Skocz do zawartości

[FM 2008] Zgubne skutki


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy tydzień czerwca upłynął mi na podpisywaniu nowych kontraktów z naszymi zawodnikami. André, Sérgio Sandro i Miguel związali się z klubem do 2016 roku, Marinho i Monteiro o rok dłużej, a Milá, Kikas i młodziutki Gouveia aż do 2018 roku. Do tego Emerson poprosił mnie o zdjęcie go z listy transferowej co uczyniłem, pod warunkiem że zgodzi się na odgrywanie mniej ważnej roli w pierwszym zespole. Odbyłem też niezwykle zaskakującą rozmowę z prezesem Costą, w której wyraził on wielkie zadowolenie z osiągnięcia przeze mnie przed terminem wyznaczonych mi celów długofalowych. Na moje pytanie, dlaczego w takim razie przez ostatnie trzy miesiące byłem ustawicznie opieprzany za niewłączenie się do walki o zwycięstwo w lidze, usłyszałem jedynie, że zarząd starał się mnie w ten sposób dodatkowo umotywować. Jednym słowem, być może następny sezon nie miał jednak być dla mnie ostatnim w Lagoi.

 

Podsumowanie sezonu w II° Divisão przyniosło parę nagród dla piłkarzy Lagoi. Carlos Pinto zwyciężył w rankingu najlepszych asystentów, Milá zajął trzecie miejsce wśród najskuteczniejszych graczy ligi, a Bruno Matias stanął na najniższym stopniu podium w klasyfikacji na najlepszego zawodnika drugiej ligi.

 

W dalekiej Brazylii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata. Polaków na nich tym razem zabrakło, więc choć obejrzałem, jak na inaugurację turnieju Niemcy pokonują Chile 1:0, później nie zarywałem już nocy, byle tylko zobaczyć, jak Nigeria łoi Iran 5:0, zwłaszcza że w fazie grupowej faworyci nie gubili punktów.

Odnośnik do komentarza

Tymczasem podsumowania sezonu nabierały tempa. Mój dzielny prezes postanowił tym razem wydać pieniądze zgodnie z moimi życzeniami i ogłosił rozpoczęcie rozbudowy obiektów młodzieżowych, które już za trzy miesiące prezentować się miały na miarę naszych aspiracji. Sfinansowana ona została z pieniędzy zarobionych na nowym kontrakcie sponsorskim — przez najbliższe dwa lata ubierać nas miała firma Hummel, zaś na koszulkach widnieć miało logo StarSul, portugalskiego dealera Mercedesa, który za tę przyjemność płacić nam miał 210.000€ rocznie. Mieliśmy więc powody do zadowolenia, tym bardziej że Barreirense zgodnie z przewidywaniami wyniosło się do Ligi Vitalis, a jedynym smutasem w klubie był Paulo Henrique Machado, którego media uznały za najgorszy transfer minionego sezonu w Serie D.

 

 Pos   | Inf   | Team			  | Pld   | Won   | Drn   | Lst   | For   | Ag	| G.D.  | Pts   
1st   | P	 | Barreirense	   | 26	| 24	| 1	 | 1	 | 83	| 11	| +72   | 73	
2nd   |	   | Marítimo B		| 26	| 20	| 2	 | 4	 | 84	| 27	| +57   | 62	
3rd   |	   | Lagoa			 | 26	| 19	| 4	 | 3	 | 70	| 30	| +40   | 61	
4th   |	   | Abrantes		  | 26	| 12	| 9	 | 5	 | 60	| 40	| +20   | 45	
5th   |	   | Fiães			 | 26	| 12	| 3	 | 11	| 55	| 54	| +1	| 39	
6th   |	   | Valecambrense	 | 26	| 9	 | 8	 | 9	 | 44	| 50	| -6	| 35	
7th   |	   | Rio Maior		 | 26	| 8	 | 8	 | 10	| 36	| 47	| -11   | 32	
8th   | R	 | Lusitano de Évora | 26	| 8	 | 6	 | 12	| 38	| 68	| -30   | 30	
9th   |	   | Mirandense		| 26	| 7	 | 6	 | 13	| 40	| 58	| -18   | 27	
10th  | R	 | Portomosense	  | 26	| 7	 | 5	 | 14	| 36	| 61	| -25   | 26	
11th  |	   | Alcobaça		  | 26	| 6	 | 6	 | 14	| 32	| 46	| -14   | 24	
12th  | R	 | Lusitânia		 | 26	| 5	 | 7	 | 14	| 36	| 60	| -24   | 22	
13th  | R	 | Esmoriz		   | 26	| 4	 | 5	 | 17	| 27	| 54	| -27   | 17	
14th  | R	 | Messinense		| 26	| 4	 | 4	 | 18	| 25	| 60	| -35   | 16

