Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

Mnie po długim rozwodzie z EU w końcu udało się zacząć nową grę w EU Divine Wind. Grę dostałem na urodziny w styczniu, ale dopiero teraz tak naprawdę mogłem jej zasmakować. Jest bardziej rozbudowana niż In Nomine, na plus legitymizacja i urzędnicy, którzy ograniczają łatwy rozwój. Fajnie, że w końcu wiemy kto będzie następcą tronu. Nie podoba mi się trochę to, że hordy wypowiadają co 5 lat wojnę jeżeli z nimi graniczysz i że ich prowincji nie wystarczy zająć i podpisać pokój, a trzeba je skolonizować aby je zdobyć. Na starcie zrobiłem kilka błędów, nie pilnowałem legitymizacji i po 30 latach miałem non-stop bunty wewnętrzne w kraju. Fajne jest, że w końcu przy wypowiadaniu wojny wszyscy sojusznicy nie są wzywani do pomocy z automatu tylko sami możemy ich wezwać do broni. Nie rozgryzłem jeszcze stref wpływów, ale jest to kolejna ciekawa opcja. Będzie co robić w długie zimowe wieczory ;)

Odnośnik do komentarza

Swoją drogą, powolutku zbliża się EU IV! Parę ciekawych zmian się zapowiada, w tym zupełnie zrewolucjonizowany handel (którego model dotychczas praktycznie nie ulegał zmianom od pierwszej części gry), sporo namieszane w ideach narodowych i inna koncepcja wysłanników, niż w poprzednich wersjach.

 

http://forum.paradoxplaza.com/forum/forumdisplay.php?731-Europa-Universalis-IV

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Od kilku dni mam CK2, pierwsze wrażenia:

* nie da się grać na spolszczeniu, chyba że u mnie coś wybitnie się wykrzaczyła; tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale ilość nieprzetłumaczonych małych elemencików które zamieniają się w odniesienia do plików gry po prostu boli oczy

* czy tu się da szybko podejrzeć, z kim dany władca prowadzi aktualnie wojnę? poza spojrzeniem na odpowiednią mapę?

 

Gra kradnie mi gigantyczne ilości czasu. Źle zrobiłem przy decyzji o jej kupnie.

Odnośnik do komentarza

Klikasz portret władcy, który Cię interesuje, tam jest zwój "Conduct diplomacy". Klikasz w ten zwój i wyświetlają Ci się opcje dyplomatyczne, a przy okazji aktualne wojny danego władcy. Jak "zawiśniesz" kursorem nad informacją o wojnie, to wyświetlą się jej uczestnicy i aktualny wynik.

Odnośnik do komentarza

Zacząłem jak zwykle Piastami. Dość szybko zająłem Galindię, po czym ciekawy trudności, rozpocząłem świętą wojnę o Warmię. Po jakimś czasie ze wstydem zrobiłem s&l, rzuciła się na mnie cała pogańska banda, trzeba grać trochę ostrożniej. Rozbudowałem trochę infrastrukturę handlową i obronną, przerwały to jednak intrygi możnych. Genialne rozwiązanie. Już mam swoich ulubieńców, dołki kopie pode mną Władysław Herman (ale to idiota, więc niegroźny) i przeklęty Włost z Wrocławia. Ten ostatni już trzykrotnie trafił do lochu, dwukrotnie wywołując wojnę domową. Jakoś ciągle mu przebaczam, nawet pomimo tego, że w pierwszej z nich zginął Śmiały. Obecnie panuje jego następca, małoletni Andrzej I któremu udało się już zająć Jaćwież.

Pytanie: jak mu przydzielić Guardiana?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...