Skocz do zawartości

Bonne réaction


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Zwycięstwo w półfinałowym dwumeczu było dla nas warte £193.000 wypłacone przez Confederación Sudamericana de Fútbol. W finale zaś, zgodnie z przewidywaniami, czekał nas pojedynek z czterokrotnym zwycięzcą tych rozgrywek, Boca Juniors, który ponownie pokonał Sport Recife, tym razem 3:2. A na zakończenie miesiąca grzecznie odrzuciłem zaproszenie, jake skierował do mnie zarząd 12. w drugiej lidze hiszpańskiej Deportivo.

 

Listopad 2018

 

Bilans: 3-3-0, 13:7

Primera División Profesional (Apertura): 3. (+2), 20 pkt, 14:5

Primera División Profesional (2 sezony): 5. (—), 67 pkt

Copa Sudamericana: finał (4:1, 2:0 z Guaraní => 0:2, 6:0 z Realem Garcilaso => 4:0, 2:2 z Colón => 3:3, 2:0 z Belgrano => 2:1, 4:1 z Audax Italiano => x:x z Boca)

Nagrody: [brak]

 

Finanse: +£1.611.293 (w ostatnim miesiącu +£678.093)

Budżet transferowy: £19.190 (60% z transferów)

Budżet płac: £15.499 (wykorzystane £15.684)

 

Transfer (świat) => Vladimir Koman (29, MC-MR/AMC; Węgry: 41/9); Iliczywiec => Al-Hilal; £2.2M

Transfer (Polska) => [brak]

 

Reprezentacje => Argentyna (Mauricio Pochettino; 2060)

 

Anglia => Man City

Argentyna => Newell's

Brazylia => Fluminense

Chile => Colo Colo

Francja => PSG

Hiszpania => Real Madryt

Holandia => Feyenoord

Kolumbia => Atlético Nacional

Meksyk => Querétaro

Niemcy => Bayern

Peru => Cristal

Polska => Lech

Portugalia => Benfica

Rosja => Spartak Moskwa

Urugwaj => Peñarol

Włochy => Juventus

 

Tottenham (Slaven Bilić) => 10. (+3) (Barclays Premier League)

Barcelona (Michael Laudrup) => 2. (+1) (La Liga)

Lech (Peter Schmeichel) => 1. (+3) (T-Mobile Ekstraklasa)

Milan (Cesare Prandelli) => 6. (—) (Serie A)

 

Polska (Waldemar Fornalik) => 61. (512) [0:1 (f) z Kazachstanem; 1:2 (f) z Białorusią]

 

Eliminacje ME 2020 gr. G

1. Niemcy 9 pkt 8:0

2. Izrael 6 pkt 5:0

3. Finlandia 1 pkt 1:3

4. Mołdawia 1 pkt 1:6

5. Polska 0 pkt 0:6

 

Urugwaj (Diego López) => 72. (457) [0:2 (f) z Francją]

 

LM => Korona Kielce => baraże (3:0, 1:0 z BATE => 2:1, 3:3 z Željezničarem => 1:3, 1:1 ze Spartą Praga => LE) ###

LE => Korona Kielce => grupa D (0:1, 2:0 z Realem Sociedad, 3:1, x:x z Rosenborgiem, 1:1, 0:3 z Benfiką)

LE => Legia => grupa K (3:0, 5:0 z Rudarem => 1:0, 2:0 z Apollonem Limassol => 2:1, 2:2 z Dnipro => 1:1, 0:1 z Realem Betis, 2:1, x:x z FC Twente, 1:4, 0:2 z Tottenhamem)

LE => Jagiellonia => 3. runda kw. (3:0, 3:0 z Birkirkarą => 2:0, 1:0 z Dynamem Mińsk => 0:1, 1:1 z Guimarães) ###

LE => Cracovia => 2. runda kw. (4:0, 1:0 z Irtyszem Pawłodar => 2:1, 0:2 z AaB) ###

Odnośnik do komentarza

1 grudnia sfinalizowaliśmy transfer, który zaklepany był już od pół roku — do La Paz przybył bardzo utalentowany bramkarz angolańskiej młodzieżówki, José Carlos Ribeiro, wyjęty za darmo z CRD Libolo.

 

Transfery do klubu:

01.12.18 José Carlos Ribeiro (18, GK; Angola U20: 4/0) <= CRD Libolo (FT)

 

Choć sytuacja finansowa klubu była naprawdę niezła, każdy menedżer wie doskonale, że zawsze może być jeszcze lepiej. Dlatego też zgodziłem się bez wahania, by Arsenal de Sarandí wykupił klauzulę transferową uzgodnioną przy przejściu do nich naszego pomocnika, Thiago Goncalvesa. Brazylijczyk znacznie zyskał na wartości po przejściu do Argentyny i zarobiliśmy na tym posunięciu £165.000.

