Skocz do zawartości

Euskal Herria


Lucas07

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatniej kolejce graliśmy już bez jakiejkolwiek presji. To samo można było powiedzieć o gospodarzach z Eibar, bo oni byli już pewni spadku i powrotu do Liga Adelante. Dlatego też wystawiłem skład dość mocno odbiegający od optymalnego, a szansę otrzymali też Pena oraz Bergara z drużyny juniorskiej, do meczowej kadry włączyłem również Martineza.

 

Mimo takiego zestawienia personalnego byliśmy drużyną wyraźnie lepszą w każdym aspekcie gry. Brakowało nam tylko jednego, skuteczności. W ostatnim czasie jednak do tego przywykłem. O końcowym rezultacie przesądził błysk Lopeza, który w pięćdziesiątej ósmej minucie przebojowo wszedł w pole karne, a tam został sfaulowany. Do jedenastki podszedł Sabin i pewnie ją wykorzystał. Mogliśmy wygrać znacznie wyżej, cieszy naprawdę dobra gra kilku zawodników, którzy tak na dobrą sprawę dopiero zaczynają przygodę z poważnym futbolem. Co ciekawe zarówno Real jak i Barcelona przegrał swoje mecze i mistrzowski tytuł trafi w tym roku do Katalonii. Do mistrza kraju straciliśmy tylko dwa punkty, do wicemistrza jedno oczko. Było blisko.

 

21.05.2017, Ipurua, Eibar

Frekwencja: 11,849

La Liga, 38/38

 

Eibar [18] – [3] Athletic 0:1 (0:0)

 

0:1 – Sabin kar. 58'

 

Arrizabalaga 6.7 – Bergara 7.0, Pena 6.9, Xiker 6.9, Arellano 7.2 – Vera 7.3 – Aketxe 7.5, Lopez 8.2 – Oteo 6.8 (45' Susaeta 7.0), Muniain 6.5 – Sabin 6.9

 

MVP: Unai Lopez [Athletic] – 8.2 (asysta)

Odnośnik do komentarza

Bramkarze [Mecze/Stracone/Czyste Konta/Średnia Ocen]:

 

Kepa Arrizabalaga [ESP, 22] - [43/29/24/6.92]

Alex Remiro [ESP, 22] – [8/3/6/6.86]

 

Latem odbyła się prawdziwa rewolucja na tej pozycji. Wielu fanów obawiało się, że odsunięcie Iraizoza i tak odważne postawienie na znacznie młodszego Kepę to błędna decyzja. Jak się okazało miałem dobrego trenerskiego nosa i nasz młody golkiper nie zawiódł. Zachował najwięcej czystych kont, nie popełniał błędów, a miał też swoje momenty magicznych parad jak choćby ostatnie derby z Sociedad. Numer jeden na lata. Jego zmiennik również nie zawodził, grywał głównie pucharach i zawsze był pewnym punktem drużyny. W dodatku świetnie spisywał się w rezerwach. Większych zmian tu nie potrzebuję i to w perspektywie naprawdę długiej.

 

Boczni obrońcy [Mecze/Gole/Asysty/Średnia Ocen]:

 

Oscar De Marcos [ESP, 28] – [43(2)/0/3/7.71]

Mikel Balenziaga [ESP, 29] – [42/2/6/7.55]

Eneko Boveda [ESP, 28] – [7(2)/0/1/7.48]

Julen Arellano [ESP, 20] – [9(6)/0/2/7.22]

 

Tu nie mam na co narzekać, bo dwóch podstawowych zawodników należy do absolutnej ligowej czołówki. Oscar zapracował nawet na powołanie do kadry, chociaż jeszcze w niej nie zadebiutował. Liczby lepsze ma Mikel i no cóż, oby ta dwójka jak najdłużej grała na tym poziomie. Nie mam również co narzekać na rezerwowych, bo gdy tylko grali to nie zawodzili. Arellano to przyszłość klubu na lewej flance, musi tylko poczekać na zestarzenie się Balenziagi. Boveda momentami marudził na zbyt rzadkie występy ale obaj grali sporo w drugiej lidze.

 

Środkowi obrońcy [Mecze/Gole/Asysty/Średnia Ocen]:

 

Aymeric Laporte [FRA 15/0, 22] – [38(1)/2/0/7.16]

Mikel San Jose [ESP 1/0, 27] – [41(3)/8/0/7.15]

Unai Bilbao [ESP, 23] – [10(2)/0/1/6.95]

Xiker [ESP, 20] – [13(1)/0/1/6.99]

 

Podstawowy duet świetnie się spisywał, w końcu jesteśmy najlepszą defensywą ligi. W dodatku tylko Williams oraz Sabin strzelili więcej bramek od San Jose, chociaż to głównie zasługa perfekcyjnie wykonywanych jedenastek. Laporte potwierdził, że warto było dać mu dużą tygodniówkę. Bilbao z Xikerem to zawodnicy bardzo solidni, a ten młodszy ma chyba szansę na zostanie kimś więcej w przyszłości. Dlatego też poważnie myślę o wypożyczeniu go do innej drużyny na następy sezon, żeby regularnie pograł na wysokim poziomie.

