Skocz do zawartości

Kącik egzaminacyjny


adamus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Jakichś prostych układów optycznych, jak luneta czy mikroskop można się spodziewać. Co do kwarków, to nie widziałem ich na żadnym przykładowym arkuszu, więc nie wiem. Jednak nie sądzę, aby na podstawie było coś o cząstkach bardziej elementarnych niż proton i neutron.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Piszcie tutaj wasze opinie o tym co może pojawić się na egzaminie. Z Polskiego możemy przygotować się na rozprawkę, ponieważ jak stwierdził mój nauczyciel ludzie tworzący egzamin wykorzystali już wszystko przed rozprawką i nadszedł czas na nią. Możemy spodziewać się również, że tematem egzaminu będzie Chopin, ponieważ mamy jego rok. To tylew z mojej strony. Sam piszę w tym roku egzamin i wiem co na mnie ciąży. Ambicje mam i nie chcę skończyć podrzędnego liceum. Dajcie jakieś rady o tym co należy robić aby dobrze napisać i czego możemy się spodziewać. Wszystkim piszącym życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

A jak tam tegoroczni maturzyści? :> Ilu nas jest? Osobiście zdaję - obok podstawowych przedmiotów - WOS i historię w podstawie. Nie obawiam się niczego poza matematyką, chociaż ostatnie podejścia są całkiem pozytywne - stale mam powyżej 30%. :D Kończę też wreszcie pracę nad prezentacją z polskiego, ale to raczej banał (tak jak pisemny polski i angielski). Nie stresuje się, bo raczej nie ma czym. :)

Odnośnik do komentarza

Ja podobnie jak Ty, tylko historia i WOS na rozszerzeniu. Nie chcę wnikać, ale czemu nie wybrałeś WOSu i historii na poziomie rozszerzonym? 10 pkt to w obu przypadkach odpowiadanie na podstawie tekstów źródłowych, co nie wymaga w zasadzie większej wiedzy ( zwłaszcza z WOSu ), lecz odrobinę inteligencji, a 20 pkt to wypracowanie, które o ile z historii jest dosyć wymagające, to na drugim potrzeba elementarnej wiedzy o świecie i umiejętności sklecenia sensownie wyglądającej wypowiedzi. Wiadomo, że każdy inaczej to widzi, ale ja rozwiązując i podstawowe i rozszerzone arkusze z lat poprzednich lepsze wyniki notowałem z rozszerzonych. A przecież większość(?) uczelni stosuje przelicznik zgodnie z którym wynik na poziomie podstawowym dzieli się przez 2...

Odnośnik do komentarza

Ja już jestem co prawda dwa lata po maturze, ale gdybym wybierał się na kierunek, na który mógłbym się dostać z podstawą, to też bym ją zdawał - na rozszerzeniu jest o wiele więcej pola do popisu dla egzaminatorów, żeby odejmować punkty uczniom za własne widzimisię, jak w przypadku mojej pracy maturalnej. Na podstawowej jednak ich możliwości są znacznie ograniczone, co jest dla studenta wielkim plusem, głupi klucz nie jest aż tak ograniczający, jak na rozszerzeniu.

Odnośnik do komentarza

Ja poza obowiązkowymi matma, angielski i fizyka na rozszerzeniu. W sumie najgorzej zapatruję się na angielski, szczególnie ustny, gdzie może gdybym wiedział, co po polsku powiedzieć, to z tłumaczeniem na angielski jakoś bym sobie poradził :D.

A tak to matma podstawa spokojnie powinno być ponad 90% (jakieś punkty i tak pewnie potracę przez gapiostwo i głupie błędy :)), rozszerzenie wypadało by tak z 80% napisać. Próbne z polskiego piszę regularnie na 50-60% i z takiego wyniku będę zadowolony. Angielski podstawa to jak przez słuchankę przebrnę to powinno być wysoko, z rozszerzeniem gorzej, ale mam nadzieję że jakoś sobie poradzę. Co do fizyki to żałuję teraz że przebimbałem liceum, bo w gimnazjum byłem z tego przedmiotu naprawdę dobry (8. miejsce w województwie na olimpiadzie), a teraz to nawet w mojej klasie jest kilku lepszych. Niestety, nigdy się na dobrą sprawę nie uczyłem i teraz uczyć się nie umiem, choćbym nawet czasem chciał :)

Odnośnik do komentarza

Trzy obowiązkowe - matma, angielski, polski oraz WOS na podstawie i historia rozszerzona. Dużo słyszałem mitów o ograniczających kluczach na rozszerzonym WOS-ie, ale z biegiem czasu coraz bardziej żałuję, że nie wybrałem go na wyższym poziomie. O polski i WOS nie obawiam się w ogóle. Grunt to nie popełnić prostych błędów na matmie i napisać na około 60%. Z angielskiego mam lekkie obawy przed częścią odtwarzaną z płyty, choć na próbnej było 90%. Na historii rozszerzonej sprawdzana jest wiedza przekrojowa, chciałbym trafić wypracowanie z kultury/gospodarki. Prezentację mam już przygotowaną. Wybrałem temat - Język polityków jako forma walki o władzę. Zanalizuj wybrane materiały wyborcze. Pozostaje tylko dokończyć plan ramowy i dostarczyć go do szkoły.

 

A przecież większość(?) uczelni stosuje przelicznik zgodnie z którym wynik na poziomie podstawowym dzieli się przez 2

 

Widzisz, przeważnie tak, ale nie we wszystkich przypadkach. Na UW wydział stosunków międzynarodowych mnoży historię i WOS przez 0,35, angielski 0,15, polski 0,10, matmę 0,05 (bez względu na poziom, tak poinformowała mnie sekretarka). Inne uczelnie mnożą podstawę przez 1,5, rozszerzenie przez 2. Wszystko leży w sposobie rekrutacji wybranej przez szkołę wyższą.

Odnośnik do komentarza

No a ja chociaż jestem tamtorocznym maturzystą to w tym roku po raz pierwszy piszę rozszerzoną matematykę. Liczę, że pierwszy rok obowiązkowej matmy zaowocuje łatwymi egzaminami. Do tego UW przelicza rozszerzenie na podstawę dodając 20% do poziomu rozszerzonego.

Odnośnik do komentarza

Ja, oprócz podstawy (czyli polski, matma, język), zdaję rozsz. polski, rozsz. historię, rozsz. geografię i rozsz. niemiecki :). Tak mi się opłaca - UŁ liczy w najgorszym wypadku rozszerzenie 1x (podst. 0,5x), a np. polski liczy nawet jako 4,5x (podst. 1,5x), a niemiecki 3x - 1x. Więc nawet jak mi nie pójdzie, to i tak będę miał pewnie więcej punktów niż bym miał z podstaw :). Najbardziej to się obawiam chyba historii, z próbnej dostałem 76%, ale to był cud, bo z wypracowania dostałem 20/20 pkt. :)(wydaje mi się, że moją historyczkę trochę poniosło ;)).

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...