 

Meczem z Danubio zaczynaliśmy maraton czterech spotkań w przeciągu siedmiu dni. Rywal był utytułowany, ale w tym sezonie spisywał się nieco poniżej oczekiwań. Szybko też zaczęliśmy stwarzać sytuacje podbramkowe, lecz kolejno Sánchez i Candia zostali zatrzymani przez bardzo dobrze dysponowanego Rosę. Mauro doznał zresztą szybko urazu i musiał zejść z boiska, modląc się, by nie było to nic poważnego. Goście w sumie stworzyli w pierwszej połowie tylko jedną okazję, ale wykorzystali ją bezlitośnie i po strzale Perazy prowadzili 1:0.

 

W drugiej połowie niewiele zmieniało się na boisku, ale miałem nosa i za słabiej dysponowanego Valencię wpuściłem na lewe skrzydło doświadczonego Adriano. Brazylijczyk od razu zrobił różnicę, w 73. minucie podał perfekcyjnie na wolne pole do Fernándeza, a ten przelobował wychodzącego z bramki Rosę, wyrównując na 1:1. Dziesięć minut później Adriano minął dryblingiem Barána i dośrodkował precyzyjnie wprost na głowę słabego ostatnimi czasy Brito, który strzałem z najbliższej odległości zapewnił nam komplet punktów. W samej końcówce kontuzję zgłosił jeszcze Brazylijczyk Mão, a do meczu z Boca Juniors pozostało już tylko parę dni.

 

02.12.18 Monumental Luis Tróccoli, Montevideo: 2.830 widzów

L11/30 Oriental de La Paz (3) — Danubio (6) 2:1 (0:1)

F.Fernández 73, M.Brito 83 — F.Peraza 23

 

Oriental: W.Aguerre 6.9 — C.Kameni 6.8, C.Saiz 6.6, R.Curbelo 6.8 — Mão 6.8 KNT, Ch.Cossú 6.9 (80. S.Ostolaza), G.Pereira 6.9 — O.Valencia 6.4 (67. Adriano 7.4), F.Fernández 8.3, Jh.Candia 6.8 — M.Sánchez 6.7 KNT (17. M.Brito 7.2)

Nasze rezerwy wygrały 3:1 (Jacir Pedro, M.Alsina, R.Alsina), a juniorzy zremisowali 1:1 (Iturburo).

Odnośnik do komentarza

Pierwszą ofiarą nowego sezonu został trener Defensora Sporting, Matías Almeyda, który zapłacił głową za słabe wyniki zespołu.

 

Pierwszą rundę finałowego dwumeczu Copa Sudamericana rozgrywaliśmy na wyjeździe, na słynnej La Bombonera w Buenos Aires. Nikt nie dawał nam najmniejszych szans, mierzyliśmy się w końcu z jednymi z gigantów południowoamerykańskiego futbolu. Do tego przystępowaliśmy do tego spotkania osłabieni, bez kontuzjowanych Sáncheza i Mão, za których od pierwszej minuty zagrać mieli odpowiednio Brito i Adriano.

 

Pierwsza połowa finału toczyła się wyłącznie na naszej połowie. To, jak Aguerre zatrzymał strzał Araújo, pozostanie jego słodką tajemnicą, ale i przy pół tuzinie innych uderzeń spisywał się nie gorzej. Gospodarze, którzy przed spotkaniem odgrażali się buńczucznie, czego to z nami nie zrobią, byli coraz bardziej sfrustrowani, aż nadeszła 37. minuta. Sędzia podyktował rzut wolny dla Boca Juniors, do piłki podszedł reprezentant Argentyny, Leandro Paredes, i przepięknym strzałem w samo okienko pokonał naszego bramkarza.

 

0:1 do przerwy nie było złym wynikiem, ale wyłącznie z perspektywy renomy obu klubów; jeśli nie chcieliśmy oddać finału bez walki, musieliśmy coś zmienić. Padło na wyłączonego z gry Fernándeza, którego zastąpił Chilijczyk Garcés. Ale zanim zdążyliśmy się rozkręcić, już musiałem przeprowadzić kolejną zmianę — gry nie mógł kontynuować Brito, więc za niego na boisku pojawił się nieopierzony Alsina. Koniec marzeń? Nic z tego; w 53. minucie Garcés zdecydował się na solowy rajd przez pół boiska, piłkę wystawił Alsinie, a Miguel niczym rutyniarz wpakował ją do bramki gospodarzy! Teraz należało już tylko dowieźć ten wynik do ostatniego gwizdka sędziego. Boca atakowała coraz intensywniej, my cofaliśmy się do defensywy, w końcu przestawiłem zespół na obronę rezultatu i udało się — ku frustracji miejscowych kibiców wywieźliśmy z Buenos Aires bezcenny remis.

 

05.12.18 Alberto J. Armando "La Bombonera", Buenos Aires: 60.455 widzów

CS11 Boca (ARG) — Oriental de La Paz (URU) 1:1 (1:0)

L.Paredes 37 — M.Alsina 53

 

Oriental: W.Aguerre 7.5 — C.Kameni 6.8, C.Saiz 7.1, R.Curbelo 7.3 — Adriano 6.8, Ch.Cossú 6.8, G.Pereira 6.9 — O.Valencia 6.7, F.Fernández 6.0 (45. C.Garcés 7.6), Jh.Candia 6.2 (70. Jacir Pedro 6.6) — M.Brito 6.7 (52. M.Alsina 7.2)

Odnośnik do komentarza

Oczywiście. Choć mentalne ma przeciętne dosyć.

