Skocz do zawartości

Demo FM 2010 - pierwsze wrażenia.


Buffu

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie jestem zachwycony i nie mogę się doczekać pełniaka, ale jedna rzecz mnie gryzie. W ciągu 4 meczy prmshp w 3 po strzeleniu bramki przez którą drużynę (obojętnie czy prowadzoną przeze mnie czy przez si) następowało wyrównanie w ciągu 5 minut lub mniej, też to macie, czy może to po prostu seria zbiegów okoliczności?

Odnośnik do komentarza

Przyłączę się do litanii zachwytów nad demem dziesiątki. Naprawdę fajnie się gra, interfejs jest świetnie zbudowany, na ogół jak czegoś potrzebuje, to jest akurat niemal pod kursorem. Tryb 3D też na wielki plus, akcje są płynne, czasem sprawiają wrażenie żywcem wyjętych z prawdziwych boisk. O poziomie trudności ciężko coś powiedzieć po paru sparingach. Generalnie szykuje się najlepsza edycja co najmniej od czasów zeroszóstki :)

Odnośnik do komentarza

Mi się podoba na razie nowy FM. Zagram sobie last ligę Hiszpańską by taktę zrobić. Ogółem cały interfejs na rzut oka jest dobyr. Po eng niekiedy trudno się połapać co gdzie i jak ale w wersji Polskiej będzie wypas. Tryb 3D wypas :P niekiedy na stadionie są kibice a raz ich nie ma :P ogółem 9/10.

Odnośnik do komentarza

Właśnie o plik skins.fmf chodziło, dzięki za skin.

Czarny wygląda dużo lepiej od "klasycznego" białego.

 

Tylko z czasem zaczęły mnie nieco irytować bugi w obronie. Pewno coś skopałem w ustawieniach, ale czterech ostatnich meczach aż dwukrotnie straciłem bramkę z dystansu, po tym jak wybita po rzucie rożnym piłka trafiła do kompletnie niekrytego pomocnika rywali stojącego tuż poza szestnastką.

Odnośnik do komentarza

Witam drodzy FM-aniacy, po zassaniu wersji truskawkowej oraz wielogodzinnym maratonie pragnę podzielić się swoimi refleksjami na temat tej prawdopodobnie najlepszej gry na świecie, zatem do rzeczy....

Na początku zapewniam Was, że po FM-ie 2009 jak zapewne większość z Userów tego szanownego forum, stałem się wielkim przeciwnikiem trybu 3D. Dlaczego ? Wiadomo dlaczego.... Od biedy mogłem użyć trybu 3D w przedsezonowych sparingach, jedynie jako ciekawostkę, ponieważ tryb 3D używany domyślnie przyprawiał mnie o migotanie przedsionków, sztywność, niedopracowanie, parodia FIFY, masakra.....Naturalnie wielkie rzeczy rodzą się często w bólach, więc grałem jak zwykle używając trybu 2D, 3D traktując jako ciekawostkę, coś co ma szansę za jakiś czas, mniemałem, że raczej dłuższy niż dalszy, stać się standardem w FM-ie. Dlatego też po uruchomieniu dema FM 2010 bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Oczywiście, jeszcze nie wszystko jest ok i droga do perfekcji jeszcze dłuuuga i wyboista, ale da się grać ! Dokładnie da się grać używając trybu 3D !!! Szok, niedowierzanie, a jednak ! Sprawdziłem dość dokładnie, na tyle na ile daje to zrobić demo gry, jednak 70 zagranych meczy w czterech różnych ligach i w czterech różnych krajach (Anglia, Brazylia, Włochy, Hiszpania) daje już jakiś pogląd na ten temat. Pogląd pozytywny, jeśli brałbym pod uwagę progres w porównaniu do FM-a 2009. Oby tak dalej !

Teraz strona wizualna i tu znów zaskoczenie in plus ! Mnie się podoba. Podobnie jest z podrasowanym menu, raportami meczowymi, ogólnie postęp w dobrą stronę.

Teraz o tym co spędza sen z powiek i często niestety zabija przyjemność jaka płynie z tej niesamowitej gry (ile to już nieprzespanych nocy, palpitacji serca, urlopów na rządanie, obiecania sobie, że już nigdy nie zagram...Wszystko po to, żeby co roku, z wypiekami na twarzy od lat przeszło dziesięciu /ehhh te stary CM-y.../ wracać do gry.) a mianowicie rynek transferowy...

