Skocz do zawartości

Marynia ulepiła 565 pierogów na wigilię


Reaper

Czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole?  

53 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, me_who napisał:

Znaczy jako kraj religijny? Powiedzmy a'la Egipt, że król jest bogiem? :-k 

Przecież sukces Nilfgaardu w książkach, jego gigantyczny rozwój z jednego z wielu południowych księstewek w imperium pożerające kolejne królestwa, oparty był na kulcie noszącym znamiona religijnego, nie pamiętasz wszystkich wzmianek o tym, który tańczy na kurhanach wrogów?

Zupełnie mnie nie dziwi takie odwzorowanie Nilfgaardu w serialu i to mi akurat bardzo pasuje.

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Gacek napisał:

Przecież sukces Nilfgaardu w książkach, jego gigantyczny rozwój z jednego z wielu południowych księstewek w imperium pożerające kolejne królestwa, oparty był na kulcie noszącym znamiona religijnego, nie pamiętasz wszystkich wzmianek o tym, który tańczy na kurhanach wrogów?

Zupełnie mnie nie dziwi takie odwzorowanie Nilfgaardu w serialu i to mi akurat bardzo pasuje.

No właśnie nie do końca

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
49 minut temu, Gacek napisał:

Przecież sukces Nilfgaardu w książkach, jego gigantyczny rozwój z jednego z wielu południowych księstewek w imperium pożerające kolejne królestwa, oparty był na kulcie noszącym znamiona religijnego, nie pamiętasz wszystkich wzmianek o tym, który tańczy na kurhanach wrogów?

Zupełnie mnie nie dziwi takie odwzorowanie Nilfgaardu w serialu i to mi akurat bardzo pasuje.

Emhyr var Emreis, Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Swoich Wrogów brzmi zupełnie jak Edward I Młot Na Szkotów (a Thora w Brytanii nie czczono już od ponad wieku raczej). 

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Hajd napisał:

HA, A WIĘC PRZYZNAJESZ MI RACJĘ!

;)

A więc to jednak prawda, że w wigilię nawet zwierzęta, na co dzień szczekające spod stołu, mówią ludzkim głosem!

Skoro już się odzywasz, to jak tam kompleksik, zmalał, urósł od ostatniego podszczekiwania na mnie?

 

27 minut temu, me_who napisał:

Przecież mi zupełnie nie o to chodziło pisząc o Emhyrze, bo kult słońca nie był kultem "noszącym znamiona religijnego" tylko kultem religijnym ;) Nawiązywałem do tego, w jaki sposób w sadze wypowiadają się o Emhyrze ludzie związani z Nilfgaardem, tego nijak nie można zrównać z szacunkiem do przydomka (jak u przywołanego Edwarda I).

  • Smutny 1
  • Haha 3
  • Nie lubię! 13
Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Gacek napisał:

A więc to jednak prawda, że w wigilię nawet zwierzęta, na co dzień szczekające spod stołu, mówią ludzkim głosem!

Skoro już się odzywasz, to jak tam kompleksik, zmalał, urósł od ostatniego podszczekiwania na mnie?

Wesolych swiat :)

  • Lubię! 1
  • Haha 1
  • Uwielbiam 4
  • Dzięki! 1
  • Hurra! 1
Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Gacek napisał:

Przecież mi zupełnie nie o to chodziło pisząc o Emhyrze, bo kult słońca nie był kultem "noszącym znamiona religijnego" tylko kultem religijnym ;) Nawiązywałem do tego, w jaki sposób w sadze wypowiadają się o Emhyrze ludzie związani z Nilfgaardem, tego nijak nie można zrównać z szacunkiem do przydomka (jak u przywołanego Edwarda I).

No a w serialu wprost pada stwierdzenie „fanatycy religijni”, co nijak mi nie pasuje do książkowego Nilfgaardu. Tak jak pisałem, mam wrażenie, ze to zabieg żeby odhaczyć kwadracik na liście, jak czarny sidekick. Imo zabieg całkowicie niepotrzebny.

Aaaanyway w kolejnym odcinku o Nilfgaardzie wypowiadają się w odrobine cieplejszych słowach, wiec może nie zrobią z nich jednoznacznie złych.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Feanor napisał:

A, jeszcze jedno. Nie pasuje mi ten czarny elf. Nie driady, nie czarnoskóre czarodziejki, nawet czarnoskórych mieszczuchów potrafię zaakceptować, ale ten elf wygląda dla mnie jak Filip z konopii. 

Miłośnik Warhammera, a o mrocznych elfach nie słyszał? :kekeke:

  • Hurra! 1
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Man_iac napisał:

Miłośnik Warhammera, a o mrocznych elfach nie słyszał? :kekeke:

"No a widziałeś kiedyś czarnego elfa?!?!?!?!11one"

 

8 minut temu, me_who napisał:
19 minut temu, Gacek napisał:

 

No a w serialu wprost pada stwierdzenie „fanatycy religijni”, co nijak mi nie pasuje do książkowego Nilfgaardu.

Nie mogę się zgodzić.

Raz, że nawet na tej przywoływanej przez Ciebie wiki jest wskazane, że w Nilfgaardzie panuje kult cesarza. Tak też zapamiętałem książki, stąd mnie to nie razi.

Dwa, że gdyby symbol słońca był tak marginalizowany, to nie byłby każdorazowo umieszczany na zbrojach, strojach szlacheckich itp. A w książkach był, co IMO stanowi podkreślenie wagi religii (ale przede wszystkim kultu Emhyra) dla tych mieszkańców.

Dlatego w ogóle mnie nie raził ten aspekt, bo znajduję go uzasadnionym.

Odnośnik do komentarza

@Gacek dodam jeszcze tylko, że chyba nie jestem tu jedyną osobą nieco zażenowaną twoim chamskim wjazdem w odpowiedzi na może i uszczypliwy, ale w żadnym wypadku nie złośliwy komentarz.

Całkowicie abstrahując od dzisiejszego dnia, czasem warto wyluzować, naprawdę.

  • Lubię! 13
  • Uwielbiam 1
Odnośnik do komentarza
Teraz, me_who napisał:

Jak mówiłem, ja uważałem Nilfgaard za sapkowy Rzym. W Rzymie cesarze tez mieli boski status, a trudno nazwać ich fanatykami religijnymi albo, ze to kult Cesarza pchał ich ku podbojom.

No to się nie zgodzimy, bo ja nie wiem, skąd Ci się nasunęło to porównanie, chyba tylko z unifikacji pontifex maximus z princepsem, bo przecież nawet dynamika wzrostu bardziej by nasuwała skojarzenia z Temudżynem niż Rzymianami ;)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...