Skocz do zawartości

Kącik kulinarny


Gość MikeMitnick

Rekomendowane odpowiedzi

Ale na parze nie jest zbrązowiona. A mięso z zasady ma byc jak Obama. Czarne na zewnątrz i czerwone w środku (wołowina, karkówka nie może być surowa w środku). Brązowienie/czarnienie powierzchni tworzy związki Maillarda (melanoidyny), czyli to, co najlepsze w mięsie.

Odnośnik do komentarza

Brązowienie/czarnienie powierzchni tworzy związki Maillarda (melanoidyny), czyli to, co najlepsze w mięsie.

Owszem, podobnie jak karmelizacja, reakcja Maillarda daje bardzo dobry smak, ale to nie jedyny sposób na przyrządzanie mięsa. Nie wątpię, że tatara (niekoniecznie z penisa wołowego :P) też jadasz, a tam nie masz wcale temperatur powyżej 100 C.

 

Co do karkówki na parze, to owszem marynuję ją wcześniej - najchętniej 24 godziny. A para to nie sama woda, ale wywar z przyprawami i grzybami. Mięso wychodzi w kolorze szare, jest całkowicie ugotowane (tj. wewnętrzna temperatura > 70C) i soczyste. Jak piszę, zapraszam na testy :)

 

 

A zmieniając odrobinę temat - to w Thermomixie wyrabiałem też ciasto na chleb i efekt smakowy wychodził lepszy niż w maszynie do chleba. Tyle, że więcej zabawy z przekładaniem do piekarnika, pilnowaniem itd. No i miałem wrażenie, że Thermomix przestawi stół na którym stał, ewentualnie się silnik przegrzeje...

Odnośnik do komentarza

Eksperymentalny sos do mięsa na podstawie algorytmów FoodPairing.com

 

- solidna porcja masła
- 1 serek niebieski Bluedino
- 1 banan
- mała buteleczka cydru
- garść orzechów nerkowca

Usmażyć na maśle banana, rozpuścić w tym ser, dolać cydr, zredukować, udekorować orzechami. Podawać jako sos. Przepysznie komponował się z łopatką wieprzową i ziemniakami.

Odnośnik do komentarza

Vami, a masz jakis fajny przepis na Patatas Bravas?

Nie jestem Vamim, ale odpowiem, choć nie do końca rozumiem, o co pytasz.

 

Kup ziemniaki, pokrój w kostkę, podgotuj następnie wrzuć na chwilę na patelnie, żeby je podrumienić.

 

 

Własnej inwencji zostaw to, co głównie stanowi o smaku, czyli sosy, z jakimi chcesz je zjeść, bo tu już jest praktycznie dowolność...

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Sriracha is the new BBQ! Sriracha to obecnie najmodniejszy dodatek (sos) do mięs na świecie. W Polsce wciąż niedoceniany.

 

Dziś na obiad:

 

Podudzia z kurczaka w sosie honey butter sriracha

 

Marynata:

- ocet winny

- dobry olej

- pieprz cayenne

- wędzona papryka

- pieprz czarny

 

Wymieszać i zamarynować 3 podudzia. Moja inspiracja z Ameryki marynuje 8 godzin (!), jednak nauka mówi, że 2 wystarczą dla drobiu.

 

Jak już będzie zamarynowane, to wykładamy na folię/papier, rozgrzewamy piekarnik do 450 F (~230 C) i pieczemy po 10 minut z każdej strony.

 

W międzyczasie robimy to, co najważniejsze - sos

 

Sos:

- 50 g masła

- 50 g sosu sriracha

- łyżka soku z limonki

- solidna łyżka miodu

- sól

 

Roztapiamy w rondelku masło, jak się roztopi, dodajemy resztę, mieszamy, gotujemy parę minut i odstawiamy.

 

Następnie udka wyciągamy, wrzucamy do sosu, taplamy w nim i z powrotem ładujemy do pieca na ok. 15 minut.

 

Wyjmujemy i dekorujemy sezamem i świeżą kolendrą. Można zostawić trochę sosu i polać tą resztą udka na talerzu.

 

Podajemy z frytkami/ziemniakami/pieczywem.

 

Smacznego :)


No właśnie chodzi o sos :) W sumie najlepiej podchodzil mi ten gotowy z Lidla, ale znajac upodobania Vamiego do ostrej kuchni może sprzeda przepis na jakis ultraostry sosik ;)

Nie robiłem patatas bravas, ale jeśli chodzi o domowy ostry sos, to fajnie wyszedł mix świeżego red savina habanero, odrobiny śmietany i świeżej pietruszki - w blenderze na zimno.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...