Skocz do zawartości

Islands of Peace


łaziii

Rekomendowane odpowiedzi

ja tez nigdy sie nie nauczylem grac w FM2008; Slaskiem gralem najdluzej, ale nie nauczylem sie tam robic transferow: dopoki stawialem na wychowankow jako tako szlo (chociaz pilkarzy nie mialem wybitnych: Gul, Witkowski, Blinski), ale gdy zaczalem sprowadzac na ich miejsce pilkarzy na papierze lepszych, to sie wszystko zaczynalo sypac :( W FM2008 chyba nie wygralem zadnego trofeum :-k

Odnośnik do komentarza

ja tez nigdy sie nie nauczylem grac w FM2008; Slaskiem gralem najdluzej, ale nie nauczylem sie tam robic transferow: dopoki stawialem na wychowankow jako tako szlo (chociaz pilkarzy nie mialem wybitnych: Gul, Witkowski, Blinski), ale gdy zaczalem sprowadzac na ich miejsce pilkarzy na papierze lepszych, to sie wszystko zaczynalo sypac :( W FM2008 chyba nie wygralem zadnego trofeum :-k

 

Taki Fenomen jak ty? Niemożliwe :P

Odnośnik do komentarza

Ostatni mecz nie można było przegrać, a że rywalem było przeciętne KuPS Kuopio, podeszliśmy do wyzwania bez większego stresu.

 

Panie pisarzu. Ostatni mecz nie można było przegrać? A cóż to za forma :keke: Ja was chłopaki bardzo lubić, a wy nie przegrać mecz kopać piłka :keke:

 

 

Hmm... spojrzałem na wczytane przez łaziiiego ligi.

Powiem tak: jeśli miałbyś gdziekolwiek odejść (z Finlandii w ogóle), niech będzie to jakiś klub skandynawski. ANI MI SIĘ WAŻ JECHAĆ DO JAKIEŚ TAM SZWABII! :eusa_naughty:

 

Uff, dobrze, że Freiburg jest w BW :-)

Odnośnik do komentarza

ja tez nigdy sie nie nauczylem grac w FM2008; Slaskiem gralem najdluzej, ale nie nauczylem sie tam robic transferow: dopoki stawialem na wychowankow jako tako szlo (chociaz pilkarzy nie mialem wybitnych: Gul, Witkowski, Blinski), ale gdy zaczalem sprowadzac na ich miejsce pilkarzy na papierze lepszych, to sie wszystko zaczynalo sypac :( W FM2008 chyba nie wygralem zadnego trofeum :-k

 

Taki Fenomen jak ty? Niemożliwe :P

 

a jednak :> generalnie od FM2007 do FM2010 odczuwalem pewna indolencje jesli chodzi o gre. Ale od FM2011 chyba to sie zmienia i znow potrafie wygrywac :-k

Odnośnik do komentarza

Panie czytelniku, a co niepoprawnego jest w zdaniu "ostatniego meczu nie można było przegrać"? BTW - fajny avatar z Pippenem :]

--------------------------------------

 

Jeżeli realnie myśleliśmy o wyjściu z grupy Pucharu UEFA, musieliśmy wygrać teoretycznie najprostszy mecz – u siebie z Kayserisporem. No właśnie – najłatwiejszy tylko w teorii. W praktyce dominowali anonimowi goście, którzy odważnie szturmowali bramkę Vlka. O dziwo to nie Turcy, a my wyszliśmy na prowadzenie w 59. minucie, a wspaniałym strzałem z dystansu popisał się, będący ostatnio w wielkiej formie, Joni Oikkonen.

 

Po stracie gola goście z jeszcze większą furią rzucili się do ofensywy. Na efekty nie musieli długo czekać, bo już 12 minut później zmiennik Yürük Mesut dobił z najbliżej odległości wybroniony strzał pomocnika Firata. W końcówce to my odważniej ruszyliśmy do ataku, ale nic więcej nie udało nam się ugrać. Ten remis znacznie oddalił nas od 3. miejsca w grupie.

 

Puchar UEFA (grupa G, mecz 2/4), 07.11.2019

[FIN] IFK Mariehamn – Kayserispor [TUR] 1:1 (0:0)

59’ Oikkonen 1:0

71’ Mesut 1:1

 

MoM Mesut (M L, Kayserispor) – 1 gol, nota 8

 

Widzów – 6999

 

W drugim meczu Braga wygrała w Bukareszcie z Rapidem 2:0 i objęła przodownictwo w tabeli.

Odnośnik do komentarza

Panie czytelniku, a co niepoprawnego jest w zdaniu "ostatniego meczu nie można było przegrać"? BTW - fajny avatar z Pippenem :]

 

1. w zdaniu "ostatniego meczu nie można było przegrać" nie ma nic. Ale w zdaniu: "ostatni mecz nie można było przegrać" tak :-)

 

2. thx :-)

Odnośnik do komentarza

Teraz kumam :zawstydzony:

----------------------------------------

 

Ligowy sezon w Finlandii zakończył baraż o prawo gry w Veikkausliidze. W dwumeczu FF Jaro nie dało większych szans PP-70 Tampere i po rocznej banicji powróciło w szeregi najlepszych. Drugim beniaminkiem będzie JIPPO Joensuu, które zastąpi FC Hämeenlinnę. Ekipa ta nie wygrała w Veikkausliidze ani jednego spotkania, ale jeśli już urywała punkty, to tylko najlepszym. Zanotowała sensacyjne remisy z późniejszym mistrzem MIFK, wicemistrzem Tampere United oraz ówczesnym liderem FC Lahti.

 

55 punktów to nasz najgorszy wynik z czterech mistrzowskich sezonów. Rok temu zdobyliśmy o 10, a jeszcze wcześniej aż o 15 oczek więcej. Nie przeszkodziło mi to w zdobyciu czwartego w karierze wyróżnienia dla Menedżera Roku. Nagrody otrzymali też moi podopieczni, z najlepszym piłkarzem ligi Pistone na czele. Dokładna lista wkrótce przy podsumowaniu miesiąca.

