Skocz do zawartości

Bez pereł, złota i laurów


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Skład:

Mohammed Shab'at (24, GK; Izrael) => 3.0/3.5

Ahmed Mahamid (19, SW-DC; Izrael) => 2.0/3.5

Ron Ben-Nahum (30, DR-DC; Izrael) => 4.0/4.0

Mahmoud Mahamid (19, DR; Izrael) => 1.0/2.0

Abed Ka'abiyye (26, DL; Izrael) => 3.5/3.5

Aiman Khatib (26, DL; Izrael) => 4.0/4.0

Mahmoud Agbaria (19, DL; Izrael) => 2.0/3.5

Mohammed Karmi (19, DM/DL; Izrael) => 1.0/2.0

Mahmoud Agbaria (19, DM; Izrael) => 0.05/2.0

Adi Elisha (23, MC/DM; Izrael U21: 4/0) => 5.0/5.0 (wyp. z Hapoelu Irony Kirjat Szemona)

Ehud Maravi (20, MC/DM; Izrael) => 4.0/4.5 (wyp. z Hapoelu Irony Kirjat Szemona)

Tamer Tatur (25, ML-AMC; Izrael) => 4.0/4.0

Fadi Mahajne (20, MC; Izrael) => 0.05/2.0

Maor Ohayon (20, AMC-MC; Izrael) => 3.0/4.0

Mahmoud Agbaria (19, AMC-AMR/SC; Izrael) => 3.5/4.5

Shawkat Mahajne (20, AMC; Izrael) => 1.0/2.0

Ahmed Naye'a (21, SC-AMC; Izrael) => 4.0/4.5

Ahmed Agbaria (20, AMC-SC; Izrael) => 2.5/4.0

Munir Jabarin (20, AMC-SC; Izrael) => 1.0/2.0

 

U-19:

Hani Khatib (17, GK; Izrael) => 0.05/2.5

Madhat Agbaria (18, GK; Izrael) => 0.02/1.0

Maher Al-Beef (17, DL-DR; Izrael) => 0.03/0.5

Khaled Nasser (18, DR; Izrael) => 0.035/0.5

Muhammad Mresat (17, DC-DRL; Izrael) => 0.03/0.5

Mohammed Al-Hasan (18, DC-DL; Izrael) => 0.04/0.5

Bassel Saltaji (18, DC; Izrael) => 1.0/1.5

Ismail Armeli (17, DM; Izrael) => 0.025/0.5

Ronny Tschako (17, DM; Izrael) => 1.0/2.5

Ali Khalaila (17, ML-MR; Izrael) => 0.02/1.5

Ghassan Al-Kadri (17, MC-MR; Izrael) => 0.03/0.5

Murad Sirkhan (17, MR-AMR; Izrael) => 0.035/1.0

Samer Issa (18, AML-ML; Izrael) => 0.045/1.5

Ahmed Saleh (17, AMR; Izrael) => 0.02/0.5

Ahmed Kailouni (17, SC-AMR; Izrael) => 0.02/0.5

Nidal Agbaria (18, SC-AML; Izrael) => 0.03/0.5

Sanharib Mardanli (17, SC; Izrael) => 0.03/0.5

Odnośnik do komentarza

Skoro już grzebałem w teczkach niczym Antoni Macierewicz, przyjrzałem się też moim nowym współpracownikom. Khalila Shama'ę już poznałem —młody, wygadany, pytanie tylko, czy i jak bardzo kompetentny. Oprócz niego miałem też dyrektora pionu juniorskiego, Mohammeda Mustafę Jabarina, dwóch trenerów, trzech fizjoterapeutów i żadnego scouta. Ich fachowość zamierzałem ocenić w najbliższych paru dniach, ale jeśli mieliśmy wzmocnić skład, sprawą absolutnie najważniejszą było zatrudnienie przynajmniej jednego scouta. Zajrzałem zatem do broszurki pt. "Jak przetrwać ostrzał rakietowy Hamasu", do której schowałem listę, jaką na poczekaniu sporządził dla mnie prezes Radża. Zaraz też zakrztusiłem się pogryzaną w pośpiechu macą — zarząd nie przewidywał w klubie etatu dla ani jednego scouta. Bez chwili wahania złapałem za telefon, lecz zamiast prezesa odebrała jego sekretarka, informując mnie, że jest na zebraniu z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi przejęciem klubu. Ciekawe, jeszcze trzy godziny wcześniej o tym również nikt mi nie wspominał.

