Skocz do zawartości

Demo FM 2009 - pierwsze wrażenia


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu dorwałem się do dema nowego FM`a i po spędzeniu z nim około 30 minut, w końcu mogę zabrać głos w tej burzliwej dyskusji :D

 

Po pierwsze - nie miałem problemów jak większość użytkowników z instalacją FM`a. Wszystko przebiegało bez problemowo, na końcu jeszcze zaznaczyłem, że zrobiono mi upgrade do Dirext`a i wszystko zakończyło się pomyślnie.

 

Jeżeli chodzi o samą grę, zauważyłem że również wielu użytkowników ma problem z grywalnością gry... Nie wiem czemu tak jest, gdyż u mnie działa wszystko jak należy, ba nawet lepiej niż w FM 2008 ! Poprzednia wersja lubiła się na chwilkę od czasu do czasu zaciąć, natomiast w demie wszystko chodzi jak malina ! (myslę że może to byś spowodowane faktem iż gram jedną ligą w demie, a w normalnej wersji gram mimimum z 20 ligami). Faktycznie mecz 3d ładuje się te 15- 20 sekund, ale w momencie oglądania akcji wszystko chodzi mi płynnie, bez ścinania się. Nie mam super szybkiego komputera jak szefowie BMW Sauber, składałem go 2 lata temu. Tak więc wszyscy Ci którzy mają problem z tą grą na słabszych Pecetach niech się zastanowią, czy przypadkiem nie mają jakiś syfów na swoich blaszakach. Myślę że użytkownicy którzy mają gorsze kompy (nawet te z przed 2, 3 lat) ale składali je z "głową" - czyt. nie kupowali w Tesco na hali za 1200 PLN z monitorem, myszką, drukarką i z krzesłem. nie powinni mieć problemu z uruchomieniem FM`a

 

Pozwoliłem sobie zanotować plusy i minusy:

 

+ z pewnością nowe bajery w stylu - konferencję będą ciekawe, ale pewnie po 3 dniach gry i tak się znudzą gdyż będziemy znać na pamięć co mówić, a wszystko będzie schematyczne jak korupcja w PZPN.

 

+ raporty zawodników, którzy są zainteresowani grą w naszym klubie - duży plus szczególnie dla menagerów, którzy prowadzą gorsze drużyny

 

+ ładny skin - naprawdę wszystko fajnie i ładnie się prezentuje, jest więcej żywych kolorów, które według mnie świetnie się komponują

 

+ transfery - wedlug mnie jeszcze lepiej dopracowane, bardziej realny aczkolwiek nie idealny (nie zrobią takiego :P)

 

+ pierdoły - takie jak ilość przebiegniętych metrów, lepsza historia rekordów itp itd, z pewnością nie psują gry, ale tylko dodają pikanterii i realizm gry

 

+ i - za ekran 3D

 

+ za to, że w końcu to 3D, śmiał krok do przodu panów z SI bravo !

 

- za to, że wygląda to trochę smiesznie... Sorry ale jak ktoś mi wmawia, że robił silinik 3D przez 3 lata i daje graczowi coś takiego, co możemy zaobserwować w demie, to chyba postradał zmysły. Panowie z SI powinni zamknąć się i nie mówić, ze robili to coś 3 lata. Dla mnie to wygląda na robotę "żeby Polska nie zgineła" albo na tak zwane "odpi****l się)

 

Oczywiście zakupię nowego FM`a, ale z pewnością nie teraz... Również raczej nie będę grać na 3D gdyż wygląda to źle moim zdaniem i wydaje mi się że trb 3D może wyglądać ciekawie za jakieś 2 - 3 lata, czyli w okolicach FM 2012. - wtedy dopiero panowie z SI będą mogli powiedzieć, że pracowali nad silnikiem przez 3 lata !

 

Tyle mam do powiedzenia, idę cisnąć dalej FM` 2008, poczekam do stycznia, lutego jak FM stanieje i wyjdą pierwsze patche. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
- za to, że wygląda to trochę smiesznie... Sorry ale jak ktoś mi wmawia, że robił silinik 3D przez 3 lata i daje graczowi coś takiego, co możemy zaobserwować w demie, to chyba postradał zmysły. Panowie z SI powinni zamknąć się i nie mówić, ze robili to coś 3 lata. Dla mnie to wygląda na robotę "żeby Polska nie zgineła" albo na tak zwane "odpi****l się)

 

Ależ ten silnik nie był robiony trzy lata i nigdy nikt z SI tak nie twierdził.