Odnośnik do komentarza

Jak zawsze sezon w Lagoi formalnie zamykało spotkanie z kibicami w budynku klubowym. Nagrodę dla najlepszego zawodnika po raz piąty odebrał niesamowity Milá. Natomiast jedenastka sezonu 2014/2014 zdaniem kibiców prezentowała się następująco: A.Vaz — B.Delgado, Joel, Kay, F.Silva Fábio Sabino, Leal, Carlos Pinto, Boaventura Milá, B.Matias.

 

Prezes Costa tym razem nie bawił się w podchody, i — niczym prezes Rutkowski — swoje przemówienie zaczął od gromkiego "Idziemy na majstra!", po którym na widowni zapanował entuzjazm, ja zaś wykrzywiłem się, jakby mi ktoś wlał do ust sok z cytryny. Teraz nie było już odwrotu, musieliśmy zająć pierwsze miejsce na ligowym finiszu, w przeciwnym razie czekało mnie sięgnięcie do odkładanych na czarną godzinę oszczędności. Co prawda naszym jedynym autentycznie groźnym rywalem były w nadchodzącym sezonie rezerwy Marítimo, gdyż oszczędzono nam konfrontacji ze spadkowiczami z Ligi Vitalis, ale tym razem każde potknięcie mogło mnie drogo kosztować.

 

W tej sytuacji przesiedziałem przez resztę spotkania jak uderzony obuchem w potylicę, podczas gdy Vidigal wręczał pierwsze klubowe koszulki gromadce wystraszonych juniorów, którzy dołączali do naszego zespołu U-19. Byli to Sérgio Moreira (16, D/WBR; Portugalia), David Costa (15, MC; Portugalia), Pedro Miguel (15, DRL; Portugalia), Marco Rocha (16, DLC/ML; Portugalia) oraz Miguel Mourinho (16, D/WBR; Portugalia); najciekawiej z nich prezentowali się Costa i Rocha, którzy mogli rozwinąć się w dobrych drugoligowców.

Odnośnik do komentarza

Ufff, spędziłem całą niedzielę na czytaniu twojego opka Prof :) Obierając ziemniaki, jedząc obiad i usypiając córeczkę przy kompie.

Niesamowita kariera, troszkę pechowa w sumie ale mam nadzieję że co się odwlecze nie uciecze :>

 

Życzę powodzenia i w końcu upragnionego awansu _/

Odnośnik do komentarza

Sezon 2013/2014 w liczbach

 

Ligi

 

Anglia:

Czołówka Premiership: 1. Liverpool, 2. Arsenal, 3. Middlesbrough

Spadek z Premiership: 18. Burnley, 19. Reading, 20. Derby

Awans do Premiership: 1. Man Utd, 2. Wigan, 5. Millwall

Puchar Anglii: Birmingham (2:0 z Chelsea)

Najlepszy piłkarz: Silva (28, AMRLC; Hiszpania: 59/16) — 7.82 (Arsenal)

Król strzelców: Fernando Torres (30, ST; Hiszpania: 97/55) — 20 (Liverpool)

 

Francja:

Czołówka Ligue 1: 1. PSG, 2. Marseille, 3. Auxerre

Spadek z Ligue 1: 18. Châteauroux, 19. Nancy, 20. Toulouse

Awans do Ligue 1: 1. Metz, 2. Besançon, 3. Boulougne

Puchar Francji: Auxerre (1:1k z Marseille)