Odnośnik do komentarza

Współpracownicy:

Khalil Shama' (34, Izrael) => asystent menedżera

Mohammed Mustafa Jabarin (42, Izrael) => dyrektor pionu juniorskiego

Oren Azarya (32, Izrael) => trener

Shaul De-Chukrel (42, Izrael) => trener bramkarzy

Amar Wated (48, Izrael) => główny fizjoterapeuta

Abed el-Latif Mahamid (46, Izrael) => fizjoterapeuta

Raed Mahamid (44, Izrael) => fizjoterapeuta

Odnośnik do komentarza

Z moimi współpracownikami spotkałem się o 15:30 i to zebranie przebiegło w najbardziej burzliwej atmosferze. Ton nadał mu Shama', na moje pytanie o scoutów odpowiadając z uśmiechem, że w izraelskim futbolu nie ma takiej tradycji. Mój słowniczek polsko-hebrajski wzbogacił się o nową frazę, Ken yehi ratzon, jaką Khalil ironicznie skomentował moje stwierdzenie, że dobrze by było tę tradycję zmienić. W kraju Salomona i Dawida tradycja była bowiem czymś nienaruszalnym — w przeciwieństwie do kontraktów. Skoro bowiem moi współpracownicy nie chcieli pójść mi na rękę pozostawało mi znaleźć sobie nowych. Zacząłem od zwolnienia trenera bramkarzy, który w rozmowie ze mną przejawiał zadziwiającą indolencję w tym zakresie. W jego ślady pięć minut później poszedł najmniej kompetentny spośród trójki fizjoterapeutów, a niepewne miny na twarzach pozostałych członków sztabu szkoleniowego w pewnym stopniu zrekompensowały mi narastającą od poranka frustrację.

 

Skoro tak się sprawy miały, musiałem przejąć kontrolę nad absolutnie wszystkimi aspektami funkcjonowania klubu przynajmniej do chwili, gdy znajdę kogoś, komu będę mógł zaufać. Shama' póki co miał zająć się prowadzeniem zespołu U19 i organizowaniem sparingów, ale poza tym wodze zamierzałem pewnie trzymać w dłoni. A zatem zaraz po obiedzie zabrałem się za najważniejsze, czyli negocjacje kontraktowe z zawodnikami, którzy mogli w każdej chwili odejść z Maccabi. Tak się złożyło, że obaj grali na lewej obronie, co dawało mi pewną przewagę w tych rozmowach. Bardziej elastyczny okazał się Ka'abiyye, który nie stawiał wygórowanych żądań finansowych, dzięki czemu zdołaliśmy dojść do porozumienia. Khatib natomiast zażądał dwa razy więcej, niż byłem skłonny mu zaoferować, więc po paru rundach rozmów podaliśmy sobie ręce na do widzenia.

