Skocz do zawartości

[FM 2008] Zgubne skutki


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon 2012/2013 w liczbach

 

Ligi

 

Anglia:

Czołówka Premiership: 1. Liverpool, 2. Arsenal, 3. Chelsea

Spadek z Premiership: 18. Charlton, 19. Man Utd, 20. Bolton

Awans do Premiership: 1. Burnley, 2. Reading, 5. Derby

Puchar Anglii: Portsmouth (3:0 z Boltonem)

Najlepszy piłkarz: Dean Ashton (30, ST; Anglia: 2/1) — 7.70 (West Ham)

Król strzelców: Klaas-Jan Huntelaar (29, ST; Holandia: 34/21) — 19 (Chelsea)

 

Francja:

Czołówka Ligue 1: 1. PSG, 2. Auxerre, 3. Lyon

Spadek z Ligue 1: 18. Libourne, 19. Besançon, 20. Metz

Awans do Ligue 1: 1. Cannes, 2. Nantes, 3. Châteauroux

Puchar Francji: PSG (2:1 z Auxerre)

Najlepszy piłkarz: Fred (29, ST; Brazylia: 17/11) — 7.55 (Lyon)

Król strzelców: Fred (29, ST; Brazylia: 17/11) — 21 (Lyon)

 

Hiszpania:

Czołówka PD: 1. Barcelona, 2. Getafe, 3. Valencia

Spadek z PD: 18. Sevilla, 19. Betis, 20. Elche

Awans do PD: 1. Mallorca, 2. Recreativo, 3. Espanyol

Puchar Hiszpanii: Real Madryt (3:1 z Barceloną)

Najlepszy piłkarz: Éver Guzmán (25, ST; Meksyk: 34/14) — 7.71 (Valencia)

Król strzelców: David Villa (31, ST; Hiszpania: 58/39) — 23 (Valencia)

 

Niemcy:

Czołówka 1. Bundesligi: 1. Bayern, 2. Hannover, 3. Leverkusen

Spadek z 1. Bundesligi: 16. Bochum, 17. Hertha BSC, 18. Köln

Awans do 1. Bundesligi: 1. Freiburg, 2. Aue, 3. Werder Brema

Puchar Niemiec: Mainz (1:1k z Paderbornem)

Najlepszy piłkarz: Jan Kromkamp (32, D/WBR; Holandia: 53/1) — 7.50 (Bayern)

Król strzelców: Haluk Türkeri (26, ST; Turcja U-21: 2/0) — 18 (Offenbach)

 

Polska:

Czołówka OE: 1. Śląsk, 2. ŁKS Łódź, 3. Lech

Spadek z OE: 15. Zagłębie Sosnowiec, 16. Groclin

Awans do OE: 1. Górnik Zabrze, 2. Widzew

Puchar Polski: Jagiellonia (1:0 z Wisłą)

Najlepszy piłkarz: Damian Rożej (25, ST; Polska) — 7.34 (Lech)

Król strzelców: Przemysław Pitry (31, ST; Polska) — 16 (Polonia Warszawa)

 

Portugalia:

Czołówka SuperLigi: 1. Sporting CP, 2. Estrela da Amadora, 3. Benfica

Spadek z SuperLigi: 15. Maia, 16. Nacional da Madeira

Awans do SuperLigi: 1. Estoril, 2. Leiria

Puchar Portugalii: Leixões (3:1 z Nacionalem da Madeira)

Najlepszy piłkarz: Oscar Cardozo (30, ST; Paragwaj: 36/16) — 7.56 (Benfica)

Król strzelców: Hélder Postiga (30, ST; Portugalia: 38/14) — 18 (Porto)

 

Rosja:

Czołówka Premier Ligi: 1. Zenit Sankt Petersburg, 2. CSKA Moskwa, 3. Spartak Moskwa

Spadek z Premier Ligi: 15. Spartak Nalczik, 16. Ural

Awans do Premier Ligi: 1. Rubin, 2. Rostów

Puchar Rosji: Krylia Sowietow (1:0 z Zenitem Sankt Petersburg)

Najlepszy piłkarz: Paweł Mamajew (24, MRC; Rosja: 17/0) — 7.63 (CSKA Moskwa)

Król strzelców: Oleg Kożanow (25, AM/FC; Rosja U-21: 4/0) — 21 (Zenit Sankt Petersburg)

 

Włochy:

Czołówka Serie A: 1. Inter, 2. Lazio, 3. Juventus

Spadek z Serie A: 18. Palermo, 19. Torino, 20. Salernitana

Awans do Serie A: 1. Atalanta, 2. Novara, 4. Lucchese

Puchar Włoch: Roma (1:0 z Catanią)

Najlepszy piłkarz: Alberto Gilardino (30, ST; Włochy: 72/51) — 7.68 (Milan)

Król strzelców: Mauro Zaraté (26, ST; Argentyna U-21: 2/0) — 18 (Empoli)

 

Rozgrywki międzynarodowe

 

Liga Mistrzów: Arsenal (2:0 z Bayernem Monachium)

Puchar UEFA: Inter (1:1k z Man Utd)

Mistrzostwa Europy 2012: Holandia (2:1 z Włochami); Polska — półfinał

Złoty Puchar CONCACAF 2013: Kanada (2:0 z Kostaryką)

Puchar Konfederacji 2013: Niemcy (1:0 z Argentyną)

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012: Włochy U-23 (2:1 z Niemcami U-21)

Mistrzostwa Europy U-21 2013: Francja U-21 (2:1 z Włochami U-21)

Mistrzostwa Europy U-19 2012: Włochy U-19 (2:2k z Czechami U-19)

Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 2013: Argentyna U-20

 

Nagrody indywidualne

 

Piłkarz roku wg FIFA: Silva (26, AMRLC; Hiszpania: 53/11) — Arsenal

Zawodnik roku wg FIFA: Silva (26, AMRLC; Hiszpania: 53/11) — Arsenal

Złoty But: David Villa (31, ST; Hiszpania: 59/39) — 23 (46 pkt), Valencia

Odnośnik do komentarza
Pitry królem strzelców :rotfl:

 

Nic mi nie mów, polska liga schodzi na psy

 

Czerwiec 2013

 

Bilans (Lagoa): 1-0-1, 4:5

II° Divisão Serie D: 1. [—], 70 pkt [+9], 58:18

II° Divisão Serie D (baraże): 1. [—], 28 pkt [+3], 27:7

II° Divisão Serie D (półfinały): 2:1, 2:4 z Louletano

Taça de Portugal: 4. runda (1:3 z Beira-Mar)

Finanse: +2.840.000€ (w ostatnim miesiącu +886.000€)

Budżet transferowy: 1.187.958 € (70% z transferów)

Budżet płac: 15.230€ (wykorzystane 7.484€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Michał Siwik (23, AMR/ST; Polska U-21: 2/0) z Legii do Zagłębia Lubin za 1.800.000€

2. Michał Fidziukiewicz (22, AM/FC; Polska U-21: 6/1) z Ruchu Chorzów do Korony Kielce za 1.600.000€

3. Mateusz Machaj (24, MRC; Polska U-21: 1/0) z Lechii Gdańsk do Bełchatowa za 1.600.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Alberto Bueno (25, AM/FC; Hiszpania U-21: 5/3) z Fiorentiny do Juventusu za 7.750.000€

2. Ricardo Douglas Packer (26, AMRL; Brazylia) z Young Boys do Grasshopperu za 3.200.000€

3. Dudu Biton (25, ST; Izrael U-21: 5/2) z Anderlechtu do FC Twente za 2.200.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: Barcelona [+3] (M)

Niemcy: —

Polska: —

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+4]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [—] Argentyna (1986), 2. [—] Holandia (1747), 3. [—] Włochy (1715), 30. [—] Polska (866)

Odnośnik do komentarza

Moim celem w letniej sesji transferowej było wyczyszczenie zespołu ze szrotu oraz zastąpienie go młodymi, perspektywicznymi zawodnikami, jak i paroma doświadczonymi piłkarzami, którzy stanowiliby natychmiastowe wzmocnienie drużyny.