 

Veikkausliiga 2019:

| Poz   | Inf   | Zespół            | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| -----------------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | M     | IFK Mariehamn     | 26    | 16    | 7     | 3     | 61    | 20    | +41   | 55
| 2.    |       | Tampere United    | 26    | 15    | 5     | 6     | 65    | 25    | +40   | 50
| 3.    |       | TPS Turku         | 26    | 16    | 1     | 9     | 53    | 31    | +22   | 49
| 4.    |       | AC Oulu           | 26    | 13    | 7     | 6     | 40    | 33    | +7    | 46
| 5.    |       | HJK Helsinki      | 26    | 12    | 8     | 6     | 53    | 43    | +10   | 44
| 6.    |       | FC Honka          | 26    | 12    | 7     | 7     | 36    | 40    | -4    | 43
| 7.    |       | FC Lahti          | 26    | 12    | 6     | 8     | 38    | 33    | +5    | 42
| 8.    |       | MyPa Anjalankoski | 26    | 11    | 6     | 9     | 39    | 32    | +7    | 39
| 9.    |       | KuPS Kuopio       | 26    | 9     | 7     | 10    | 27    | 27    | 0     | 34
| 10.   |       | FC Haka           | 26    | 8     | 9     | 9     | 25    | 30    | -5    | 33
| 11.   |       | FC Inter Turku    | 26    | 9     | 6     | 11    | 30    | 41    | -11   | 33
| 12.   |       | VPS Vaasa         | 26    | 6     | 3     | 17    | 30    | 56    | -26   | 21
| 13.   | S     | PP-70 Tampere     | 26    | 2     | 6     | 18    | 18    | 62    | -44   | 12
| 14.   | S     | FC Hämeenlinna    | 26    | 0     | 4     | 22    | 7     | 49    | -42   | 4

 

Ykkönen 2019:

| Poz   | Inf   | Zespół           | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| ----------------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | A     | JIPPO Joensuu    | 26    | 14    | 5     | 7     | 37    | 26    | +11   | 47
| 2.    | A     | FF Jaro          | 26    | 12    | 9     | 5     | 42    | 25    | +17   | 45
| 3.    |       | Gnistan Helsinki | 26    | 13    | 6     | 7     | 32    | 31    | +1    | 45
| 4.    |       | FC KooTeePee     | 26    | 13    | 4     | 9     | 49    | 35    | +14   | 43
| 5.    |       | RoPS Rovaniemi   | 26    | 12    | 6     | 8     | 35    | 27    | +8    | 42
| 6.    |       | JJK Jyväskylä    | 26    | 11    | 7     | 8     | 35    | 28    | +7    | 40
| 7.    |       | TP-47 Tornio     | 26    | 9     | 7     | 10    | 38    | 36    | +2    | 34
| 8.    |       | GBK Kokkola      | 26    | 10    | 4     | 12    | 31    | 35    | -4    | 34
| 9.    |       | Kemi Kings       | 26    | 8     | 9     | 9     | 30    | 27    | +3    | 33
| 10.   |       | HyPS Hyvinkää    | 26    | 7     | 10    | 9     | 37    | 38    | -1    | 31
| 11.   |       | KooVee Tampere   | 26    | 9     | 4     | 13    | 30    | 43    | -13   | 31
| 12.   | S     | Atlantis FC      | 26    | 7     | 5     | 14    | 30    | 39    | -9    | 26
| 13.   | S     | TPV Tampere      | 26    | 6     | 7     | 13    | 24    | 41    | -17   | 25
| 14.   | S     | P-Iirot Rauma    | 26    | 5     | 9     | 12    | 26    | 45    | -19   | 24

Odnośnik do komentarza

Kilka tygodni temu wysłałem moich skautów z zadaniem wyszukiwania jedynie piłkarzy poniżej 18 roku życia. Chciałem za bezcen pozyskać prawdziwe brylanty, które z czasem przyniosą klubowi piłkarskie i finansowe korzyści. Na moje "shortliście" szybko znalazło się miejsce dla dwóch młodzieniaszków, których udało się kupić bez większych problemów. Ze słoweńskiego Domżale wykradliśmy niezwykle wszechstronnego 16-latka Petera Horvata (16, DM/AMRC, SVN), który kosztował nas śmieszne 3 tysiące euro. Sześć razy więcej wydaliśmy na słowackiego napastnika Zdenko Nemeca (16, ST, SVK u21 4/2), który swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Żylinie. Na oku mam jeszcze kilku równie zdolnych chłopaczków, ale póki co nie chcą oni porzucić rodzinnych stron. W sumie trudno im się dziwić.

 

Zdenko Nemec szybko podbił serca kibiców w Mariehamn. Z powodu problemów kadrowych włączyłem go do zespołu na mecz z Rapidem Bukareszt. To miało być zwycięstwo, które powinno utorować nam drogę do minimum 3. miejsca w grupie, ale gospodarze postawili nam twarde warunki. Mieliśmy lekką optyczną przewagę, ale to miejscowi wyszli na prowadzenie w 60. minucie. Gola zdobył 17-letni Ionut Pãun, który z łatwością ograł w polu karnym doświadczonego Rodriguesa. Brazylijski stoper zrehabilitował się w 81. minucie, gdy sprytnie rozegrał rzut wolny i zamiast strzelać, wyłożył piłkę wprowadzonemu chwilę wcześniej Nemcowi. 16-letni Słowak uderzał z niemal zerowego kąta i jakimś cudem zmieścił piłkę między słupkiem, a interweniującym bramkarzem.