 

Pomocnicy [Mecze/Gole/Asysty/Średnia Ocen]:

 

Ander Iturraspe [ESP 1/0, 28] – [42(1)/2/0/7.26]

Aitor Vera [ESP, 16] – [9(11)/0/0/7.07]

Raul Garcia [ESP 2/0, 30] – [31(6)/5/7/7.37]

Benat [ESP 4/0, 30] – [37(2)/3/3/7.21]

Unai Lopez [ESP, 21] – [24(21)/5/3/7.23]

Ager Aketxe [ESP, 23] – [11(23)/3/3/7.12]

 

To formacja, którą chcę powoli odmładzać, bo trójka graczy z największą liczbą występów to już zawodnicy doświadczeni. Garcia oraz Benat są po trzydziestce i być może przyszły sezon będzie ich ostatnim w klubie, bo dobijają się młodsi. Zreszta Benat chyba już teraz jest słabszy od Lopeza i możliwe, że role między nimi się odwrócą. Iturraspe to ogromna klasa, a o przyszłość też jestem spokojny, Vera będzie kimś wielkim. Cieszy też gra Aketxe, bardzo solidny piłkarz. W rezerwach czy na wypożyczeniach mam tu kilku zdolnych piłkarzy, którzy wkrótce będą wprowadzani do pierwszej drużyny, ale następny sezon chyba jeszcze nie będzie do nich należał.

 

Skrzydłowi [Mecze/Gole/Asysty/Średnia Ocen]:

 

Markel Susaeta [ESP 1/1, 29] – [27(19)/2/7/7.04]

Iker Muniain [ESP 1/0, 24] – [34(6)/4/2/6.97]

Jurgi Oteo [ESP, 20] – [8(11)/1/1/6.92]

Ibai Gomez [ESP, 27] – [27(14)/5/11/7.24]

 

Nie byłem zadowolony z naszych skrzydeł, bo jedynym graczem, który mnie nie zawiódł był Ibai Gomez. Tradycyjnie świetnie wykonywał stałe fragmenty gry, robił mnóstwo wiatru na obu flankach, prawdziwa klasa. Sezon o wiele gorszy od poprzedniego zaliczył Muniain, co jest dziwne, bo wówczas pauzował przecież kilka miesięcy z powodu ciężkiej kontuzji. Ikera nie zamierzam jednak skreślać, wierzę że wróci do wysokiej formy. Myślę o daniu szansy dla Oteo na wypożyczeniu, bo w przyszłości może on być ważnym punktem drużyny. Susaetę prawdopodobnie latem pożegnamy, przychodzi Griezmann i nie chcę trzymać Markela na ławce.

 

Napastnicy [Mecze/Gole/Asysty/Średnia Ocen]:

 

Inaki Williams [ESP, 22] – [29(5)9/8/7.22]

Sabin [ESP, 25] – [27(14)/19/7/7.12]

 

Statystyki naszych ofensywnych zawodników nie są tak imponujące jak przed rokiem, no ale to efekt innego nastawienia. Tym razem to obrona była naszą największą siłą. Inaki stracił sporo czasu przez kontuzję i nie był tak skuteczny, ale to nadal świetny gracz. Pewnie zostanie przesunięty na skrzydło po przyjściu Griezmanna i tam będzie miał znacznie więcej swobody. Sabin został najlepszym strzelcem zespołu, ale najlepiej grał chyba jako rezerwowy. To gracz który pewnego pułapu nie przeszkoczy i mam sporo napastników mogących go zastąpić, dysponujących większym potencjałem. Następny sezon jednak bez zmian, później może go sprzedam.

 

Opisy dość krótkie, bo planuję rozwinąć się mocniej przy opisie kadry na nowy sezon, mam sporo graczy w rezerwach, drużynie juniorów, nie zabraknie wypożyczeń i taki przegląd graczy na pewno przyda się również mi. Ten sezon pokazał, że do najlepszych brakuje nam już naprawdę mało, w końcu straciliśmy tylko dwa punkty do mistrza, dzielnie walczyliśmy w Lidze Mistrzów, a powinno być coraz to lepiej.

Odnośnik do komentarza

No FM mnie tam strollował ;). Jest spoko, bo mistrzostwo w drugim sezonie to byłoby zbyt szybko, tak to trzeba walczyć.

---

Na nasze konto wpłynęło szesnaście milionów euro za prawa do transmisji za mecze w Lidze Mistrzów.

