Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

 

gdzie się stosuje odpowiedzialność finansową za błędy w pracy? nigdy nigdzie się z czymś takim nie spotkałem

i proszę nie mylić tego z odpowiedzialnością finansową za powierzone mienie, to inna bajka

 

ja pracuję w IT i mam odpowiedzialność finansową zapisaną w umowie

 

masz od tego jakieś ubezpieczenie?

Odnośnik do komentarza

gdzie się stosuje odpowiedzialność finansową za błędy w pracy? nigdy nigdzie się z czymś takim nie spotkałem

i proszę nie mylić tego z odpowiedzialnością finansową za powierzone mienie, to inna bajka

Kodeks pracy:

Art. 114. [Odpowiedzialność materialna pracownika]
Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.
Odnośnik do komentarza

ano tak, jest coś takiego w KP, z maksymalną karaą 3-miesięcznej wypłaty

 

znam różne sytuacje, ale z zastosowaniem się z tym przepisem się nie spotkałem, a powody były

 

no i nijak nie ma się do sytuacji, w której jmk oczekuje oddania 2,5 mln zł przez prokuratora, bo śmiem wątpić, by ten aż tyle zarabiał, by załapał się na ten przepis

Odnośnik do komentarza

ano tak, jest coś takiego w KP, z maksymalną karaą 3-miesięcznej wypłaty

Nie bardzo, bo w razie umyślności nie ma ograniczenia w naprawieniu szkody.

 

Lewactwo i państwo policyjne, do sześcianu.

Bzdura.

 

A jmk najpierw wskazuje, że wobec prokuratora czy lekarza dobrze by było wytoczyć pozew o zadośćuczynienie czy rentę, a w odpowiedzi na wskazanie, że do tego służy powództwo cywilne (czyli to samo) wskazuje, że pisał, jakby chciał, by było. Ot, świadomość prawna krytyków prawa w pigułce.

Odnośnik do komentarza

Na prokuratorów teoretycznie też jest przepis kodeksu postępowania karnego:

 

Art. 557. [Roszczenia regresowe Skarbu Państwa]
§ 1. W razie naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za krzywdę Skarb Państwa ma roszczenie zwrotne do osób, które swoim bezprawnym działaniem spowodowały niesłuszne skazanie, zastosowanie środka zabezpieczającego, niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.
Ale chyba żaden prokurator nie odpowiadał nigdy z tego przepisu.
Odnośnik do komentarza

Jak sprawca wypadku jest sadzony to uznaje sie wine lub nie, wysokosc kary i wlasnie ewentualna rentę dla poszkodowanego. Nie toczy sie oddzielne postępowanie, nie?

Nie ogarniasz. Prokurator działa w zastępstwie Państwa, więc jako taki nie może być sądzony indywidualnie. Dopiero w razie uznania go za winnego skandalicznych poczynań może wejść w życie procedura, o której wspominał tio. Tego się nie da zrobić jak w Twoim przypadku.

 

 

Nie toczy sie oddzielne postępowanie, nie?

a sędzia ma OC ? bo z tego jest zasądzana renta/odszkodowanie w podanym przez Ciebie przypadku. Jeżeli sprawca nie ma OC, pozostaje powództwo cywilne imho

 

Jakby zakłady ubezpieczeń wypłacały tyle, ile się należy, to by dawno upadły ;) W Twoim przypadku jak sprawca ma OC, to ubezpieczalnia wypłaca ułamek należności, a później i tak idziesz do Sądu ;)

Odnośnik do komentarza

 

W Twoim przypadku jak sprawca ma OC, to ubezpieczalnia wypłaca ułamek należności, a później i tak idziesz do Sądu

no wiadomo, chodziło mi o to, że nie sądzisz się z klientem co miał OC tylko z jego ubezpieczalnią ;-)

 

Legitymację czynną bierną mają oba podmioty ;)

Odnośnik do komentarza

czym jest legitymacja czynna?

Ło jezu, miałem na myśli legitymację bierną.

Legitymacja czynna to to, który podmiot ma uprawnienie pozwać inny podmiot o coś. Legitymacja bierna to to, który podmiot ma uprawnienie być pozwanym. W sporze z OC pozwać możesz i sprawcę, i ubezpieczyciela, od Twojego wyboru zależy czy obu czy tylko jednego z nich.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...