Skocz do zawartości

Gry planszowe


Jabol

Rekomendowane odpowiedzi

W MtG niepowtarzalność jest jak najbardziej możliwa... pod warunkiem, że inwestuje się regularnie w każdy kolejny dodatek, a nie tworzy archetyp w Legacy. To natomiast wiąże się z permanentnym upływem dość sporej ilości gotówki ładowanej z bostery czy turnament paki. Jeżeli jednak komuś spora powtarzalność nie przeszkadza to wtedy spokojnie można sobie złożyć casualowy, ale jak najbardziej grywalny i mający nawet jako takie szanse na turniejach, nieskomplikowany deck jak np. Burn. Tani (dosłownie i nie), raczej nietrudny w prowadzeniu, skuteczny. Poszczególne karty bez większych przeszkód można wyhaczyć na Allegro za rozsądne (jak na TCG) pieniądze.

 

Przecież ja nie przeczę, że w MtG niepowtarzalność rozgrywki jest możliwa, tylko że jest raczej wykluczona przy czterech starterach. Jak sam napisałeś, wymaga to inwestowania w boostery, a przy okazyjnej grze to raczej mija się z celem, bo za tę samą cenę lepiej kupić grę pudełkową (kompletną).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Z ostatnich doswiadczen:

- Mag Blast - ogromna zaleta to fakt, ze pojecie zasad to kwestia kilku minut. Instrukcja jest prosta, klimatycznie napisana, wystarczy obejrzec jedna rozgrywke i wszystko sie rozumie, dzieki czemu mozna szybko przejsc do zabawy. Czynnik losowosci dodaje grze smaczku (mozna miec swietne karty jednego rodzaju, ktore przy slabszych innego rodzaju praktycznie nie daja nic i mozna po prostu nie dotrwac do swojej tury), rozgrywka jest dynamiczna, choc sila rzeczy liczba technik prowadzacych do zwyciestwa jest raczej ograniczona. Atrakcyjnosc wzrasta wprost proporcjonalnie do liczby graczy - wiecej celow, ale i wiecej potencjalnych sojuszy. Reasumujac, bardzo relaksujaca karcianka, niewymagajaca nadmiernego angazowania szarych komorek.

- Cluedo - tu rowniez im wiecej osob, tym lepiej (trudniej), z tym, ze liczba graczy ograniczona jest do 6. Gra detektywistyczna, ktorej celem jest zdobywanie informacji od innych droga dedukcji - wygrywa ten, kto najszybciej wskaze sprawce, miejsce i narzedzie zbrodni. Zasady klarowne i latwe do wytlumaczenia. Na poczatku wymaga sporo myslenia, liczy sie logika i umiejetnosc skutecznej eliminacji niewlasciwych tropow. Sa czynniki losowe (kostki i troche typ wskazowek bedacych w posiadaniu graczy - teoretycznie im wiecej danych dotyczacych miejsca zbrodni, tym latwiej), ale w drodze do zwyciestwa maja one trzeciorzedne znaczenie. Duzy plus, ze mozna blefowac i podsuwac tym samym falszywe tropy przeciwnikom, co nie pozwala sie graczom nudzic.

 

Obie gry zdecydowanie polecam. Sam za jakis czas moze sprobuje tak chwalonego Puerto Rico - jak na razie wielostronicowa instrukcja po prostu mnie odrzucila. Nieczesto grywam w planszowki, wiec proste zasady, pozwalajace szybko przejsc do samej rozgrywki, sa dla mnie bardzo wazne, choc zdaje sobie sprawe, ze mozliwosci jakie daje bardziej skomplikowana gra sa znacznie wieksze.

Odnośnik do komentarza

Puerto Rico naprawdę ma zasady bardzo proste więc nie zniechęcaj się obszerną instrukcją. Przeczytaj ją, jak czegoś nie będziesz rozumiał to wal śmiało, wszystko ci wyjaśnię. Mam na koncie około 15-20 partii rozegranych w Puerto i około 10 osób nauczonych gry :). Po dwóch turach wszyscy pięknie wiedzą ocb i jedynym problemem może być ogarnięcie budynków ale to również przychodzi szybko. Gra jest genialna i niewybaczalnym grzechem byłoby gdybyś ją sobie odpuszczał zze względu na instrukcję/skomplikowanie zasad.

 

Gra logiczna (nie fabularna) dla dwoch osob. Co polecacie oprocz scrabble?

 

Hive - świetna gra na 2 osoby a do tego mała, poręczna, b. dobrze wykonana i tania.

Odnośnik do komentarza

Świąteczny prezent - Dominion już rozpracowany i wygląda nieźle, choć nie rewelacyjnie. Prosta rozgrywka, szybko można wytłumaczyć zasady, szkoda tylko, że interakcja między graczami jest minimalna, są chyba tylko 3 albo 4 takie karty. Każda rozgrywka może być inna bo do gry wykorzystuje sie 10 z 25 kart akcji, co jest świetnym rozwiązaniem bo nie pozwala na opracowanie jednej taktyki prowadzącej do zwycięstwa. Ogólnie polecam, mimo tego, ze jest to dość prosty tytuł, szczególnie dla "wyjadaczy" ;)

 

Hive również polecam, rewelacyjna gra.

Odnośnik do komentarza

Dominion to co najwyżej ma proste zasady ale prostą grą na pewno nie jest. Przekonałbyś się o tym gdybyś zagrał z kimś kto ma paredziesiąt partii na swoim koncie :) (akurat nie mówię o sobie). Zebrałbyś takie baty że nawet niewiedziałbyś jak i skąd :P.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...
Gość MitnickMike

Czy ktoś grał w dodatki do Osadników z Catanu, tzn Żeglarze z Catanu i Miasta i Rycerze z Catanu? Ewentualnie prosiłbym o opinię na temat gry :> Waham się czy na początek wystarczy mi sama podstawa do gry w 3 osoby, czy od razu zakupić podstawę i 2 dodatki. Jak wtedy wygląda rozgrywka?

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

Poczytałem recenzje, obejrzałem video o tej grze i... wygląda sympatycznie. Brakuje mi tylko elementu ataku przeciwnika (siakieś wojsko itp.) :-k Przeglądając tytuły, szukając czegoś na 3 osoby, czegoś dla kompletnych laików, padło akurat na Osadników z Catanu. Chociaż być może coś przeoczyłem? :>

Odnośnik do komentarza

Atakować można złodziejem tylko.

Na walkę nastawione jest np. Ryzyko, z tym że tam 90% zależy od rzutu kostką. Osadnicy też są grą dość losową, ale wymagają trochę strategii i przemyślenia ruchów. Na początek zabawy w planszówki Osadnicy nadają się idealnie

Odnośnik do komentarza

Bierz śmiało Osadników, nie ma się co zastanawiać. Świetna gra na początek, na 3 osoby bardzo się sprawdza. Atakowania co prawda nie ma ale interakcja w grze jest bardzo duża. Po pierwsze to oczywiście handel między graczami, dużo handlu. Poza tym tak jak wspomniał szramek - złodziej. No i oczywiście jest element rywalizacji o konkretne miejsca na wybudowanie osad, dróg itp. :). Cały czas coś się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Gość MitnickMike

Waham się jedynie w takim razie między podstawą a podstawą+2 rozszerzenia. Jak się gra w gry planszowe z rozszerzeniami? Dołącza się jakoś planszę, czy jak? :P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...