Skocz do zawartości

Zezowaty dorsz


Dix__

Rekomendowane odpowiedzi

Początek grudnia przyniósł zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów, w której walczył mistrz Polski, krakowska Wisła. W ostatnim meczu, przy Reymonta, Wiślacy nie zdołali zrównoważyć siły Betisu Sewilla i bezapelacyjnie polegli (0:3), spadając na trzecią lokatę w tabeli, co zapewniało im kontynuację przygody z europejskimi pucharami, ale już tylko w Pucharze UEFA. Drugą lokatę w grupie zajęli Czesi z praskiej Sparty, zaś czerwoną latarnią sensacyjnie okazała się lizbońska Benfica. Z kompletem punktów triumfował zaś Betis.

 

Senna, pierwsza dekada miesiąca w niczym nie zapowiadała szaleństwa, które rozpętało się w drugiej połowie miesiąca. Najpierw, zgodnie z przewidywaniami, zwolniłem z obowiązku świadczenia pracy Lasse Ovre, który nie miał, moim zdaniem, widoków na ciekawą karierę w świecie futbolu. Na pewno nie w Harstad.

W kolejnych dniach było już jednak obiecująco. Najpierw, niczym spod ziemi, pojawił się w klubie Jurij Sawczenko, informując mnie o ciekawym chłopaku z Lofoten, skłonnym przenieść się do Harstad. Trond Jørgensen (17, DM, Norwegia) okazał się być młodym, utalentowanym pomocnikiem, który po niezłym sezonie w okręgówce, chciał przejść do mocniejszego zespołu. Szybko osiągnęliśmy porozumienie co do wysokości kontraktu, a Lofoten nie stwarzało problemów w dopięciu transferu, odstępując nam kartę piłkarza za darmo. W podobnych okolicznościach sprowadziłem do zespołu ciekawego, doświadczonego napastnika, Asgeira Fridjónssona (25, AMLC/FC, Szwecja) z amatorskiego Partille. Kartę Szweda również pozyskaliśmy w zamian za uścisk dłoni.

 

Prawdziwa sensacja miała jednak dopiero nadejść. W szesnastym dniu grudnia klubowy faks leniwie wypluł kartę nadawaną z Aalesund, zawierającą ofertę transferową dla Jima Johansena, opiewającą na niespełna 900.000$. Kwota ta uwzględniała 200.000$ gotówką, 400.000$ rozłożone na 24 płatności ratalne oraz połowę wartości kolejnego transferu Jima. Otrzymana oferta wprowadziła mnie w stan podniecenia, ale w negocjacjach okazałem się twardy niczym Roman Giertych przy sejmowej poprawce maturalnej i po dwudniowych targach dopiąłem zmiany sposobu płatności. Tym razem Aalesund oferowało nam 300.000$ gotówką oraz kolejne 300.00$ płatne w 12 ratach. Do tego oczywiście połowa wartości ewentualnego, kolejnego transferu. Gdy tylko kluby dogadały się co do odstępnego, Jim błyskawicznie podpisał kontrakt indywidualny i z biedaków stojących na krawędzi finansowego Wielkiego Kanionu, staliśmy się nieprzyzwoicie bogaci. Przynajmniej w zakresie możliwości transferowych, wszak połowa sumy transferu trafiłą do puli transferowej. Tym samym dysponowałem kwotą 300.00$, którą mogłem wydać wedle własnego uznania...

 

Olbrzymia kwota w kasie kusiła, ale szaleć nie zamierzałem. Do końca miesiąca dopiąłem jeszcze dwa transfery, których przedmiotem stali się Espen Solemdal, który odszedł do Innstranden w zamian za 1.000$ oraz młody, ciekawy obrońca Sandved, Jon Endre Seljeset Mjøs (16, DRC, Norwegia), pozyskany za darmo.

 

======================

 

Grudzień 2005

 

Bilans (Harstad IL): 0-0-0, -:-

Druga Liga Norweska, Grupa IV: miejsce - 2. [-]; 47 pkt, 40:19

Puchar IF: 3 rnd. - Moss (D1) 1:2

 

Finanse: -352.623 $ (+303.459 $)

Budżet transferowy: 299.999 $ (50% z transferów)

Budżet płac: 5.250$ (wykorzystane 4.363$)

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (Norwegowie):

1. Bjarte Lunde Aarsheim (30, MC, Norwegia: 3/0) ze Startu do Rosenborga za 1.700.000$

2. Olav Rastad (26, DM, Norwegia) z Ham Kam do Stabaek za 1.500.000$ + P/Ex

3. Pal Strand (29, AML, Norwegia: 2/0) z Lillestrom do Ham Kam za 1.100.000$

 