Nieco, nieco się poprawiło, ale nie mam złudzeń. Kluby pokroju Manchesteru City nadal będą wydawać grube miliony euro na zawodników, tylko po to, żeby po krótkim czasie odstawić kuriozalnie drogich zawodników do rezerw, lub sprzedać za przysłowiowe grosze. W FM-ie 2009 M.City potrafił kupić np. Roberta Lewandowskiego (naturalnie przed pierwszą łatką... Dacie wiarę, że w jednej z rozgrywek w FM-ie 2009, Lewandowski został wybrany najlepszym zawodnikiem na świecie w 2011 roku ? Powaga ! W barwach Bordeaux strzelał jak kałasznikow, ponad 30 bramek w lidze w sezonie i stał się łakomym kąskiem na rynku transferowym, wyścig wygrali The Citizens...) za 30 mln euro......Oczywiście Lewy zagrał później 2 mecze w barwach City w sezonie, po czym powędrował do rezerw, po sezonie poszedł za 5 mln euro.....Ogólnie Manchester City robił tak bezmyślne transfery, że płakać się chciało, to samo dotyczyło innych klubów, zwłaszcza tych bogatych...Nagminne kupowanie kilku diabelnie drogich piłkarzy, np defensywnych pomocników, a tak z czterech, a co ! Nie stać nas ?!...Gra oczywiście tylko jeden, dwóch dość szybko zasila rezerwy, a po sezonie, góra dwóch mamy hipermarket, dużo, tanio, FMesco !!!!....Tego było naprawdę sporo i tak jak częste ustawianie piłkarzy nie na ich naturalnej pozycji, cholernie wprost mnie to irytuje.....

Oczywiście najlepiej się gra w sieci. Komp jest inteligentny inaczej i gra z nim ewidentnie niszczy nerwy, ale zgrać kilku Userów, baaa zgrać i zagrać kilka sezonów to naprawdę ogromne wyzwanie...Osobiście w czterech udało nam się kiedyś zagrać dwa pełne sezony (jeszcze za czasów FM-a 2006), w trzech zagraliśmy trzy pełne sezony, a w dwóch zagraliśmy sześć sezonów.....Dlatego często pozostaje gra z kompem, a inteligencja przeciwników w grze (umówmy się przeciwnikami gracza są inne kluby np w lidze) jest delikatnie mówiąc....NIEWYSTARCZAJĄCA !!!!! Trudno co robić...i tak będę zarywał nocki i siekał.....

Jeszcze jedna rzecz, którą należy ewidentnie poprawić to .....wyniki symulacji innych rozgrywanych spotkań...Taaaaak, przykład choćby z FM-a 2009, Wigan ogrywa Manchester United - dodam, że Diabły w najsilniejszym składzie w historii, 5-0...pięć do jaja !!! Dodam jeszcze, że na Old Traffword....Sir Matt Busby w grobie się przewraca......Jak tu nie płakać ..... Naprawdę w FM-ie 2009, 2008, 2007, 2006 często tak się działo. Tylko niech nikt mi nie mówi, że czasem tak się dzieje w realu...Choćby przykład meczu z Burnley z obecnego sezonu, natychmiast odpowiadam, ale nie 5-0, a Czerwone Diabły na koniec sezonu zajęły 8 miejsce..... !!!! Bez jaj!!!! Rozkminiłem też, że często tak chore wyniki zdarzały się, gdy grałem w niższych ligach, wówczas wyniki symulacji z lig wyższych były bardziej pokręcone niż zazwyczaj....Dziwne....

 

Także reasumując:

 

Strona wizualna in plus, wyraźnie ulepszony tryb 3D, jeszcze nie marcepany, ale znacznie lepiej.

In minus rynek transferowy i wyniki symulacji innych spotkań, to zmora jeszcze z czasów CM-a i łatki niewiele tu pomogą...

Co jeszcze na plus..hmmmm.....Parametry i gra niektórych piłkarzy....Np Ronaldo ! W FM-ie 2009 ktoś sobie zakpił z najlepszego napastnika w historii, grał piach (jak już doszedł do zdrowia), tu sieka, jest nieco ociężały jak w realu, ale strzela (jak z realu zresztą, w końcu został wybrany najlepszym piłkarzem Campeonato Paulista 2009 - 8 bramek w 10 meczach, zdobył też Puchar Brazylii 2009 z Corinthians). Mam też nadzieję, że Jurek Dudek po łatce nie będzie miał 173 centymetrów wzrostu......

 

Pozdrawiam i idę grać, może i demo ma wady (ma je, będzie je też miał FM2010), ale gra niesamowicie wciąga, a każdy szanujący się maniak piłki kopanej powinien ją mieć, jeśli nie lubi grać, to choćby dla archiwum, historii klubów i zawodników, piękna sprawa, piękna gra.....

Odnośnik do komentarza

A co sądzicie o ekranie taktyki?

Mnie np bardzo boli że nie można ustawić drużynowego nastawienia ani podań. Nie podoba mi się też to że suwak nastawienia dla zawodnika ma tylko 18 stopni a nie jak w poprzedniej wersji 20. Jestem wielkim miłośnikiem taktyki w FM'ach dlatego nie podoba mi się że SI uprościło ten bardzo ważny element gry :( w FM 2010 kompletnie nie moge znalesc odpowiedniego ustawienia i ustawien indywidualnych dla zespołu a w FM 09 byłem w tym bardzo dobry. Jest co prawda ten kreator taktyki ale ja prawie nic z niego nie rozumiem, więc oceniać będe go dopiero gdy wyjdzie pełna wersja z polskim językiem.

Czekam na Wasze opinie nt. ustawień taktyki w nowym FM.