Najlepszy piłkarz: Jovan Stefanović (30, FC; Serbia: 1/0) — 7.65 (Grenoble)

Król strzelców: Fred (30, ST; Brazylia: 17/11) — 20 (Lyon)

 

Hiszpania:

Czołówka PD: 1. Mallorca, 2. Valencia, 3. Real Madryt

Spadek z PD: 18. Gimnàstic, 19. Ferrol, 20. Athletic

Awans do PD: 1. Betis, 2. Sevilla, 3. Almería

Puchar Hiszpanii: Valencia (1:0 z Athletikiem)

Najlepszy piłkarz: Éver Guzmán (26, ST; Meksyk: 44/22) — 7.67 (Valencia)

Król strzelców: Kepa (30, ST; Hiszpania U-21: 3/0) — 23 (Getafe)

 

Niemcy:

Czołówka 1. Bundesligi: 1. Bayern, 2. Aue, 3. Mainz

Spadek z 1. Bundesligi: 16. HSV, 17. Offenbach, 18. Gladbach

Awans do 1. Bundesligi: 1. Köln, 2. Nürnberg, 3. Burghausen

Puchar Niemiec: Leverkusen (2:1 z Bayernem)

Najlepszy piłkarz: Lukas Podolski (28, FC; Niemcy: 121/76) — 7.55 (Mainz)

Król strzelców: Mido (31, ST; Egipt: 86/37) — 19 (HSV)

 

Polska:

Czołówka OE: 1. Wisła, 2. Bełchatów, 3. Jagiellonia

Spadek z OE: 15. Polonia Bytom, 16. Górnik Zabrze

Awans do OE: 1. Zagłębie Sosnowiec, 2. Wisła Płock

Puchar Polski: Wisła (2:1 z Legią)

Najlepszy piłkarz: Marcin Dworzańczyk (29, AMLC/FC; Polska) — 7.34 (Polonia Warszawa)

Król strzelców: Marek Kowal (29, ST; Polska) — 15 (Korona Kielce)

 

Portugalia:

Czołówka SuperLigi: 1. Sporting CP, 2. Porto, 3. Benfica

Spadek z SuperLigi: 15. Espinho, 16. Marítimo

Awans do SuperLigi: 1. Maia, 2. Nacional da Madeira

Puchar Portugalii: Sporting CP (2:0 z Belenenses)

Najlepszy piłkarz: Milan Purović (29, ST; Czarnogóra: 30/8) — 7.63 (Sporting CP)

Król strzelców: Hélder Postiga (31, ST; Portugalia: 41/16) — 21 (Porto)

 

Rosja:

Czołówka Premier Ligi: 1. CSKA Moskwa, 2. Spartak Moskwa, 3. Dynamo Moskwa

Spadek z Premier Ligi: 15. Terek, 16. Rostów

Awans do Premier Ligi: 1. Ural, 2. KamAZ

Puchar Rosji: Saturn (2:1 z Zenitem Sankt Petersburg)

Najlepszy piłkarz: Nikita Andriejew (25, ST; Rosja: 3/0) — 7.67 (Spartak Moskwa)

Król strzelców: Nikita Andriejew (25, ST; Rosja: 3/0) — 17 (Spartak Moskwa)

 

Włochy:

Czołówka Serie A: 1. Fiorentina, 2. Inter, 3. Lazio

Spadek z Serie A: 18. Chievo, 19. Lucchese, 20. Novara

Awans do Serie A: 1. Palermo, 2. Mantova, 6. Treviso

Puchar Włoch: Lazio (2:1 z Juventusem)

Najlepszy piłkarz: Asamoah Gyan (28, AMR/ST; Ghana: 57/73) — 7.48 (AC Milan)

Król strzelców: Luigi Della Rocca (29, ST; Włochy) — 17 (Catania)

 

Rozgrywki międzynarodowe

 

Liga Mistrzów: Chelsea (1:0 z Juventusem)

Puchar UEFA: Benfica (2:0 z Valencią)

Puchar Narodów Afryki 2014: Nigeria (1:0d z Ghaną)

