Skocz do zawartości

[FM 2008] Preferencje graczy


Gabe

Rekomendowane odpowiedzi

Ofensywny obrońca mi się nie podoba, bo jest wieloznaczne

 

Jak zwrot 'ofensywny' może być wieloznaczny ??

w końcu ofensywnie może grać też zawodnik występujący na środku pola (Beckenbauer?).

 

I dlatego nazywa się on 'ofensywnym pomocnikiem'. Logiczne więc jest, że jak obrońca gra ofensywnie to też będzie ofensywnym, ale obrońcą. Uważasz, że 'ofensywny obrońca' będzie Ci się mylił z 'ofensywnym pomocnikiem'? Nonsens.

Odnośnik do komentarza
 

Jak zwrot 'ofensywny' może być wieloznaczny ??

 

Zwyczajnie. Jak dorysuję środkowemu obrońcy długą strzałkę do przodu, to też będzie ofensywny, ale nie w znaczeniu omawianym tutaj.

 

 

I dlatego nazywa się on 'ofensywnym pomocnikiem'.

 

Beckenbauer? Z pewnością. "w środku pola" = "na środku obrony".

Odnośnik do komentarza
Problem w tym, że wing-back to (i) nie jest skrzydłowy, natomiast (ii) to jest przede wszystkim obrońca. Roberto Carlos to nie skrzydłowy, za to zdecydowanie obrońca.

Oj a tu bym się sprzeczał ;) Szukam jakoś fajnego przykładu, ale takiego idealnego nie mogę znaleźć, pozostają więc dwa:

1. W niedawnej taktyce Czesia Michniewicza ze słynnym już "rombem" to właśnie Bartczak i Tiago Gomes grali jako typowi wing-back i przy takim ustawieniu to właśnie oni są skrzydłowymi.

2. Polska - Portugalia. To co grali tam Goliński i Bronowicki to też było właśnie wing-back i ciężko powiedzieć, że nie pełnili funkcji skrzydłowych.

Odnośnik do komentarza

"Wysunięty Obrońca" jest najlepsze.

Nazwa musi być możliwie zrozumiała dla wszystkich użytkowników tej gry, a nie jedynie dla garstki, która się tu udziela. Wątpię, by Wahadłowy Obrońca był zrozumiały dla ogółu, natomiast Wysunięty sugeruje predyspozycje zawodnika do gry ofensywnej. Przynajmniej ja tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
"Wysunięty Obrońca" jest najlepsze.

Nazwa musi być możliwie zrozumiała dla wszystkich użytkowników tej gry, a nie jedynie dla garstki, która się tu udziela. Wątpię, by Wahadłowy Obrońca był zrozumiały dla ogółu, natomiast Wysunięty sugeruje predyspozycje zawodnika do gry ofensywnej. Przynajmniej ja tak to widzę.

 

 

Wysunięty obrońca kojarzy mi się z piłkarzem, który gra przed linią obrony ale propozycja w sumie nie jest zła.

Kiedyś podobno takim określeniem traktowano obecnego defensywnego pomocnika.

Coś mi sie wydaje, że z tą pozycją może byc taki problem jak z "odgrywającym", którego to nie kojarzą osoby nie związane z forum i większości nie rozumieją o co biega.

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor

Cofnięty napastnik bardziej imho kojarzy się z FMową pozycją AMC, czyli zawodnika grającego za napastnikami. FC i ST to nie są różne pozycje, tylko w pierwszym rzędzie rodzaje napastników, czego w Polsce nie bardzo się rozróżnia niestety.

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor
Nie nie, cofnięty napastnik to cofnięty napastnik, a ofensywny pomocnik to ofensywny pomocnik.

 

Obrazek pokazuje różnicę między Forward (tu Second Striker) a AM.

 

Vami, nie mówię o rzeczywistości, mówię o FMie, gdzie tego rozróżnienia w ustawieniu nie ma.

Odnośnik do komentarza

OK, z innej strony. Strikerów w grze jest dużo więcej niż Forwardów (nie liczę tych którzy mają dodatkowe pozycje typu boki boiska), więc to Striker jest naturalnym napastnikiem, a Forward tym drugim, a nie na odwrót. Tłumaczenie napastnik = forward, wysunięty napastnik = striker sugeruje że to forward jest bardziej naturalny, a striker to jakas specjalna rola, kiedy tak nie jest. Dodam ze w poprzednich wersjach gry (nie wiem jak w tej) pozycje Forward uzyskiwalo sie dzieki dodawaniu ukrytych pozycji. Przyklad z CM 01/02:

 

Striker: 20

Left: 1

Centre: 20

Right: 1

 

Wynik: S C

 

Stirker: 20

Left: 10

Centre: 20

Right: 1

 

albo

 

Attacking Midfielder: 10

Striker: 20

Left: 1

Centre: 20

Right: 1

 

Wynik: F C

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor

Vami, ja się z Tobą zgadzam całkowicie. Problem w tym, że na ekranie taktyki gra nie rozróżnia ST od FC, i rozróżnienie to zachodzi wyłącznie na poziomie atrybutów oraz ukrytych preferencji pozycyjnych. W takiej sytuacji pojęcie "cofnięty napastnik" będzie mylące dla graczy kojarzących je z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza

Gdzieś, nie pamiętam już gdzie, spotkałem się z podziałem napastników w futbolu na 4 kategorie - FM rozdziela ich na jedynie dwie z nich (SC i FW) , choć IMHO da się wyróżnić i 3.

 

1) SC - to taki napastnik uniwersalny, umie podryblować, wykończyć akcję tylko przykłądając nogę - IMHO to taki Ronaldo (bez nadwagi :P )

 

2) FC - Forward - zawodnik cofający się do rozegrania akacji - np. Raul Gonzales czy Zurawski

 

3) FS (moje określenie to finishing striker) np. v. Nistelrooy - większość bramek zdobywa z pola karnego

 

4) HS (moje okreśłenie to heading striker) coś co istnieje w efemie jako napastnik z ustawioną ocpją odgrywania głową - np. E. Heskey - zalicza więcej asyst niż bramek, musi być silny i skoczny.

Odnośnik do komentarza
Vami, ja się z Tobą zgadzam całkowicie. Problem w tym, że na ekranie taktyki gra nie rozróżnia ST od FC, i rozróżnienie to zachodzi wyłącznie na poziomie atrybutów oraz ukrytych preferencji pozycyjnych. W takiej sytuacji pojęcie "cofnięty napastnik" będzie mylące dla graczy kojarzących je z rzeczywistością.

 

No tak, ale to na tej samej zasadzie obalasz teze o uzyciu napastnik-wysuniety napastnik.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...