Skocz do zawartości

Polityka wewnętrzna


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

 

Co do udziału w wyborach lub rezygnacji z niego to fajnie się o tym wczoraj w Tak czy Nie wypowiadał Gwiazdowski :).

 

Pozdro dla kumatych.

 

A dla nieoglądających telewizji?

 

https://www.youtube.com/watch?v=ABgdpKR8TOU:)

 

Ja na wyborach samorządowych nie byłem, bo nie czułem się na tyle "kumaty", żeby już głosować w Poznaniu. Na ojrowyborach byłem i na prezydenckie oraz parlamentarne się wybieram, ale moim zdaniem Gwiazdowski ma sporo racji (ordynacje też wolałbym jednomandatową, brak finansowania partii z budżetu czy możliwość prywatnego finansowania partii (obecnie ograniczenie do 25k) ).

Odnośnik do komentarza

Nie wiem kto to jest Ołdakowski, więc nie wiem po co mi tutaj wypisujesz jakieś farmazony.

Spodziewając się ignorancji zastosowałem skrót "np.". Ołdakowski przykładem jest IMO dobrym, bo chyba to jego twitty odbiły się najgłośniejszym echem spośród tych mitycznych "dziesiątków przypadków", o których pisałeś. Dokładnie te same uwagi można zastosować do każdego z nich.

Odnośnik do komentarza

 

 

Co do udziału w wyborach lub rezygnacji z niego to fajnie się o tym wczoraj w Tak czy Nie wypowiadał Gwiazdowski :).

 

Pozdro dla kumatych.

 

A dla nieoglądających telewizji?

 

https://www.youtube.com/watch?v=ABgdpKR8TOU :)

 

Ja na wyborach samorządowych nie byłem, bo nie czułem się na tyle "kumaty", żeby już głosować w Poznaniu. Na ojrowyborach byłem i na prezydenckie oraz parlamentarne się wybieram, ale moim zdaniem Gwiazdowski ma sporo racji (ordynacje też wolałbym jednomandatową, brak finansowania partii z budżetu czy możliwość prywatnego finansowania partii (obecnie ograniczenie do 25k) ).

 

Dobre, że fanami JOW są osoby najwięcej mówiące o zabetonowaniu systemu zupełnie przypadkowo nie wiedząc, iż JOW jeszcze bardziej betonuje. Przykładem mogą być np. wybory do Senatu bardzo zbliżone zasadami do JOW, gdzie PO dostało ponad 60 % mandatów, PIS ok. 30 %. Innym przykładem mogą być wybory w Anglii, gdzie duże partie dostały dużo większy % mandatów niż % uzyskanych głosów. Jeśli życzysz sobie kilkudziesięciu procentowych wyników PO i PiS i w praktyce 0, albo pojedyncze mandaty dla pozostałych to....

Odnośnik do komentarza

No ale jednocześnie ucinając finansowanie z budżetu + uwalniając prywatne finansowanie partii to już nie musiałoby tak wyglądać. Zresztą teraz na scenie mamy beton, to mogłoby coś zmienić. Chyba że masz jakiś inny pomysł na poradzenie sobie z dominacją POPiSu to chętnie posłucham :).

Odnośnik do komentarza

No ale jednocześnie ucinając finansowanie z budżetu + uwalniając prywatne finansowanie partii to już nie musiałoby tak wyglądać. Zresztą teraz na scenie mamy beton, to mogłoby coś zmienić. Chyba że masz jakiś inny pomysł na poradzenie sobie z dominacją POPiSu to chętnie posłucham :).

I niby że co? "Uwolnione prywatne finansowanie" ładowałaby kasę w jakichś małych żuczków z partii kanapowych? To też jest komiczne.

Odnośnik do komentarza

No ale jednocześnie ucinając finansowanie z budżetu + uwalniając prywatne finansowanie partii to już nie musiałoby tak wyglądać. Zresztą teraz na scenie mamy beton, to mogłoby coś zmienić. Chyba że masz jakiś inny pomysł na poradzenie sobie z dominacją POPiSu to chętnie posłucham :).

