Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam taką lamerską prośbę/pytanie. Otóż w zeszłym roku zacząłem wynajmować swoje poprzednie małe mieszkanko. Rozliczam się 8,5 procentowym ryczałtem (co jak si okazało, pozbawia mnie ulgi na dzieci :D ), więc do końca miesiąca muszę rozliczyć pit-28. Nigdy tego nie robiłem, jak robię pity to zawsze trzęsą mi się ręce, więc może tym razem spytam się tutejszych uczonych w piśmie: przed chwilą pierwszy raz spokrzałem na ten arkusz; dobrze myślę, że poza oczywistymi personaliami muszę wypełnić lko pole 34, 35 (tą samą liczbą, sumą tego, co mój wynajmujący mi dał), 41, 45 (tym samym), 41, 45 (to samo)? Wiersz szósty jest dla mnie zagadką na razie, w związku z czym nie wiem też jeszcze, co wpisać niżej, w tych procentach :) Już jestem na siebie wściekły, że tego po prostu nie sprzedałem :/

Odnośnik do komentarza

Feanor, kilka kwestii:

1. Wynajem opodatkowany na ryczałcie nie pozbawia Cię prawa do ulgi prorodzinnej (chyba, że wynajem to jest Twój jedyny dochód w 2015 r)

2. Czy wynajem ryczałtu zgłosiłeś do urzędu?

3. Sprawdziłeś czy ryczałt jest dla Ciebie najkorzystniejszą formą opodatkowania. Nierzadko na zasadach ogólnych podatek w ogóle nie wystąpi (szczególnie gdy wynajmowane mieszkanie kupiłeś na rynku wtórnym)

4. Tak wypełniasz pozycję 34 i 35 (przychód), potem 41 i 45 (razem). Wiersz 6 Ciebie nie dotyczy. Następnie w poz. 57 wpisujesz 100%. Dalej: pozycja 72 i 74 - przychód, poz. 90 i 95 też przychód, poz. 99 - kwota 8,5% od Twojego przychodu, którą przenosisz do poz. 104 i 107 i 114. Do tego jeszcze wypełniasz załącznik PIT-28/A.

Albo prościej: ściągasz ze strony pit.dobry.pl program PITy 2015 - wybierasz formularz PIT-28 i PIT-28/A. Wpisujesz swoje dane osobowe i następnie w załączniku PIT-28/A w poz. 14 wpisujesz tylko kwotę przychodu a resztę za Ciebie zrobi program. Potem możesz wysłać zeznanie przez internet.

5. Jakbyś miał problem to wal na priv.

Odnośnik do komentarza

1. Nie pozbawia? Czytałem, że jak wypełniam pit-28 to nie przysługuje mi ulga na dzieci?

2. Tak, w marcu zgłosiłem się do US i bodajże wypełniłem tam oświadczenie czy jakiś inny druk (przepraszam, dla mnie ten świat to nierozpoznawalna dżungla). Tam też wybrałem ryczałt jako sposób opłacania podatku i odtąd co miesiąc przelewam im pieniądze (śmiejcie się, ale z wielkim stresem i duszą na ramieniu że robię coś źle, cała ta otoczka us mnie onieśmiela).

3. Nie, nie sprawdziłem. Jestem totalnym lamerem w tych sprawach i w dodatku mam opory do zgłębiania tematu. Ryczałt zasugerowała mi chyba pani w us. Mieszkania nie kupiłem, dawno temu dostałem je w darowiźnie od babci.

4. Wielkie dzięki, jutro spróbuję to zrobić :)

5. Tym bardziej dzięki :)

Odnośnik do komentarza

Jeżeli mieszkanie, które wynajmujesz, było używane przez przynajmniej 5 lat przed nabyciem go przez Ciebie to najpewniej nie płaciłbyś żadnego podatku. Niestety w 2016 r. będziesz musiał pozostać na ryczałcie bo ewentualną zmianę formy opodatkowania należy zgłosić do 20 stycznia.

Polecam podatkowy poradnik dla wynajmujących na mojej stronie

Odnośnik do komentarza

Dziadek wziął kiedyś pożyczkę 500zł. Nikt o niej nie wiedział (chyba), kwota urosła do... 9 tysięcy, jego córka dostała wezwanie do zapłaty (7 dni przed przedawnieniem). Jeśli nie odrzuciła spadku po ojcu po jego śmierci to musi to zapłacić? No i kwestia jest taka czy jeśli nie zapłaci to "przechodzi" to na inne osoby z rodziny?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję pomocy w kwestii pensji, przy podobnych wartościach brutto w dwóch różnych miesiącach mam bardzo dużą rozbieżność kwoty netto (kilka razy większa niż kwota brutto). Z uwagi na to, że nie chciałbym tutaj wklejać mojego kwitka, to prosiłbym, żeby ktoś kumaty dał znać na priv. Próbowałem pisać do tio, ale ma zapełnioną skrzynkę.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mamy nowelizację kodeksu pracy. Czy dobrze rozumiem, że w następującej sytuacji:

 

Umowa nr 1 na okres próbny - od 1 września 2012 roku do 30 listopada 2012 roku

Umowa nr 2 na czas określony - od 1 grudnia 2012 roku do 30 listopada 2014 roku

Umowa nr 3 na czas określony - od 1 grudnia 2014 roku do 30 listopada 2019 roku

 

... umowa przekształci się na czas nieokreślony dnia 22 listopada 2018 roku (33 miesiące od wejścia w życie nowelizacji przepisów)? Bo dotarły do mnie również sprzeczne informacje jakoby już od dnia dzisiejszego stała się na czas nieokreślony.

Odnośnik do komentarza

Ja sugeruję się następującymi artykułami:

 

 

art. 14 ust. 4 ustawy:

Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 25(1) ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 25(1) ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 25(1) ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu.

 

 

art. 25(1) par. 1 kp:Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

 

I rozumiem to tak jak napisałem powyżej. Ktoś mi tylko w głowie chciał namieszać?

Odnośnik do komentarza

Należy uznać, że za 33 miesiące od teraz Twoja umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W praktyce to jednak nie ma aż takiego znaczenia, bo gdyby pracodawca chciał z Tobą rozwiązać umowę to i tak będą miały zastosowanie nowe przepisy w kwestii ustalania okresu wypowiedzenia i ewentualnej odprawy.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...