 

Podsumowanie sezonu 2015/2016 w Europie:

 

Hiszpania:

 

Podium: Barcelona, Real, Athletic

Spadek: Eibar, Rayo, Elche

Awans: Villarreal, Lugo, Tenerife (co ciekawe nasze rezerwy na drugim miejscu w tabeli)

Najlepszy strzelec: Cristiano Ronaldo – 40

Najwięcej asyst: Mariano - 17

Najlepsza średnia: Cristiano Ronaldo – 8.11

Najwięcej czystych kont: Kep Arrizabalaga - 22

11 Sezonu: ter Stegen – Danilo, San Jose, Ramos, Marcelo – Reus, Petros, Asensio, Ronaldo – Mayoral, Neymar

Puchar Kraju: Barcelona – Valencia 3:2

Superpuchar: Valencia – Real 3:4

 

Equipo revelacion del ano: Betis

Jugador del ano: Cristiano Ronaldo

Manager del ano: Joachim Loew

Maximo goleador espanol: Borja Mayoral

 

Liga Mistrzów:

 

Finał: Chelsea – Arsenal 4:1

Najlepszy strzelec: Eden Hazard - 15

Najwięcej asyst: Stephan Lichsteiner - 5

Najlepsza średnia: Hulk – 8.39

Najwięcej czystych kont: Thibaut Courtois - 7

11 Sezonu: Courtois – Bellerin, Terry, Zouma, Azpilicueta – Oxlade-Chamberlain, Willian, Matić, Hazard – Higuain, Morata

 

Liga Europy:

 

Finał: Koel – Monaco 0:2

Najlepszy strzelec: Artem Dzyuba - 9

Najwięcej asyst: Fredrik Oldrup Jensen - 6

Najlepsza średnia: Ivan Cavaleiro – 8.16

Najwięcej czystych kont: Yann Sommer - 9

 

Anglia:

 

Podium: Chelsea, Tottenham, Arsenal

Spadek: Hull, West Brom, Cardiff

Awans: Southampton, Wolves, Fulham

Najlepszy strzelec: Ayoz Perez - 20

Najwięcej asyst: Eden Hazard - 16

Najlepsza średnia: Stefan de Vrij – 7.95

Najwięcej czystych kont: David De Gea - 16

11 Sezonu: De Gea – Nyom, de Vrij, Terry, Cresswell – Cuadrado, Mata, Oezil, Hazard – Perez, Sanchez

Puchar Kraju: Chelsea – Everton 1:0

 

Belgia:

 

Podium: Gandawa, Bruggia, Waasland-Beveren

Spadek: Antwerpia

Awans: -

Najlepszy strzelec: Zinho Gano - 22

Najwięcej asyst: Dennis Praet - 14

Najlepsza średnia: Youssouf Kone – 7.69

Najwięcej czystych kont: Fabiano - 14

11 Sezonu: Verhulst – Nwakali, Johansson, Dendoncker, Kone – Berrier, Praet, Kums, M'Poku – Gano, Tudorle

Puchar Kraju: Lokeren – Standard 2:1

 

Czechy:

 

Podium: Teplice, Mlada Boleslav, Viktoria

Spadek: Hradec Kralove, Banik

Awans: -

Najlepszy strzelec: Matus Mikus - 19

Najwięcej asyst: Jan Moravec - 8

Najlepsza średnia: Rodrigo Crasso – 7.49

Najwięcej czystych kont: Tomas Grigar - 14

11 Sezonu: Rada – Latka, Brabec, Mohr – Zahustel, Hrosovsky, Vacha, Fillo – Mikus, Chramosta, Brandy

Puchar Kraju: Slavia – Slovan 0:3

 

Dania:

 

Podium: Kopenhaga, AGF, AaB

Spadek: Sonderyjske, Koge

Awans: -

Najlepszy strzelec: Christian Osaguona - 16

Najwięcej asyst: Christian Keller - 12

Najlepsza średnia: Jere Uronen – 7.39

Najwięcej czystych kont: David Jensen - 11

11 Sezonu: Rasmussen – Hogli, Holmen, Luijckx, Uronen – Keller, Wurtz – Yasin, Bjarnason, Absalonsen - Osaguona

Puchar Kraju: Kopenhaga – AGF 1:0

 

Francja:

 

Podium: Monaco, Marsylia, PSG

Spadek: Lens, Evian, Bastia

Awans: Le Havre, Valenciennes, Nancy

Najlepszy strzelec: Alexandre Lacazette – 18

Najwięcej asyst: Ivan Cavaleiro – 12

Najlepsza średnia: Thiago Silva – 7.63

Najwięcej czystych kont: Danijel Subasić - 15

11 Sezonu: Subasić – Toure, Silva, Traore, Kurzawa – Le Moigne – Di Maria, Cohade – Cavaleiro, Ocampos - Ibrahimović

Puchar Kraju: Lille – Monaco 0:0 4:5k

 

Grecja:

 

Podium: Olympiacos, Panathinaikos, PAOK

Spadek: Panthrakikos, Levadeiakos

Awans: -

Najlepszy strzelec: Marcus Berg - 19

Najwięcej asyst: Esteban Cambiasso - 11

Najlepsza średnia: Leandro Salino – 7.55

Najwięcej czystych kont: Luke Steele - 14

11 Sezonu: -

Puchar Kraju: PAOK – Olympiacos 3:1

 

Holandia:

 