Diagnoza klubowych lekarzy mogła być tylko jedna — Brito złamał sobie kość śródstopia, co oznaczało dla niego ni mniej, ni więcej, jak tylko koniec sezonu. Alsina nieoczekiwanie awansował zatem w hierarchii na pozycję drugiego napastnika, za równie kontuzjowanym Sánchezem.

 

Teraz graliśmy już co dwa dni, odrabiając ligowe zaległości. River Plate było zespołem z czołówki, a tymczasem musiałem sięgnąć nie tyle do rezerw, co do zespołu juniorów, by skompletować meczową osiemnastkę. Nic więc dziwnego, że spotkanie wyglądało w naszym wykonaniu słabo, wiele było w naszych poczynaniach chaosu, a goście zdołali stworzyć kilka sytuacji podbramkowych. Gdy w końcu padła bramka, stanowiła podsumowanie całego meczu — po kopaninie na trzydziestym metrze Rodríguez przypadkowo wystawił piłkę Alsinie, a ten w drugim kolejnym spotkaniu wpisał się na listę strzelców. Momentalnie cofnąłem drużynę do obrony, czając się na okazję do kontry. W 87. minucie coś takiego się nam udało, Alsina dostrzegł na prawym skrzydle całkowicie niekrytego Vitabara i zagrał mu na dobieg, a nasz młody pomocnik huknął jak z armaty, nie dając Ibarrze żadnych szans na skuteczną obronę. Zrobiliśmy co do nas należało, ale nie zamierzaliśmy długo wspominać tego spotkania.

 

07.12.18 Monumental Luis Tróccoli, Montevideo: 10.754 widzów

L12/30 Oriental de La Paz (3) — River Plate (5) 2:0 (0:0)

M.Alsina 77, H.Vitabar 87

 

Oriental: W.Aguerre 7.5 — E.Cabaco 7.1, C.Saiz 6.8, C.Fernández 7.2 — Adriano 6.5 (45. D.Fuentes 6.7), A.Rodríguez 7.7, S.Pereyra 6.7 — C.Iturburo 6.7, F.Fernández 6.3 (60. G.Ferrero 6.6), Jh.Candia 6.3 (73. H.Vitabar 7.3) — M.Alsina 8.5

Odnośnik do komentarza

Zespół nie wyrabiał kondycyjnie, a za trzy dni czekał nas rewanżowy mecz z Boca Juniors, dlatego też ligowe spotkanie z Juventud de las Piedras najnormalniej w świecie sobie odpuściłem, wystawiając jedenastkę złożoną głównie z piłkarzy rezerwowych i juniorów. Doskonale było to widać na boisku, chłopaki byli o parę klas gorsi od gospodarzy i zebrali ciężki łomot. W 18. minucie najlepszy na boisku Torres zagrał w uliczkę do Urrutiego, który bez trudu pokonał Aguerre. Dziesięć minut później z kolei Urruti zacentrował piłkę w pole karne, a Torres strzałem głową podwyższył na 2:0 dla Juventud. W drugiej połowie nadal niczego ciekawego nie prezentowaliśmy, choć z Ferro na szpicy ataku nikt normalny się tego po nas nie spodziewał. Straciliśmy jeszcze dwa gole, oba po strzałach Torresa z rzutu wolnego, i do La Paz powróciliśmy ze sporym niesmakiem, ale i ze świadomością, że przeciwko Boca zagramy najmocniejszą jedenastką.

 

09.12.18 Estadio Municipal Parque Artigas, Las Piedras: 3.673 widzów

L13/30 Juventud de las Piedras (7) — Oriental de La Paz (3) 4:0 (2:0)

L.Urruti 18, D.Torres 29, 47, 69

 

Oriental: W.Aguerre 6.5 — R.Curbelo 6.3, E.Cabaco 6.1 (61. R.Alsina 6.5), C.Fernández 6.3 — D.Fuentes 6.0, S.Ostolaza 6.3, G.Pereira 6.1 — E.Álvarez 6.2 (61. F.Rosa 6.5), C.Garcés 6.3, M.Etcheverry 6.2 (61. H.Vitabar 6.6) — E.Ferro 6.2

Nasze rezerwy zremisowały 1:1 (Jacir Pedro), a nasi juniorzy wygrali 2:1 (Montes, Carreño).

Odnośnik do komentarza

Nowym szkoleniowcem Defensora Sporting został dotychczasowy menedżer Miramar Misiones, José Torres.

 

Jakby kłopotów nie było mi dosyć, po jednym z treningów ściąłem się z naszym drugim bramkarzem, Alberto Eiraldim, który zażądał ode mnie niezwłocznego wystawienia na listę transferową. Zaproponowałem mu, że jest to wykonalne po sezonie, Alberto nie zgodził się na to i w efekcie wylądował w rezerwach, a jego kariera w Orientalu dobiegła końca w bardzo niesympatycznych okolicznościach.