Puchar Narodów Oceanii 2014: Wyspy Salomona (0:0, 1:0 z Nową Zelandią)

Mistrzostwa Świata U-20 2013: Czechy U-20 (2:2k z Anglią U-20)

Mistrzostwa Europy U-19 2013: Anglia U-19 (2:1d z Holandią U-19; Polska — 4./Gr.A)

 

Nagrody indywidualne

 

Piłkarz roku wg FIFA: Robinho (29, AMLC/FC; Brazylia: 100/45) — Real Madryt

Zawodnik roku wg FIFA: Silva (28, AMRLC; Hiszpania: 59/16) — Arsenal

Złoty But: Rudy Gestade (25, ST; Francja) — 30/60 pkt (AEK)

 

Faza grupowa Mistrzostw Świata nie przyniosła większych niespodzianek, bo czy można było za takowe uznać awansu USA, Meksyku i Peru kosztem odpowiednio Danii, Portugalii i Czech? Do pófinału dotarły drużyny Niemiec, Argentyny, Francji i Włoch, tak więc ten turniej żadnych sensacji nam nie dostarczył.

 

Ostatniego dnia czerwca zaskoczył mnie natomiast prezes Costa, który ni z tego, ni z owego zaproponował mi podpisanie dwuletniego kontraktu z klubem i podwyżkę w wysokości 25€ tygodniowo. Oczywiście jeszcze nie skończył mówić, a ja już kończyłem parafowanie ostatniego egzemplarza umowy — teraz miałem dwa lata na wygranie Serie D, a nie rok.

Odnośnik do komentarza

Czerwiec 2014

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: —

Taça de Portugal: —

Finanse: +3.210.000€ (w ostatnim miesiącu +102.000€)

Budżet transferowy: 1.184.603€ (70% z transferów)

Budżet płac: 19.380€ (wykorzystane 12.980€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Piotr Czapliński (24, GK; Polska U-21: 9/0) z Zagłębia Lubin do Jagiellonii za 1.700.000€

2. Piotr Malarczyk (23, DC/DM; Polska U-21: 7/0) z Zagłębia Lubin do Lecha za 775.000€

3. Bartosz Kaśnikowski (24, DRLC; Polska) z Ruchu Chorzów do Polonii Warszawa za 600.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Vinícius (20, AMLC; Brazylia U-21: 12/2) z Vasco do Palmeiras za 9.750.000€

2. Igor Burzanović (28, AM/FC; Czarnogóra: 13/1) z AZ do Heerenveen za 8.750.000€

3. Diego Ruiz (19, ST; Argentyna U-21: 19/12) z Racing Clubu do San Lorenzo za 7.000.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: Mallorca [+0] (M)

Niemcy: —

Polska: —

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+9]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [—] Argentyna (1977), 2. [—] Niemcy (1812), 3. [—] Francja (1686), 40. [—] Polska (828)

Odnośnik do komentarza

1 lipca otwarło się letnie okno transferowe, w którym zamierzałem przewietrzyć skład, pozbywając się drewna, a zarazem wzmacniając pierwszy zespół. Udało mi się sprzedać weterana Pedro Júlio Freitasa Loureiro (33, DC; Portugalia) [165-16-6-8, 6.96; 7s], którego za 1.000€ kupiło Peniche, i bardzo mnie cieszyło, że znalazłem mu nowego pracodawcę. Podobnie było z młodym Nuno Ramalho (20, GK; Portugalia), który przeniósł się za darmo do Tourizense. Natomiast na bruku znaleźli się Pedro Nuno da Silva Canoa (35, MRC; Portugalia) [140-23-19-8, 7.06; 6s], Rui Miguel (23, DC; Portugalia) [1s], Carlos Rebocho (20, ST; Portugalia) [1-1-0-0, 7.00; 5s], Filipe Carriço (19, D/WBL; Portugalia) [3s], Vitor Carrapito (19, MC; Portugalia) [3s], Duarte Vidigal (17, DM; Portugalia) [1s] i Nuno Freire (17, AMRC; Portugalia) [1s]. Należało wreszcie wspomnieć i o tym, że nasz były gracz, brazylijski pomocnik Fábiano, przeszedł z Trofense do Imortal, a my na tym transferze zarobiliśmy 16.000€.