Odnośnik do komentarza
- za to, że wygląda to trochę smiesznie... Sorry ale jak ktoś mi wmawia, że robił silinik 3D przez 3 lata i daje graczowi coś takiego, co możemy zaobserwować w demie, to chyba postradał zmysły. Panowie z SI powinni zamknąć się i nie mówić, ze robili to coś 3 lata. Dla mnie to wygląda na robotę "żeby Polska nie zgineła" albo na tak zwane "odpi****l się)

 

Ależ ten silnik nie był robiony trzy lata i nigdy nikt z SI tak nie twierdził.

7 minuta 51 sekunda - czesc druga zapowiedzi FM09

 

Odnośnik do komentarza

Nie pamiętam teraz, gdzie, ale gdzieś było to wspomniane, że prace nad silnikiem 3D trwały 3 lata i zostanie wypuszczony dopiero teraz, bo chcą aby wszystko było idealne. Chyba zostało, to wspomniane w pierwszym trailerze, a właściwie filmowi poświęconego FM`owi.

 

EDIT:

 

no właśnie użytkownik "pelnaklatka" wszystko wyłożył Ci na tacy. Pamiętałem, że gdzieś się z tym spotkałem.

Odnośnik do komentarza
7 minuta 51 sekunda - czesc druga zapowiedzi FM09

 

 

Regarding the 3 years of development, there is a small misunderstanding cleared up by Miles elsewhere today. We have been working towards a 3d view for 3 years, but the one we are using in FM2009 was started a year ago.

 

Nie wiem skąd to wziąłeś, ja swoją wiedzę opieram na tym co widziałem na youtubie i tam wyraźnie jest powiedziane, że pracowali 3 lata nad silnikiem 3D. A to co teraz zostało przez Ciebie przytoczone, jest dla mnie już zupełnie nie zrozumiałe. Pracowali 3 lata, albo 2 nad silnikiem 3D i nagle wszystko rzucili do diabła i zaczęli rok temu od nowa robić 3D ? jakoś to wszystko się kupy nie trzyma.

Odnośnik do komentarza

No trzeba przyznać że parę kwiatków mozna znaleźć:) np przenikanie przez siebie bramkarzy podczas serii rzutów karnych, czy pilkę przelatującą przez reklamy. Ale to drobnostka przy... Ale opowiem od początku ;) Bramkarz puścił straszną szmatę więc postanowilem zmienić go w trzydziestej ktorejś minucie :D zatwierdzilem i oglądam sobie meczyk a tu sunie atak przeciwnika na moją bramkę. Normalka ale... bramkarz nagle zbiega zostawiając pusta bramkę :/ Patałach z drużyny przeciwnej trafia w poprzeczkę i wtedy na horyzoncie pojawia się zmiennik biegnący na bramkę!! Zachęcające a tu dopiero kilkadziesiąt minut gry. Co wykwitnie jeszcze?

Odnośnik do komentarza

Dlatego nie wiem za co biorą pieniądze beta testerzy!!! W ciągu jednego dnia wyszło mnóstwo błędów - żenujące.

 

Profesor jestem ciekawy Twojego zdania - uważam Cie za człowieka, który posiada dużą wiedzę wiec? jakie jest Twoje zdanie na temat trybu 3D? Każdy programista przyzna mi rację, że mając odpowiednie algorytmy meczu (silnik meczowy) nie trudno dopasować do tego grafiki. Największy problem zawsze jest z jak odwzorować rzeczywistość. Dołożenie do tego grafiki (a szcególnie na tym oszłamiającym poziomie co w FM) jest już pestką. Przenikanie, przestoje, obrona nogami, karne obronion tylko jak strzelone na wprost, łyżwiarstwo i inne TO NIE JEST Open Source żeby gracze otrzymywali produkt niedopracowany. Bo teraz jest sytuacja jak z bajki "Nowe Szaty króla" ale mówie KRÓL JEST NAGI!

Odnośnik do komentarza
work towards =/= work on

w filmie jest we’ve been working...

 

A w cytacie Fikandra "working towards".

 

Dlatego nie wiem za co biorą pieniądze beta testerzy!!! W ciągu jednego dnia wyszło mnóstwo błędów - żenujące.

 

Profesor jestem ciekawy Twojego zdania - uważam Cie za człowieka, który posiada dużą wiedzę wiec? jakie jest Twoje zdanie na temat trybu 3D? Każdy programista przyzna mi rację, że mając odpowiednie algorytmy meczu (silnik meczowy) nie trudno dopasować do tego grafiki. Największy problem zawsze jest z jak odwzorować rzeczywistość. Dołożenie do tego grafiki (a szcególnie na tym oszłamiającym poziomie co w FM) jest już pestką. Przenikanie, przestoje, obrona nogami, karne obronion tylko jak strzelone na wprost, łyżwiarstwo i inne TO NIE JEST Open Source żeby gracze otrzymywali produkt niedopracowany. Bo teraz jest sytuacja jak z bajki "Szaty króla" ale mówie KRÓL JEST NAGI!