 

Najbardziej znaczącym zawodnikiem, który opuścił zespół, był Mauro Filipe Zambujo Alexandre (33, AMR; Portugalia) [128-9-34-9, 7.23; 6s], który odszedł z Lagoi po wygaśnięciu kontraktu. Doświadczony napastnik Sérgio Silva "Pedras" (32, ST; Portugalia) [19-2-4-0, 6.68; 1s], jedno z rozczarowań transferowych zeszłego roku, na prawie Bosmana przeprowadził się do União Montemor. João Pimentel (21, DR/DM/MRC; Portugalia) [6-0-1-0, 6.50; 2s] sprzedany został za 10.000€ (50%) do Vilafranquense, zaś Luís Fabiano Moreira (23, MC; Brazylia) [22-0-3-0, 6.38; 3s] na identycznych zasadach oddany został do Trofense. Natomiast z drużyny U-19 odeszli João Mário (17, D/WBL; Portugalia) [—; 2s], Marco Tavares (17, MLC; Portugalia) [—; 1s] i Sérgio Teixeira (17, AML; Portugalia) [—; 1s], dla których nie widziałem przyszłości w klubie.

Odnośnik do komentarza

Transfery do klubu, zaklepane jeszcze na wiosnę, wyglądały całkiem przyzwoicie. Z Casa Pia na zasadzie wolnego transferu przeszedł doświadczony Emerson Luz (30, DM; Wyspy Zielonego Przylądka), zawodnik na tyle dobry, że mógł powalczyć nawet o miejsce w wyjściowym składzie. Z Sintrense za darmo wyciągnąłem młodziutkiego Miguela Cunhę (17, DM/MRC; Portugalia), wszechstronnego gracza, który wymagał paru lat treningu, ale rokował całkiem udanie. Piłkarz Eléctrico P. Sôr, Rui Miguel (22, DC; Portugalia), dołączył do składu Lagoi na jeden sezon, który musiał wystarczyć mu na udowodnienie mi, że warto na niego postawić. Brazylijczyk Fábio Silva Santos (20, AML; Brazylia) kupiony został za 8.000€ z Gondomaru jako zmiennik dla Fábio Sabino na lewej pomocy. Natomiast rekordowe w dziejach klubu 20.000€, wydane na piłkarza Realu Massamá Nuno Fábio (17, MC; Portugalia), miało się bardzo szybko zwrócić, gdyż piłkarz ten miał niewątpliwe papiery na granie.

 

Ale najbardziej zaskoczył mnie mój scout João Barros, który do tej pory spisywał się znacznie gorzej niż jego kolega, Avelino Ricardo. Pod koniec czerwca zameldował się bowiem w moim biurze z całą listą nastoletnich piłkarzy poszukujących klubu, a prezentujących naprawdę niezłe umiejętności, dzięki czemu moje problemy z defensywą zostały w znacznym stopniu rozwiązane. Do Lagoi doszli bowiem Paulo Matos (16, GK; Portugalia), Bruno Barbosa (15, ST; Portugalia), wychowanek Belenenses Flávio Silva (19, DC/MC; Portugalia), były gracz Boavisty António Duarte (19, DC; Portugalia), wyszkolony przez Vitórię Setúbal António Carlos (19, DC; Portugalia), którego moi trenerzy uznali za spory talent, i produkt szkółki juniorskiej Vitórii Guimarães Nuno Monteiro (19, D/WB/MR; Portugalia), który z miejsca wskoczył do wyjściowego składu na prawe skrzydło defensywy.

Odnośnik do komentarza

Bosz, zanim w FM 09 da się grać, z 30 sezonów machnę. Zresztą bardziej podejrzewam, że zgodnie z wielowiekową tradycją pierwszego przełomowego CM/FMa (vide CM 4) w ogóle ominę.

 

Początek lipca przynosił mi jedną niespodziankę za drugą. Najpierw Carlos Rebocho (19, ST; Portugalia), na którego nie byłem w stanie znaleźć kupca, nieoczekiwanie zgodził się na przejście do União Serra, naszego klubu filialnego. Potem otrzymałem informację, że na całoroczne wypożyczenie do Lagoi zgodził się napastnik portugalskiej reprezentacji U-19, piłkarz Benfiki Lizbona Bruno Matias (20, ST; Portugalia U-19), co oznaczało, że miałem w końcu partnera dla Milí. A pierwszy tydzień miesiąca zakończył się nieoczekiwanym transferem Brazylijczyka Paulo Henrique Machado (19, MC; Brazylia), który za 16.000€ przeniósł się do nas z Mafry, odrzucając oferty piętnastu innych klubów. Ewidentnie po zeszłorocznych barażach w końcu przestaliśmy być li tylko anonimowym drugoligowcem.

