Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem właśnie wspomnienia oficera operacyjnego Grupy Armii "Wisła" Hansa - Georga Eismanna "Pod dowództwem Himmlera". Jeśli ktoś lubi książki o II Wojnie Światowej to szczerze polecam. Dowiedzieć się można wielu rzeczy z ostatnich miesięcy wojny po stronie Niemiec, niektóre się w głowie nie mieszczą.

Odnośnik do komentarza

Trylogia "Rifters" Petera Wattsa (Starfish,Maelstrom, Behemoth)

 

Od czego by tu zacząć? Chyba od tego, że to świetne preludium do genialnego Blindsight, o którym już tu pisałem. Żałuję, że przeczytałem te książki w odwrotnej kolejności, bo w Blindsight wszystkie najciekawsze koncepty z trylogii zostały wypolerowany na najwyższy połysk i przez to nie jarałem się aż tak Riftersami. To nie znaczy, że się nie jarałem tak w ogóle.

Cieżko opisać fabułę nie zdradzając najważniejszych wydarzeń. Akcja rozgrywa się w ciągu 7 lat - od 2050 do 2056. Zaczyna się od wysłania grupy specjalnie przystosowanych do życia pod wodą osób do podwodnej elektrowni. W zasadzie bez żadnego konkretnego celu, jedynie po to by czuwać nad jej stabilnośćią, nad ruchami sejsmicznymi itp. I WTEDY SIĘ ZACZYNA... Nie, wtedy się jeszcze nie zaczyna, choć to moja ulubiona część trylogii. Największy nacisk położony jest na psychologię i interakcje między bohaterami (później dominującą rolę przejmuje psychologia, nawet psychiatria, a może raczej biochemia, a interakcje stają się mniej ważne).

Tak naprawdę każda książka koncentruje się na innej osi wydarzeń i wydaje mi się, że z powodzeniem można by czytać 2. i 3. część bez znajomości kolejnych. Na pewno straciłyby dużo, ale i tak byłyby bardzo ciekawe.

Cóż, nie napisałem wiele konkretów, bo tak jak zaznaczyłem na wstępie, bez zdradzania najlepszego nie da się nic napisać. W każdym razie jeżeli ktoś chciałby przeczytać książkę, gdzie prawdziwa nauka nie tylko jest opakowana w świętną fabułę i akcję, ale też czasem wyprzedza aktualne badania (opisane w przypisach), a autor, biolog morski, obsesyjnie grzebie ludziom w głowach próbując rozgryźć motywy sumienia, wolnej woli, racjonalności, dobrych i złych decyzji to na pewno powinien przeczytać tę trylogię (i Blindsight oczywiście też!).

Odnośnik do komentarza

Właśnie kończę (jaka szkoda!) czytać wspominane tu wcześniej World War Z. Książka naprawdę genialna, która praktycznie non stop trzyma w napięciu i nie pozwala się odłożyć choćby na chwilę. Wizja świata opanowanego przez zombie jest przedstawiona w cholernie realistyczny sposób, a ja zacząłem się łapać na tym, że jadąc autobusem zastanawiam się, gdzie najlepiej byłoby się w razie czego zabunkrować ;). Z początku obawiałem się, że nie będzie mi pasować sama forma (każdy rozdział to inny bohater, kraj, sytuacja), ale po krótkiej chwili nie miało to już żadnego znaczenia. Polecam.

Odnośnik do komentarza

@ Kuchar - cieszy mnie to bardzo. ;) Jak kupiłem ją, to zastanawiałem się na "Joyland" jeszcze. I tak patrząc z perspektywy czasu dobrze zrobiłem. Joyland i tak mam, ale na ebooku.

Jak nie czytałeś to możesz tak spokojnie sobie sięgnąć po "Przegląd Końca Świata". Totalnie (a może w sumie i nie, też reportaż jako taki :-k) inna forma i podejście do tematu, ale spoko się czyta. Też w sumie na raz przeczytana.

Odnośnik do komentarza

Właśnie kończę (jaka szkoda!) czytać wspominane tu wcześniej World War Z. Książka naprawdę genialna, która praktycznie non stop trzyma w napięciu i nie pozwala się odłożyć choćby na chwilę. Wizja świata opanowanego przez zombie jest przedstawiona w cholernie realistyczny sposób, a ja zacząłem się łapać na tym, że jadąc autobusem zastanawiam się, gdzie najlepiej byłoby się w razie czego zabunkrować ;). Z początku obawiałem się, że nie będzie mi pasować sama forma (każdy rozdział to inny bohater, kraj, sytuacja), ale po krótkiej chwili nie miało to już żadnego znaczenia. Polecam.