 

Rewanżowe spotkanie finałowe Copa Sudamericana było największym wydarzeniem w historii klubu. Udało mi się wystawić na nie w miarę mocną jedenastkę, ale już po ośmiu minutach boisko opuścić musiał brutalnie sfaulowany Adriano, i stało się jasne, jaki pomysł na zwycięstwo mają nasi rywale. Graliśmy lepiej niż w Buenos Aires, stwarzaliśmy sytuacje podbramkowe, ale to Boca objęła prowadzenie po strzale Paredesa z rzutu wolnego. Pięć minut później grający z musu na lewej obronie Pereira pięknym dośrodkowaniem znalazł niekrytego Alsinę, a ten mocnym strzałem wyrównał na 1:1. Po chwili za chamski faul z boiska wyleciał Erbes, ale i Candia musiał zostać zniesiony do szatni. Drugą połowę zagrać mieliśmy z jednym zawodnikiem więcej, ale i w bardzo fastrygowanym składzie.

 

I ostatecznie to te słabe punkty w zespole nas pogrążyły. W 68. minucie Araújo wszedł dynamicznie między naszych obrońców i pokonał Aguerre. Na dziesięć minut przed końcem nasz bramkarz popełnił koszmarny błąd, podając piłkę wprost do Araújo, który przelobował go, nim Washington zdążył wrócić do bramki. Gol na 1:3 ostatecznie nas złamał i w doliczonym czasie gry dobił nas Romero po nieudanej interwencji Pereyry. Przegraliśmy 1:4, całkowicie niezasłużenie, a głównie wskutek niezwykle chamskiej gry rywali. Nawet nie chciało mi się komentować tego meczu.

 

12.12.18 Estadio Centenario, Montevideo: 65.235 widzów

CS12 Oriental de La Paz (URU) — Boca (ARG) 1:4 (1:1), dwm. 2:5

M.Alsina 40 — L.Paredes 35, S.Araújo 68, 81, Y.Romero 90+3

 

Oriental: W.Aguerre 6.2 — C.Kameni 5.4, C.Saiz 5.9, R.Curbelo 6.4 — Adriano KNT (8. G.Pereira 6.8), A.Rodríguez 6.7, S.Pereyra 6.7 — O.Valencia 5.9, F.Fernández 6.0 (70. C.Garcés 6.5), Jh.Candia 6.6 KNT (45. Jacir Pedro 6.3) — M.Alsina 7.0

Odnośnik do komentarza

Candia wypadł ze składu na półtora miesiąca, Adriano z zerwanymi więzadłami pauzować miał trzy miesiące i w tej sytuacji £225.000 za występ w finale Copa Sudamericana było dla mnie gówno warte.

 

Brak połowy podstawowych zawodników okazał się doskonale widoczny, gdy zaledwie dwa dni później podejmowaliśmy w zaległym spotkaniu ekstraklasy zespół Wanderers. Niby mieliśmy swoje sytuacje, Alsina zdobył nawet nieuznanego gola, ale ani przez chwilę nie graliśmy jak Oriental z października czy listopada. Goście do maksimum wykorzystali swoje szanse; w 13. minucie precyzyjną główką popisał się Casanova, a na kwadrans minut przed końcem na 2:0 dla Wanderers podwyższył Cabrera. Ten sam zawodnik dobił nas strzałem z rzutu karnego po faulu Ostolazy i niewielkim usprawiedliwieniem było dla nas to, że nie grał już wówczas kontuzjowany Cossú. Do końca Torneo Apertura pozostał nam już tylko jeden mecz, oczywiście za dwa dni, i nie mogłem się już doczekać końca rundy jesiennej.

 

14.12.18 Municipal Luis Tróccoli, Montevideo: 2.589 widzów

L14/30 Oriental de La Paz (3) — Wanderers (9) 0:3 (0:1)

E.Casanova 13, J.Cabrera 76, pk 84

 

Oriental: W.Aguerre 6.9 — C.Kameni 6.4, C.Saiz 6.3, R.Curbelo 6.0 — R.Sierra 6.4, Ch.Cossú 6.7 KNT (61. S.Ostolaza 6.2), S.Pereyra 6.5 (61. G.Pereira 6.5) — O.Valencia 6.5, F.Fernández 6.5, M.Etcheverry 6.4 — M.Alsina 6.3 (61. M.Sánchez 6.5)

Odnośnik do komentarza

Nieśmiało przypomnę, że Municipal Luis Tróccoli nie jest naszym macierzystym stadionem i jest od niego parokrotnie większy, a kurnik się rozbudowuje. Niemniej jednak, duża rozbudowa nie ma sensu, skoro na mecze przychodza 1000-2000 kibiców, a na hity ligi i puchary przenosimy się na 65-tysięczne Centenario.

Odnośnik do komentarza

Nowym szkoleniowcem Miramar Misiones został Guillermo Almada, kończąc zimowe przetasowania w ekstraklasie.

