Skocz do zawartości

Trening


bufu

Rekomendowane odpowiedzi

Za słaba baza i trenerzy. Grając teamem pokroju Newcastle kilku młodzianów dostawało przysłowiowego "kopa", gdzie w przeciągu kilku miesięcy większość parametrów skoczyła im o 3-4 stopnie. W słabszych klubach takiej progresji nie było widać.

 

Co do treningów przygotowawczych - nadal uważam że szkoda sobie tym zawracać głowę. 5-6 sparingów wystarczy.

Odnośnik do komentarza

Fakt. Może to urealnią w następnych edycjach, bo treningi przygotowawcze to podstawa, najpierw parę dni ćwiczeń siłowych, później dopiero zabawa z piłką, taktyka i załapanie świeżości. Oczywiście to się tyczy lig gdzie przerwa między rundami trochę trwa.

Przydało by się też wprowadzenie jakiś zgrupowań.

Odnośnik do komentarza

Zauważyłem, że ostatnio nikt nie odpowiada na moje posty - zupełnie jakby ich nie było. Aż mi się nie chce teraz pisać... ponownie tego co wcześniej napisałem. Ale będę uparty i może doczekam się odpowiedzi.

 

Znalazłem dwóch a teraz już nawet trzech piłkarzy którzy mają większość atrybutów dobrych ale fizyczne są słabiutkie. Spróbowałem im wyznaczyć większe obciążenia fizyczne i czasami wystawiałem ich w meczach ale to nie przynosi skutków. Trening fizyczny mam na cztery albo pięć gwiazdek i trenerzy "fizyczni" potrafią pracować z młodymi. Mam "adequate training facilities" i "good youth facilities". Czy znacie jakieś rozwiązanie problemu? Mogą im nawet spaść niektóre inne atrybuty byleby zwiększyły im się fizyczne, bo w innym wypadku nie będą się w przyszłości do niczego nadawać:(

Odnośnik do komentarza

Sorki, piciu myslalem ze odpisales komus innemu;) Problem polega na tym że spece w sztabie szkoleniowym uważają że ma potencjal. Mam tego zawodnika już rok i tylko wytrzymałość mu skoczyła w górę o 1 do 10, a siła o 2 do 11. Ten zawodnik jest środkowym obrońcą i ma wślizgi-18, kryci-19, a grę głową 18. I wszystko byłoby cacy gdyby jego szybkość nie była 7, przyspieszenie i skoczność 8. To przecież całkiem go dyskredytuje. Jakby albo był szybki albo silny to w porządku, a on ani szybki ani silny, ale utalertowany:( mam nadzieje ze macie racje i jeszcze "zmężnieje"

Odnośnik do komentarza

Muszę przyznać, że to bardzo przyjemny tekst autorstwa Fidela. Dobrze, że zwraca uwagę na obydwa aspekty przygotowań - mecze i trening. Ale wydaje mi się, że jego wnioski są raczej intuicyjne. W FM jest inaczej niż w rzeczywistości - nie widać dokładnej różnicy pomiędzy tym jak działa przygotowanie i trening, a tym jak działają rozmowy motywacyjne i wszystkie inne elementy komunikacji. Któż wie czy nowy piłkarz gra źle dlatego, że nie przygotowywał z nami, czy raczej tym, że musi się wkomponować w zespół albo, że go objechaliśmy po pierwszy meczu albo nie dodaliśmy mu otuchy po słabym występie.

 

Trening przygotowawczy to delikatna kwestia i szczerze mówiąc nie stosuję go bo nie zauważyłem takiej potrzeby. Po urlopach po zakończonym sezonie większość zawodników jest u mnie od razu gotowa do gry. Gorzej to wygląda na wiosnę, bo rzeczywiście piłkarze wydają się być jacyś bardziej ospali, więc w tym miejscu wymaga to przetestowania.

 

Ze swojej strony chciałbym zwrócić uwagę na rzecz inną. Przed sezonem decydujemy o tym ile kasy pójdzie na premie dla piłkarzy za zdobycie mistrza, pucharu i europejskiego pucharu. Z powodu moich ambicji na miarę europejską zdecydowałem się na pewien mimowolny eksperyment - za mistrza i puchary krajowe minimum, a za europejski puchar kasy baaaaardzo dużo:) Jakie są tego efekty? Moi grajkowie męczą się z Jagielonią czy Polonią Warszawa - biegają ślamazarnie, mało się ruszają, po prostu im się nie chce, a w Pucharze uefa z łatwością ogrywają potęgi takie jak Palermo czy Lorient (naprawdę silne zespoły). W pucharze uefa chce im się biegać! Chcę też dodać, że w eliminacjach do LM wygrałem u siebie z Man Utd. 3:2, więc w tym co piszę musi coś być. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o premię to na mistrzostwo, puchary krajowe i europejskie daje na max. Mając szeroki skład można oczekiwać od zmienników pełnej walki.

