem Aguchu Mnich zaatakował Bizancjum, by podbić wybrzeża Morza Kaspijskiego. Wtedy na ziemiach polskich rozpoczęło się powstanie.

Na jego czele stanął członek pomniejszego rodu rycerskiego Gniewosz. Idealnie dobrał moment: najpierw Aguchu zajęty był biciem Bizantyjczyków, później tłumieniem rebelii w Persji. W 1236 roku Gniewosz Wyzwoliciel zreaktywował Królestwo Polskie podpisując pokój z upokorzonymi Mongołami. Nie czekałem nawet minuty.

Na biednego Gniewosza zwaliła się cała szwedzka potęga. Ciągle jeszcze miałem claimy do Wielkopolski i Małopolski, użyłem ich i zmasakrowałem wroga. W efekcie odbiłem Gniewoszowi ponad połowę prowincji.

W efekcie czego uzurpowałem sobie tytuł króla Polski.

W efekcie czego mogłem sobie uzurpować tytuły wielkopolski i małopolski.

W efekcie czego "Polska" Gniewosza rozbiła się na cztery niezależne księstwa.

W efekcie czego trzy z nich pokojowo zwasalizowałem (pozostał jedynie Sandomierz z nieugiętym Gniewoszem).

W efekcie czego...

 

http://farm6.staticflickr.com/5541/10124674894_0e08197a95_o.png

Odnośnik do komentarza

To i ja coś skrobnę, bo jestem w trakcie kolejnej konkretnej rozgrywki.

 

Zacząłe grać w 1066 skromnym hrabią Liubic Budivojem Nakonidem, ktory byl syem Wielkiego Wodza Odobrytów. Nawrocony Budivoj stracił kontrole nad Pomorzanami na rzecz pogańskich Wizlawidow, ktorzy wkrotce doszli do stworzenia Królestwa Pomorza i przeszli na Katolicyzm. Moj Budivoj krótko cieszył się niepodległością, szybko zaatakował mnie krol Danii. Nie miałem szans i zostałem jego wasale. Budivoj miał dwóch synów. Młodszy Bolesław miał cechę geniusz, i to on po śmierci starszego brata odziedziczył hrabstwo. Wkrotce małoletni hrabia otrzymał od krola Eryka Wielkiego tytuł księcia Holsztynu. Całe swoje życie Bolesław Mądry budowal swój prestiż, walczył o wpływy, knuł, walczyl i dorobił sie tytułu ...króla Danii! W Danii panowala elekcja i dzięki poparciu ksieznej Skandii Bolesław przejął tron. Pierwszym krokiem było ostateczne uderzenie w Estridów, w tym w księżną Skandii. Bolesław odebrał starej dynastii wszystkie ziemie czym zniwelowal zagrozenie z ich strony.

 

Po Bolesławie Mądrym krótko panował Mirosław I, który po 3 latach rządów zginął na wojnie z Litwinami. Po nim rządy objął Bolesław II Półręki. Ten z kolei był nie lada wojownikiem i toczył wiele wojen, a panowal długo. Stworzył on pole do działania dla swojego swietnego syna Mirosława II. Ten w Świętej Wojnie podbił Litwę i koronowal się na jej krola, a nastepnie wziął się za Rus. Osadził na tamtejszym tronie swoja matkę Wiaczesławę Rurikid (polityka dynastycza ;) ), a po jej śmierci przyłączył to duże krolestwo do swojej domeny. By nie utracić nowych zdobyczy na Litwie zmienilem zasady na elekcję, a sprawę Rusi załatwiłem uczynieniem tego tytułu głównym. W Danii miałem juz dawmo pierworództwo.

 

Mirosław II pewnie doczekałby sie tytulu Wielki gdyby nie katastrofalny koniec rządów. Ten swietny władca przezył dwóch z trzech swoich synów. Obaj byli solidnymi władcami i dopoki oni mieli dziedzyc był spokoj. Trzeci z synów, Urjasz, to imbecyl. Elektorzy na Litwie doporowadzili (moja glupota tutaj...) do przewagi glowso i na nastepce wybrali księcia Żmudzi Bolesława, bratanka króla Mirosława II.