Transfery (cudzoziemcy):

1. Sergio Leal (23, FC, Urugwaj: 1/0) z Penarol do Necaxa za 3.600.000$

2. Cesar Villaluz (17, AMR, Meksyk U-21: 4/0) z Cruz Azul do Chivas za 3.300.000$

3. Mahrzad Madanchi (20, AMC, Iran: 5/0) z Persepolis do Esteghlal za 3.300.000$

 

Ligi Europy:

Anglia: Chelsea [+2]

Austria: Rapid [+1]

Belgia: AA Gent [+2]

Finlandia: ---

Hiszpania: Barcelona [+1]

Irlandia: ---

Irlandia Płn.: Glentoran [+1]

Niemcy: Bayern [+1]

Norwegia: ---

Polska: Korona [+3]

Rosja: ---

Szkocja: Rangers [+6]

Szwecja: ---

Walia: Carmarthen [+5]

Włochy: Juventus [+3]

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (965), 2. Holandia (905), 3. Czechy (888), 19. Polska (-; 776)

Odnośnik do komentarza

I właśnie tego nie lubię. Jest kasa, ale nie ma najlepszego strzelca. Są jacyś kandydaci do ataku Harstad?

Czyli wolisz mieć strzelca i zarząd komisaryczny na karku, który za pół roku sprzeda go za 50.000$ pierwszemu, który tyle zaoferuje? :>

 

Co do ataku Harstad to liczę na nowo sprowadzonego Szweda. Poza tym są M'bemba i Ulsund a w nadchodzącym sezonie zamierzam grać na jednego snajpera.

 

Fridjónsson jest strasznie nieskuteczny ;)

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Odnośnik do komentarza

Pękate konto transferowe skłoniło mnie do roszad wśród kadry trenerskiej. Nasze ogłoszenie w prasie spotkało się z szerokim odzewem specjalistów, spośród których wybrałem dwójkę Szwedów. Dan Larsson (41, Szwecja, L) trafił do nas z amatorskiego BK Forward, zaś Ingemara Erikssona (47, Szwecja, L) wykupiliśmy z trzecioligowego FK Laholm. Transfery trenerskie kosztowały nas sporo, bo aż 36.000$ a kwota ta wzrosła do 54.000$ jeśli weźmie się pod uwagę odszkodowania dla zwolnionych z klubu Viggo Bendiksena oraz Steina Kato Rafhaelsena.

 

Kolejnym krokiem były ruchy na rynku transferowym, których celem było uzupełnienie najsłabiej obsadzonych pozycji w naszej kadrze. Jako pierwszy do Harstad trafił Jan Erik Pedersen (17, DL, Norwegia), mający wzmocnić naszą lewą obronę. Młodzian trafił do nas za darmo z amatorskiego Lofoten. Oprócz niego, lewą defensywę wzmocnił także doświadczony Amund Hellesø (29, D/AML/ST, Norwegia), wyjęty z Rørvik za symboliczny 1.000$. Ostatnią nową twarzą, która pojawiła się w styczniu w naszym zespole, stał się doświadczony pomocnik Stavanger IF, Thomas Sandal (31, DM, Norwegia), który w Harstad będzie parać się także trenerką a konkretniej, pracować będzie nad stałymi fragmentami gry. Thomas trafił do nas za darmo.

 

Moja radość z udanych ruchów transferowych zamieniła się w furię w dwudziestym dniu stycznia, gdy do klubu dotarła bankowa furgonetka z bagażem 200.000$ z tytułu pierwszoligowych praw telewizyjnych. Kwota ta zauważalnie zmniejszyła nasze długi, ale nie zadowoliła ona prezesa, który oznajmił mi, iż z powodu kłopotów finansowych klubu, wypracowana przez mnie sumka transferowa zostanie zredukowana do 170.000$. Ponadto określono nasze cele na nadchodzący sezon. Zgodnie z przewidywaniami, w najbliższym sezonie mamy walczyć o utrzymanie w lidze.

 

Gorący styczeń zakończył transfer Øyvinda Jacobsena, który w zamian za 5.000$ odszedł do Vesterålen.