 

Nie instalowałem demo, więc trudno mi się wypowiadać, w testowanych przeze mnie wersjach beta wielu problemów nie zauważyłem, ale, co oczywiste, skupiałem się na tekście, a nie na grze. Na chwilę obecną niewiele wskazuje na to, że będę grać w 3D.

Odnośnik do komentarza

Mam dość głupie pytanie odnośnie treningu, a właściwie to ilości gwiazdek, jakie generuje trener.

Nie grałem w FM08, ale w temacie o treningu doczytałem, że nadal przy zatrudnianiu trenerów należy się kierować wzorcem takim, jak np. w 07.

I tak oto najlepszy trener do Panowania nad piłką to taki, który ma np. Technika =19 i Mentalność >=14.

Właśnie zatrudniłem gościa z Techniką 19 i Mentalnością 17 i generuje mi jedynie 3* w Panowaniu nad piłką :-k

Jakieś rady...?

Edyta znalazła rozwiązanie :)

Po prostu nikt nie był przypisany do danego treningu :P Teraz ładnie widać 7* ;)

Odnośnik do komentarza
Jeśli chodzi o zlikwidowanie (ograniczenie) strzałek to problem wg mnie polega na tym, że nie wszystkie ich funkcje da się zrekompensować poleceniami indywidualnymi. Ja np grałem zawsze taką taktyką, że skrzydłowi mieli zaznaczone strzałki w ten sposób że schodzili do środka (na skos). Tego w żaden sposób nie da się uzyskać w poleceniach indywidualnych? Skoro ograniczają strzałki to mogliby dodać nowe opcje w poleceniach, a nic takiego nie widzę. Jak dla mnie lipa i tyle...

 

 

Właśnie! Co ludzie o tym myślicie? Moim zdaniem to jest wstyd. Dlaczego oni to ograniczyli? Niby to tylko strzałki, ale to jest spory minus dla zwolenników bawienia się taktyką i ustawianiem drużyny.

Nie tylko skrzydłowi tracą, ale boczni obrońcy, defensywni pomocnicy, no wszyscy! Dlaczego twórcy postanowili ograniczyć strzałki, co z nimi było nie w porządku? Co zrobi Leo, żeby Roger na lewym skrzydle schodził mu do środka!? Hańba ku**a!

 

Co do innych bugów:

1. Kontuzje da radę poprawić w patchu, gdzieś mi się w oko rzucił tekst, że patch będzie wraz z wydaną grą. Dobra wiadomość.

 

2. Tryb 3D. Uznałbym go za świetny, ale 3 lata temu. Wydaje mi się być wciśnięty na siłę. Tak trudno jest zrobić teksturę bandy z reklamami, aby piłka się odbijała? Po co dali trawę widoczną po za

bandami? A ta migająca tekstura w tle? Animacja piłkarzy na plus. Przenikających się zawodników jakoś przeboleje. To nie Fifa, nie Pes. Okienek z dodatkowymi informacjami jak np. oceny zawodników,

nie da się zmniejszyć (albo ja nie widzę takiej opcji), takie okno + statystyki meczu i na ekranie nic nie widać, a na rozdziałce 1680x1050 nie idzie grać, bo czcionka jest dość mała (albo ślepne ;) )

Ogólnie tryb uważam na plus, bo jednak czas już aby najlepszy istniejący manager takowy posiadał. Jednak wykonanie pozostawia pewien niesmak. Myślę, że mogli się bardziej postarać.

 

3. Inne nowości. Konferencje? Transfery? Dodatkowe statystyki? Pomocni asystenci? Fajnie. Ciekawe urozmaicenie. Ale nie boję się stwierdzić, iż są to raczej zmiany kosmetyczne, nie można ich nawet nazwać ewolucją w stosunku do poprzedniej części.

 

Miał być rewolucyjny tryb 3D. A jest nie do końca dopracowany zlepek tekstur nadających się na PSXa. Nie jest on zły, aczkolwiek mógł i powinien być lepszy, skoro twórcy tak się nim zachwycali.

Czy warto kupić FM09 Czy zostać przy 2008? Myślę, że warto, sam chyba skuszę się na zakup gry w dniu premiery. Po to, żeby przyzwyczaić się do nowości w 3D, bo sądzę, że już za rok będzie on wyśmienicie dopracowany i miodny. Oprócz tego nowy skin FMa mi się podoba :) Smaczki, o których pisałem wyżej, pewnie się kiedyś znudzą, ale jak na razie będę chodził na każdą konferencję :P

 

Myślę, że FM09 będzie bardzo udany... za dwa patche ;) Ale warto na nie czekać :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...