Odnośnik do komentarza

Zwolnieni współpracownicy:

01.07.13 Shaul De-Chukrel (42, Izrael) => za porozumieniem stron (trener bramkarzy)

01.07.13 Raed Mahamid (44, Izrael) => za porozumieniem stron (fizjoterapeuta)

 

Drugi dzień pracy zacząłem od przegadanej konferencji prasowej. Czy Maccabi śniło mi się po nocach już w przedszkolu, jak bardzo kocham prezesa, jednym słowem standardowe pytania na okrągło. Dziennikarze nawet nie notowali moich odpowiedzi, widać było, że mają je już zapisane, więc poza paroma pozbawionymi treści komentarzami nie wysiliłem się na nic więcej. Znacznie ważniejsza była dla mnie zaplanowana na popołudnie wewnętrzna gierka z zespołem U19; przez noc wykoncypowałem sobie trzy potencjalne ustawienia, a na pierwszą połowę zdecydowałem się na eksperymentalne 4-5-1 bez prawego pomocnika. Nie było to dobrym pomysłem, osamotniony Ben-Nahum zupełnie sobie nie radził, a do tego Shab'at postanowił przypomnieć mi, że miałem znaleźć lepszego bramkarza, wrzucając sobie piłkę do siatki.

 

Na szczęście oprócz minusów były też i plusy. Miałem rację, stawiając na lewym skrzydle na Tatura, który dwiema bramkami bardzo mocno sobie u mnie zapunktował. Wraz z upływem czasu stopniowo zrezygnowałem też z co bardziej chorych pomysłów taktycznych, przesuwając Agbarlę na prawą pomoc i zmniejszając wymagania względem naszych pomocników. W efekcie gra zaczęła się nam całkiem układać, w doliczonym czasie gry Mahamid po rzucie rożnym ustalił wynik na 3:1 i kompromitacji udało się uniknąć.

 

02.07.2013 Stadion Pokoju, Umm el-Fahm: 0 widzów

GW Maccabi Umm el-Fahm — Maccabi Umm el-Fahm U19 3:1 (1:1)

9. M.Shab'at 0:1 sam.

15. T.Tatur 1:1

75. T.Tatur 2:1

90+4 A.Mahamid 3:1

Odnośnik do komentarza

Następny tydzień był dla mnie bardzo pracowity. Musiałem jak najszybciej pouzupełniać luki w składzie, a następnie zepchnąć trochę szrotu, zanim prezes zorientuje się, jak dalece przekroczyliśmy budżet płac. Dziurawych pozycji było wiele, ale od czego kontakty na najwyższym szczeblu — partyjny towarzysz został poproszony o przysługę po linii, izraelska wiza okazała się do załatwienia w 24 godziny i zupełnie nieoczekiwanie Maccabi wzbogaciło się o swojego pierwszego obcokrajowca, wypożyczonego z Lecha Poznań młodego środkowego obrońcę Jędrzeja Łągiewkę. Jak na nasze warunki był on prawdziwą gwiazdą i mógł się spodziewać regularnych występów w nadchodzącym sezonie.

W ogóle wzmocnienia zamierzałem przeprowadzać bezgotówkowo, liberalne przepisy izraelskiej drugiej ligi pozwalały mi na wystawienie do gry dowolnej liczby wypożyczonych piłkarzy, z czego zamierzałem skwapliwie skorzystać. Jako drugi zatem na haSzalom Stadium zameldował się ofensywny piłkarz Hapoelu Hajfa, Eli Elbaz, który mógł grać tak w ataku, jak i na prawej pomocy. Bardzo liczyłem na jego wszechstronność, gdyż na obu tych pozycjach dysponowałem zaledwie po jednym solidnym zawodniku.

Inaczej przedstawiała się sytuacja z Ido Levim, doświadczonym bramkarzem, którego wypatrzył gdzieś Shama'. Tutaj nie było dyskusji, Shab'at nie był mocnym punktem zespołu i nadawał się co najwyżej na ławkę rezerwowych, a że Levi bardzo profesjonalnie podszedł do negocjacji, szybko ustaliliśmy szczegóły dwuletniego kontraktu. Łągiewka, Elbaz, Levi — trzy dziury w wyjściowej jedenastce zostały załatane.