 

Puchar UEFA (grupa G, mecz 3/4), 05.12.2019

[5.] Rapid Bukareszt - IFK Mariehamn [4.] 1:1 (0:0)

60’ Pãun 1:0

81’ Nemec 1:1

 

MoM Vlk (GK, MIFK) – 6 obronionych strzałów, nota 8

 

Widzów – 7456

 

Ten remis praktycznie pozbawił nas szans na wiosenną odsłonę Pucharu UEFA. W ostatniej kolejce musielibyśmy pokonać Lazio Rzym, 5. obecnie zespół Serie A. Urządzał nas też remis, ale wówczas w bezpośrednim starciu Bragi z Kayerisporem jedna z drużyn musiałaby odnieść wysokie zwycięstwo. Wiadomo – nadzieja umiera ostatnia, a wzmacniały ją przewaga własnego boiska oraz fakt, że goście mieli już zapewniony awans z 1. miejsca.

 

Kto wie, jak potoczyłby się pojedynek z Włochami, gdyby w pierwszej połowie Ivan Toplak nie zmarnował trzech 100% sytuacji. Zamiast pewnego prowadzenia, do przerwy przegrywaliśmy 0:1 po trafieniu Słoweńca Andreja Kovaca. Po zmianie stron nie było już czego bronić więc nakazałem ultraofensywną grę. Dzięki frontalnemu naporowi wyrównaliśmy w 69. minucie po rzucie karnym i na ten moment byliśmy na 3. miejscu w grupie. Niestety awans odebrał nam włoski talent Alessandro Bianco. W 81. minucie 19-letni napastnik przepuścił indywidualny rajd prawym skrzydłem i uderzył w pełnym biegu z narożnika pola karnego. Piłka poszybowała tęczowym torem nad Vlkiem, który w obliczu tak genialnego strzału nie miał nic do powiedzenia.

 

Puchar UEFA (grupa G, mecz 4/4), 19.12.2019

[4.] IFK Mariehamn – Lazio [1.] 1:2 (0:1)

19’ Kovac 0:1

69’ Isaksson (kar.) 1:1

81’ Bianco 1:2

 

MoM Vlk (GK, MIFK) – 6 obronionych strzałów, nota 8

 

Widzów – 7000

 

Minimalna porażka po ambitnej grze z tak utytułowanym rywalem wstydu nie przynosi. Tego samego zdania byli i nasi fani, którzy owacją na stojąco pożegnali nas w sezonie 2019. Za półtora miesiąca wracamy do gry.

 

| Poz   | Inf   | Zespół        | M     | Z     | R     | P     | ZdG   | StG   | R.B.  | Pkt
| -------------------------------------------------------------------------------------------
| 1.    | A     | Lazio         | 4     | 4     | 0     | 0     | 11    | 1     | +10   | 12
| 2.    | A     | Kayserispor   | 4     | 2     | 1     | 1     | 7     | 4     | +3    | 7
| 3.    | A     | Braga         | 4     | 1     | 1     | 2     | 4     | 7     | -3    | 4
| -----------------------------------------------------------------------------------------
| 4.    |       | IFK Mariehamn | 4     | 0     | 3     | 1     | 5     | 6     | -1    | 3
| 5.    |       | Rapid         | 4     | 0     | 1     | 3     | 2     | 11    | -9    | 1

Odnośnik do komentarza

a jednak :> generalnie od FM2007 do FM2010 odczuwalem pewna indolencje jesli chodzi o gre.

 

Widzę, że masz podobnie, jak ja. No, może poza sukcesami w 2011 (tych to nie zanotowałem, niestety). Jakoś mi szło, ale nie tak dobrze, jak w 06. W 07 miałem swoje sukcesy Madagaskarem (40 bodaj miejsce w rankingu Fifa ftw!), w 10 - cztery wspaniałe sezony w Legii (w każdym zdobyłem mistrza kraju). Ale to nieliczne wyjątki, bo poza nimi nic nie osiągnąłem wielkiego, poza sromotnymi porażkami... Ech, ostatnio to dałem szansę 2010 i zagrałem sobie w lidze szwedzkiej. Skończyło się na tym, że po kilkudziesięciu porażkach po prostu wyłączyłem grę bez zapisywania :/

 

Dobra, tyle słowem offtopu i narzekania (bo kogo to obchodzi...).

 

Uff, dobrze, że Freiburg jest w BW :-)

 

Ano :-)

 

[5.] Rapid Bukareszt - IFK Mariehamn [4.] 1:1 (0:0)
[4.] IFK Mariehamn – Lazio [1.] 1:2 (0:1)

 

:/

 

Szkoda, naprawdę szkoda. Ale cóż, wciąż Wam czegoś brakuje.

Odnośnik do komentarza

wciąż Wam czegoś brakuje.

Święte słowa.

 

Z rozpędu zapomniałem dać podsumowanie listopada.

---------------------------------------------------------

 

W połowie listopada rozegrano baraże o awans do finałów ME2020. Polacy trafili na Belgię i już w pierwszym spotkaniu w Liège powinni byli zaklepać sobie bilety do Norwegii. Nie wykorzystali jednak ponad 50-minutowej gry w przewadze liczebnej, a na dodatek roztrwonili prowadzenie i ledwie zremisowali 1:1. W rewanżu padł ten sam wynik i potrzebna była dogrywka. W niej błysnął wieloletni snajper Genoi Dawid Janczyk, który strzelił gola na wagę awansu.