Podium: Twente, Groningen, Heerenveen

Spadek: GA Eagles, Excelsior

Awans: -

Najlepszy strzelec: Ognjen Ozegović - 17

Najwięcej asyst: Simon Thern - 11

Najlepsza średnia: Mattias Johansson – 7.68

Najwięcej czystych kont: Jasper Cillessen - 18

11 Sezonu: -

Puchar Kraju: MVV – Twente 0:2

 

Niemcy:

 

Podium: Bayern, Bayer, Dortmund

Spadek: Freiburg, Ingolstadt

Awans: Union, Dusseldorf

Najlepszy strzelec: Pierre-Emerick Aubameyang - 22

Najwięcej asyst: Christian Gentner - 13

Najlepsza średnia: Phillipp Lahm – 7.94

Najwięcej czystych kont: Manuel Neuer - 18

11 Sezonu: Neuer – Lahm, Hummels, Boateng, Alaba – Kampl, Bendner, Gundogan, Bellarabi – Meyer - Aubameyang

Puchar Kraju: Stuttgart – Bayer 1:2

 

Polska:

 

Podium: Legia, Lechia, Lech

Spadek: Podbeskidzie, Termalica

Awans: Miedź, Górnik Łęczna

Najlepszy strzelec: Fabian Klos - 19

Najwięcej asyst: Boban Jović - 14

Najlepsza średnia: Łukasz Broź – 7.54

Najwięcej czystych kont: Michał Buchalik - 11

11 Sezonu: Budziłek – Broź, Buijs, Koch, Jović – Kopczyński, Jodłowiec – Plossek, Żyro – Cabrera, Nikolić

Puchar Kraju: Zagłębie Lubin – Piast 0:1

 

Portugalia:

 

Podium: Benfica, Porto, Sporting

Spadek: Uniao Madeira, Penafiel

Awans: Arouca, Feirense

Najlepszy strzelec: Jonas - 18

Najwięcej asyst: Nicolas Gaitan - 12

Najlepsza średnia: Jonas – 7.76

Najwięcej czystych kont: Julio Cesar - 16

11 Sezonu: Casiillas – Bustinza, Paulo Oliveira, Martins Indi, Guerreiro – Douglas Coutinho, Samaris, David Simao, Gaitan – Jonas, Gutierrez

Puchar Kraju: Estoril – Sporting 0:1

 

Rosja:

 

Podium: Zenit, Spartak, CSKA

Spadek: Urał, Wołga

Awans: -

Najlepszy strzelec: Ahmed Musa - 15

Najwięcej asyst: Oleg Shatov - 13

Najlepsza średnia: Vedran Corluka – 7.55

Najwięcej czystych kont: Guilherme - 12

11 Sezonu: Lodygin – Tsaliagov, Garay, Corluka, Criscito – Hulk, Natkho, Shatov, Musa – Movsisyan, Kerzhakov

Puchar Kraju: Lokomotiv – CSKA 0:1

 

Szkocja:

 

Podium: Celtic, Aberdeen, Motherwell

Spadek: Hamilton

Awans: -

Najlepszy strzelec: Thierry Ambrose - 16

Najwięcej asyst: Marc Valiente - 12

Najlepsza średnia: Brian Lenihan – 7.65

Najwięcej czystych kont: Owain fon Williams - 13

11 Sezonu: Bain – Lenihan, Valiente, Devlin, Lundqvist – Dockal, Pallardo, Bitton, Aarons – Ambrose, McGinn

Puchar Kraju: Rangers – Falkirk 1:0

 

Szwajcaria:

 

Podium: Basel, Zurych, Luzern

Spadek: Vaduz

Awans: -

Najlepszy strzelec: Diego Falcinelli - 17

Najwięcej asyst: Luca Zuffi - 9

Najlepsza średnia: Vinicius – 7.53

Najwięcej czystych kont: Yanick Brecher - 11

11 Sezonu: Lopar – Stahel, Hajrović, Vallejo, Vinicius – Dalmonte, Zuffi, Kukuruzović, Schonbachler – Falcinelli, Sansone

Puchar Kraju: Breitenrain – Basel 1:3

 

Turcja:

 

Podium: Galatasaray, Besiktas, Fenerbahce

Spadek: Akhisar, Osmanlispor, Antalyaspor

Awans: -

Najlepszy strzelec: Jonathan Calleri - 20

Najwięcej asyst: Mehmet Ekici - 11

Najlepsza średnia: Aurelien Chedjou – 7.51

Najwięcej czystych kont: Fernando Muslera - 18

11 Sezonu: Muslera – Beck, Chedjou, Atta, Erkin – Chehoudi, Inan, Ekici, Ribeiro – Calleri, Rusescu

Puchar Kraju: Osmanlispor – Fenerbahce 1:3

 

Ukraina:

 