Odnośnik do komentarza

Mam taką nadzieję :>

 

Mimo wielkich nadziei nie udało mi się przeprowadzić żadnych głośnych transferów do klubu. Najwięcej, bo aż rekordowe 30.000€, kosztował mnie kupiony z Lixy Brazylijczyk Ângelo Barbosa (20, MC; Brazylia), w którym upatrywałem zmiennika dla Carlosa Pinto, natomiast 26.000€ wydałem na młodego Pedro da Cunhę (19, D/WBR; Brazylia) z Odivelas, który zająć miał miejsce Sandro na prawej obronie.

 

Trzej kolejni piłkarze mieli zwiększyć konkurencję na swoich pozycjach — Serginho Sérgio (23, ST; Portugalia U-21: 1/2) z Atlético CP miał w moich planach być pierwszym rezerwowym napastnikiem, Pedro Miguel Costa (21, AM/FC; Portugalia) z tegoż Atlético CP miał być zmiennikiem Leala w środku pola, a Bruno Alberto (23, AMR; Portugalia U-19) z Paços de Ferreira rywalizować z Fernandesem na prawej pomocy. Natomiast młodzi i utalentowani Nélson Silva (18, D/MC; Portugalia) z Vianense i Rui Peixoto (18, AM/FC; Portugalia) z Lourosy póki co trafili do zespołu U-19. Za nikogo z tej piątki nie zapłaciliśmy ani centa.

Odnośnik do komentarza

W finale Mistrzostw Świata zmierzyły się zespoły Niemiec i Francji. Po nudnym, zdominowanym przez taktykę spotkaniu zwyciężyli Francuzi, a jedynego gola zdobył pomocnik Arsenalu, Abou Diaby.

 

Polskie kluby już tradycyjnie zaczynały występy w europejskich pucharach od pierwszej rundy eliminacyjnej. W Lidze Mistrzów Wisła tylko zremisowała na wyjeździe 1:1 z czarnogórską Zetą, a bezcennego gola dla krakowian zdobył Gudewicz. W Pucharze UEFA było już o wiele lepiej; Bełchatów wygrał z Dynamem Brześć 3:0 po bramkach Witczaka, Brenka i Adamca, natomiast Legia pokonała GÍ również 3:0, a na listę strzelców wpisywali się kolejno Devaux, Madejski i Surdykowski.

 

Cały czas dokonywałem przesunięć kadrowych, starając się jak najbardziej wzmocnić pierwszy zespół. Dlatego też za 1.000€ sprowadziłem z Mafry bardzo utalentowanego Luiza Augusto Fernandesa (18, MRC; Brazylia), który zapowiadał się na spory talent. Natomiast trzej piłkarze drużyny U-19, którzy nie mieli szansy w tym sezonie przebić się do pierwszej drużyny, Hugo Monteiro (18, SW/DC; Portugalia), Miguel Cunha (18, DM/DMR; Portugalia) i Ricardo (21, D/WB/MR; Portugalia), wypożyczeni zostali do naszego klubu filialnego, União da Serra.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy sparing po letniej przerwie zawsze był ciężki, zaledwie parę tygodni po powrocie z wakacji. Do tego na rywala wybrałem drużynę z naszej grupy II° Divisão, Pedras Rubras, gdyż chciałem, by chłopacy ogrywali się w meczach z wymagającymi rywalami. Tak więc jeśli to, co pokazali, miało stanowić wyznacznik czekającego nas sezonu, nie miałem się czego obawiać. Wygraliśmy bardzo przekonująco, a szczególnie błysnął Kikas, pokazując, że jego współpraca z Milą przyniesie nam sporo radości. Za to fatalną interwencję zaliczył Kay i sprowadzenie klasowego środkowego obrońcy było dla mnie absolutnym priorytetem na lipiec.