 

Przegraliśmy już wszystko, co było do przegrania, w 2018 roku pozostał już tylko mecz z Defensorem Sporting, więc nie było sensu się oszczędzać. Do gry wystawiłem najmocniejszy skład, ignorując problemy kondycyjne praktycznie 90% zawodników; to spotkanie chciałem wygrać dla kibiców oraz dla nas samych, by udowodnić, że nie przez brak umiejętności zaliczyliśmy tak nieudany grudzień. Poza kontuzjowanym Cossú na boisko wybiegli więc wszyscy zdolni do gry piłkarze Orientalu. Nie był to dobry mecz, my nadrabialiśmy ambicją braki kondycyjne, goście nadrabiali brutalnością braki techniczne i długo wyglądało na to, że pojedynek ten skończy się podziałem punktów. Ale w 86. minucie Álvarez podał z lewego skrzydła przed bramkę do Vitabara, ten wystawił piłkę Garcésowi i Chilijczyk plasowanym strzałem zdobył swojego pierwszego ligowego gola w naszych barwach, zapewniając nam zarazem zwycięstwo na pożegnanie roku.

 

16.12.18 Municipal Luis Tróccoli, Montevideo: 2.997 widzów

L15/30 Oriental de La Paz (4) — Defensor Sporting (15) 1:0 (0:0)

C.Garcés 86

 

Oriental: W.Aguerre 7.1 — R.Curbelo 7.0, C.Saiz 6.9, E.Cabaco 6.8 — C.Kameni 6.9, Á.Rodríguez 6.7, G.Pereira 7.0 — O.Valencia 6.6 (62. E.Álvarez 6.6), F.Fernández 6.7 (71. C.Garcés 7.2), H.Vitabar 6.7 — M.Sánchez 6.7 (84. M.Alsina)

Odnośnik do komentarza

Dobra dobra, Polaco Anónimo wie lepiej, jest zima ;).

 

Rzutem na taśmę wywalczyliśmy trzecie miejsce na finiszu Torneo Apertura, ale nie mogłem absolutnie do nikogo mieć najmniejszych pretensji. Daliśmy z siebie wszystko, ale gra na dwóch frontach okazała się dla nas zbyt trudna, zwłaszcza w obliczu grudniowej plagi kontuzji. Gdyby nie ona, powalczylibyśmy o Copa Sudamericana w finale, zapewne uniknęlibyśmy też przynajmniej jednej porażki w lidze. Tak czy owak, dla takiego zespołu jak nasz była to bardzo udana runda, tyle że dobra postawa w pierwszej fazie sezonu rozbudziła apetyty na więcej.

 

 

 

 

Primera%20Divisi%C3%B3n%20Profesional%20

 

Odnośnik do komentarza

8. miejsce było osiągnięciem poniżej oczekiwań dla działaczy Wanderers, którzy zwolnili ze stanowiska Jorge Giordano. Na jego miejsce przyszedł szkoleniowiec Nacionalu, Rodolfo Arruabarena, którego musiały skusić warunki finansowe, gdyż jego przeprowadzka z ekipy wicemistrzów Torneo Apertura była dosyć zaskakująca.

 

Otrzymałem zaproszenie na rozmowę do spadkowicza z Brasileirão, Amériki FC, lecz odrzuciłem je bez chwili wahania. Jeśli już miałbym odejść z Orientalu, to wyłącznie do klasowego zespołu — wyniki, jakie osiągałem, uprawniały mnie do takiego zachowania, zwłaszcza że właśnie otrzymałem nagrodę dla najlepszego menedżera ligi urugwajskiej w roku 2018. Zyskałem tym samym parę punktów w oczach zarządu, który nie zgodził się co prawda na rozbudowę bazy treningowej, ale za to zaakceptował rozszerzenie zakresu scoutingu na cały świat. Zaraz też zatrudniłem byłego scouta Huracánu, Alejandro Mendozę, po czym wysłałem go do Afryki, by tam wyszukiwał dla nas diamenty do oszlifowania.

 

Do sztabu szkoleniowego:

31.12.18 Alejandro Mendoza (42; Argentyna) <= FT (scout)

 

A na zakończenie grudnia zwolniłem z klubu po wygaśnięciu kontraktu młodego bramkarza, Juana Carlosa Beníteza, uznając, że nie potrzeba nam aż tak słabego juniora w zespole U19.

 

Transfery z klubu:

31.12.18 Juan Carlos Benítez (17, GK; Urugwaj) => na FT [3s]

Odnośnik do komentarza

Grudzień 2018

 

Bilans: 3-1-3, 7:13

Primera División Profesional (Apertura): 3. (—), 29 pkt, 19:3

Primera División Profesional (Clausura): —

Primera División Profesional (2 sezony): 5. (—), 76 pkt

Copa Sudamericana: finał (4:1, 2:0 z Guaraní => 0:2, 6:0 z Realem Garcilaso => 4:0, 2:2 z Colón => 3:3, 2:0 z Belgrano => 2:1, 4:1 z Audax Italiano => 1:4, 1:1 z Boca)

Nagrody: F.Fernández (JT x1), W.Aguerre (JT x1), Polaco Anónimo (menedżer roku 2018)

 

Finanse: +£1.975.040 (w ostatnim miesiącu +£363.747)

Budżet transferowy: £60.350 (60% z transferów)