Podium: Dynamo, Dnipro, Szachtar

Spadek: Howerla

Awans: -

Najlepszy strzelec: Andrij Yarmolenko - 13

Najwięcej asyst: Armend Daliku - 9

Najlepsza średnia: Aleksandar Dragović – 7.68

Najwięcej czystych kont: Maxym Koval - 15

11 Sezonu: Koval – Fedetskyi, Dragović, Kurilov, Henrique – Yarmolenko, Vazquez, Fred, Gama – Junior Moraes, Seleznyov

Puchar Kraju: Szachtar – Dnipro 2:1

 

Włochy:

 

Podium: Juventus, Inter, Napoli

Spadek: Pro Vercelli, Chievo, Viecenza

Awans: Atalanta, Cesena, Empoli

Najlepszy strzelec: Filip Djordjević - 24

Najwięcej asyst: Mario - 10

Najlepsza średnia: Stephan Lichsteiner – 7.80

Najwięcej czystych kont: Samir Handanović - 21

11 Sezonu: Handanović – Lichsteiner, Rugani, Bonucci, Nagatomo – Pogba – Silva, Florenzi – Bacca, Djordjević, Dybala

Puchar Kraju:

Odnośnik do komentarza

Asensio, Mayoral

---

Latem było sporo ruchów w klubie, dlatego tym razem podsumowanie okresu przygotowawczego w trochę innej formie.

 

Bramkarze:

 

#1 Kepa Arrizabalaga

#2 Alex Remiro*

 

Tutaj bez zmian, Remiro znów będzie występował głównie w rezerwach oraz meczach pucharowych, a Kepa będzie musiał udowodnić, że faktycznie należy do ligowej czołówki bramkarzy i ten poprzedni sezon nie był zwyklym fartem.

 

Prawi obrońcy:

 

#1 Oscar De Marcos

#2 Eneko Boveda

 

Podobnie jak na pozycji bramkarza, chociaż zastanawiałem się dość długo nad sprzedażą Bovedy. Na Eneko nie zarobilibyśmy jednak zbyt wiele, a taki doświadczony zawodnik, który może występować po obu flankach defensywy to w perspektywie całego, długiego sezonu prawdziwy skarb. Pozycja De Marcosa jest jak na razie bezpieczna.

 

Lewi obrońcy:

 

#1 Mikel Balenziaga

#2 Enric Saborit

 

Balenziaga ma pewny pierwszy plac, ale teraz do roli zmiennika wraca Saborit. Nieźle wychodziło mu granie w Standardzie oraz Olympiacosie, lecz to nie był główny powód jego powrotu do drużyny. Po prostu chciałem zapewnić Arellano więcej gier na najwyższym poziomie, bo Liga Adelante po prostu przerósł, a z Mikelem jeszcze przegrywałby rywalizację. Enric to piłkarz solidny, nie powinien zawodzić, gdy dostanie szansę.

 

Środkowi obrońcy:

 

#1 Aymeric Laporte

#2 Mikel San Jose

#3 Unai Bilbao

#4 Jose Luiz Martinez*

 

Podstawowy duet dobrze znany od lat i liczę na to, że jeszcze kilka sezonów razem pograją, bo wychodzi im to świetnie. Bilbao znów pierwszy do wejść z ławki, solidny ligowy wyrobnik to idealny opis jego umiejętności. Pewnie mógłby grać od deski do deski w słabszych zespołach. Xiker tak jak Arellano zasłużył sobie na wypożyczenie, więc Martinez zostanie wprowadzony do drużyny, ale najwięcej pogra na zapleczu La Liga. Powinien to być jednak dla niego wartościowy rok.

 

Defensywni pomocnicy:

 

#1 Ander Iturraspe

#2 Aitor Vera*

 

To będzie kolejny sezon nauki Very, znów sporo gier na drugim poziomie rozgrywkowym. No i okazja do wspólnych treningów z Iturraspe. Aitor na pewno na tym nie straci. Ander to póki co jednak wielka klasa i piłkarz po prostu lepszy, ale chyba tylko do czasu.

 

Środkowi pomocnicy:

 

#1 Raul Garcia

#2 Unai Lopez

#3 Benat

#4 Jonathan Espericueta

 

No i mamy zmiany w hierarchii, bo Lopez prawdopodobnie będzie często zaczynał w wyjściowej jedenastce. Straci na tym zapewne Benat. On i Garcia to najbardziej doświadczeni zawodnicy w klubie, a mam sporo zdolnej młodzieży do środka pola, dlatego planuję sprzedać ich po sezonie. Oby pożegnali się z Bilbao godnie. Miejsce Aketxe zajął Espericueta, bo o dziwo nikt nie chciał go wypożyczyć.

 

Prawo skrzydłowi:

 

#1 Inaki Williams

#2 Mikel Oiarzabal*

 

Williams wraca na swoją nominalną pozycję, w ataku nie zawodził, a mój debiutancki sezon to w ogóle miał świetny, lecz to jeden z tych graczy, który potrzebuje więcej miejsca, okazji do dryblingów i nabrania szybkości. Powinien na tym zyskać. Oiarzabal miał problem podobny do Espericuety, więc trafi jako potencjalny zmiennik Inakiego. To piłkarz o olbrzymim talencie, chociaż docelowo widzę go raczej w środku pola.

