Skocz do zawartości

Monti

Przyjaciel Forum
  • Liczba zawartości

    742
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Ostatnia wygrana Monti w dniu 18 Czerwca 2023

Użytkownicy przyznają Monti punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

11 354 wyświetleń profilu

Monti's Achievements

Dobrze rokujący junior

Dobrze rokujący junior (4/15)

357

Reputacja

  1. idz na urlop na jeden dzien
  2. Monti

    Podaj dalej #4

    nie przekonwertowało polskich znaków (no bo jak miałoby?), ale to tylko ubogaciło zagadkę, bo wyszła wersja jak u tio, którą trzeba było sklecić do kupy
  3. Monti

    Podaj dalej #4

    permutacja józefa flawiusza
  4. Monti

    Podaj dalej #4

    Ja tylko zauważę, że krzysfiol odpowiedział dobrze, ze względu na wieloznaczność.
  5. Monti

    Podaj dalej #4

    Zaliczam ofc, a wyjaśnienie: Edgar Allan Poe napisał w 1849 roku nowelkę 'Landor's Cottage'. Główny bohater filmu, który miał premierę w 2023 roku to Augustus Landor - emerytowany detektyw, który z pomocą E.A.P. rozwiązuje kryminalną zagadkę, swoją drogą w trakcie filmu pojawia się pewien element backshadowingu odnośnie jego nazwiska i tytułu przyszłego (według linii czasowej filmu) utworu. Filmem oczywiście jest Bielmo - stąd choroba, która połączyła ich na ekranie. Zwycięzcą @krzysfiol!
  6. Monti

    Podaj dalej #4

    Niestety nie. Trochę hermetyczna zagadka, więc podpowiedzi: Poeta ma trójczłonowy inicjał. Choroba jest oczu. Warto uwzględnić język angielski.
  7. Monti

    Podaj dalej #4

    nie jest to gruźlica, pytanie/zagadka jest mocno metaforyczne/a - to podpowiedź
  8. Monti

    Podaj dalej #4

    Pewien amerykański poeta napisał opowiadanie o chałupie ziemiańskiej. Nie mógł jednak wiedzieć, iż wieki później, w pewnym dziele, ziemianin zostanie jego mistrzem i przewodnikiem w meandrach zbrodni i wczesnej kryminalistyki. Jak nazywa się choroba, która ich połączyła?
  9. Monti

    Podaj dalej #4

    Mickiewicz się nazywał, na imię miał Tadeusz. Jak perorował pan Stanisław Stępień, stolarz. Meblowy.
  10. Monti

    Podaj dalej #4

    This too shall pass https://en.m.wikipedia.org/wiki/This_too_shall_pass tio jedzie dalej, gratulacje
  11. Monti

    Podaj dalej #4

    Nie jest to prawidłowa odpowiedź.
  12. Monti

    Podaj dalej #4

    Pradawny, żyjący w czasach biblijnych, Kam, potężny i bogaty władca Dyskordium zdecydował się na przetestowanie swojego najbardziej lojalnego i zaufanego ministra zwanego Jego Mością Królewską (w skrócie jmk) poprzez zlecenie mu niemożliwego zadania. Kam poprosił jmk o znalezienie dla niego pierścienia - o którym sam władca miał pełną wiedzę, że nie może istnieć - mającego magiczne moce. "Jeżeli szczęśliwy człowiek spojrzy na niego, stanie się smutny. Jeżeli smutny człowiek wzrokiem go spotka, uszczęśliwi go to" - powiedział Kam do jmk wyrażając jednocześnie swoje pragnienie do założenia tego pierścienia na wielkie i radosne święto które odbędzie się za sześć miesięcy - Dzień Królewskiego Moderowania - upamiętniające ostatnią wygraną w wyborach na Królewskiego Moderatora przez Kama. Dzień po święcie odbędą się następne wybory. Po miesiącach poszukiwań, w nocy przed Dniem Królewskiego Moderowania, zrozpaczony swoją niemocą minister przemierzał samotnie najbiedniejsze okolice Dyskordalem, stolicy królestwa. Przypadkiem natrafił na starego i mądrego jubilera, który po otrzymaniu desperackiego zapytania od jmk o pogłoski o magicznym świecidełku, wyjął ze swojego schowka zwykły, gładki, złoty pierścionek do którego następnie dodał grawer. Jmk przeczytał grawer i momentalnie się uśmiechnął. Królewski pomagier zdążył wrócić do pałacu w dniu święta i udał się przekazać Kamowi pierścień o który ten prosił. Radosny Kam zaśmiał się jowialnie i wziął pierścień, aczkolwiek gdy tylko przeczytał inskrypcję bardzo posmutniał. Co zostało wygrawerowane na pierścieniu? Odpowiedź może być w języku angielskim, a adage graweru zostanie powtórzone wieki później między innymi przez pewnego obywatela USA.
  13. Monti

    Podaj dalej #4

    ej, przy Twojej turze było 12 dni wakatu! zaraz (jutro) coś wymyślę
  14. Monti

    Podaj dalej #4

    https://kurierhistoryczny.pl/artykul/zerwane-zareczyny-zbrodnie-z-miloscia-w-tle-na-wokandzie-sadow-ii-rp,670 Tutaj dopełnienie historii. Według artykułu do wydarzenia doszło jednak w 1925 roku, a dalsze losy zabójcy - Dionizego Smoleńskiego nie są znane, ale my możemy stwierdzić, iż jest to ta sama osoba co na poniższej notce biograficznej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dionizy_Smoleński Mowa sądowa w ramach procesu Smoleński - Gabler (ofiara) została opisana przez prof. Mogilnickiego, prezesa Sądu Najwyższego w utworze Dziecko i przestępstwo. Wydanie drugie uzupełnione. Warszawa. Arct. 1925.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...