Transfery do klubu:
03.07.2013 Gadi Ohayon (45; Izrael) => trener U19
06.07.2013 Jędrzej Łągiewka (20, DC; Polska) => 3.5/5.0 (wyp. z Lecha Poznań)
06.07.2013 Ido Levi (31, GK; Izrael) => 4.0/4.0 (wolny transfer)
08.07.2013 Eli Elbaz (21, ST-AMR; Izrael) => 4.5/4.5 (wyp. z Hapoelu Hajfa)

Teraz pozostało już tylko sprawdzić, jak zespół spisze się w meczu z rywalem, które skład nie będzie oparty o siedemnastolatków. W spadku po swym poprzedniku odziedziczyłem pięć sparingów, a jako pierwszy na Stadionie Pokoju zameldował się ekstraklasowiec, najbardziej utytułowany arabski zespół Izraela, Bnei Sachnin. Nic więc dziwnego, że ustawiłem drużynę defensywnie, posiadanie piłki wynosiło 66%-34% na korzyść gości, a po siedmiu minutach przegrywaliśmy 0:1 po serii błędów przy rzucie rożnym.

Część problemów była mojego autorstwa, raz jeszcze dałem się ponieść entuzjazmowi taktycznemu, co przyszło mi szybko skorygować. Wyszło na to, że postąpiłem właściwie, gdyż mimo znacznie rzadszego przebywania przy piłce kąśliwie się odgryzaliśmy. Tuż przed przerwą Ohayon podał w uliczkę do Agbarii Naye'a bardzo szybko zakończył swój występ z drobnym urazem — a Ahmed strzałem ze skraju pola karnego doprowadził do wyrównania. Po przerwie sytuacja na boisku nie uległa zmianie, w 53. minucie Ohayon strzałem z dystansu dał nam prowadzenie, ale niestety znów kiepski mecz zagrał Ben-Nahum i po jego błędzie Bnei Sachnin wyrównało z rzutu karnego. W szatni pochwaliłem moich podopiecznych za zaangażowanie, wynik nie był taki ważny, za to ambitna postawa dobrze wróżyła nam na przyszłość.

13.07.2013 Stadion Pokoju, Umm el-Fahm: 17 widzów
TOW Maccabi Umm el-Fahm — Bnei Sachnin 2:2 (1:1)
7. M.Klebat 0:1
45+1. A.Agbaria 1:1
53. M.Ohayon 2:1
79. A.Paz 2:2 rz.k.

Odnośnik do komentarza

Zmiany personalne wypełniły mi też kolejny tydzień. Przede wszystkim zacząłem przymierzać się do odciążenia budżetu płac — Shama' dostał ode mnie listę naszych juniorów, którym miał znaleźć nowe kluby a w razie niepowodzenia wręczyć mapkę z zaznaczonym najbliższym punktem rekrutacyjnym IDF. Niebawem też w szatni zwolniły się szafki, z których do tej pory korzystali Maher Al-Beef i Murad Sirkhan, odstrzeleni w pierwszej kolejności zaraz po swoich 17. urodzinach.

 

Nie było to wszakże jedyne zadanie, jakie powierzyłem mojemu asystentowi. Wysłałem go bowiem na krajowy dzień testów, z którego wrócił z plikiem notatek. Prezes zaczynał już narzekać na to, że zbyt wiele wydajemy na wynagrodzenia, i przyblokował kilka transferów, ale mimo to udało mi się zakontraktować parę obiecujących wychowanków Maccabi Tel Awiw, bramkarza Sapira Tzalbianskiego oraz środkowego obrońcę Eytama Shamai'a; obaj mogli liczyć w nadchodzącym sezonie na w miarę regularne występy, zwłaszcza ten drugi. W obliczu kiepskiej postawy Ben-Nahuma po raz kolejny uciekłem się też do wypożyczenia; tym razem na celownik wziąłem naszego niedawnego rywala, Bnei Sachnin, skąd do końca sezonu sprowadziłem prawego obrońcę Aimana Shala'atę. Tym samym proces wzmacniania składu został z grubsza zakończony.