 

Lewo skrzydłowi:

 

#1 Iker Muniain

#2 Ibai Gomez

 

Chyba najbardziej wyrównana rywalizacja o miejsce w składzie. Mój pierwszy sezon należał do Ikera, ale w poprzednich rozgrywkach Ibai był tym lepszym. Początkowo postawię pewnie na Muniaina, lecz Gomez na brak szans do pokazania swych umiejętności nie będzie narzekał. Problem bogactwa.

 

Napastnicy:

 

#1 Antoine Griezmann

#2 Sabin

 

Co do Griezmanna to mam wielkie oczekiwania, chyba jak każdy w klubie. To najdroższy transfer w historii Athletic i oby Francuz tę presję udźwignął. Umiejętności ma wielkie. Rok temu zabrakło nam do Barcelony oraz Realu naprawdę niewiele, liczę że teraz będziemy w stanie ich pokonać z Antoinem w składzie. Sabin to bardzo solidny wyrobnik, swoje pewnie strzeli. Takich piłkarzy potrzeba w każdej drużynie.

 

Rezerwy:

 

Rok temu nasze rezerwy zajęły drugie miejsce w Liga Adelante co było świetnym wynikiem. Teraz jednak ten zespół wyraźnie odmłodziłem, to ma być jednak poligon doświadczalny dla naszej młodzieży. Znów o sile drużyny decydować będą pewnie gracze udostępniani z La Liga, ale bardzo dużo spodziewam się po Inakim Imazie, Francisco Javierze Bergarze oraz Davidzie Bilbao. Cała trójka w przyszłości powinna regularnie występować w naszym seniorskim zespole. Po cichu liczę też na jakieś przebłyski w wykonaniu innych graczy.

 

Gracze na wypożyczeniu:

 

Tradycyjnie sporo naszych piłkarzy trafiło na wypożyczenie i w sumie zarobimy na tym w ciągu roku ponad trzydzieści milionów euro co jest doskonałym rezultatem. Najwięcej spodziewam się po Oteo, Xikerze oraz Arellano, bo oni zostali wypożyczeni dzięki dobrej grze w pierwszej drużynie rok temu. Teraz czas się sprawdzić nie jako rezerwowi, a jako piłkarze podstawowego składu. Ciekawy jestem też naszych skrzydłowych takich jak Hervias czy Oyarzun oraz całej masy napastników. Tu największe szanse na zaistnienie w Bilbao mają Villalibre z Arregim.

 

Sprzedałem w sumie tylko Susaetę, który za dziesięć milionów euro przeniósł się do Chelsea, a więc do drużyny, która wygrała Ligę Mistrzów w zeszłym sezonie. Paru graczy odeszło też za darmo w poszukiwaniu szczęścia.

 

Pełna lista transferów.

 

W sparingach skupiałem się głównie na kondycji i zgraniu, w końcu to jest najważniejsze w przedsezonowych gra. Wyniki były różne, większość jednak na plus. Zaczęliśmy od serii trzech zwycięstw i to z niezłymi rywalami jak River czy Braga. W dodatku nasz mocno rezerwowy skład efektownie rozgromił Barakaldo. Później przyszła jednak kompromitująca porażka z Olympiacosem, ale odbiliśmy to pewnym pokonaniem Napoli, prawdziwy rollercoaster. Serię towarzyskich spotkań zakończyliśmy remisem z Osasuną, biorąc pod uwagę, że rok temu w Liga Adelante lepiej spisywały się nasze rezerwy to nie ma czym się chwalić. Pozytywów było w sumie jednak sporo, cieszy świetne wejście Griezmanna do drużyny, a jego współpraca z Muniainem oraz Williamsem wyglądała momentami wzorowo. To wyniki wszystkich meczów:

 

River 4:2 [Williams, Griezmann, Martinez, Sabin]

Braga 2:1 [Griezmann, Sabin]

Barakaldo 6:2 [benat, Oiarzabal, Gomez x2, Sabin, Vera]

Olympiacos 1:4 [Griezmann]

Napoli 3:0 [Muniain, Griezmann, San Jose]

Osasuna 1:1 [Griezmann]

Odnośnik do komentarza

 

Te wypożyczenia to świetna sprawa, ale jednocześnie oszustwo... Jaki klub wypożycza piłkarzy tak ażeby zarobić ponad 30 mln samym udostępnianiem piłkarzy :P

Chelsea :P ?

Vittese im nic nie płaci, nawet wynagrodzenia piłkarzom. Pozostałe kluby też raczej nie, Salah jest przykładem jednym z nielicznych

Odnośnik do komentarza

 

 

Te wypożyczenia to świetna sprawa, ale jednocześnie oszustwo... Jaki klub wypożycza piłkarzy tak ażeby zarobić ponad 30 mln samym udostępnianiem piłkarzy :P

Chelsea :P ?