 

 

Listopad 2019

 

Bilans: 1-1-0, 4:3

Veikkausliiga: 1. [+5 pkt.], 55 pkt, 61:20

Suomen Cup: finał – 3:2 z TPS Turku

Liigacup: półfinał – 1:2 z HJK Helsinki

Liga Mistrzów: 3. runda kwal. – 4:6 z Valencia

Puchar UEFA: grupa G - 4. [-4 pkt.], 2 pkt, 3:3

Finanse: € 16,91M (+ € 108K)

Budżet transferowy: € 5,63M (€ 5,26M)

Budżet płac (rocznie): € 1,64M (€ 4,27M)

Nagrody: Menedżer Roku: Łaziii (1.); Piłkarz Roku: Pistone (1.), Miftakhov (3.); Debiutant Roku: Ingimarsson (3.); Bramkarz Roku: Vlk (1.); Pomocnik Roku: Isaksson (1.); Napastnik Roku: Pistone (1.); XI Sezonu: Vlk, Isaksson, Miftakhov, Pistone

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (świat):

Yann Barré (26, MC, CAN 35/2) [Strasburg -> Valenciennes] - € 10,75M

Gianluca Di Stefano (19, ST, ITA u21 1/0) [Perugia -> Malmö FF] - € 3,8M

Saulius Klevinskas (25, DM, LTU 11/0) [FBK Kowno -> GAIS] - € 2,1M

 

Ligi świata:

Anglia: Arsenal [+1]

Finlandia: IFK Mariehamn [+5] M

Francja: Toulouse [+3]

Hiszpania: Cádiz [+2]

Niemcy: Mönchengladbach [+2]

Norwegia: Start [+4] M

Polska: Polonia Bytom [+2]

Szwecja: AIK [+1] M

Włochy: Sampdoria [+1]

 

Ranking FIFA:

1. Brazylia [+0], 2. Francja [+1], 3. Hiszpania [-1], …, 27. Polska [+0]

Odnośnik do komentarza

Tuż przed Sylwestrem otrzymaliśmy miły noworoczny prezent. Po ledwie roku CSKA Sofia odprzedała stopera Jusi Utriainena do Hapoelu Tel-Awiw za 2,6 miliona euro, a 40% tej kwoty powędrowało na nasze konto (120 tysięcy + 900 tysięcy w ratach).

 

Na noworocznych galach piłkarskich w Finlandii i Norwegii wyróżniono dwóch moich uzdolnionych 20-latków. Lewoskrzydłowego Eetu Hosio uznano drugim najlepszym fińskim piłkarzem do lat 21, zaś napastnik Slåtten drugi rok z rzędu otrzymał statuetkę dla najlepszego młodego piłkarza w Norwegii. Bjørn trafił także do norweskiej jedenastki marzeń 2019 roku. Brzmi dumnie!

 

 

Grudzień 2019

 

Bilans: 0-1-1, 2:3

Veikkausliiga: 1. [+5 pkt.], 55 pkt, 61:20

Suomen Cup: finał – 3:2 z TPS Turku

Liigacup: półfinał – 1:2 z HJK Helsinki

Liga Mistrzów: 3. runda kwal. – 4:6 z Valencia

Puchar UEFA: grupa G - 4. [-8 pkt.], 3 pkt, 5:6

Finanse: € 17,16M (+ € 58K)

Budżet transferowy: € 5,79M (€ 5,26M)

Budżet płac (rocznie): € 1,50M (€ 4,27M)

Nagrody: Fiński Piłkarz Roku U-21: Hosiu (2.); Młody Piłkarz Roku w Norwegii: Slåtten (1.); Norweska Jedenastka Marzeń: Slåtten

 

Transfery (Polacy): brak

 

Transfery (świat):

Felipe (28, GK, BRA) [São Paulo -> Atlas] - € 8,5M

Izrael Sánchez Pérez (29, DC, MEX 2/0) [Pachuca -> Chivas] - € 4,6M

Rachid Grosjean (19, MC, FRA u21 2/0) [CSKA Sofia -> Malmö FF) - € 3,1M

 

Ligi świata:

Anglia: Tottenham [+1]

Finlandia: IFK Mariehamn [+5] M

Francja: Toulouse [+5]

Hiszpania: Real Madryt [+1]

Niemcy: Mönchengladbach [+2]

Norwegia: Start [+4] M

Polska: Polonia Bytom [+0]

Szwecja: AIK [+1] M

Włochy: Sampdoria [+2]

 

Ranking FIFA:

1. Brazylia [+0], 2. Hiszpania [+1], 3. Francja [-1], …, 22. Polska [+5]

Odnośnik do komentarza
Polska: Polonia Bytom [+0]

 

Cuda, widzę, się dzieją ;)

 

Finlandia: IFK Mariehamn [+5] M

 

Ale to... Cóż, tylko świętować :D

 

Tuż przed Sylwestrem otrzymaliśmy miły noworoczny prezent. Po ledwie roku CSKA Sofia odprzedała stopera Jusi Utriainena do Hapoelu Tel-Awiw za 2,6 miliona euro, a 40% tej kwoty powędrowało na nasze konto (120 tysięcy + 900 tysięcy w ratach).

 

Ładny prezent :)

Odnośnik do komentarza

To już nie pierwszy taki prezent ze stolicy Bułgarii :]

---------------------------------------------

 

Bramkarze [mecze – puszczone gole – czyste konto – MoM – średnia nota]

Daniel Vlk (24, GK, CZE u21 1/0) [42 – 56 – 11 – 1 – 6,98] – pewny punkt zespołu. Brak wpadek i świetna gra na przedpolu zapewniła mu drugi z rzędu tytuł dla najlepszego golkipera Veikkausliigi.

Lucas Hradecky (30, GK, FIN 1/0) [13 – 9 – 6 – 1 – 7,23] – grał niemal tylko w meczach pucharowych i spisywał się w nich wyśmienicie. Wygrana w Suomen Cup to w dużej mierze jego zasługa.

 

Plany – mam dwóch równorzędnych, świetnych golkiperów, a w juniorach poprawnie rozwija się talent Czecha Vaculika. Dlatego też nie będę szukał żadnych wzmocnień.