Budżet płac: £16.410 (wykorzystane £15.677)

 

Transfer (świat) => Fernando Monetti (29, GK; Argentyna: 1/0); Palmeiras => Boca; £5.5M

Transfer (Polska) => [brak]

 

Reprezentacje => Argentyna (Mauricio Pochettino; 2023)

 

Anglia => Man City

Argentyna => [brak]

Brazylia => Fluminense

Chile => [brak]

Francja => PSG

Hiszpania => Real Madryt

Holandia => sc Heerenveen

Kolumbia => Atlético Nacional

Meksyk => [brak]

Niemcy => Bayern

Peru => [brak]

Polska => GKS Katowice

Portugalia => Benfica

Rosja => Spartak Moskwa

Urugwaj => El Tanque Sisley

Włochy => Udinese

 

Tottenham (Slaven Bilić) => 11. (-1) (Barclays Premier League)

Barcelona (Michael Laudrup) => 2. (—) (La Liga)

Lech (Peter Schmeichel) => 4. (-3) (T-Mobile Ekstraklasa)

Milan (Cesare Prandelli) => 4. (+2) (Serie A)

 

Polska (Waldemar Fornalik) => 69. (463) [brak]

 

Eliminacje ME 2020 gr. G

1. Niemcy 9 pkt 8:0

2. Izrael 6 pkt 5:0

3. Finlandia 1 pkt 1:3

4. Mołdawia 1 pkt 1:6

5. Polska 0 pkt 0:6

 

Urugwaj (Diego López) => 72. (457) [brak]

 

LM => Korona Kielce => baraże (3:0, 1:0 z BATE => 2:1, 3:3 z Željezničarem => 1:3, 1:1 ze Spartą Praga => LE) ###

LE => Korona Kielce => 3. miejsce w grupie D (0:1, 2:0 z Realem Sociedad, 3:1, 0:1 z Rosenborgiem, 1:1, 0:3 z Benfiką) ###

LE => Legia => 3. miejsce w grupie K (3:0, 5:0 z Rudarem => 1:0, 2:0 z Apollonem Limassol => 2:1, 2:2 z Dnipro => 1:1, 0:1 z Realem Betis, 2:1, 2:2 z FC Twente, 1:4, 0:2 z Tottenhamem) ###

LE => Jagiellonia => 3. runda kw. (3:0, 3:0 z Birkirkarą => 2:0, 1:0 z Dynamem Mińsk => 0:1, 1:1 z Guimarães) ###

LE => Cracovia => 2. runda kw. (4:0, 1:0 z Irtyszem Pawłodar => 2:1, 0:2 z AaB) ###

 

10 największych transferów 2018 roku

 

1. Bruma (24, AMRL-MRL; Gwinea Bissau: 2/1); Inter => Arsenal; 38.0M

2. Alex Oxlade-Chamberlain (25, M/AMR-M-AMLC; 68/21); Arsenal => Dortmund; 32.5M

3. Mohamed Salah (26, M/AMR-AMLC; Egipt: 52/22); Hannover => Tottenham; 30.5M

4. Rodrigo (27, AML-STC; Hiszpania: 3/3); Benfica => Milan; 30.0M

5. Dubravko Hrupec (21, DC-DR; Chorwacja: 19/0); Milan => Juventus; 28.0M

6. Alex Telles (26, DL-WBL; Brazylia: 17/0); Lyon => Milan; 27.5M

7. Gôtoku Sakai (27, DRL/WBL-WBR; Japonia: 46/0); Juventus => Chelsea; 27.0M

8. Carlos Fierro (24, STC-AMR; Meksyk: 30/11); Lille => Arsenal; 25.5M

9. Timo Werner (22, STC-AML; Niemcy: 41/25); Bayern => Barcelona; 25.0M

10. Joel Campbell (26, M/AMR-STC; Kostaryka: 90/45); Newcastle => Chelsea; 24.5M

Odnośnik do komentarza

Styczeń przeznaczyłem sobie na przebudowę kadry z myślą o przyszłości. Jesień brutalnie obnażyła wszystkie nasze braki personalne, jeśli chodzi o obsadę poszczególnych pozycji, przekonałem się także, że zbytnio uzależniłem grę zespołu od obcokrajowców. Rozpocząłem zatem polowanie na młodych i perspektywicznych Urugwajczyków, by zwiększyć sobie pole manewru. Szybko też zaklepałem czerwcowe transfery aż czterech bardzo obiecujących zawodników, ale i na potrzeby Torneo Apertura udało mi się co nieco osiągnąć. Przede wszystkim do Orientalu przeszedł upolowany przeze mnie jesienią rozgrywający Fénixa, Maximiliano Dos Santos, naturalny zmiennik dla Fernándeza, a przy okazji wielki talent, który z miejsca odesłał na trybuny Chilijczyka Garcésa. Na podobnych zasadach, a więc z umową podpisaną jeszcze w zeszłym roku, zatrudniłem młodego Fabrizio Meozziego z Tacuarembó; po nim nie obiecywałem sobie zbyt wiele, ale jako zapychacz dziur powinien się sprawdzić. I wreszcie moi scouci donieśli mi, że na bezrobociu wylądował wychowanek Nacionalu, z dawna przeze mnie obserwowany Cristian Vidalín, który miał potencjał, by stać się następcą Cossú na pozycji defensywnego pomocnika.