Ja dziś ukończyłem książkę i podzielam zdanie. Jest fantastyczna i cieszyłbym się gdyby miała jeszcze kolejne 500 stron! Nie można było się oderwać, a pomyśleć, że odkąd ją kupiłem jakiś czas temu to leżała i leżała zanim zdecydowałem się za nią zabrać. Czytał ktoś "Zombie Survival" Brooksa i jest w stanie polecić czy i ta książka daje radę?

Odnośnik do komentarza

Ostatnio wróciłem do czytania klasyki, to powrzucam kilka moich króciutkich opinii. Może ktoś też wymienione utwory czytał i wymieni się poglądami ;)

 

Ernest Hemingway - Komu bije dzwon

(czytane w wydaniu Ossolineum z serii Biblioteki Narodowej II 194, wydanie 2 z 1988 r., w przekładzie Bronisława Zielińskiego i opracowaniu Leszka Elektorowicza)

 

W końcu zmierzyłem się z tym klasykiem literatury światowej. Podchodziłem do tej książki bez jakiejkolwiek wiedzy, o czym opowiada. A historia skupia się na 72 godzinach z życia Roberta Jordana, Amerykanina, który jako ochotnik uczestniczy w hiszpańskiej wojnie domowej (1936-1939) po stronie Republiki.

 

Hemingway przemyca tutaj dużo wątków autobiograficznych (sam był zafascynowany Hiszpanią) i skupia się na ukazaniu wojny "od środka" oczami zwykłych ludzi. Szczególnie przejmujący jest fatalizm ciążący nad całą książką. Taki nastrój świetnie obudowuję przekazywaną fabułę.

Pisarz dużo miejsca poświęca także okrucieństwu wojny, ogólnej jej przypadkowości oraz stara się przemycić trochę rozważań filozoficznych na temat istoty i sensu bytu (z różnym skutkiem).

Książkę czyta się bardzo dobrze, są ciekawie skrojone postacie (szczególnie Pilar, Pablo, Anselmo) i kilka znakomitych epizodów (opowieść Pilar o samosądzie w miasteczku czy oblężenie wzgórza, na które uciekli partyzanci).

 

Jednak pomimo tych zalet nie mogę powiedzieć, żeby utwór się bronił. Do swojego kanonu "arcydzieł" jej nie zaliczę. Raził mnie bardzo przesadzony sentymantalno-romantyczny wątek głównego bohatera. Niestety, ale na tej płaszczyźnie Hemingway poległ kompletnie, gdyż relacja bohaterów została tak strywializowana, że kładzie się to cieniem na całej książce.

 

Sumując ten krótki wywód - jest dobrze, ale brakuje czegoś więcej. Oczywiście lekturę mogę jak najbardziej polecić, na pewno nie będzie to czas stracony. Wcześniej warto uzbroić się w minimalną wiedzę na temat konfliktu hiszpańskiego, a także poznać trochę życie samego Hemingwaya.

 

 

Odnośnik do komentarza

Wydawnictwo Edipresse 30 stycznia rozpoczyna sprzedaż Czarnej Serii, w skład której wchodzą kryminały Stiega Larssona, Camilli Lackberg, Michael’a Hjorth, Hansa Rosenfeldt’a oraz Hakana Nesser’a. Książki w twardej oprawie będzie można dostać w kioskach z prasą.

Najpierw zostanie wydana pierwsza część trylogii Millenium Larssona "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".

Książkę będzie można kupić z dwutygodnikami „Przyjaciółka”, „Viva!” oraz „Party” w cenie 6,99 zł albo samodzielnie w takiej samej cenie.

Kolejne tomy będą dostępne co dwa tygodnie w czwartki w cenie 13,99 zł. Kolekcja „Czarna seria” liczy 38 tomów.

 

Takze jesli ktos nie czytał Larssona to swietna okazja nadrobic zaleglosci

Odnośnik do komentarza

1. "Ostateczny argument królów" Joe Abercrombie

Chyba najlepszy pisarz z nowej fali fantasy na zachodzie. Ta książka kończyła trylogię "Pierwsze prawo", trylogię wypełnioną cynizmem, goryczą i przemocą. Jeśli ktoś myśli, że Martin uprawia naturalistyczną fantasy, niech sięgnie po Abercrombiego. Książka pisana lekkim piórem, ze zgrabną fabułą, z kilkoma co najmniej ciekawymi, niesympatycznymi bohaterami.

 

 

 

Trylogia doskonała. Przestrzegam jednak przed czytaniem opisu niezależnej książki osadzonej w tym uniwersum pt 'Bohaterowie" - ja niestety kończąc trzeci tom zacząłem szukać kolejnych książek Abercrombiego i w opisie 'Bohaterów" dostałem informację, która trochę zepsuła mi zakończenie...

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...