Odnośnik do komentarza

Skończyłem demo na 18. miejscu (prognoza mediów: 9.). Być może rzeczywiście, gdy gracie Arsenalami i Barcelonami to FM 10 jest łatwy, natomiast średnim zespołem drugiej ligi włoskiej gra się ciężko. Jeden duży plus który zauważyłem, to rozwój zawodników. W FM 09 na patchu 9.0.3 piłkarze rozwijali się bardzo wolno. Tutaj przez pół roku dwóch juniorów skoczyło mi o całą gwiazdkę w opinii asystenta.

Odnośnik do komentarza

Na plus jeszcze kwestia kontuzji. W FM-ie 2009 często zdarzało się, że pięciu lub nawet sześciu podstawowych piłkarzy pierwszego składu, miało kontuzje sięgające nawet trzech lub więcej miesięcy juz po dwóch przedsezonowych sparingach !!! I nie było to kwestią ciężkiego treningu (gdyż tego było brak) lub przypadku (zbyt często się to zdarzało). Oczywiście nie liczę i nawet nie chciałbym grać jednym składem przez cały sezon, w końcu liczy się realizm, ale jednak byłem wściekły na ten ewidentny błąd gry. W Demo kontuzje się zdarzają i dobrze ! Nie są jednak przesadzone, nie mamy szpitala po pierwszym miesiącu.

Odnośnik do komentarza

Skończyłem demo na 18. miejscu (prognoza mediów: 9.). Być może rzeczywiście, gdy gracie Arsenalami i Barcelonami to FM 10 jest łatwy, natomiast średnim zespołem drugiej ligi włoskiej gra się ciężko. Jeden duży plus który zauważyłem, to rozwój zawodników. W FM 09 na patchu 9.0.3 piłkarze rozwijali się bardzo wolno. Tutaj przez pół roku dwóch juniorów skoczyło mi o całą gwiazdkę w opinii asystenta.

 

 

Grając Mainz skończyłem demo na 5 miejscu w Bundeslidze.

A ja nigdy nie byłem dobrym taktykiem i jakimś świetnym graczem, w słabych zespołach szło mi słabo.

Według mnie w tym FM'ie kluczem jest nie tworzenie jakiejś skomplikowanej taktyki, ale zdać się na kreator i dostosować indywidualnie kilka rzeczy.

Odnośnik do komentarza

FMa ostatnimi laty nie wciągał mnie więc poprzestawałem zazwyczaj na demku. Teraz jednak była spora dawka zabawy i przyjemności pewnie gdybym nie grał zespołem pokroju Arsenalu nie było by tak przyjemnie ;)

 

Zmiana interfejsu mi się spodobała, jeszcze się nie połapałem ale jest lepszy - więcej mieści się na ekranie bo nie ma tej belki bocznej, fajne zarządzanie kolumnami.

 

W klubach filialnych natrafiłem chyba na buga - gdy się kliknie tego samego dnia kilka razy z zapytaniem do zarządu o filie to można tak dodać tyle klubów ile się razy kliknie - oferty nie zawsze przychodzą tego samego dnia, ale jak już przyjdą dwie jednego dnia to nie można potwierdzić ani anulować tej drugiej - wyjściem jest tylko i wyłącznie urlop.

 

3d troszeczkę mi przycina momentami, najbardziej irytujące są momenty oczekiwania na przeprowadzenie zmian w taktyce wtedy np po spalonym bramkarz idzie sobie powolutku po piłkę i potem ustawia i dopiero następuje zmiana.

 

Początkowo miałem problemy ze strzelaniem bramek, pewnie gdyby Arsenal nie był tak mocny to pewnie nie wymęczył bym większości z tych 1:0 jakie miałem przy blisko 30 strzałach na mecz - wrrr, rażąca nieskuteczność. Potem zacząłem grać znacznie odważniej jakieś taksy w okolicach 433 czy 424 ;) Co spowodowało, że w pewnym momencie w tabeli ostatnich 5 spotkań miałem było 5zw i bilans 22:4. Aczkolwiek moja gra z lepszymi klubami nie wyglądała tak kolorowo - z Man Utd szczęśliwy remis, z City minimalnie w plecy, z L'poolem pechowo w plecy, z Chelsea zdecydowanie w plecy, jedynie "wyszedł" mecz z Realem w LM wygrałem 2:0 kiedy to do przerwy Real powinien mieć z 5:0 no ale potem dwa dupszoty. ;)

 

Na boisku do analizy niekiedy nie wyświetlają się zagrania we właściwej ilość (bądź w ogóle), w górnej części ekranu kropki bywają poza linia końcową.

 

Dziwne są wskazówki od trenerów, np grając w Pucharze Ligi z zespołem z L2 asystent nie zgadzał się ze wszystkim stwierdzeniami, że Arsenal jest lepszy :|

 

Trzeba by jeszcze kilka połówek sezonu zagrać by lepiej ocenić, wstępnie jestem b. zadowolony. Szkoda tylko, że nie mam na to czasu :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...