Jump to content

Monti

Przyjaciel Forum
 • Posts

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Monti last won the day on June 18 2023

Monti had the most liked content!

Recent Profile Visitors

11369 profile views

Monti's Achievements

Dobrze rokujący junior

Dobrze rokujący junior (4/15)

357

Reputation

 1. idz na urlop na jeden dzien
 2. Monti

  Podaj dalej #4

  nie przekonwertowało polskich znaków (no bo jak miałoby?), ale to tylko ubogaciło zagadkę, bo wyszła wersja jak u tio, którą trzeba było sklecić do kupy
 3. Monti

  Podaj dalej #4

  permutacja józefa flawiusza
 4. Monti

  Podaj dalej #4

  Ja tylko zauważę, że krzysfiol odpowiedział dobrze, ze względu na wieloznaczność.
 5. Monti

  Podaj dalej #4

  Zaliczam ofc, a wyjaśnienie: Edgar Allan Poe napisał w 1849 roku nowelkę 'Landor's Cottage'. Główny bohater filmu, który miał premierę w 2023 roku to Augustus Landor - emerytowany detektyw, który z pomocą E.A.P. rozwiązuje kryminalną zagadkę, swoją drogą w trakcie filmu pojawia się pewien element backshadowingu odnośnie jego nazwiska i tytułu przyszłego (według linii czasowej filmu) utworu. Filmem oczywiście jest Bielmo - stąd choroba, która połączyła ich na ekranie. Zwycięzcą @krzysfiol!
 6. Monti

  Podaj dalej #4

  Niestety nie. Trochę hermetyczna zagadka, więc podpowiedzi: Poeta ma trójczłonowy inicjał. Choroba jest oczu. Warto uwzględnić język angielski.
 7. Monti

  Podaj dalej #4

  nie jest to gruźlica, pytanie/zagadka jest mocno metaforyczne/a - to podpowiedź
 8. Monti

  Podaj dalej #4

  Pewien amerykański poeta napisał opowiadanie o chałupie ziemiańskiej. Nie mógł jednak wiedzieć, iż wieki później, w pewnym dziele, ziemianin zostanie jego mistrzem i przewodnikiem w meandrach zbrodni i wczesnej kryminalistyki. Jak nazywa się choroba, która ich połączyła?
 9. Monti

  Podaj dalej #4

  Mickiewicz się nazywał, na imię miał Tadeusz. Jak perorował pan Stanisław Stępień, stolarz. Meblowy.
 10. Monti

  Podaj dalej #4

  This too shall pass https://en.m.wikipedia.org/wiki/This_too_shall_pass tio jedzie dalej, gratulacje
 11. Monti

  Podaj dalej #4

  Nie jest to prawidłowa odpowiedź.
 12. Monti

  Podaj dalej #4

  Pradawny, żyjący w czasach biblijnych, Kam, potężny i bogaty władca Dyskordium zdecydował się na przetestowanie swojego najbardziej lojalnego i zaufanego ministra zwanego Jego Mością Królewską (w skrócie jmk) poprzez zlecenie mu niemożliwego zadania. Kam poprosił jmk o znalezienie dla niego pierścienia - o którym sam władca miał pełną wiedzę, że nie może istnieć - mającego magiczne moce. "Jeżeli szczęśliwy człowiek spojrzy na niego, stanie się smutny. Jeżeli smutny człowiek wzrokiem go spotka, uszczęśliwi go to" - powiedział Kam do jmk wyrażając jednocześnie swoje pragnienie do założenia tego pierścienia na wielkie i radosne święto które odbędzie się za sześć miesięcy - Dzień Królewskiego Moderowania - upamiętniające ostatnią wygraną w wyborach na Królewskiego Moderatora przez Kama. Dzień po święcie odbędą się następne wybory. Po miesiącach poszukiwań, w nocy przed Dniem Królewskiego Moderowania, zrozpaczony swoją niemocą minister przemierzał samotnie najbiedniejsze okolice Dyskordalem, stolicy królestwa. Przypadkiem natrafił na starego i mądrego jubilera, który po otrzymaniu desperackiego zapytania od jmk o pogłoski o magicznym świecidełku, wyjął ze swojego schowka zwykły, gładki, złoty pierścionek do którego następnie dodał grawer. Jmk przeczytał grawer i momentalnie się uśmiechnął. Królewski pomagier zdążył wrócić do pałacu w dniu święta i udał się przekazać Kamowi pierścień o który ten prosił. Radosny Kam zaśmiał się jowialnie i wziął pierścień, aczkolwiek gdy tylko przeczytał inskrypcję bardzo posmutniał. Co zostało wygrawerowane na pierścieniu? Odpowiedź może być w języku angielskim, a adage graweru zostanie powtórzone wieki później między innymi przez pewnego obywatela USA.
 13. Monti

  Podaj dalej #4

  ej, przy Twojej turze było 12 dni wakatu! zaraz (jutro) coś wymyślę
 14. Monti

  Podaj dalej #4

  https://kurierhistoryczny.pl/artykul/zerwane-zareczyny-zbrodnie-z-miloscia-w-tle-na-wokandzie-sadow-ii-rp,670 Tutaj dopełnienie historii. Według artykułu do wydarzenia doszło jednak w 1925 roku, a dalsze losy zabójcy - Dionizego Smoleńskiego nie są znane, ale my możemy stwierdzić, iż jest to ta sama osoba co na poniższej notce biograficznej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dionizy_Smoleński Mowa sądowa w ramach procesu Smoleński - Gabler (ofiara) została opisana przez prof. Mogilnickiego, prezesa Sądu Najwyższego w utworze Dziecko i przestępstwo. Wydanie drugie uzupełnione. Warszawa. Arct. 1925.
×
×
 • Create New...