Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2007 - temat oficjalny


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

10 to środek suwaka.

 

W zasadzie środek to 10,5... Z tego co zauważyłem, domyślne ustawienia w taktykach (mieszane, mixed) to wartość 11, a nie 10.

 

Mnie zastanawia jedno. W wszystkich karierach w jakich grałem najgorszym zawodnikiem w mojej drużynie był zawsze bramkarz. Choćby nie wiem jak był dobry, zawsze co 2-3 mecze wpuszczał wszystko co się da. Nie zmieniałem nic w jego ustawieniach indywidualnych. Tylko w jednej karierze (Borussia M-G) golkiper grał solidnie i przekroczył magiczną liczbę7.00 w ocenach. Na ogół moi bramkarze nie przekraczają średniej 6.60. Na pewno nie jest to wina treningu, bo statystyki rosną im jak na drożdżach Czy u Was jest podobnie. A jeśli nie, to jakie ustawienia indywidualne przypisujecie bramkarzowi?

 

Tez miałem podobne problemy z bramkarzami. Pierwsze co zrobiłem to sięgnąłem po... lepszych. Z moich obserwacji wynikałoby, że o wiele ważniejsze dla bramkarza są atrybuty fizyczne (głównie skoczność, zwinność, szybkość, przyspieszenie) niż atrybuty techniczne czy mentalne. Co do tego nie mam już żadnych wątpliwości. U mnie tacy bramkarze grają o niebo lepiej niż ci co mają świetne wyjścia do piłki, komunikację, piąstkowanie, itp.

 

A jeśli chodzi o same ustawienia, to preferuję zasadę, że bramkarz jest ostatnim stoper i zawsze mu daję maksymalny pressing i nastawienie albo drużynowe albo co najmniej mieszane. W innym przypadku trzyma się on kurczowo linii bramkowej i czasem jego reakcje wydają się być spóźnione. Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz. Mianowicie, jeśli nie damy mu wyprowadzania piłki do konkretnego zawodnika, a podania ustawimy na krótkie (wartość suwaka ok. 5-6) to wówczas ma największy procent podań (w stosunku do innych typów podań). Około 50-75 % podań jest celnych. Jak dla mnie to świetny wynik, bowiem wcześniej ustawiając podania długie lub bezpośrednie, celność podań bramkarzy wahała się c.a. 20 - 50 %.

Odnośnik do komentarza
Jeśli chodzi o ich jakość, to z reguły miałem naprawdę dobrych bramkarzy. Spróbuję z tymi ustawieniami które podałeś. Wyprowadzanie piłki daję na głowę odgrywającego i daje to fantastyczne rezultaty: 2-3 podania i akcja 1-1.

 

Nie przeczę, że to się nie sprawdza. Jak się ma dobrego odgrywającego to pozwyższe rozwiązanie jest naprawdę dobre. Tylko wiesz, czasami wiatr zawieje, bramkarz krzywo kopnie piłkę i ta zamiast wylądować na głowie odgrywającego ląduje pod nogami przeciwnika. Rezultat: 2-3 podania, akcja 1 na 1 i nasz bramkarz wyciaga piłkę z siatki :kekeke:

Odnośnik do komentarza
Mnie zastanawia jedno. W wszystkich karierach w jakich grałem najgorszym zawodnikiem w mojej drużynie był zawsze bramkarz. Choćby nie wiem jak był dobry, zawsze co 2-3 mecze wpuszczał wszystko co się da. Nie zmieniałem nic w jego ustawieniach indywidualnych. Tylko w jednej karierze (Borussia M-G) golkiper grał solidnie i przekroczył magiczną liczbę7.00 w ocenach. Na ogół moi bramkarze nie przekraczają średniej 6.60. Na pewno nie jest to wina treningu, bo statystyki rosną im jak na drożdżach Czy u Was jest podobnie. A jeśli nie, to jakie ustawienia indywidualne przypisujecie bramkarzowi?
Jeśli chcesz mieć dobrego bramkarza polecam Piotr Czapliński (średnia 7.34)
Odnośnik do komentarza
Mnie zastanawia jedno. W wszystkich karierach w jakich grałem najgorszym zawodnikiem w mojej drużynie był zawsze bramkarz. Choćby nie wiem jak był dobry, zawsze co 2-3 mecze wpuszczał wszystko co się da. Nie zmieniałem nic w jego ustawieniach indywidualnych. Tylko w jednej karierze (Borussia M-G) golkiper grał solidnie i przekroczył magiczną liczbę7.00 w ocenach. Na ogół moi bramkarze nie przekraczają średniej 6.60. Na pewno nie jest to wina treningu, bo statystyki rosną im jak na drożdżach Czy u Was jest podobnie. A jeśli nie, to jakie ustawienia indywidualne przypisujecie bramkarzowi?
Jeśli chcesz mieć dobrego bramkarza polecam Piotr Czapliński (średnia 7.34)

Aby bramkarz otrzymywał wysokie noty musi mieć niskie wartości atrybutów ekscentryczności i przede wszystkim piąstkowania. U mnie zawsze tacy bramkarze wymiatają niezależnie od ligi :>

Odnośnik do komentarza

Zacząłem grać Nottm Forest. Broni u mnie Paul Smith. Facet jest silny, sprawny fizycznie, dobrze gra na przedpolu i jest opanowany (mała ekscentryczność). Mimo to jego gra to dramat. Sezon zakończył ze średnią 6.58. Na szczęście wygrałem ligę dzięki rewelacyjnej grze ataku. Podobnie było w innych karierach. W Sheffield Wed bronił u mnie w późniejszych sezonach Chris Kirkland. Parametry na poziomie światowym, a szmaty i tak wpuszczał regularnie. I tak w każdej karierze. Dziwi mnie to, naprawdę...

