Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2007 - temat oficjalny


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Okej. Tylko, że solidny pierwszoligowiec (np. w Polsce - Korona Kielce) posiada o wiele szerszy skład niż słabszy zespół drugiej ligi (np. Unia Janikowo), więc IMO nie powinno grać się jedną taktyką w dwóch, jakże odmiennych klubach.

 

Moja teoria, panie dzieju :profesor:, jest taka - w FM, czy jest to 06, czy 07, sukces może przynieść każda zdroworozsądkowa taktyka. Przez zdroworozsądkową rozumiem taktykę, gdzie środkowi obrońcy nie mają defaultowo mentalności ultraofensywnej, a boczni - częstych strzałów z dystansu etc. Skoro ja odnoszę sukcesy z WBL/R, a ludzie się dziwią, że to się sprawdza, skoro Vami młóci wszystkich ustawieniem 4-2-4, a ktoś inny gra z powodzeniem z jednym napastnikiem, oznacza to, że FM jest po prostu bliski rzeczywistości. Sprawdzają się najróżniejsze systemy, o ile (i) taktyka jest wewnętrznie spójna i przemyślana, a (ii) zawodnicy odpowiednio dobrani do stawianych im zadań. I tyle.

Zrozumiałem. Dzieki za wszelkie porady. Czas wreszcie zrobić jakąś taktykę do wspomnianej Unii Janikowo.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o Unię Janikowo to nie śmiej mówić, że to jest "słabszym zespołem drugiej ligi" bo się nie zgodzę i będę się kłócił. Unią doszedłem prawie do wszystkiego, dobierałem zawodników pod taksę. Co prawda jest ona typowana do ostatniego miejsca, ale skład ma conajmniej na środek tabeli. Jeśli grasz Unią i Ci nie idzie to znaczy, że masz złą taksę - tyle.

Odnośnik do komentarza

Hot Wings by Sensei

 

oto link do ściągnięcia taktyki.

 

Hot Wings by Sensei

 

Wyniki testów na holiday, zrobione przez Adamoo z fm.gamepro.pl

 

WIdzew miał być 12, zajął jak widać 5 miejsce, mając tyle samo puntków z 3 zespół i tylko 4 pkt straty do lidera, warto również wspomnieć iż mieli najwięcej bramek strzelonych w lidze.

 

Drugi test odbył się na drużynie Sligo Rovers, była ona skazywana na 100% spadek z ligi(11) jak widać na tabeli, drużyna ta wypadła duzo lepiej ostatecznie zajmując 6 pozycję i zajmując 2 miejsce w ilości strzelonych bramek.

 

Ostatni test robiliśmy w silnej Barcelonie, była fatalna Sligo Rovers, średni Widzew więc teraz czas na silną Barca, oczywiście drużyna miała zdobyć mistrzostwo, i bez problemowo to osiągneła, kończąc sezon z 18 pkt przewagi 80 bramkami strzelonymi oraz tylko 25 straconymi...ten test pokazal iż ta taktyka jest idealna do każdej drużyny.

 

W momencie kiedy zaczynałem swoją przygodę z managerami piłkarskimi stosowałem taktykę 4-4-2 albo zapożyczałem już gotowe, robione przez innych graczy, w końcu jednak zmusiłem się do zrobienia własnej, no i oto właśnie efekt tych działań. Chciałbym jednak zaznaczyć iż nie jest to jakaś raczej rewolucyjna taktyka, poprostu chciałbym zeby ktoś ją potestował u siebie i wypowiedział się na jej temat, a jak komuś pomoże ona w osiągnieciu sukcesu albo zainspiruje w tworzeniu własnej taktyki to będę podwójnie szczęśliwy.

 

Zaczne od tego jakie kluby prowadziłem stosując tą taktykę. Pierw zacząłem od bardzo silnego Milanu. Wyniki jakie uzyskiwałem myślę iż można nazwać dobrymi, zdobyłem spokojnie mistrza Włoch z sporą przewagą[mimo odjetych 11 pkt o ile dobrze pamiętam], dużą ilością bramek strzelonych i skromną straconych. Puchar Włoch również należał do mnie i to pomimo iż grałem raczej zawodnikami młodymi, ale za to bardzo utalentowanymi. W LM doszedłem do pół-finału gdzie w dosyć pechowy sposób odpałem z Chelsea. Tak więc stosując moją taktykę osiągnąłem przyzwoity wynik we Włoszech, no ale jak wiadomo takim zespołem jak Milan to nic trudnego.

 

Następnym więc klubem w którym stosowałem swoją taktykę była Pogoń Szczecin, losy tego zespołu można było na bieżąco śledzić w moim opowiadaniu, pierwszy sezon był dosyć przeciętny, zająłem chyba dopiero 4 miejsce, w następnych sezonach jednak zdominowałem ligę, zdobywając MP,PP oraz PL i SPP. W europejskich pucharach walczyłem z najlepszymi klubami jak równy z równym.