 

Transfery do klubu:

01.01.19 Maximiliano Dos Santos (19, AMC-ST; Urugwaj U20: 2/0) <= Fénix (FT)

01.01.19 Fabrizio Meozzi (19, AMC-MC/AML; Urugwaj) <= Tacuarembó (FT)

04.01.19 Cristian Vidalín (20, DM; Urugwaj U20: 7/1) <= z FT (ost. Nacional)

 

W tym samym czasie Oriental opuściło trzech innych zawodników. Zgodnie z planem do brazylijskiego Fluminense przeniósł się obrażony na mnie Gastón Olveira, czwarty bramkarz w klubowej hierarchii bez szans na debiut w naszych barwach. Sfinalizowany został również transfer naszego wychowanka, środkowego obrońcy Enrico Natale, który przeniósł się do drugoligowej Genoi. Włosi zapłacili za niego £100.000, a kolejne £150.000 dorzucić mieli po awansie do Serie A. Zagwarantowałem nam także 30% zysków z jego ewentualnego transferu, Genoa zobowiązała się też do rozegrania sparingu z Orientalem. A na zakończenie tego tygodnia wypożyczyłem do Colón innego gracza zespołu rezerw, Diego Fuentesa, który miał minimalne szanse na występy w pierwszym zespole.

 

Transfery z klubu:

01.01.19 Gastón Olveira (25, GK; Urugwaj) => Fluminense (£39.500 + 15%)

02.01.19 Enrico Natale (18, DC; Urugwaj U20: 2/0) => Genoa (£100.000 + £150.000 (aw.) + 30%)

05.01.19 Diego Fuentes (19, DR-WBR; Urugwaj) => Colón (na wyp.)

 

Na moje biurko wpłynęła oferta z wicemistrzowskiego Nacionalu, którego działacze widzieli we mnie idealnego następcę Rodolfo Arruabareny. Fajnie się paliła.

Odnośnik do komentarza

Kolejne tygodnie niczego nie zmieniały; dalej pracowałem nad składem, przy okazji obserwując ruchy na rynku menedżerskim. Nacional ostatecznie zdecydował się na zatrudnienie Christiana Yeladiána, dla którego było to spore wyzwanie, gdyż do tej pory prowadził ostatnie w tabeli Atenas de San Carlos. Tam zaś zakotwiczył bezrobotny od jakiegoś czasu Eduardo Favaro.

 

Oczywiście moje zarzekania, że nie sprowadzę więcej obcokrajowców, poszły się chędożyć w ciemny kąt. Najpierw scouci podesłali mi dossier bardzo utalentowanego brazylijskiego napastnika zwolnionego przez Atlético Paranaense, Joariego, i nie mogłem przepuścić takiej okazji. Zgłosiłem go też do rozgrywek ligowych, wyrejestrowawszy wprzódy Adriano — brazylijski weteran do gry wrócić miał w okolicach kwietnia, więc nie było sensu, aby blokował miejsce w składzie.

 

To wszakże przypomniało mi, że na lewej obronie nie mam zmiennika dla Mão. Kupować nikogo nie chciałem, tym bardziej że w kraju nie widziałem odpowiednich kandydatów. Zdecydowałem się zatem wypożyczyć z Guaraní obserwowanego przeze mnie Paragwajczyka Héctora Sanabríę, by w ten sposób zabezpieczyć tę flankę defensywy. Niestety w tym momencie zabrakło w składzie miejsca dla Chilijczyka Garcésa, którego postanowiłem wysłać na pół roku na wypożyczenie.

 

A gdy myślałem już, że w końcu zamieszanie transferowe w Orientalu się uspokoiło, Alejandro Mendoza podesłał mi pół tuzina płyt DVD z sylwetkami kameruńskich piłkarzy, jakich wypatrzył w trakcie swoich wędrówek po tym kraju. Sytuacja finansowa Orientalu była na tyle delikatna, że skusiłem się tylko na jednego, utalentowanego bramkarza Brasseries, Paula Francka.

 

Transfery do klubu:

12.01.19 Joari (19, STC-M/AMC; Brazylia) <= z FT (ost. Atlético Paranaense)

17.01.19 Héctor Sanabría (19, D/WBL-ML; Paragwaj U20: 6/0) <= Guaraní (wyp.)

19.01.19 Paul Franck (19, GK; Kamerun U20: 11/0) <= Brasseries (£5.000)

 

W tym samym czasie udało mi się ulokować na pół roku w Villa Teresa Ricardo Alsinę, który nie miał najmniejszych szans na grę w pierwszym zespole. Postanowiłem też pozbyć się obrażonego na cały świat Alberto Eiraldiego, który gnił od paru miesięcy w rezerwach, i mimo żalu części kibiców sprzedałem go do Palmeiras.