 

Transfery do klubu:

15.07.2013 Aiman Shala'ata (21, DR-DC; Izrael) => 4.0/4.5 (wyp. z Bnei Sachnin)

17.07.2013 Sapir Tzalbianski (19, GK; Izrael) => 2.0/4.0 (FT)

17.07.2013 Eytam Shamai (19, SW/DC-DM; Izrael) => 2.0/4.0

Transfery z klubu:

17.07.2013 Mahel Al-Beef (17, DL-DR; Izrael) => FT

17.07.2013 Murad Sirkhan (17, MR-AMR; Izrael) => FT

 

Mając w zespole tylu nowych zawodników, nie spodziewałem się cudów na boisku. Naszym kolejnym sparingpartnerem był zespół Ness Syjona, solidny trzecioligowiec z paroma dobrymi piłkarzami w składzie, media zapowiadały remis i tak też się stało. Brak zgrania widoczny był zwłaszcza w defensywie, ale i atak, w którym zagrał testowany przeze mnie Avi Cnafo, nie zachwycił. Jedynego gola dla Maccabi zdobył strzałem głową Łągiewka po rzucie wolnym egzekwowanym przez Tatura, a trzynastu obecnych na trybunach kibiców solidnie się wynudziło.

 

17.07.2013 Stadion Pokoju, Umm el-Fahm: 13 widzów

TOW Maccabi Umm el-Fahm — Ness Syjona 1:1 (1:1)

 

17. J.Łągiewka 1:0

41. T.Shmaya 1:1

Odnośnik do komentarza

Dokładnie tak, chociaż w 14 znajduje się to w innym miejscu.


Teraz pozostawało mi już tylko dopracować taktykę, kwestie kontraktowe zeszły na drugi plan. Owszem, pozbyłem się dwóch kolejnych nieudanych juniorów, Ahmedów Saleha i Kailouniego, a następnych wyznaczyłem do likwidacji. Mało tego, Stadion Pokoju zaczął na poważnie pracować na swoją nazwę, gdyż do lechity Łągiewki dołączył na wypożyczeniu legionista Maciej Prusinowski, wszechstronny skrzydłowy, mogący grać tak w obronie, jak i w pomocy. Ale przede wszystkim koncentrowałem się na pracy z zespołem na treningach, trzeba było jak najszybciej zacząć pracować nad schematami taktycznymi, zwłaszcza że zdaniem bukmacherów powinniśmy się poważnie liczyć z ewentualnością spadku do trzeciej ligi.

 

Transfery do klubu:

19.07.2013 Maciej Prusinowski (20, DRL-AMRL; Polska) => 2.0/3.5 (wyp. z Legii Warszawa)

 

Transfery z klubu:

18.07.2013 Ahmed Saleh (17, AMR; Izrael) => FT

20.07.2013 Ahmed Kailouni (17, SC-AMR; Izrael) => FT

 

Po sparingu z ekstraklasowym Hapoelem Hajfa paru bukmacherów chyba zaczęło się zastanawiać, czy aby nie zbyt pochopnie tak nisko wycenili nasze szanse. Uczyłem moich zawodników twardej, bezkompromisowej gry, co w pierwszej połowie przyniosło zadziwiające efekty w postaci dwóch goli. Po przerwie goście wymienili całą jedenastkę, z kolei moi piłkarze zaczęli siadać kondycyjnie, był to w końcu ich drugi mecz w przeciągu trzech dni. Jednakże na drodze rywalom stanął świetnie dysponowany Levi, który potwierdzał swoją grą, że warto było go sprowadzić; skapitulował tylko raz i w Izrael poszedł bardzo nieoczekiwany wynik.

 

20.07.2013 Stadion Pokoju, Umm el-Fahm: 18 widzów

TOW Maccabi Umm el-Fahm — Hapoel Hajfa 2:1 (2:0)

 

24. M.Agbaria 1:0

29. E.Maravi 2:0

60. H.Kiwan 2:1

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...