Odnośnie przygotowań. Od 7. do 9. sparingów w okresie przygotowawczym do sezonu. To dlaczego inne drużyny rozgrywając góra po 5 meczów kontrolnych :> Najbardziej nierealne w polskiej lidze jest to że w przerwie zimowej drużyny grają sparingi cały styczeń, a w lutym czekają cały miesiąc do meczu ligowego.

Natomiast granie meczy towarzyskich w trakcie sezonu dla zmienników są kompletnie nie realne. Nie znam klubu który by regularnie organizował mecz tylko dlatego żeby dublerzy się ogrywali. Myślę że rotacja wystarczy.

 

I pytanie: Grając np. w polskiej lidze po ostatnim meczu (17. kolejka) rundy jesiennej dajecie im jakąś przerwę?

Odnośnik do komentarza
Jeśli chodzi o premię to na mistrzostwo, puchary krajowe i europejskie daje na max. Mając szeroki skład można oczekiwać od zmienników pełnej walki.

Odnośnie przygotowań. Od 7. do 9. sparingów w okresie przygotowawczym do sezonu. To dlaczego inne drużyny rozgrywając góra po 5 meczów kontrolnych :> Najbardziej nierealne w polskiej lidze jest to że w przerwie zimowej drużyny grają sparingi cały styczeń, a w lutym czekają cały miesiąc do meczu ligowego.

Natomiast granie meczy towarzyskich w trakcie sezonu dla zmienników są kompletnie nie realne. Nie znam klubu który by regularnie organizował mecz tylko dlatego żeby dublerzy się ogrywali. Myślę że rotacja wystarczy.

 

I pytanie: Grając np. w polskiej lidze po ostatnim meczu (17. kolejka) rundy jesiennej dajecie im jakąś przerwę?

 

Ja im przerwy nie daję. Niby po co? Nigdy się czegoś takiego nie robiło, z tego co pamiętam (chociaż sięgając teraz wzrokiem, to jeszcze wtedy kiedy Championship Manager był liderem managerów, to chyba robiłem takie przerwy :). Chyba trudno byłoby zauważyć różnicę, chociaż kto wie. Ale w FM znacznie większe znaczenie ma to czy piłkarz gra. Jak nie gra to znaczy, że odpoczywa :rotfl:

 

Odnośnie treningu przygotowawczego, to zaczynam myśleć, że jednak może mieć znaczenie. Zauważyłem, że w pierwszych meczach rundy wiosennej piłkarze są jacyś powolni. Może się mylę ale takie odnoszę wrażenie. Przegrałem pierwszym mecz w Pucharze Uefa. Z Benfiką, a to oznacza, że trening przygotowawczy jest potrzebny :)

Odnośnik do komentarza

Zacząłem się przed chwilą zastanawiać nad jedną rzeczą: jak poszczególne atrybuty trenerów mają wpływ na trening, jakie znaczenie ma przekroczenie limitu trenerów określony przez zarząd i jakie znaczenie ma reputacja trenera.

 

Na pierwsze pytanie znalazłem szybko odpowiedź, ale nie do końca. Znalazłem tylko stary artykuł chyba jeszcze o football manager 2005 albo 2006, ale informacje są cenne. Mianowicie: "

"ATRYBUTY DOTYCZĄCE TRENINGU:

 

Kierowanie zespołem (Man management) ? niezwykle ważna cecha dla naszego asystenta. Określa jak dobrze dany szkoleniowiec kieruje i podejmuje decyzję w sprawie drużyny. Jeżeli znajduje się ona na wysokim poziomie, wtedy możemy powierzyć asystentowi pieczę np. nad drużyną rezerw, bądź młodzieżową i mieć pewność, że poradzi on sobie dobrze z powierzonym mu zadaniem.

 

Praca z juniorami (Working with youngsters) ? cecha ta przyda się szczególnie szkoleniową, którzy w naszym klubie będą się zajmować pracą z młodzieżą. Gdy trener potrafi pracować z juniorami, wtedy i oni są bardziej chętni do pracy i treningu, a my możemy liczyć na wzrost ich umiejętności. Cecha ta przydaje się także asystentom, którzy muszą kontrolować całą drużynę, w tym także juniorów.