 

Ostatnim klubem jest 3-ligowy portugalski klub Avanca[jego losy można również śledzić w moim najnowszym opowiadaniu opartych o zasady HC]. I tak po 10 kolejkach mimo iż przed sezonem fachowcy stawiali nas w dolnej części tabeli[8miejsce na 14 zespołów] póki co jestem liderem, z 7 zwycięstwami oraz 3 remisami, bilans bramek natomiast to 26-11, w pucharze natomiast jestem już w 4 rundzie, gromiąc po drodze zespoły póki co, mimo naprawdę kiepskiego reaczej teamu.

 

Mocne strony:

 

-Bardzo dużo posiadany % posiadania piłki.

-Ustawienie na boisku zawodników powoduję iż, przeciwnikowi naprawdę ciężko jest zbudować atak, nawet pozycyjny, gdyż walka o odbiór piłki zaczyna się już na połowię boiska.

-Duża ilość strzelanych bramek, nie tylko po wrzutkach,[mimo sporego nacisku na grę skrzydłami] ale też po prostopadłych podaniach, głównie OPŚ.

-Mała ilość straconych bramek oraz w ogóle żadkie dopuszczanie do groźnych strzeleckich sytuacji, głównie przeciwnik dochodzi do niebezpiecznych akcji strzałami z dystansu, lub w niższych ligach po indywidualnych błędach zawodników.

 

Słabe strony:

 

-Mimo starań o wyeleminowanie jakich kolwiek minusów, napewno jednego jestem w pełni świadom. Otóż w destrukcji gra praktycznie tylko jeden zawodnik, PŚ, który raczej ma bardziej defensywne nastawienie, musze jednak zaznaczyć często bywa tak iż ataki budowane od własnej bramki przeciwnika, kończą się już na jego połowie, i groźna kontrą naszego zespołu.

 

O ustawieniu:

 

Taktyka jest nastawiona na grę nowoczesną[krycie strefą], ofensywną[nastawienie "ofensywne"], ale zarazem z zabezpieczeniem własnej bramki[4 obrońców plus PŚ z defensywnymi zadaniami]. Boczni obrońcy są jak to bywa w nowoczesnym futbolu bardzo ofensywnie usposobienii, w mocnych zespołach warto dać im częste rajdy z piłką[przy sporych umiejętnościach dryblingu i techniki], jeśli chodzi o słabe drużyny raczej lepiej ograniczyć rajdyi z piłka za to dać samą opcję "rajdy", strzały z dystansu[również przy konkretnych umiejętnościach strzeleckich, inaczej nie ma sensu bo mimo sporej ilości strzałów, padać bramki będą raczej rzadko], dośrodkowania oraz prostopadłe podania, również powinne być zależne od umiejętności piłkarzy, warto jednk w słabszych drużynach zaznaczyć opcję długich podań, aby uniknąć głupich strat, spowodowanych debilizmem naszych grajków. Co do pomocników wyglada to podobnie jak u defensorów, z tym że nie zależnie od umiejetności, bocznym pomocnikom każemy często dośrodkowywać. Ważnym elementem tej taktyki jest OPŚ, w mojej taktyce jest to tzw. "wolny elektron", dajemy mu całkowitą swobodę taktyczną oraz bardzo ofensywne nastawienie, bardzo ważne żeby dać temu zawodnikowi, czeste rajdy z piłką, częste strzały z dystansu, oraz co chyba najważniejsze, prostopadłe podania, to naprawdę zabójcza broń tej taktyki. Napastnikom natomiast propnuje dać czeste rajdy z piłką, gdyż dzieki sporemu zagęszczeniu drugiej połowy boiska, ci nie muszą mijać 3-4 obrońców aby znaleźć się w polu karnym.

 

No to chyba na tyle, jeśli macie jakieś spostrzeżenia co do taktyki to piszcie, zapraszam również do mojego opowiadania aby zobaczyć efekty gry tą taktyką.

Odnośnik do komentarza
[również przy konkretnych umiejętnościach strzeleckich, inaczej nie ma sensu bo mimo sporej ilości strzałów, padać brami będą raczej żadko]

 

 

:rzyg:

 

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać :roll:

 

 

Ogólnie taktyka prezentuje się ciekawie :)

 

Zastanawiam się jednak nad ustawieniem bocznych obrońców...Bardzo ofensywnie i mimo tego nie tracisz goli po akcjach skrzydłami?

Odnośnik do komentarza

a ja składam pokłony przed taktyką Anderwalius-a :piwo:

 

Moim skromnym zdaniem jest to najlepsza uniwersalna taktyka - do każdej ligi i każdej drużyny (słabej czy mocnej) testowałem ją w różnych ligach (włoskiej, hiszpańskiej, angielskiej i polskiej) Testy na lidze włoskiej (grając jednym z topowych drużyn) są bezsensu bo uważam ligę włoską za najłatwiejszą (mało wymagających przeciwników, ogrooooomne pieniądze po zakończeniu sezonu, uzyskanie 20pkt. przewagi na drugą drużyną jest bezproblemowe), więc po testach na tej lidze nie miałem jeszcze wypracowanego zdania na temat tej taktyki ale po testach w lidze angielskiej gdzie grałem zarówno Man Utd jak i Kettering byłem mile zaskoczony. O ile w Man Utd wyniki były większe niż przypuszczałem (4 trofea w pierwszym sezonie) to w Kettering były jeszcze bardziej zaskakujące (awans bezproblemowy, wygrana w FA Trophy, w pucharze Anglii wyeliminowałem pierwszoligowe Carlise :) ) no mówie cud, miód, malina.

