Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Raymond Domenech - Straszliwie sam

 

Bardzo fajna lektura, nie tylko dowiemy sie o tym, jak to wygladalo w kadrze Francji na przełomie lat, jakie są charaktery znanych nam z tv zawodnikow,jakie są wartosci mlodego pokolenia, ale tez jak wygląda praca selekcjonera, kontakt z piłkarzami, mediami, sztabem czy wladzami. Bardzo przyjemnie sie czyta, mnie natchnela do prowadzenia kadry w FM-ie ;)

 

 

M.King, M. Knight - Hoolifan

 

Opowieść chuligana Chelsea o jego 30 latach na stamfrod Bridge, od rodzenia się ruchu

kibicowskiego, przez.najgoretsze lata, po czasy komercjalizacji pilki i wojny z kibolami. Wszystko dotyczy oczywiscie Anglii, fajna pozycja nie tylko ukazujaca te zajścia, zadymy, ale tez cala otoczkę, jak to sie zaczelo, po co, jak wygladalo itp. Bez żadnych socjologicznych wywodów ;)

Odnośnik do komentarza

Piotr Głuchowski, Jacek Hołub "Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator" - całkiem ciekawa biografia. Zaczynamy od samego początku istnienia Tadeusza i jedziemy dalej. Ciekawą rzeczą, na której oparta jest biografia to akta IPNu. Znajdziemy tu sporo niejasności i niedokończonych wątków, których ustalić się nie dało, a można sobie je spokojnie dopowiedzieć. Najbardziej rozśmieszył mnie fragment z tym, czy Ojciec Dyrektor lubi swoich "wyznawców" i zaślepionych "zdejmujących beret 4 razy przed kościołem i mamroczących sobie coś pod nosem".

Jeśli ktoś chce przeczytać ciekawą biografię- polecam.

Odnośnik do komentarza

Zapewne zostało gdzieś napisane, ale co tam:

Jonathan Wilson "Odwrócona piramida"

Wilson to znany chyba każdemu dziennikarz, a powyższy tytuł to też każdemu znana pozycja. Warto przeczytać, bo jest to swoista historia taktyki piłkarskiej. Przerobienie od początków prawie profesjonalej piłki do dzisiejszych czasów, acz ze skupieniem na genezie. A więc takie rzeczy jak formacja W-M, wprowadzanie pressingu, 3-5-2 czy słynny Futbol Totalny są tu fajnie opisane. Wilson szuka także czynników zewnętrznych wskazujących na prosperity danej formacji czy taktyki, takich jak rozwój gospodarczy danego kraju czy ustrój polityczny. Ogólnie pozycja must read dla każdego fana taktyki :)

Odnośnik do komentarza

"Przebudzenie" Stephen King. Jest to niby horror, bo od początku spodziewamy się, że akcja zmierza ku przerażającemu finałowi. Ale przez niemal całą 500 stronicową powieść mamy tutaj obyczajową historię życia Jamie Mortona, którego życie zostaje naznaczone kilkoma spotkaniami z demonicznym pastorem Charlsem Jacobsem.

Lubię ostatnio takie obyczajowe historie snute przez Kinga (jak np. Ręka Mistrza, Dallas 63, Joyland) więc i Przebudzenie pod tym względem mi się podobało (mimo, że jest słabsze od wspomnianych). Finał jest rzeczywiście ponury i straszny ale raczej rozczarowujący.

Moim zdaniem "Przebudzenie" jest takim Kingowym średniakiem.

Odnośnik do komentarza

Żelazne Trumny - A Werner

 

Znakomita książka opisująca życie podwodnego wilka, najpierw chorążego, później zastępce, a w końcu kapitana niemieckich U-botów. Dla kogoś, kogo pasjonuje wojna, a tym bardziej na morzu - pozycja obowiązkowa. Świetnie opisane misje, bitwy, powroty i to - co się działo, kiedy Niemcy zaczęli przegrywać wojnę. Ukazuje też jak myśli zwykły, przeciętny żołnierz, nie poddany indoktrynacji Hitlera. Pokazuje to też jak narzeka na traktowania aliantów, kiedy trafia do obozów jenieckich, ale prawdopodobnie nic nie wie o bestialstwie swoich rodaków z SS na ziemiach polskich...

 

Wciąga! Jednak z lepszych książek jakie ostatnio czytałem.

Odnośnik do komentarza

Chciałbym zarekomendować wszystkim ludziom zainteresowanym wolnością, historią myśli politycznej, itd. darmową bibliotekę internetową pod nazwą Online Library of Liberty. Jest to zbiór tekstów ważnych autorów piszących o wolności, od czasów dawnych do współczesnych. Oczywiście wszystkie są po angielsku, więc może być to dla niektórych bariera.

 

Dzieła mamy podzielone na kategorie, idee, ludzi - różnie. Najlepiej zacząć od the best of, czyli: http://oll.libertyfund.org/titles/editor-the-best-of-the-online-library-of-liberty

 

Są tu m.in. prace Lysandera Spoonera, Miltona Friedmana, Murraya Rothbarda, Adama Smitha, Friedricha von Hayeka i innych ważnych myślicieli wolnościowych

 

:)

 

http://oll.libertyfund.org

Odnośnik do komentarza

Poczytałbym coś z fantastyki. Znam Wiedźmina, Władcę Pierścieni, Grę o Tron, ostatnio przeczytałem dwie książki Patricka Rothfussa (Imię Wiatru i Strach Mędrca, polecam), czytałem sagę o Drizzicie i czegoś w wymienionych klimatach szukam. Wiecie, miecze, smoki, elfy, krasnoludy, magia itp. Mam na półce dwa pierwsze tomy sagi Eriksona (Ogrody Księżyca i Bramy Domy Umarłych), ale słyszałem, że strasznie ciężko jest się wgryźć w klimat. Zacząłem czytać Drogę Królów Sandersona, ale też nie do końca mi podchodzi. Polecicie coś?