Odnośnik do komentarza

Styczeń 2006

 

Bilans (Harstad IL): ---, --:--

Pierwsza Liga Norweska: miejsce - ---. [-]; -- pkt, --:--

Puchar IF: ---

 

Finanse: -165.109 $ (+187.513 $)

Budżet transferowy: 173.837 $ (50% z transferów)

Budżet płac: 5.500 $ (wykorzystane 5.079 $)

 

Transfery (Polacy):

1. Jakub Rzeźniczak (19, DRC, Polska U-21: 9/0) z Legii do Aberdeen za 1.100.000$

2. Marcin Smoliński (20, AMLC, Polska U-21: 9/1) z Legii do Messyny za 1.000.000$

3. Tomasz Kłos (32, SW/DC, Polska: 64/5) z Wisły do Charlton za 750.000$

 

Transfery (Norwegowie):

1. Aleksander Ødegaard (25, AMRLC/FC, Norwegia: 5/1) ze Vikinga do Messyny za 2.000.000$

2. Christian Grindheim (22, MC, Norwegia: 10/0) z Valerengi do Manchesteru City za 1.900.000$

3. Bjørnar Holmvik (20, D/WBL, Norwegia U-21: 9/0) z Stabaek do Young Boys za 1.700.000$

 

Transfery (cudzoziemcy):

1. Carlos Tevez (21, AM/FC, Argentyna: 18/3) z Corinthians do Chelsea za 31.500.000$

2. Pablo (24, DC, Hiszpania1: 5/0) z Atletico Madryt do Chelsea za 31.000.000$

3. Walery Bożinow (19, AMR/ST, Bułgaria: 19/8) z Fiorentiny do Liverpoolu za 23.000.000$

 

Ligi Europy:

Anglia: Chelsea [+6]

Austria: Rapid [+1]

Belgia: Club Brugge [+1]

Finlandia: ---

Hiszpania: Barcelona [+1]

Irlandia: ---

Irlandia Płn.: Linfield [+2]

Niemcy: Bayern [+2]

Norwegia: ---

Polska: Korona [+3]

Rosja: ---

Szkocja: Rangers [+3]

Szwecja: ---

Walia: Carmarthen [+5]

Włochy: Juventus [+1]

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (990), 2. Holandia (932), 3. Anglia (921), 19. Polska (-; 780)

Odnośnik do komentarza

Luty otworzyłem kolejnymi transferami. Z klubem pożegnał się Håkon Pettersen (22, DL, Norwegia; 1-0-0, 7.00), który za 4.000$ przeszedł do Mandalskameratene, zaś dwa dni później klubową szafkę opróżnił Christian Johannessen (21, DC, Norwegia; 3-0-0, 6.33), którego przekazałem do Lofoten (1.000$). W Harstad natomiast pojawiła się jedna nowa twarz, którą stał się pomocnik Mjølner, Issa Ibrahim Malam (23, AMLC, Gabon), posiadający także paszport norweski. Afrykanina, będącego wychowankiem Brann, pozyskaliśmy za darmo.

 

W drugiej połowie miesiąca zamierzałem skupić się na rozgrywkach Pucharu UEFA, licząc na obejrzenie wyrównanej walki Wisły w starciu z moskiewskim CSKA, ale już w pierwszym meczu wicemistrz Rosji wybił Polakom marzenia o kolejnej rundzie, pewnie zwyciężając pod Wawelem (2:0). Identyczny wynik padł w Moskwie, ale ten mecz oglądałem już tylko kątem oka, gdyż w tym czasie dopinałem szczegóły transferu Larsa-Ove Klanga (43, Szwecja, O), który w zamian za 16.000$ zamienił kadrę szkoleniową Oddevold na Harstad.

 

W ostatnim tygodniu lutego, obozem szkoleniowym na Islandii, rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu. Na zielonych, podgrzewanych murawach, rozegraliśmy trzy mecze z lokalnymi rywalami, testując nową, dość zachowawczą taktykę, opierającą się na grze z jednym, wysuniętym napastnikiem. Testy nie wypadły jednak zbyt pomyślnie, gdyż nawet biorąc pod uwagę roztrenowanie chłopaków, trudno było mi przystać na regularne oblężenie naszej bramki oraz sporadycznie wyprowadzane kontry. Wraz z zakończeniem obozu jasnym stało się dla mnie, iż nad formą jeszcze popracujemy, ale taktykę należy diametralnie zmienić.