 

Transfery z klubu:

07.01.19 Ricardo Alsina (21, DC; Urugwaj) => Villa Teresa (wyp.)

07.01.19 Alberto Eiraldi (28, GK; Urugwaj) => Palmeiras (£40.000) [76-0-0, 6.96; 5s]

Odnośnik do komentarza

Nasz angolański bramkarz, osiemnastoletni José Carlos Ribeiro, zaledwie miesiąc po przejściu do Orientalu zadebiutował w pierwszej reprezentacji swojego kraju, w przegranym 2:3 meczu Pucharu Narodów Afryki z Senegalem.

 

Styczeń zakończyłem jeszcze jednym transferem, zgodnie z planem wypożyczając ekwadorskiego pomocnika Carlosa Garcésa do Nacionalu. Wzmocniłem co prawda w ten sposób rywali, ale zależało mi na ciągłości jego gry w Urugwaju i jak najszybszej naturalizacji.

 

Transfery z klubu:

23.01.19 Carlos Garcés (22, AMC-MC: Ekwador U20: 9/0) => Nacional (wyp.)

 

Styczeń 2019

 

Bilans: —

Primera División Profesional (Apertura): 3. (—), 29 pkt, 19:3

Primera División Profesional (Clausura): —

Primera División Profesional (2 sezony): 5. (—), 76 pkt

Copa Sudamericana: finał (4:1, 2:0 z Guaraní => 0:2, 6:0 z Realem Garcilaso => 4:0, 2:2 z Colón => 3:3, 2:0 z Belgrano => 2:1, 4:1 z Audax Italiano => 1:4, 1:1 z Boca)

Nagrody: —

 

Finanse: +£1.970.995 (w ostatnim miesiącu -£4.045)

Budżet transferowy: £23.000 (60% z transferów)

Budżet płac: £17.436 (wykorzystane £16.319)

 

Transfer (świat) => Ezequiel Rescaldini (26, STC; Włochy: 2/0); Zenit => Juventus; £34.0M

Transfer (Polska) => Giacomo Sciacca (22, DC; Włochy U21: 7/0); Śląsk => Parma; £1.3M

 

Reprezentacje => Argentyna (Mauricio Pochettino; 2015)

 

Anglia => Man City

Argentyna => [brak]

Brazylia => [brak]

Chile => Colo Colo

Francja => PSG

Hiszpania => Real Madryt

Holandia =>Vitesse

Kolumbia => América de Cali

Meksyk => América

Niemcy => Bayern

Peru => [brak]

Polska => GKS Katowice

Portugalia => Benfica

Rosja => Spartak Moskwa

Urugwaj => El Tanque Sisley

Włochy => Juventus

 

Tottenham (Slaven Bilić) => 11. (-1) (Barclays Premier League)

Barcelona (Michael Laudrup) => 2. (—) (La Liga)

Lech (Peter Schmeichel) => 4. (—) (T-Mobile Ekstraklasa)

Milan (Cesare Prandelli) => 5. (-1) (Serie A)

 

Polska (Waldemar Fornalik) => 67. (463) [brak]

 

Eliminacje ME 2020 gr. G

1. Niemcy 9 pkt 8:0

2. Izrael 6 pkt 5:0

3. Finlandia 1 pkt 1:3

4. Mołdawia 1 pkt 1:6

5. Polska 0 pkt 0:6

 

Urugwaj (Diego López) => 70. (449) [brak]

 

LM => Korona Kielce => baraże (3:0, 1:0 z BATE => 2:1, 3:3 z Željezničarem => 1:3, 1:1 ze Spartą Praga => LE) ###

LE => Korona Kielce => 3. miejsce w grupie D (0:1, 2:0 z Realem Sociedad, 3:1, 0:1 z Rosenborgiem, 1:1, 0:3 z Benfiką) ###

LE => Legia => 3. miejsce w grupie K (3:0, 5:0 z Rudarem => 1:0, 2:0 z Apollonem Limassol => 2:1, 2:2 z Dnipro => 1:1, 0:1 z Realem Betis, 2:1, 2:2 z FC Twente, 1:4, 0:2 z Tottenhamem) ###

LE => Jagiellonia => 3. runda kw. (3:0, 3:0 z Birkirkarą => 2:0, 1:0 z Dynamem Mińsk => 0:1, 1:1 z Guimarães) ###

LE => Cracovia => 2. runda kw. (4:0, 1:0 z Irtyszem Pawłodar => 2:1, 0:2 z AaB) ###

Odnośnik do komentarza

Na luty zaplanowałem dwa sparingi z zespołami niżej notowanym od nas, by pomóc nowym zawodnikom we wkomponowaniu się w skład. Zaczęliśmy od meczu z drugoligową argentyńską Atlantą, pokazując całkiem niezłą grę jak na półtora miesiąca przerwy. Niestety na tydzień straciliśmy w tym spotkaniu poobijanego Álvareza, który wszakże powinien być gotowy na wznowienie rozgrywek.

 

04.02.19 Monumental Luis Tróccoli, Montevideo: 759 widzów

F07 Oriental de La Paz — Atlanta (ARG) 2:0 (1:0)

M.Sánchez 24, Jacir Pedro 90

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...