Odnośnik do komentarza

Ja swego czasu czytałem Dziedzictwo (powstał film o tytule "Eragon", a więc pierwszego tomu). Nie przeczytałem ostatniego tomu jeszcze (jeszcze jeden zostanie wydany chyba, a "Dziedzictwo" mam na półce i czeka na więcej czasu). Jest tam sporo Smoków, trochę magii i ogólnie czyta się dość przyjemnie. Z tego co widzę na lubimyczytać to właśnie ostatni tom zbiera najlepsze oceny, więc polecam ;).

 

e: znasz tylko Grę o Tron czy całą Sagę? :P

Odnośnik do komentarza

Poczytałbym coś z fantastyki. Znam Wiedźmina, Władcę Pierścieni, Grę o Tron, ostatnio przeczytałem dwie książki Patricka Rothfussa (Imię Wiatru i Strach Mędrca, polecam), czytałem sagę o Drizzicie i czegoś w wymienionych klimatach szukam. Wiecie, miecze, smoki, elfy, krasnoludy, magia itp. Mam na półce dwa pierwsze tomy sagi Eriksona (Ogrody Księżyca i Bramy Domy Umarłych), ale słyszałem, że strasznie ciężko jest się wgryźć w klimat. Zacząłem czytać Drogę Królów Sandersona, ale też nie do końca mi podchodzi. Polecicie coś?

Po pierwsze, jak dotrzesz do drugiego tomu Eriksona, to się zakochasz. Tylko nie zrażaj się pierwszym.

 

Po drugie: Paul Kearney, cykl "Boże Monarchie", tom pierwszy to "Wyprawa Hawkwooda". Nie ma tu smoków i ras nieludzkich, uniwersum umieszczone jest w nibylandii z pseudo XVI wieku, mocno rozwinięty wątek marynistyczny. Niestety, po pierwszym znakomitym tomie forma Kearneya trochę spada, ale nie do tragicznego poziomu.

 

Po trzecie: Feliks Kres, cykl "Księga Całości", chyba można czytać niechronologicznie, bo książki są odrębnymi całościami. Polecam na przykład "Króla Bezmiarów". Dark fantasy, mrok, śmierć i zgorzknienie :) I sporo marynistyki. Też nie ma smoków, są za to inteligentne koty i sępy :)

 

Po czwarte: Bernard Cornwell, cykl arturiański, pierwszy tom to bodajże "Ostatnie królestwo". Retelling mitologii arturiańskiej w arcyklasowym stylu. Najlepsze sceny batalistyczne, jakie czytałem.

 

Po piąte: Tad Williams, cykl "Pamięć, Smutek i Cierń". Tom pierwszy niestety najsłabszy, za to trzeci, "Wieża Zielonego Anioła", naprawdę znakomity. High fantasy, tyle że bez smoków, krasnoludy i elfy zmutowały do zupełnie innych form (z innymi nazwami).

 

Po szóste: Joe Abernathy, cykl "Pierwsze prawo", pierwszy tom to "Samo ostrze". Fenomenalna, okrutna mieszanka dark i high fantasy. Abernathy to chyba najlepszy autor nowego pokolenia fantasy. Tyle, że nie ma smoków i klasycznych ras, jeśli Ci to przeszkadza.

 

Po siódme: Glen Cook ma tu bardzo złą prasę, ale ja dałbym mu szansę, cykl "Czarna Kompania", drugi tom ("Cień w ukryciu") to imho mistrzostwo świata. Jeśli ktoś grał kiedyś w taką antyczną grę Myth, to ona czerpała całymi garściami z tego właśnie cyklu.

 

Po ósme: Robert Wegner, "Opowieści z Meekhańskiego Wybrzeża". Baaardzo porządne, mocne militarne fantasy.

 

A jeśli masz dużo cierpliwości i sympatii dla fantasy, to jeszcze megawielki cykl "Koło Czasu" Roberta Jordana. Niestety nierówny, najlepiej jest w środku (tak od trzeciego tomu) i na samym końcu (cztery ostatnie).

Odnośnik do komentarza

Futbol obnażony - Anonimowy piłkarz

 

Wyznania czołowego piłkarza Premiership o prawdziwej stronie piłkarskiego życia. W sumie spodziewałem się czegoś więcej, jakoś te doniesienia na temat ich życia, a agentów, boiska, pieniędzy mnie nie zdziwiły, wyobrażałem sobie, że tak to może wyglądać. Dlatego też nieco zawiodłem się na tej pozycji - gdybym nie czytał tyłu okładki, gdzie tak się rozpływają nad nią np. Rudzki czy Godlewski. Dla mnie ta książka nie jest żadnym skandalem, ale na pewno pozycją ciekawą do poczytania dla fanów piłki.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...