 

Trening graczy z pola (Coaching outfield players) ? atrybut ten, ocenia jak dobrze dany szkoleniowiec potrafi trenować zawodników z pola, czyli wszystkich oprócz bramkarzy. Jeżeli cecha ta znajduje się na wysokim poziomie, wtedy trening prowadzony przez takiego szkoleniowca, przyniesie oczekiwane rezultaty, w postaci wzrostu atrybutów piłkarzy. Trening graczy z pola to ważna cecha dla trenerów i asystentów menadżera.

 

Trening bramkarski (Coaching goalkeepers) ? atrybut ten jest bardzo podobny do opisanego powyżej, z tą różnicą, że dotyczy bramkarzy. Trenerzy posiadający tą cechę na wysokim poziomie, powinny zajmować się pracą z piłkarzami stojącymi u nas między słupkami.

 

Wiedza taktyczna (Tactical knowledge) ? szkoleniowcy posiadający dużą wiedzę taktyczną, będą w stanie wpoić swoje zasady naszym piłkarzom. Właśnie tacy trenerzy powinni zajmować się szkoleniem naszych pomocników, dla których stosowanie się do założeń taktycznych jest najważniejsze. Asystent, który posiada dużą wiedzę taktyczną może ją także wykorzystać podczas prowadzenia drużyny rezerw, bądź juniorów.

 

Zdolności medyczne (Physioterapy) ? ta cecha jest kluczowa dla naszych fizjoterapeutów, czyli klubowych lekarzy. Ma ona wpływ na to, jak często nasi zawodnicy doznają kontuzji, jak długo trwa leczenie, a także na ocenę samego urazu i stanu zdrowia piłkarza przez naszego fizjoterapeutę.

 

ATRYBUTY PSYCHICZNE:

 

Determinacja (Determiantion) ? podobnie jak u zawodników, cecha ta określa niezłomność trenera w dążeniu do celu, oraz stanowczość i zdecydowanie. Trener zdeterminowany, podejmuje zazwyczaj lepsze decyzje. Cecha ta ma także wpływ na wyniki poszukiwań naszych szperaczy.

 

Motywowanie (Motivating) ? bardzo ważna cecha, która wpływa na morale naszych zawodników. Zarówno trenerzy, jak i asystenci powinni mieć ją na wysokim poziomie, a wtedy możemy mieć pewność, że poziom morale naszej kadry będzie bardziej stabilny, a nasi piłkarze będą gotowi psychicznie nawet do najtrudniejszych spotkań.

 

Ocena potencjału gracza (Judging player potential) ? bardzo ważna cecha, szczególnie dla naszych szperaczy. Określa ona, jak dobrze nasz scout potrafi ocenić potencjał, czyli PA danego zawodnika i tym samym stwierdzić, czy jest to piłkarz utalentowany. Cecha ta przydaje się także naszym trenerom i dzięki niej są w stanie lepiej ocenić potencjał zawodników naszej kadry i wskazać w niej piłkarzy utalentowanych.

 

Ocena umiejętności gracza (Judging player ability) ? to także jest ważna cecha dla szperaczy, dzięki której są w stanie trafnie ocenić, na co stać danego piłkarza. Jeżeli jest ona na wysokim poziomie, to wtedy nasz scout będzie w stanie dobrze ocenić umiejętności, czyli CA obserwowanego piłkarza. Cecha ta przydaje się również trenerom i dzięki niej mogą oni ocenić dobrze umiejętności naszych zawodników, a asystent będzie w stanie rzetelnie zanalizować naszą kadrę.

 

Poziom dyscypliny (Level of discipline) ? ważna cecha asystentów. Dzięki czemu będą oni w stanie utrzymać dyscyplinę w drużynie, a tym samym rzadziej będą się zdarzać przypadki opuszczania treningu, czy inne wybryki naszych piłkarzy." Źrodło: www.fcmc.pl

 

Istnieje oczywiście różnica bo trening piłkarzy z pola podzielona na dodatkowe jak taktyka, atak, obrona itd. Możliwe jednak, że zmieniło się coś w związku atrybutami psychicznymi. Jednakowoż widać jak ważne są u trenera determinacja i motywowanie zawodników do działania. Ale rodzi się pytanie: co jeśli trener od taktyki który ma atrybut szkolenia równy 20 będzie miał wiedzę taktyczną? To wtedy piłkarze będą gorzej grać?