 

21.07.2014 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 1.020 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Pedras Rubras [2DD] 4:1 (3:0)

12. A.Kikas 1:0
22. Fábio Sabino 2:0 rz.k.
37. A.Kikas 3:0
67. S.Vital 3:1
90+4. C.Sandro 4:1

MVP: António Kikas (ST; Lagoa) — 9

Odnośnik do komentarza

W rewanżowym meczu 1. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów Wisła pokonała Zetę 1:0 po golu Borysiuka i awansowała do kolejnej fazy.

 

Przed kolejnym sparingiem z klubu odszedł jego wychowanek, który zrobił jak na razie chyba największą karierę. Sérgio Sandro (22, D/WB/MR; Portugalia) [89-0-7-1, 6.99; 6s] nie miał już najmniejszej szansy na grę w pierwszym zespole, a że był solidnym drugoligowcem, nie chciałem łamać mu kariery i za 18.000€ (50%) sprzedałem go do Odivelas.

 

Naszym drugim rywalem było trzecioligowe Paredes, które nie stawiło nam nawet symbolicznego oporu. Para podstawowych napastników urządziła sobie ostre strzelanie, przetestowałem też kolejnych środkowych pomocników, ale wciąż nie byłem zdecydowany co do tego, który usiądzie na ławce przed pierwszym meczem ligowym.

 

27.07.2014 Campo Capitão Jusino da Costa, Lagoa: 1.033 widzów
TOW Lagoa [2DD] — Paredes [NL] 6:0 (5:0)

11. Milá 1:0
21. A.Kikas 2:0
23. Milá 3:0
26. Milá 4:0
31. A.Kikas 5:0
66. Serginho 6:0
77. Costa (P) cz.k.

MVP: Milá (ST; Lagoa) — 9

Odnośnik do komentarza

W 2. rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów Wisła Kraków sprawiła sporą niespodziankę, pokonując w Pradze Spartę 2:1 po golach Brożka i Annoota. Natomiast w rewanżowych meczach 1. rundy eliminacyjnej Pucharu UEFA Bełchatów wygrał w Brześciu z Dynamem 2:0 dzięki trafieniom Witczaka i Tobiszewskiego, zaś hat-trick Parszewskiego i bramka Marczaka dała Legii pewne zwycięstwo w starciu z GÍ.

 

W końcu lipca pozbyłem się z klubu Emersona (32, DM; WZP), którego udało mi się wypożyczyć do zespołu Serie B, Sportingu Pombal, gdzie spędzić miał ostatni sezon swego kontraktu z Lagoą.

 

Lipiec 2014

 

Bilans (Lagoa): —

II° Divisão Serie D: —

Taça de Portugal: —

Finanse: +3.170.000€ (w ostatnim miesiącu -42.200€)

Budżet transferowy: 1.197.468€ (70% z transferów)

Budżet płac: 19.380€ (wykorzystane 13.650€)

Nagrody: —

 

Transfery (Polacy):

 

1. Dawid Nowak (29, ST; Polska) z Kiel do Frankfurtu za 3.100.000€

2. Szymon Kapias (30, DRC/DM; Polska) z Lechii Gdańsk do Lecha za 1.200.000€

3. Mateusz Kubik (22, AMR/ST; Polska U-21: 11/3) z Cracovii do Polonii Warszawa za 775.000€

 

Transfery (cudzoziemcy):

 

1. Fernando Gago (28, DM; Argentyna: 31/1) z Realu Madryt do Juventusu za 33.500.000€

2. Marco Davide Faraoni (22, DC; Włochy: 3/0) z Parmy do Juventusu za 30.500.000€

3. Samir Nasri (27, AMC; Francja: 29/3) z Barcelony do Romy za 30.500.000€

 

Ligi świata:

 

Anglia: —

Francja: —

Hiszpania: —

Niemcy: —

Polska: Korona Kielce [+0]

Portugalia: —

Rosja: CSKA Moskwa [+4]

Włochy: —

 

Ranking FIFA: 1. [+2] Francja (2128), 2. [—] Niemcy (2022), 3. [+1] Włochy (1979), 30. [+10] Polska (867)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...