Vittese im nic nie płaci, nawet wynagrodzenia piłkarzom. Pozostałe kluby też raczej nie, Salah jest przykładem jednym z nielicznych

 

 

Miałem na myśli jedynie masowe wypożyczanie piłkarzy. Chelsea robi to dla innych zysków. Nie wiem czy jest klub praktykujący to jak Lucas, ale mógłby bo to normalne.

Odnośnik do komentarza

No moim zdaniem te wypożyczenia to nie są żadne cheaty, a część gry. Klub musi jakoś na siebie zarobić. Zresztą no w Sportingu, gdyby nie to co sezon miałbym problemy finansowe jeszcze większe niż były, a jak wiecie, kolorowo tam nie było ;). Może nie jest to do końca realistyczne (chociaż nikt tego klubom w "realu" nie broni, a liczą na inne zyski jak Chelsea czy Parma (tu przekombinowali) ), ale FM nie jest w kwestii finansów grą realistyczną, była już o tym dyskusja w moim poprzednim opku w kwestii sponsorów.

---

Na sierpień zaplanowano dwie kolejki La Liga. My sezon inaugurowaliśmy w poniedziałek, jako jedna z dwóch ostatnich drużyn. Na wyjeździe przyszło zmierzyć nam się z Granadą. Wszyscy fani wyczekiwali tego spotkania, byli ciekawi nowego Athletic oraz przede wszystkim debiutu Griezmanna, najdroższego piłkarza w historii klubu. Bukmacherzy wyraźnie nas faworyzowali, lecz musieliśmy mieć się na baczności. Nie zabrakło niespodzianek na start, Barcelona przegrała na wyjeździe z Levante. Przystępowaliśmy do tej rywalizacji w pełnym składzie, w okresie przygotowawczym udało się uniknąć kontuzji. Takiej komfortowej sytuacji nie miał szkoleniowiec gospodarzy. Z powodu urazów zabrakło Van Ackera, El Arabiego oraz Edgara. W wyjściowym składzie znalazł się dopiero wracający do treningów Bifouma, a na ławce usiadł zmagający się jeszcze z problemami zdrowotnymi Fran Rico.

 

Pamiętałem o dość bolesnej porażce z drugiej części poprzedniego sezonu, wówczas Granada pewnie nas ograła, a bohaterem został Marcel Haller. Tym razem nie daliśmy jednak poszaleć Niemcowi oraz jego kolegom, bo defensywa spisywała się perfekcyjnie i Arrizabalaga nie został zmuszony choćby do jednej parady, skądś to już znamy, prawda? W ataku wyglądaliśmy bardzo przyzwoicie, najbardziej aktywnie grali Griezmann z Williamsem. To właśnie Antoine zdobył pierwszego i jednocześnie ostatniego gola tego spotkania, gdy w dwudziestej czwartej minucie wykorzystał kapitalną wrzutkę Balenziagi. Francuz równie dobrze mógł skończyć te zawody z hat-trickiem, bo zmarnował dwie okazje sam na sam z bramkarzem. Za pierwszym razem uderzył mocno niecelnie, a w drugiej już części został zatrzymany przez Dimitrievskiego. Swoje szanse miał również rezerwowy Sabin, do którego dogrywał inny zmiennik i jednocześnie debiutant, Espericueta. Meksykanin zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Nie wygraliśmy jakoś efektownie, ale z samej gry jestem zadowolony. Cieszy to, że Antoine nie musi długo czekać na swoje pierwsze trafienie w naszych barwach w oficjalnych rozgrywkach, oby to był początek długiej i owocnej współpracy.

 

21.08.2017, Nuevo Los Carmenes, Granada

Frekwencja: 22,380

La Liga, 1/38

 

Granada – Athletic 0:1 (0:1)

 

0:1 – Antoine Griezmann 24'

 

Arrizabalaga 6.9 – De Marcos 8.0, San Jose 7.0, Laporte 7.2, Balenziaga 8.1 – Iturraspe 7.8 – Garcia 7.1 (73' Espericueta 6.9), Lopez 7.0 – Williams 7.2 (73' Sabin 6.8), Muniain 7.1 (73' Gomez 6.9) – Griezmann 7.5

 

MVP: Mikel Balenziaga [Athletic] – 8.1 (asysta)

Odnośnik do komentarza

Nasze konto zasiliło dwanaście milionów euro, które przelała UEFA za udział w tej edycji Ligi Mistrzów. To oczywiście tylko początek wpływów z tych rozgrywek, oby co roku było to ważna część naszego budżetu. Wylosowano również grupy. Trafiliśmy tym razem do trzeciego koszyka i powalczymy z Chelsea, PSG oraz Dinamem Zagrzeb. W trakcie mojej kadencji trafiamy na Chorwatów póki co w każdym sezonie. Oni będą jednak naszym najmniejszym zmartwieniem, bo krótko mówiąc nie jesteśmy faworytami do pozycji jeden – dwa. Ciężko będzie wyprzedzić kogoś z francusko-angielskiej dwójki, no ale rok temu wygraliśmy grupę przed Bayernem, wszystko jest możliwe. Cel minimum to trzecia pozycja.