 

 

Środkowi obrońcy [mecze – gole – asysty – MoM – wślizgi/mecz – średnia nota]

Andrey Rodrigues (28, DC, BRA) [37 – 0 – 3 – 1 – 1,88 – 7,00] – nasz najlepszy stoper trochę zawodził. Zbyt łatwo przegrywał pojedynki „1 na 1”, co kosztowało nas kilka ważnych goli. Jego nierówna postawa nie umknęła uwadze zarządu i kibiców, którzy publicznie domagali się od Brazylijczyka lepszej gry.

Ivo Aracic (23, DC, CRO) [36 – 1 – 1 – 0 – 2,20 – 6,92] – w odbiorze grał doskonale, ale niestety ledwie 177 cm wzrostu kilka razy zadecydowało w powietrznych pojedynkach.

Lasse Friberg (21, DRLC, FIN u21 15/0) [15(4) – 1 – 5 – 0 – 2,01 – 7,16] – największa niespodzianka sezonu. Grał doskonale i już zwrócił na siebie uwagę możnych skandynawskich klubów. Póki co nie jest na sprzedaż, a w przyszłym sezonie może wskoczyć do pierwszego składu.

Saku Aravirta (23, DC, FIN u21 6/0) [12(2) – 0 – 0 – 0 – 1,76 – 6,79] – solidny rezerwowy, choć statystyki tego nie pokazują.

Jonne Johansson (21, DC, FIN u21 12/0) [10(8) – 0 – 1 – 0 – 2,39 – 7,00] – rozwój tego chłopaka nieco mnie martwi. W pucharowych meczach z amatorami błyszczał, ale w starciach ligowych popełniał zbyt dużo błędów.

 

Plany – ostatni sezon bez zmian. Więcej grać będzie Friberg.

 

 

Prawi obrońcy [mecze – gole – asysty – MoM – wślizgi/mecz – średnia nota]

Martin Svensson (23, D/WBRL, FIN u21 21/0) [26(2) – 0 – 4 – 0 – 1,11 – 6,93] – wreszcie równy, choć nie rewelacyjny rok naszego wychowanka. W przyszłym roku oczekuję skuteczniejszego podłączania się do akcji ofensywnych.

Nenad Cvetkovic (24, DRC, CRO) [26(2) – 2 – 7 – 0 – 1,34 – 7,07] – o dziwo skuteczniej włączał się do ofensywy niż teoretycznie lepiej do tego usposobiony Svensson. Doskonały rok Chorwata, który od czasu do czasu równie udanie występował na środku obrony.

Jussi Ekström (31, D/MR, FIN u21 7/0) [10(5) – 0 – 0 – 0 – 2,03 – 6,87] – w zeszłym roku był w XI najlepszych Veikkausliigi, w tym nie był w stanie wygrać rywalizacji z Nenadem i Martinem. Zimą opuści nasz klub.

 

Plany – mam dwóch doskonałych piłkarzy, a w ostateczności mogą też grać Visuri i Friberg. Bez wzmocnień.

 

 

Lewi obrońcy [mecze – gole – asysty – MoM – wślizgi/mecz – średnia nota]

Jari Visuri (27, D/WBRL, FIN u21 11/0) [26 – 0 – 1 – 0 – 1,25 – 6,81] – jeden z najsłabszych sezonów Jariego w barwach MIFK. Zwłaszcza w ofensywie zanotował poważny regres. Musi wziąć się w garść, bo za rok wyląduje na liście transferowej.

Fredrik Appel (28, DL, FIN u21 13/0) [20(3) – 0 – 5 – 0 – 1,44 – 7,04] – nasz wychowanek nadrobił zniżkę formy Visuriego. Jak na swoje umiejętności, zaliczył wyśmienity rok w ofensywie. W defensywie jak zwykle pewny punkt.

Markus Kahilakoski (29, DRL, FIN u21 7/0) [3(6) – 0 – 0 – 0 – 2,27 – 6,78] – wieczny rezerwowy jest już na liście transferowej, ale interesantów odstraszają jego oczekiwania płacowe. Z chęcią się go pozbędę, bo nie lubię płacić za permanentne siedzenie na ławie.

 

Plany – żadnych transferów, bo w składzie jest jeszcze wszechstronny i młody reprezentant Islandii Tómas Ingimarsson oraz poprawnie rozwijający się wychowanek Åkerlund.

 

 

Defensywni pomocnicy [mecze – gole – asysty – MoM – wślizgi/mecz – średnia nota]

Oldrich Vecera (26, DM, CZE u21 1/0) [36 – 7 – 4 – 0 – 1,91 - 7,08] – bardzo dobry sezon Czecha, który był także próbowany na pozycji rozgrywającego. Tam czuł się dużo słabiej i za rok będzie już jedynie dMC.

Maa Boumsong (32, DM, CAM u21 5/0) [21 – 2 – 2 – 0 – 1,72 - 6,81] – doświadczony Kameruńczyk spełniał oczekiwania, będąc trudnym do przejścia turem w środku pola. Mimo to właśnie puściłem go za darmo do szwedzkiego Örebro. Tym ruchem chciałem uwolnić miejsce w składzie dla uzdolnionych Nielsena i Cenka. Poza tym wychowanek Interu Mediolan wkrótce obchodzić będzie już 33. urodziny.

Ingemar Persson (27, DC/DM, FIN) [15(13) – 1 – 3 – 1 – 1,86 - 6,79] – nasz wicekapitan wzorowo wywiązywał się z roli żelaznego zmiennika. Cenię go za to, że w pełni akceptuje swoją rolę w drużynie i nigdy nie słyszę jego marudzenia.

Morten Nielsen (21, DM, DEN u21 10/2) [3(9) – 1 – 1 – 0 – 1,54 - 6,67] – to uzdolniony chłopak – tak przynajmniej twierdzą moi skauci i trenerzy. W przyszłym roku dostanie więcej szans, aby to udowodnić.