 

22.02.2006 - MT; Vikingur Ó - Harstad 2:2 (0:0) [søyland, S.Johansen]

25.02.2006 - MT; Valur - Harstad 1:0 (0:0)

28.02.2006 - MT; Grindavik - Harstad 1:1 (0:0) [Arntsen]

Odnośnik do komentarza

Luty 2006

 

Bilans miesięczny (Harstad IL): 0-2-1, bramki: 3:4

1.divisjon: miejsce - ---. [-]; -- pkt, --:--

Puchar IF: ---

 

Finanse: -147.216 $ (+17.893 $)

Budżet transferowy: 173.837 $ (50% z transferów)

Budżet płac: 5.500 $ (wykorzystane 4.920 $)

 

Transfery (Polacy):

1. Paweł Sasin (23, D/MR, Polska U-21: 3/0) z Korony do Wisły za 1.300.000$

2. Adrian Sikora (26, ST, Polska) z Groclinu do Steaua za 950.000$

3. Maciej Terlecki (29, DM/AMC, Polska: 1/0) z Polonii do Groclinu za 925.000$

 

Transfery (Norwegowie):

1. Tommy Oren (25, AMLC/FC, Norwegia: 1/0) z Ham Kam do Lillestrom za 1.600.000$

2. Rune Bolseth (25,DM/A MC, Norwegia) z Sogndal do Fredrikstad za 1.200.000$

3. Thomas Mork (27, D/AML, Norwegia) z Molde do Stabaek za 700.000$

 

Transfery (cudzoziemcy):

1. Jose Sosa (20, AM/FC, Argentyna: 1/0) z Estudiantes (LP) do Zenita za 3.400.000$

2. Ignacio La Luz (20, D/WBL, Urugwaj U-21: 10/0) z Nacional do CSKA Moskwa za 2.800.000$

3. Cristian Canio (24, AMRLC/FC, Chile: 2/0) z Universidad de Chile do Lokomotiwu Moskwa za 2.600.000$

 

Ligi Europy:

Anglia: Chelsea [+6]

Austria: Rapid [+1]

Belgia: FC Brussels [+0]

Finlandia: ---

Hiszpania: Barcelona [+1]

Irlandia: ---

Irlandia Płn.: Glentoran [+0]

Niemcy: Bayern [+6]

Norwegia: ---

Polska: Korona [+3]

Rosja: ---

Szkocja: Rangers [+3]

Szwecja: ---

Walia: Carmarthen [+5]

Włochy: Milan [+1]

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1002), 2. Holandia (936), 3. Francja (933), 21. Polska (-2; 787)

 

Poproszę profil Fridjónssona.

Asgeir Fridjónsson

Odnośnik do komentarza

Ten Malam jest cokolwiek wart?

Statystycznie to mój najlepszy lewoskrzydłowy :-k a poza tym zawsze miałem słabość do egzotyki :D

 

No , nareszcie ten opek jest w opowiadaniach :) A ten Fridjonsson rzeczywiście może ci Johansena nie zastąpic

Zobaczymy. W sparingach na razie jest przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza

Marzec był kolejnym już miesiącem, który rozpocząłem od rokowań transferowych. Tym razem celem moich zakusów była dwójka młodych, obiecujących Szwedów. W przypadku Emila Bengtssona (16, DRL/MRC, Szwecja) kompromis z Billesholm osiągnęliśmy błyskawicznie (0$) a i z samym piłkarzem dość szybko dogadaliśmy szczegóły transferu indywidualnego. Nieco trudniej poszło w przypadku Sebastiana Halle (17, GK, Szwecja), na którego kartę parol zagięło kilka klubów. Ostatecznie rywalizację tę zdołaliśmy jednak wygrać i Sebastian wybrał właśnie Harstad, aczkolwiek kosztowało nas to rekordowe 7.000$ dla Lindsdal oraz sowitą pensję dla młodziana. W tym wypadku pieniędzy jednak nie żałowałem, gdyż w Sebastianie ujrzałem przyszłość naszej bramki.

 

Pierwszym pojedynkiem sparingowym w marcu było dla nas starcie z bywalcem pierwszej dywizji, Aalesund. Goście nie byli zbyt szczęśliwi z powodu przymusu rozegrania owego meczu, ale zobowiązywała ich do tego klauzula zapisana w umowie sprzedaży/kupna Jima Johansena. Spotkanie było widowiskiem bardzo jednostronnym i oczywistym jest to, że to rywal miał więcej z gry i niemal przez cały mecz przeważał, spokojnie zwyciężając. Końcowy wynik może, co prawda, sugerować, że toczyliśmy wyrównaną walkę, ale jest to bardzo mylące. Nikłą porażkę zawdzięczamy wyłącznie dobrej postawie Barliego, którym coraz żywiej interesuje się czołówka ekstraklasy. Jon także nie ukrywa, że chciałby zmienić otoczenie, co skłoniło mnie do deklaracji wyrażenia zgody na transfer, jeśli kontrahent spełni nasze minimum - 500.000$ żywej gotówki.