 

Na dwa ostatnie, postawione na początku posta pytania, odpowiedzi nie znalazłem. Więc może ktoś z was zna odpowiedź na to czy reputacja ma znaczenie i czy będzie źle jak się przekroczy limit. I jeszcze to czego nie uwzględniono w artykule: jak wpływ ma atrybut mentalnego treningu na rozwój graczy? A może ktoś wie gdzie można znaleźć artykuł na ten temat tylko że odnośnie FM2008. Szukałem na polskich stronach i chyba nie ma

Odnośnik do komentarza
Ja im przerwy nie daję. Niby po co?

Między innymi po to aby nie złapał jakieś groźnej kontuzji.

 

Ale rodzi się pytanie: co jeśli trener od taktyki który ma atrybut szkolenia równy 20 będzie miał wiedzę taktyczną?

Mógłbyś jaśniej :P

 

Jeśli chodzi o limit trenerów to im więcej tym lepiej. Najważniejsze aby na każdy trening był przydzielony jeden trener. A, jak już na defensywę czy ofensywę jest coach z atrybutem 20 to elegancko, max. gwiazdek.

 

Reputacja... Może mieć jakiś wpływ. W końcu wyobraź sobie piłkarzy Realu Madryt którzy dostają wiadomość że ich szkoleniowcem zostanie Jerzy Engel, czy Gmoch :keke: Nieznany trener, większość mogła by z przymrużeniem oka przyjmować wskazówki takiego trenera, a już Mourinho, Capello, Wenger czy Ferguson robią wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Ja im przerwy nie daję. Niby po co?

Między innymi po to aby nie złapał jakieś groźnej kontuzji.

 

Ale rodzi się pytanie: co jeśli trener od taktyki który ma atrybut szkolenia równy 20 będzie miał wiedzę taktyczną?

Mógłbyś jaśniej :P

 

Jeśli chodzi o trening to nie mają oni kontuzji podczas ich trwania, a przerw nie robię. Tylko gorzej to wygląda pod koniec sezonu z kondycją, bo nie zrobiłem treningu przygotowawczego, choć nie jestem pewien czy to jest właśnie główny powód słabszej gry.

 

Jeśli chodzi o niejasność to po pewnie z dziecinną łatwością i zupełnie nieświadomie przytrzymałem backspace i zjadło kawałek zdania :) Trener taktyczny ma atrybut trenowania taktyki równy dwadzieścia, ale jego wiedza taktyczna się równa jeden :D Myślisz, że może mieć to jakiś wpływ na rozwój piłkarzy, ich grę itp.?

 

I teraz przyszła mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Z logicznego pkt widzenia jakby moim trenerem został Hiszpan i nie mówiłby po angielsku to byśmy się nie dodali. Mój sztab szkoleniowy to trenerzy z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii i Polski. Czy ta mieszanka kulturowa może negatywnie wpływać na jakość gry?

Odnośnik do komentarza

Szczerze to nie zwracałem nigdy uwagi na atrybut wiedza taktyczna dobierając trenera do taktyki. Zawsze brałem szkoleniowca ze skilem taktyki minimum 18 i miałem max. gwiazdek. Na wiedzę taktyczną patrzę przy doborze scouta który ma za zadanie przygotowywać mi raporty przedmeczowe dotyczące najbliższego rywala.

Taktyka to atrybut trenerski a wiedza taktyczna to atrybut psychiczny. Ale obstawiam że ma to jakieś powiązanie i im lepsze wartości tych skili tym wydajność wzrasta.

Odnośnik do komentarza

A próbował ktoś, kiedyś zmieniać co jakiś czas trening zawodnikom na danej pozycji?

Bo pewnie u większości graczy, jak i u mnie, trening ustawiany jest na początku gry i potem przez dłuższy czas jedziemy na tym samym...

Może zmiany co miesiąc, dwa, dały by jakieś efekty.

Odnośnik do komentarza
Niedawne testy jednego z uzytkowników forum SI wykazały, że postępy zawodników zależą tylko i wyłącznie od różnicy między PA a CA tego zawodnika oraz natężenia treningu. Tylko i wyłącznie. Nie ma kompletnie znaczenia jakich trenerów zatrudnimy czy będziemy stosować oddzielne reżimy treningowe dla poszczególnych grup zawodników. Wydaje się to niesamowite, ale testy nie kłamią. Poza tym, z moich obserwacji, wynikałoby, że ta teoria jest całkiem słuszna.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...