 

Plany – żadnych wzmocnień, bo w rezerwach jest jeszcze cholernie utalentowany Turek Cenk.

Odnośnik do komentarza

Rodrigues to taki grajek, który szuka łatwych pieniędzy i marudzi przy każdej okazji? Miałeś go odstrzelić w tamtym roku, szkoda, że tego nie zrobiłeś. Aracic miał być najlepszym defensorem ligi, ale chyba nim nie został? Z nich wszystkich prawdziwą gwiazdą stanie się zapewne Lasse Friberg!

Odnośnik do komentarza

Edytka chwali Cię za trafną analizę :]

---------------------------------

 

Środkowi pomocnicy [mecze – gole – asysty – MoM – średnia nota]

Joni Oikkonen (30, AMC, FIN u21 2/0) [21(6) – 8 – 7 – 1 – 7,11] – doskonały sezon Joniego, zwłaszcza w końcówce sezonu, kiedy strzelał i podawał na wszystkich frontach. Tą postawą zasłużył na nowy kontrakt.

Robert Persson (21, MC, FIN u21 26/1) [7(14) – 1 – 4 – 0 – 6,62] – wchodził na końcówki spotkań ligowych, a w krajowych pucharach grał regularnie na wysokim poziomie. Za rok ciąg dalszy nauki.

 

Plany – przydałby się klasowy rozgrywający. Za rok tę rolę pełnić będzie przesunięty z prawego skrzydła Isaksson, ale powoli trzeba się już rozglądać za odpowiednim kandydatem z zewnątrz.

 

 

Prawi skrzydłowi [mecze – gole – asysty – MoM – dryblingi/mecz – średnia nota]

Petter Isaksson (30, MRC, FIN u21 5/0) [36(3) – 10 – 6 – 5 – 1,74 - 7,28] – w pełni zasłużony wybór na najlepszego pomocnika Veikkausliigi. Nasz wychowanek w wieku 30 lat osiągnął szczyt swych możliwości i oby pozostał tam jak najdłużej.

Amos Ekhalie (31, AMRC, KEN 43/4) [12(8) – 5 – 1 – 1 – 1,53 – 7,00] – grał rzadko, a po przybyciu Cifera na dobre zasiadł na ławce. Zimą odejdzie z klubu po 13 latach gry, bo z wiekiem zatracił niezbędną na tej pozycji szybkość.

Goran Cifer (21, AMRC, SVN 1/0) [7(1) – 0 – 4 – 0 – 2,93 - 7,25] – skrzydłowy z prawdziwego zdarzenia, który dołączył do nas pod koniec sierpnia. Błyskawicznie wkomponował się w zespół i zachwycał rajdami wzdłuż linii autowej. Świetny transfer.

 

Plany – przydałby się jeszcze jeden klasowy zawodnik. Mam takiego na oku, ale gdy tylko rozpocząłem negocjacje, zgłosiło się po niego kilka innych klubów, w tym włoskie Udinese.

 

 

Lewi skrzydłowi [mecze – gole – asysty – MoM – dryblingi/mecz – średnia nota]

Tihomir Klaric (23, AML, CRO) [23 – 3 – 6 – 2 – 1,49 – 7,22] – świetny sezon Chorwata, szkoda tylko, że przerywany kontuzjami. Tihomir błyszczał zwłaszcza w meczach o najwyższą stawkę, co dobrze wróży na przyszłość.

Tómas Ingimarsson (21, D/WB/ML, ISL 25/0) [15(21) – 2 – 3 – 1 – 0,95 – 7,03] – dobra postawa Islandczyka, który wreszcie zaaklimatyzował się w Mariehamn. To dopiero 21-letni chłopak i wierzę, że z każdym rokiem będzie nam dostarczał jeszcze więcej.

Eetu Hosio (21, AML, FIN u21 12/1) [14(4) – 0 – 7 – 0 – 1,08 – 7,22] – postawa młodego Fina była miłym zaskoczeniem. Bez kompleksów wywalczył on sobie miejsce w pierwszym zespole i zaliczył aż 7 asyst.

 

Plany – w juniorach są jeszcze 19-letni Pavlovic oraz o rok młodszy Göhkan. Przez kilka najbliższych lat będę miał w kim wybierać więc wstrzymam się z zakupami.

 

 

Napastnicy [mecze – gole – asysty – MoM – średnia nota]

Luigi Daniel Pistone (30, ST, ITA) [34 – 21 – 11 – 8 – 7,91] – wielki sezon włoskiego wieżowca, który został wybrany najlepszym piłkarzem Veikkausliigi. Do tego błyszczał w europejskich pucharach, gdzie strzelił 9 goli w 13 meczach. Największa gwiazda MIFK.

Ivan Toplak (22, AM/FC, CRO u21 13/7) [22(10) – 14 – 7 – 3 – 7,00] – jeszcze lepszy sezon niż przed rokiem, choć w pamięci zostaną też liczne zmarnowane przez niego sytuacje strzeleckie. Jak choćby te z ostatniego meczu z Lazio.

Renat Miftakhov (30, ST, RUS) [26(1) – 16 – 6 – 7 – 7,30] – świetna gra zarówno w lidze, jak i w europejskich pucharach. Mimo to zimą odejdzie do szwedzkiego Östers. Dlaczego puszczam za darmo drugiego strzelca drużyny? Rosjanin żądał sowitej podwyżki, a już przekroczył 30tkę. Poza tym muszę odchudzić kadrę z napastników, których liczba sięga już chorego poziomu. Są też młodsi, bardzo utalentowani snajperzy, którym trzeba stopniowo dawać szansę gry. Wszystko to złożyło się na dość niespodziewane odejście popularnej Renatki.