 

Zgodnie z planem anulowałem umowę z União Micaelense, gdyż absolutnie nic nam nie dawała. Jako że Machado z marszu wskoczyć miał do pierwszego zespołu, wystawiłem na listę transferową Murcelę, który nie czynił spodziewanych postępów. Zainteresowanie jego osobą było spore i po paru dniach Rodrigo Murcela (22, DM; Portugalia) [17-0-0, 6.49; 3s] za 5.000€ (50%) został piłkarzem drugoligowego Oliveira de Hospital.

 

Polskie kluby tradycyjnie już zaczynały występy w europejskich pucharach od 1. fazy eliminacyjnej. W Lidze Mistrzów wrocławski Śląsk trafił na luksemburski Avenir Beggen i wygrał na wyjeździe 2:0 po golach Krysińskiego i Kamińskiego. W Pucharze UEFA dobrze zaprezentowała się Jagiellonia, dzięki dwóm golom Truszkowskiego i jednemu Gołębiewskiego wygrywając 3:0 z GÍ, natomiast zawiódł ŁKS Łódź, tylko remisując na własnym terenie 1:1 z Makedoniją GP za sprawą trafienia Kuświka.

 

Przygotowania do nowego sezonu zaczynaliśmy od sparingu z amatorskim zespołem Ribeira Brava. Pierwszy mecz okresu przygotowawczego zawsze był trudny, ale nie tym razem — bezlitośnie rozjechaliśmy gości, a gdyby nie błąd Joela, który skończył się honorowym golem dla rywali, nie miałbym się do czego przyczepić. Zdecydowanie najlepszy na boisku był młody Matias, który zupełnie przyćmił pozostałych napastników.

 

21.07.2013 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 982 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Ribeira Brava [NL] 4:1 (3:1)

9. B.Matias 1:0
32. B.Matias 2:0
35. Leal 3:0
45+1. J.Santos 3:1
59. Jorge Timóteo 4:1

MVP: Bruno Matias (ST; Lagoa) — 9

Odnośnik do komentarza

Ano, typowe, ale i tak irytuje

 

W rewanżowym meczu 1. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów Śląsk Wrocław zrobił to, co do niego należało, po golach Kamińskiego, Centarskiego i Godlewskiego pokonując Avenir Beggen 3:1, a więc awansując do kolejnej rundy.

 

Podpisałem czteroletni kontrakt z naszym wychowankiem, João Luísem (17, AMRC/FC; Portugalia), który zapowiadał się naprawdę nieźle i widziałem w nim potencjał na zawodnika pierwszego zespołu. Potem zaś ostatecznie rozwiązałem problem obsady prawej defensywy, wyjmując za darmo z Rio Maior reprezentanta Mozambiku, Fernando Silvę (20, D/WBR; Mozambik: 1/0). Teraz trzeba mi było już tylko lewego obrońcy...

 

Na drugiego sparingpartnera wybrałem nam półfinalistę zeszłorocznych baraży, Sanjoanense — nie widziałem sensu w klepaniu amatorów, a konfrontacje z mocnymi rywalami przestawiały o wiele większą wartość szkoleniową. W pierwszej połowie goście dali nam prawdziwą lekcję futbolu, wykorzystując tak błędy naszej defensywy, jak i Miguela. Po przerwie rzuciliśmy się do odrabiania strat i Rui Filipe, którego niezwykle zmotywowało przyjście do drużyny Matiasa, w pojedynkę doprowadził do remisu. Wynik był jak najbardziej sprawiedliwy i wszyscy bez wyjątku byli z niego zadowoleni, a ja serdecznie podziękowałem menedżerowi rywali za wartościowy sparing.

 

27.07.2013 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 992 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Sanjoanense [2DB] 3:3 (1:3)

7. Márcio 0:1
13. J.Moleiro 0:2
33. Joel 1:2
45+2. Márcio 1:3
72. R.Filipe 2:3
84. R.Filipe 3:3
87. P.H.Machado (L) cz.k.

MVP: Márcio (ST; Sanjoanense) — 8

Odnośnik do komentarza

W pierwszym meczu 2. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów wrocławski Śląsk trafił na Rangersów i w Glasgow zaprezentował się bardzo udanie, przegrywając 1:2 i dzięki golowi Mościńskiego zachowując szansę na awans.