 

Pierwszy domowy mecz rozgrywaliśmy przeciwko Maladze. Goście sezon rozpoczęli od remisu z Cordobą. Co ciekawe wówczas bramkę strzelił im wypożyczony od nas Villalibre. Miałem nadzieję, że nasi ofensywni gracze również nie zawiodą. Najciekawszym letnim wzmocnieniem przyjezdnych jest ściągnięcie z wolnego transferu Munira. Na Barcelonę okazał się za słaby, ale na pewno ma w sobie na tyle dużo potencjału, żeby wyróżniać się w trochę słabszych ligowych zespołach.

 

To spotkanie nie stało na jakimś wybitnym poziomie. Osiągneliśmy wyraźną przewagę i często atakowaliśmy, goście ratowali się sporą ilością fauli i w sumie obejrzeli aż pięć żółtych kartoników. Brakowało nam jednak precyzji, bo na siedemnaście oddanych strzałów tylko dwa okazały się celne. To pokazuje jak Malaga mądrze się broniła, bo ciężko było o wykreowanie dogodnych pozycji. Na całe szczęście jedna z tych dwóch prób zaskoczyła Ochoę. Muniain rozgrywał swój dwieście pięćdziesiąty ligowy w barwach Bilbao i uczcił to pięknym trafieniem z pięćdziesiątej drugiej minuty. Co ciekawe swoją drugą asystę w sezonie zaliczył Balenziaga. W końcówce sporo pracy miał Kepa, który kapitalnie radził sobie z uderzeniami Horty oraz Mbokaniego.

 

27.08.2017, San Mames, Bilbao

Frekwencja: 50,094

La Liga, 2/38

 

Athletic [9] – [13] Malaga 1:0 (0:0)

 

1:0 – Iker Muniain 52'

 

Arrizabalaga 7.0 – De Marcos 8.6, San Jose 6.9, Laporte 6.7, Balenziaga 8.1 – Iturraspe 7.0 – Garcia 7.7 (78' Espericueta -), Lopez 6.9 (66' Benat 7.0) – Williams 7.5 (66' Gomez 6.8), Muniain 8.2 – Griezmann 6.8

 

MVP: Oscar De Marcos [Athletic] – 8.6

Odnośnik do komentarza

Mistrzostwo wygrywa się obroną :profesor:. Co do LM to będzie ciężko, jak zajmiemy trzecie miejsce w grupie to nie będę jakoś strasznie zły czy mocno rozczarowany. Zresztą podejście mam trochę w stylu zespołów z Premiership ;), najważniejsza jest liga, potem ojropokale, szczególnie że LE już wygraliśmy raz. Oczywiście LM fajne byłoby kiedyś wygrać, ale priorytet t zdobycie mistrzostwa Hiszpanii.

---

Sierpień 2017

 

Bilans: 2-0-0, 2:0

La Liga: 5, 2-0-0, +2, 6

Copa del Rey:

Liga Mistrzów:

 

Finanse: 87,529,182€

Budżet transferowy: 15,166,385€ [90%]

Budżet płacowy: 1,731,351€ [1,460,217€]

 

Transfery (czerwiec):

 

Javi Martinez [bayern → PSG] – 53 mln

Ross Barkley [Everton → Manchester United] – 52 mln

Ayoze Perez [Newcastle → Manchester City] – 45 mln

Riechedly Bazoer [Ajax → PSG] – 30.5 mln

Breel Embolo [Manchester City → Chelsea] – 30 mln

 

(lipiec)

 

Antoine Griezmann [Atletico → Athletic] – 52 mln

Timo Werner [stuttgart → Schalke] – 43 mln

Hakan Calhanoglu [bayer → Schalke] – 42.5 mln

Stephan El Shaarawy [Monaco → Tottenham] – 42.5 mln

Matteo Darmian [Manchester United → PSG] – 33 mln

 

(sierpień)

 

Domenico Berardi [Manchester United → Real] – 80 mln

Alessandro Florenzi [Roma → Bayern] – 50 mln

Alexandre Lacazette [Lyon → Manchester United] – 46 mln

Bernardo Silva [Real → Manchester City] – 41 mln

Sofiane Feghouli [bayern → Dortmund] – 37.5 mln

 

Anglia: Leicester [+1]

Argentyna: Boca [+3]

Belgia: Bruggia [+0]

Brazylia: Cruzeiro [+10]

Czechy: Sparta [+1]

Dania: Midtyjlland [+3]

Francja: Lyon [+1]

Grecja: Olympiacos [+0]

Hiszpania: Real [+0]

Holandia: Feyenoord [+0]

Meksyk: America [+2]

Niemcy: Bayern [+0]

Polska: Legia [+0]

Portugalia: Braga [+0]

Rosja: Zenit [+3]

Szkocja: Celtic [+1]

Szwajcaria: Basel [+5]

Turcja: Fenerbahce [+2]

Ukraina: Dnipro [+2]

Włochy: Inter [+0]

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...