Bjørn Erik Slåtten (20, ST, NOR u21 4/1) [14(5) – 13 – 7 – 3 – 7,53] – średnio strzelał gola w każdym meczu, który rozpoczynał w pierwszym składzie. Ten niepozorny, skromny Norweg nie przestaje zadziwiać. Niestety rozegrał tylko połowę sezonu, bo pod koniec sierpnia złamał kość śródstopia.

Ville Ojala (23, ST, FIN 5/3) [12(17) – 10 – 8 – 2 – 6,97] – to może być drugie po Renatce sensacyjne odejście z MIFK. Reprezentant Finlandii jest słabszy od wszystkich swoich zagranicznych kolegów, a mimo to żąda najwyższej pensji w zespole. Nie mogę się na to zgodzić i jeśli nie obniży on swoich oczekiwań płacowych, będziemy musieli się pożegnać.

André Karring (29, ST, FIN u21 12/1) [6(20) – 6 – 1 – 1 – 6,65] – a to może być najbardziej bolesne rozstanie zimy. Wychowanek i ikona MIFK, rekordzista klubu w liczbie strzelonych goli w lidze, jest na końcu hierarchii napastników, a żąda aż 100 tysięcy euro rocznie za nowy kontrakt. Nie będę płacił tyle tylko dlatego, że w André kochają się wszystkie alandzkie kobiety, a ich mężczyźni mają nad swoimi łóżkami jego plakat.

Saimir Liçaj (19, ST, ALB u21 5/2) [4(1) – 4 – 2 – 1 – 7,60] – potężny Albańczyk o mało co nie wyrzucił nas z eliminacji Ligi Mistrzów, a kilka tygodni później był już naszym graczem. To talent czystej wody, który w swoim debiucie zaliczył hat tricka. Za rok będzie regularnie występował w pierwszym składzie.

 

Plany – większe nadzieje łączę z przerzedzeniem tej formacji, niż kupowaniem nowych graczy. W juniorach mam jeszcze 3-4 zdolnych chłopaków (m.in. Duńczyk Hansen i Słowak Nemec). Mimo to brakuje nam szybkiego jak wiatr napastnika, który byłby idealnym kompanem dla odgrywającego. Kupię takiego tylko wówczas, gdy będzie spełniał wszelkie kryteria i z marszu stanie się największą gwiazdą zespołu.

Odnośnik do komentarza

Sezon 2019 w liczbach:

Występy: Vlk 42, Isaksson 39, Rodrigues 37

Bramki: Pistone 21, Miftakhov 16, Toplak 14

Asysty: Pistone 11, Ojala 8, pięciu innych po 7

MoM: Pistone 8, Miftakhov 7, Isaksson 5

Średnia nota: Pistone 7,91, Liçaj 7,60, Slåtten 7,53

 

Mecze: 53

Bilans bramek: 129-60 (średnio 2,5-1,1)

Żółte kartki: 96 (1,8)

Czerwone kartki: 3

Średnia frekwencja: 4784

 

Sytuacja finansowa klubu (na koniec sezonu):

Stan konta: € 17,01M

Zysk/strata: € 5,99M

Roczny budżet: € 5,26M

Aktualny budżet: € 5,63M

Najdrożsi piłkarze: Pistone € 475K, Isaksson € 450K, Toplak € 450K

 

Budżet płacowy: € 4,27M/rok

Aktualny: € 1,50M/rok

Średnia pensja: € 29K/rok

Najlepiej opłacani: Vecera € 175K/rok, Pistone € 140K/rok, Cifer € 120K/rok

Odnośnik do komentarza

Podsumowanie sezonu 2019 w wybranych ligach skandynawskich:

 

Finlandia – trzeci z rzędu tytuł dla MIFK

Veikkausliiga IFK Mariehamn, Tampere Utd, TPS Turku, AC Oulu

Spadek FC Hämeenlinna, PP-70 Tampere

Awans JIPPO Joensuu, FF Jaro

Suomen CupIFK Mariehamn (3:2 z TPS Turku)

Liigacup HJK Helsinki (2:0 z FC Lahti)

Piłkarz roku – Luigi Daniel Pistone (30, ST, ITA, IFK Mariehamn) – 20-12-9-7,90

Król strzelców – Ossi Liukkonen (21, ST, FIN u21 12/1, MyPa Anjalankoski) - 27 goli

Manager sezonuŁaziii (38, POL, IFK Mariehamn)

 

Norwegia – pierwszy po 39 latach tytuł dla IK Start

Tippeligaen Start, Vålerenga, Kongsvinger, Aalesund

Spadek Follo, Sogndal

Awans Lillestrøm, Bryne

Cupen SFK Sparta (2:0 z Tromsø)

Najlepszy zawodnik – Joshua King (28, ST, NOR u21 9/5, Lyn) – 14-8-1-7,29

Król strzelców – Mushaga Bakenga (27, ST, NOR u21 10/2, Kongsvinger) - 12 goli

Manager sezonu – Per Joar Hansen (54, NOR, Start)

 

Szwecja AIK odzyskuje tytuł mistrzowski po roku przerwy

Allsvenskan AIK, Helsingborg, Örgryte, Öster

Spadek Västerås SK, Kalmar FF

Awans Västra Frölunda, Trelleborg

Svenska CupenLandskrona (2:1 z Örebro)

Najlepszy zawodnik – Mark Christensen (26, AM/FC, DEN u21 6/4, AIK) - 18-11-2-7,56

Król strzelców – Rasmus Jansson (29, ST, SWE u21 5/1, Djurgården) – 17 goli

Manager sezonu – Magnus Powell (45, SWE, AIK)

Odnośnik do komentarza

Niestety. Żegnamy się z ikoną klubu.