 

W 1203 roku umiera Mirosław II, Danię i Ruś dziedziczy Urjasz (przy okazji traci swoja stolice Szczecin na rzecz mlodszego brata). Litwa idzie w ręce Bolesława czyli zostaje w dynastii. Rozpoczyna sie piekło. Od razu buntuje się Ruś z wszechpoteżną księżną Warwarą na czele. Posiada ona 75% ziem królestwa Rusi. W międzyczasie Urjasz zostake obłozony ekskomuniką co za casus belli uznaje król Polski Sulistryj Pijak z dynasti Brzeskiej, która przejęła Polskę po Piastach i Duninach. Sulistryj zmiażdzył calkiem jeszcze liczna (12k) armie Urjasza i osadził na tronie jego syna Sobiesława, gra od razu przełączyła mnie też na niego. Sytuacja jest kiepska, mam wojne wasalami na Rusi, malo kasy i wojska, a do tego wlasnie zaatakował król Pomorza Szczepan Gruby. Pomorze to male panstwo, ale w tej chwili moga mi zagrozić. Przez chwile mialem niezłe imperium : Dania, pól Pomorza, Litwa, Ruś. Teraz sytuacja jest taka :

 

http://www.tinypic.pl/msfi026x8evc

 

A na swiecie potezne HRE (+Akwitania, Aragonia, Andaluzja), niezmienione Bizancjum, Pieczyngowie utworzyli katolickie monstrum z ziem Woloszczyzny, Rusi Kijowskiej i Kumanii. Islam w odwrocie.

Odnośnik do komentarza

W 1239 roku imperator Stanisław I zmarł nagle, pozostawiając mnie w nieutulonym żalu. To, że nie dorobił się żadnego przyyomka uważam za czysty skandal, zarobił ponad 12000 punktów, stworzył imperium, na sam koniec dorzucając jeszcze do tego koronę Norwegii. Kolejny znakomity monarcha z rzędu.

Jego jedyny syn Stanisław II niestety jest bardzo mierny, chociaż nie tragiczny. Niemal zakończył podbijanie księstw norweskich, przyłączył Moskwę i zwasalizował Gniewosza Sandomierskiego. Niestety, na razie płodzi jedynie córki (dwie), co bardzo nie podoba się jego wasalom. Mam obecnie dziesięć opozycyjnych frakcji! Na szczęście żadna nie ma na razie siły większej, niż 40 procent... Generalnie, rozbudowuję armię zawodową (obecnie liczy 6000 wojów) i gromadzę pieniądze (3500 złota), gdyż na horyzoncie mam chmury mroczniejsze niż jakiś tam bunt feudałów. Ilchanat w 1246 roku podbił Złotą Ordę i przyjął zreformowane tengri, co czyni mnie oczywistym celem następnej inwazji. Jest rok 1248, według statystyk Mongołowie mogą wystawić 220000 żołnierzy. Ja dokładnie 100000 mniej...

Odnośnik do komentarza

peżet:

 

Windowed Mode

Yes, the game can be run in windowed mode. In order to enable it, you need to go into your documents folder and open a file named settings.txt. On a standard Windows installation, it is located at: C:\Users\Name\Documents\Paradox Interactive\Crusader Kings II) Change the line that says "fullScreen=yes" to "fullScreen=no" (minus the quotation marks) and save. You may want to select a different resolution for this, too.

Odnośnik do komentarza

Nawiasem mówiąc: nie wydaje Wam się, że gra stara się być przesadnie "układna" wobec piękniejszej płci? Powszechność kobiet na tronach i łatwość zawarcia matrylinearnego mariażu to jeden z najbardziej drażniących mnie elementów ck2. Chyba średniowiecze z nowożytnością pomylili nieco :/ Ja wiem, Eleonora Akwitańska, córki Ludwika Andegaweńskiego, ale bez przesady...

Odnośnik do komentarza

Dobre spostrzeżenie, ogólnie polityka dynastyczna jest bardzo łatwe, szczególnie że prawie każde dziecko kilkuletnie jest strasznie łatwym celem do zlikwidowania na drodze intrygi. Do tego, jeśli owe dziecko nie jest z naszej dynastii to są małe kary, -50 piety i -10 stosunków z wasalami. żadna to cena za bezbolesne przejęcie królestwa, a jeśli coś pójdzie nie tak na drodze intryg lub zmieni się władca w tym drugim państwie to po prostu osadzamy żonę (albo matkę) na tronie i spokojnie czekamy aż umrze i nam te włości przekaże. Z resztą tą śmierć także można przyspieszyć ;)

 

Drugim, ale zdecydowanie mniej powaznym, błędem jest brak możliwości uzurpowania tytułu królewskiego, do którego utworzenia potrzebna jest inna religia. W grze Nakonidami mam ponad połowę ziem królestwa Pomorza, które jest od ponad 100 lat katolickie, a nie mogę tego tytułu uzurpować, bo ...nie jestem poganinem.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...