 

08.03.2006 - MT; Harstad - Aalesund 2:3 (1:2) [Pedersen, Ulsund]

Odnośnik do komentarza

Porażka z Aalesund, poniesiona w kiepskim stylu, zmusiła mnie do weryfikacji taktyki. Zrezygnowałem z przesadnie ryzykownej gry trójką napastników i zdecydowałem się na dużo bardziej zachowawczy schemat z dwójką snajperów, wspieranych przez ofensywnie nastawionego pomocnika. Wariant ten przyniósł mi powodzenie już w kolejnym meczu, w którym podejmowaliśmy trzecioligową Altę. W starciu z dobrze znanym mi rywalem dominowaliśmy w sposób bezdyskusyjny, podkreślając swą przewagę czterema trafieniami.

Podobnie było i w kolejnych marcowych meczach, w których potykaliśmy się z trzecioligowym Skarp oraz amatorskim Brevik. Graliśmy szybko, blisko rywala a przechwytywane piłki natychmiast trafiały do dwójki napastników, którzy zamieniali je na gole. W obu tych meczach wystąpił testowany przez nas napastnik szwedzkiej Arameiski, Vincent Foday, pochodzący z Sierra Leone, ale próby ściągnięcia go do Harstad rozbiły się o budżet płacowy, którego zarząd nie zgodził się nagiąć na potrzeby kontraktu z Vincentem.

 

Ostatnie dni miesiąca przyniosły mi to czego najbardziej się obawiałem. Zamykające się okno transferowe skłoniło wreszcie Fredrikstad do wyłożenia oczekiwanej przez mnie kwoty za kartę Jona Sverre Barliego (25, GK, Norwegia; 20-16-12; 6.75) i po krótkich targach o kontrakt, nasz golkiper wybrał grę w ekstraklasie. Kwota 500.000$ była solidną rekompensatą, ale na poszukiwania zastępcy nie mieliśmy już czasu. Wiosną naszej bramki bronić będzie więc Forn lub młody Halle. Zdecydowanie mniej medialnymi transferami była sprzedaż weterana, Roya Berntsena (34, MC, Norwegia; 19-2-3, 7.11) do Lofoten (5,000$) oraz Are Brodtkorba (24, AMRLC, Norwegia; 15-0-2, 7.00) do Vesterålen (20.000$).

 

12.03.2006 - MT; Harstad - Alta (D2) 4:1 [M'bemba, Fridjónsson, Borge Hansen, Ulsund]

20.03.2006 - MT; Harstad - Skarp (D2) 3:1 [Foday - 2, M'bemba]

26.03.2006 - MT; Harstad - Brevik (A) 4:1 [Malam, M'bemba - 3]

 

=======================

 

Marzec 2006

 

Bilans miesięczny (Harstad IL): 0-2-1, bramki: 3:4

1.divisjon: miejsce - ---. [-]; -- pkt, --:--

Puchar IF: ---

 

Finanse: +359.378 $ (+506.596 $)

Budżet transferowy: 364.314 $ (56% z transferów)

Budżet płac: 5.750 $ (wykorzystane 5.050 $)

 

Transfery (Polacy):

1. Krzysztof Ratajczyk (32, DRC, Polska: 16/3) z Mattersburg do Lokomotiw Czita za 1.000$

2. ---

3. ---

 

Transfery (Norwegowie):

1. Stian Ohr (28, AMRC, Norwegia) z Molde do Ham Kam za 2.700.000$

2. Raymond Kvisvik (31, AML, Norwegia: 9/2) z Fredrikstad do Molde za 1.700.000$

3. Knut Henry Haraldsen (29, DC, Norwegia) z Ham Kam do Molde za 1.500.000$

 

Transfery (cudzoziemcy):

1. Marcelo (17, D/WBL, Brazylia) z Fluminense do Crinthians za 4.500.000$

2. Chinedu Ogbuke (19, AML/ST, Nigeria: 7/0) z Lyn do Vålerenga za 3.800.000$

3. Aleksandar Rodić (26, ST, Słowenia: 7/2) z Portsmouth do Al-Sadd za 3.400.000$

 

Ligi Europy:

Anglia: Liverpool [+1]

Austria: Pasching [+1]

Belgia: AA Gent [+0]

Finlandia: ---

Hiszpania: Barcelona [+3]

Irlandia: Shamrock Rovers [+0]

Irlandia Płn.: Linfield [+0]

Niemcy: Bayern [+4]

Norwegia: ---

Polska: Korona [+5]

Rosja: Dynamo [+0]

Szkocja: Rangers [+0]

Szwecja: ---

Walia: Newtown [+0]

Włochy: Milan [+3]

 

Ranking FIFA: 1. Brazylia (1000), 2. Holandia (913), 3. Francja (888), 26. Polska (-5; 736)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...