---------------------------------------

 

W krótkiej przerwie zimowej zaobserwowałem bardzo niepokojący, ale w pełni naturalny trend. Wszyscy piłkarze w mojej kadrze z wygasającymi kontraktami żądają sowitych podwyżek. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, jak np. napastnik Ojala oczekujący płacy gwiazdora Pistone, czy pomocnik Isaksson wymagający najwyższej pensji w zespole – ponad 200 tysięcy na sezon. Wcale im się nie dziwie. Przez lata zarabiali grosze w półzawodowym zespole i kiedy ten stał się finansowym krezusem, oczekują uczciwej rekompensaty za swój trud. Zwłaszcza, że ich trener właśnie podpisał nowy kontrakt z uposażeniem 230 tysięcy euro rocznie.

 

Ta sytuacja zmusza mnie do podejmowania trudnych decyzji. Czy ten chłopak wart jest takich pieniędzy? Czy jest lepszy od zarabiającego dużo mniej młodzieniaszka? Czy powinienem przystać na jego żądania, bo to lokalny bohater, który od małego biegał po ulicach Mariehamn w biało-zielonej koszulce? Niestety bardzo często odpowiedź brzmi „nie” i wtedy mamy bolesne rozstania.

 

Tej zimy straciłem sympatię wielu Alandczyków. Nie podpisałem nowego kontraktu z wychowankiem klubu i jego najlepszym strzelcem w historii. André Karring (30, ST, FIN u21 12/1) przeszedł za darmo do szwedzkiego Djurgården, choć otrzymał tam pensję o 1/3 mniejszą od tej, której oczekiwał ode mnie. W ostatniej chwili zaoferowałem mu 50 tysięcy euro rocznie, a od sztokholmskiego klubu dostał ledwie 10 tysięcy więcej. Może ujął się honorem, może miał dość grzania ławy, a może zwyczajnie dość miał archipelagu i zechciał zmienić otoczenie? To już nieistotne. Fakt jest taki, że strzelec 116 goli w 223 spotkaniach w barwach MIFK opuścił Alandy. Trochę szkoda.

 

Mniej bolesne, ale równie istotne pożegnania dotyczyły dwóch czołowych obcokrajowców. Ku zaskoczeniu wszystkich pozwoliłem odejść Renatowi Miftakhovowi (31, ST, RUS), czyli naszemu najlepszemu po Luigi Pistone strzelcowi. Rosjanin żądał podwyżki o 50%, a ponieważ w przyszłym sezonie pewnie straciłby miejsce w składzie kosztem Liçaja lub Toplaka, usłyszał negatywną odpowiedź. W dodatku nasza formacja ataku jest przepełniona i bardzo chciałem pozbyć się kilku zawodników. Z tych oto powodów popularna Renatka powędrowała do szwedzkiego Öster. W lidze Allsvenskan spotka się zapewne defensywnym pomocnikiem Danielem Maa Boumsongiem (33, DM, CAM u21 5/0), który trafił do Örebro. Kameruńczyk wciąż prezentuje wysokie umiejętności, ale ja chcę dać szansę gry utalentowanym młodzieniaszkom, których mi nie brakuje.

 

Mniejszym echem odbiły się pożegnania z bocznymi obrońcami- Jussi Ekströmem (32, D/WBR, FIN u21 7/0) oraz Markusem Kahilakoskim (30, DRL, FIN u21 7/0). Nieco więcej emocji towarzyszyło rozstaniu z Kenijczykiem Amosem Ekhalie (31, AMRC, KEN 43/3), który w Mariehamn spędził aż 13 lat. Wszyscy oni przestali mieścić się w pierwszym składzie, a nawet nie byli rozpatrywani jako opcje numer 2. Stąd też decyzja o nie przedłużeniu kontraktów była naturalna.

Odnośnik do komentarza

Przyszły sezon będzie kontynuacją procesu spajania zespołu. Nie oznacza to, że nie będziemy mocniejsi kadrowo, bo przecież w drużynie juniorskiej aż roi się od dojrzewających talentów, o które już biją się znane skandynawskie kluby. Z tego powodu musimy pewnie pogodzić się z faktem braku spektakularnych transferów w najbliższym czasie.

 

Jeżeli chcę zatrzymać najlepszych, będę musiał sięgnąć głębiej do kieszeni i zaoferować im wysokiej kontrakty. To oznacza konieczność ograniczenia kadry i odważniejszego korzystania z młodzieniaszków. Niestety – czasy dawnego MIFK z około 40 zawodnikami w pierwszym składzie, licznymi Finami i wychowankami dobiega końca. Jeżeli chcemy gonić Europę, to musimy stawiać na najlepszych i dobrze im za to płacić. Tych nie znajdę jedynie w kraju i powoli charakter zespołu będzie coraz bardziej międzynarodowy. Póki co Finów jest w składzie tylu co obcokrajowców, ale to będzie się nieuchronnie zmieniać. Przecież przedstawicielami piłkarskiej nacji, której młodzieżówka przegrywa u siebie z San Marino, nic w Europie nie zwojuję.

 

Na rynku transferowym szukałem jedynie młodych, perspektywicznych zawodników za bezcen. Jeszcze w końcówce zeszłego sezonu dołączyli do nas słoweński pomocnik Peter Horvat oraz słowacki napastnik Zdenko Nemec. W styczniu za 2 tysiące euro pozyskaliśmy z Lokomotiwu Sofia 16-letniego prawoskrzydłowego Ilcho Andreeva (16, AMR, BUL u21 6/0), a z albańskiego FK Tirana napastników Ardiana Capo (16, ST, ALB) oraz Indrita Gegę (17, ST, ALB), którzy kosztowali nas łącznie 60 tysięcy euro i przyjadą do Mariehamn za rok. W lipcu z kolei przybędzie kolejny Albańczyk, który ma natychmiastową szansę na grę w podstawowej jedenastce. Mowa o napastniku Albanie Vata (20, ST, ALB U21 6/0), którego za darmo wyrwaliśmy z macierzystego Elbasani oraz szponów Panathinaikosu Ateny, który ostrzył sobie zęby na bramkostrzelnego 20-latka.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...