 

Anderwalius pełen szacunek :)

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum, ale w FMy gram juz dosc dlugo. Od niedawna czytam to forum i tak sobie pomyslalem, ze moge dac rowniez moja taktyke.

 

W porownaniu z innymi, moj opis bedzie skormniejszy. Nie mam zadnych fotek, a to dlatego, ze zaczalem grac od nowa, poniewaz jeszcze wtedy nie myslalem o tym, by opisac moja taktyke na tym forum, ale to wszystko tak na marginesie.

 

Przez 6 sezonow gry wygralem wszystko, co bylo do wygrania w kraju - Carling Cup, FA Cup, Premiership, Communicaty Shield, oraz na arenie miedzy narodowej Lige Mistrzow, Superpuchar Europy, Puchar Interkontynentalny wszystkie te puchary zdobywalem kilkakrotnie, natomiast z reprezentacja Anglii doszedlem do finalu Euro 2012, ktore odbywaly sie nie w Polsce, a w Norwegii :P

 

Taktyke nazwalem Never Say Never i sklada sie z dwoch podtaktyk - NSN Home i NSN Away, ktore stosuje odpowiednio u siebie i na wyjezdzie. A nazwalem ja dlatego, ze przez dlugi okres czasu borykalem sie z brakiem pomyslu na dobra, skuteczna taktyke. Kilkakrotnie odinstalowywalem FMa, po czym znow go instalowalem w mysl powiedzenia "nigdy nie mów nigdy" i tak pewnego dnia powstala taktyka, z ktorej moge byc dumny i zadowolony.

 

Taktyka domowa (NSN Home) jest ofensywna. Zawodnicy w meczu stwarzaja sobie mnostwo sytuacji strzeleckich, strzalaja sporo bramek, a obroncy rowniez wywiazuja sie perfekcyjnie ze swoich zadan.

 

Taktyka wyjazdowa (NSN Away) jest dost ostrozną, ale w miare ofensywna. Oparta jest na grze z kontrataku, wiec potrzebni sa do tego szybcy zawodnicy. To tak po krotce.

 

Taktyki tej uzywalem grajac Manchesterem United. Nie jestem wielkim fanem tej druzyny, raczej wole nasza polska Orange Ekstraklase, ale po niepowodzeniach przed stworzeniem taktyki w OE, wybralem sobie druzyne angielska - traf chcial, padlo na MU i spodobala mi sie ta gra, gram nim do teraz. Taktyke testowalem tylko w Premiership, w reprezenacji Anglii i jak napisalem powyzej, rezultaty byly bardzo zadowalajace.

 

 

Taktyki Never Say Never do pobrania

Odnośnik do komentarza

Dokładnie, zrób podobnie jak ja, zrób testy w mocnej drużynie[coś jak MU], średniej, Liga Bułgarska, no nie wiem, poprostu typowy średniak, i w drużynie która ma się bronić przed spadkiem, i dopiero wtedy pochwal się swoimi osiągnięciami. Testy nich wyglądają w taki sposób że dajesz go on holiday, i rozkaz swojemu asystentowi stosować tą taktyę którą ustawiłeś.

Odnośnik do komentarza

Grałem takim ustawieniem z odgrywającym, ale mi się znudziło :P

Gram Barceloną (możecie mnie jechać), wcześniej grałem słabszymi klubami i mi całkiem dobrze szło moimi taktykami.

Ale teraz chcę zrobić taksę, przy której gra będzie widowiskowa. Chcę, żeby moi gracze utrzymywali się przy piłce długo, stwarzali sobie dużo okazji po prostopadłej piłce itp. Ktoś jeszcze coś poradzi?

Odnośnik do komentarza

Testowanie taktyk na holiday nie ma sensu - nie daje ci to jakiegokolwiek poglądu na taktykę. Co z taktyką u siebie a na wyjazdach; jak reagować na osłabienia; krycie, pressing na rywalu? To tak jakbyś próbował samochód spychając go z górki :)

Jeżeli chodzi o Man Utd to nie zgodzę się z tym, że to zespół, którym gra się bez problemów (jednym z wielu minusów tego zespołu to zawodnicy o małej skuteczności w grze o górną piłkę co w FM jest bar$dzo ważnym czynnikiem).

Kettering tak jest mocnym zespołem jak na swoją ligę ale nie mocarzem (nie dokonałem ani jednego transferu), na tym poziomie rozgrywek zawodnicy wyglądają gorzej niz 16 latkowie w Man Utd :D a wyeliminowanie zespołu o 3 ligi wyżej to chyba jest coś :D

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...