I jaka z tych "nowych sił" miałaby poważne zaplecze finansowe :D? Ruch Narodowy, którego nie stać nawet na pokrywanie strat po własnych marszach? Czy KNP zbierające po 5 zł? Podejrzewam, że w takiej sytuacji pojawiliby się różnoracy biznesmani gotowi inwestować hajs w kampanie znanych koni pociągowych (właśnie PO czy PiS) w zamian za ustawy.

 

Dalej - w obecnym systemie np. takie KNP może sobie wejść do sejmu i dzięki temu zyskać ogólnokrajową reklamę (i ja bym obniżył próg odnośnie dotacji, bo nawet zebranie 1,5% w skali kraju już praktycznie wyklucza zakładanie partii tylko dla dotacji), w systemie JOW dostaliby prawdopodobnie 0 mandatów, a PiS czy PO mogłoby rządzić samodzielnie bez potrzeby koalicjanta.

 

Najłatwiej byłoby przejąć głosy PO, ale do tego potrzeba by jednak czegoś normalniejszego i logiczniejszego niż bajania Korwina o likwidacji bezrobocia w trzy dni czy corocznego ogłaszania policyjnych prowokacji przez Bosaka.

 

 

Czemu? Osoby mające swoje firmy prywatne, których wkurwiają olbrzymie podatki mogłyby sypnąć hajsem na partię, która chce je obniżyć. To taki przykład :P.

Bardziej mu się przyda ustawa utrudniająca konkurencje czy niższy podatek? Podejrzewam, że to pierwsze.

Odnośnik do komentarza

Dobra krytykować jest łatwo, może i macie w tym trochę racji, ale jestem ciekawy Waszych pomysłów na rozwiązanie tego problemu, bo obecna sytuacja na polskiej scenie politycznej jest problemem i w tym chyba możemy się zgodzić?

 

e: co do progu to moim zdaniem sam próg dostania się do sejmu powinien zostać zmniejszony. To powinno być co najwyżej 3%, bo piątka to już naprawdę sporo. Przez to wszelkie próby zakładania własnej partii kończą się wchłonięciem w większą (jak Polska Razem np.) lub upadkiem po paru latach, bo mają 2-4% i nie ma ich w sejmie. Jakiś próg powinien być, ale moim zdaniem to 2-3%, a nie aż 5%.

 

e2: Pomysł Hida też nie jest głupi, ja widziałbym to jakoś tak dwie kadencje, a potem obowiązkowa pauza przez jedną kadencję, po której znów można startować. Taki polityk przez te kilka lat mógłby też wrócić do normalnego życia, a nie przez kilkanaście lat doił pensję państwową jak poseł Zych :P.

Odnośnik do komentarza

Dobra krytykować jest łatwo, może i macie w tym trochę racji, ale jestem ciekawy Waszych pomysłów na rozwiązanie tego problemu, bo obecna sytuacja na polskiej scenie politycznej jest problemem i w tym chyba możemy się zgodzić?

 

Osobiście bardzo podoba mi się system STV. Pytanie, czy dałby on radę w Polsce, gdzie ludzie nie potrafią zagłosować w książeczkach....

Odnośnik do komentarza

Interesujące byłyby dane, czy wysoki procent głosów nieważnych dotyczy wyłącznie "głosów książeczkowych", czy również tych "jednokartkowych".

W wyborach na prezydentów % liczby nieważnych głosów jest jednocyfrowy i to w rejonach niskich. I ta tendencja jest widoczna od 2002 roku. Polecam:

 

https://www.academia.edu/6768794/G%C5%82osy_niewa%C5%BCne_w_wyborach_samorz%C4%85dowych

 

Wielu ludzi głosuje tylko na wójta/burmistrza/prezydenta, bo kandydatów zwłaszcza do sejmików wojewódzkich po prostu nie zna. Zasadniczo im bardziej "abstrakcyjne" ciało przedstawicielskie, tym więcej nieważnych głosów.

Odnośnik do komentarza

No dokładnie, STV to chyba jedyne logiczne rozwiązanie w przypadku wyborów. Linki z wyjaśnieniem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pojedynczy_g%C5%82os_przechodni

http://en.wikipedia.org/wiki/Single_transferable_vote

https://www.youtube.com/user/CGPGrey

Nasza PKW(podobno) nie potrafi przeliczyć głosów w jednej z najprostszych ordynacji, ludzie(podobno) nie potrafią postawić krzyżyków jak należy, a wy proponujecie coś takiego?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...