Odnośnik do komentarza

U mnie w Reading, Hanheman (czy jak tam się to piszę) nieraz w pojedynkę ratował zespół, a atrybutów oszałamiających nie ma. Ja zawsze dla GK daje max. defensywe , i max. ograniczam kreatywność, długie podania, wybicia - długie wykopy, i wyprowadzaj piłkę do : zawodnik, który jest u mnie odgrywającym, jeśli gram bez tej opcji zostawiam puste. Ogólnie na takich ustawieniach GK wyłapuje sporo piłek, jedyny mankament do rzuty wolne, często zdarza się, że przeciwnik w ogóle nie ma piłki a wygrywa 2-0 po strzałach z wolnego :|

Odnośnik do komentarza

Właśnie w FM 07 bramkarze spisują się jakby gorzej. U mnie w NK Mosor jak bramkarz zagra na 8 to jest święto, które zdarza się raz na dziesięć meczy. Ja mam np. w składzie Balić'a i Vanje Ivese, i muszę nimi operować na zmianę bo co jakieś trzy mecze przesądzają o wyniku spotkania grając na 5 :/

Odnośnik do komentarza
A ja z innej beczki; czy mógłby ktoś wrzucić taktyki seadogs i hertha na wyslijto.pl lub sendspace i podać linki? Chciałbym je wypróbować a w temacie o taktykach są one wrzucone na rapidshare gdzie są limity...

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

OT: Aby ominąć limity na rapidzie wystarczy rozłączyć i połączyć się ponownie z siecią, w przypadku korzystania z neostrady. Jeśli masz modem nie ma w ogóle takiego problemu.

Odnośnik do komentarza

Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o taktyki, więc mam jedno pytanie. Przejrzałem sobie temat "Najlepsze taktyki" i czytam opis pierwszej lepszej:

Sprawdza się ona w silnych pierwszoligowcach, jak i w słabszych zespołach z drugiej ligi.

A czy nie jest powiedziane, że taktykę dobieramy do umiejętności zawodników, a nie zawodników do taktyki? Przecież nie wiemy na przykład czy wspomniany silny pierwszoligowiec posiada na przykład szybkich bocznych obrońców, którzy wymagani są w taktyce.

Odnośnik do komentarza

W FMie właśnie dobiera się zawodników pod taksę, inaczej cięzko jest cokolwiek zdziałać.

 

Załóżmy, że masz wystawić najlepszy skład. Nie patrzysz na taktykę tylko na umiejętności graczy. Wychodzi Ci, że masz grać ustawieniem 5-4-1. Grasz mecz i masz wyniki po 3-0, 2-0 w plecy.

Natomiast biorąc takse 4-1-2-1-2 (442Diamond) wystawiasz średni skład i masz lepsze wyniki. Taki już urok tego naszego FMka, nic nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza

Co do dobierania zawodników do taktyki: zawsze myślałem, że jest odwrotnie. Przeczytałem kilka tekstów na FMOT czy LCM i specjalnie pogrubionym drukiem było napisane "nigdy nie dobieraj zawodników do taktyki".

 

Co do tych wyników 3:0 2:0 w plecy - gdzieś to było testowane?

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor

Zależy. Ja czasami najpierw robię taktykę pod posiadany skład, a potem wymieniam elementy zespołu, by go wzmocnić, a czasami - gdy mam szerszy skład, dostosowuję go do ulubionej taktyki. Działa i jedno, i drugie.

Odnośnik do komentarza

A ja troche z innej beczki. Gram Nottm Forest. Obecnie 7 sezon. A w 5(połowa) i 6 sezonie testowałem taktyke Anderwaliusa. I co rzuciło mi się w oczy - gra środkowego prawego obrońcy. Na tej pozycji gra u mnie Garay. W sumie dobry obrońca, ale zdziwiła mnie bardzo jego gra w ataku. W sezonie 2010/2011 strzelił 12 bramek w lidze, a w sezonie 2011/2012 - 16 bramek w lidze i 6 bramek w LM (22 bramki z czego 20 bezpośrednio z rzutów rożnych sic!). Dodam tylko, że mój najlepszy napastnik miał 17 bramek w lidze i 6 w LM.

Prawde mówiąc gra rzutów rożnych na krótki słupek posiada chyba w FM07 jakiś bug (inni obrońcy również strzelają sporo bramek). Ktoś z Was miał może podobny przypadek?

Odnośnik do komentarza
Gość Profesor
Okej. Tylko, że solidny pierwszoligowiec (np. w Polsce - Korona Kielce) posiada o wiele szerszy skład niż słabszy zespół drugiej ligi (np. Unia Janikowo), więc IMO nie powinno grać się jedną taktyką w dwóch, jakże odmiennych klubach.

 

Moja teoria, panie dzieju :profesor:, jest taka - w FM, czy jest to 06, czy 07, sukces może przynieść każda zdroworozsądkowa taktyka. Przez zdroworozsądkową rozumiem taktykę, gdzie środkowi obrońcy nie mają defaultowo mentalności ultraofensywnej, a boczni - częstych strzałów z dystansu etc. Skoro ja odnoszę sukcesy z WBL/R, a ludzie się dziwią, że to się sprawdza, skoro Vami młóci wszystkich ustawieniem 4-2-4, a ktoś inny gra z powodzeniem z jednym napastnikiem, oznacza to, że FM jest po prostu bliski rzeczywistości. Sprawdzają się najróżniejsze systemy, o ile (i) taktyka jest wewnętrznie spójna i przemyślana, a (ii) zawodnicy odpowiednio dobrani do stawianych im zadań. I tyle.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...