 

W końcówce miesiąca po raz kolejny wywołałem spore zamieszanie swoimi ruchami kadrowymi. Podpisałem roczny kontrakt z wychowankiem klubu, Felipe Oliveirą (17, FC; Portugalia), gdyż chciałem zobaczyć go w akcji przed podjęciem decyzji co do jego dalszych losów. Wkrótce potem otrzymałem parę ciekawych ofert dla Carlitosa, a że miałby on poważne kłopoty z grą w tym sezonie, nie robiłem mu przeszkód. Carlos Marques "Carlitos" (29, DM; Portugalia) [105-3-5-0, 6.71] za 60.000€ zasilił Sintrense i nie płakałem po nim szczególnie, gdyż nigdy nie zdołał stać się niczym więcej jak tylko użytecznym rezerwowym. Potem zaś za 12.000€ sprowadziłem z Mafry Andersona Vaza (18, GK; Brazylia), rozwiązując problem konkurencji dla Miguela. Tylko ta lewa obrona...

 

Lipiec 2013

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: —

Taça de Portugal: —

Finanse: +2.780.000€ (w ostatnim miesiącu -54.380€)

Budżet transferowy: 1.195.458 € (70% z transferów)

Budżet płac: 15.240€ (wykorzystane 10.250€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Jakub Błaszczykowski (27, AMR; Polska: 43/1) z Herthy BSC do Napoli za 11.500.000€

2. Igor Witczak (25, ST; Polska) z Groclinu do Bełchatowa za 1.100.000€

3. Michał Steinke (24, DC; Polska U-21: 5/0) z Bełchatowa do Jagiellonii za 775.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Igor Akinfiejew (27, GK; Rosja: 57/0) z CSKA Moskwa do AC Milan za 46.500.000€

2. Cristiano Ronaldo (28, AMRL; Portugalia: 84/32) z Man Utd do Arsenalu za 39.500.000€

3. Gareth Bale (24, D/WB/ML; Walia: 51/3) z Tottenhamu do Portsmouth za 36.500.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: —

Niemcy: —

Polska: Legia [+0]

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+6]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [—] Argentyna (1998), 2. [+2] Niemcy (1793), 3. [-1] Holandia (1635), 28. [+2] Polska (921)

Odnośnik do komentarza

Polskie kluby w komplecie przeszły 1. rundę eliminacyjną Pucharu UEFA — Jagiellonia po golach Truszkowskiego i Baranowskiego pokonała GÍ 2:0, a gol Madeja z 89. minuty zapewnił ŁKSowi zwycięstwo w konfrontacji z Makedoniją GP.

 

Media uznały nas za jednego z faworytów do awansu, wyżej ceniąc sobie jedynie spadkowicza Barreirense. Zgadzałem się z tą opinią, dając temu wyraz w licznych wywiadach prasowych, ale od słów głośniej przemawiały czyny — w pierwszym sierpniowym sparingu podejmowaliśmy ekipę Parades i w konfrontacji z przeciętnym drugoligowcem pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony. Miejsce w wyjściowym składzie stracił Júlio, a zastępujący go Kay spisał się bardzo dobrze. Debiut Vaza w drugiej połowie nie wypadł najlepiej, ale zdecydowanie gorzej zaprezentował się Rui Miguel, który nie przekonał mnie do siebie na środku defensywy.

 

02.08.2013 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 1.008 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Paredes [2DA] 4:2 (3:0)

12. B.Matias 1:0
23. Joel 2:0
33. Miguel Oliveira 3:0 sam.
49. R.Miguel 3:1 sam.
54. R.Filipe 4:1
62. P.Cristóvão 4:2

MVP: Joel (DC; Lagoa) — 8

Odnośnik do komentarza

Śląsk nie wykorzystał swojej wielkiej szansy, przegrał na Oporowskiej z Rangersami 0:1 i pożegnał się z Ligą Mistrzów. My na kolejnego sparingpartnera wybraliśmy następny zespół z II° Divisão i bardzo dobrze, bo skoro rozbiliśmy ich 5:1, ile dostaliby jacyś amatorzy z ligi regionalnej. Matias już teraz wyglądał na olbrzymie wzmocnienie i moim jedynym zmartwieniem była nieoczekiwana niemoc strzelecka Milí, oby oszczędzał się na ligę...

 

08.08.2013 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 1.000 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Académico de Viseu [2DB] 5:1 (4:1)

3. Boaventura 1:0
18. B.Matias 2:0
20. Gustavo 2:1
43. Fábio Sabino 3:1
45+2. B.Matias 4:1
83. Jorge Timóteo 5:1

MVP: Bruno Matias (ST; Lagoa) — 9

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...