Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

nie zawsze jest tak różowo, teraz gram elekcyjną Francją, rządzoną od pięciu pokoleń przez Loupingów (mój ród) z księstwa Akwitanii i Poitou. Umayyadzi z każdym kolejnym rokiem mnie dojeżdzają, są zdecydowanie najmocniejsi na tym sejwie, w Europie istnieje dużo królestw, Anatolia w rękach muzułmanów, na szczęście po tym kalifat arabski się rozpadł na 6 niezależnych dużych krajów (Fars,Damman, Beludżystan, Syrię, Egipt+Abbisynia,Yaik) i drobnicę. Bizancjum przezywa problemy wewnętrzne, niemniej udało im się nawrócić Ruś kijowską.
Co do sojuszy to Draken ma rację, u mnie sojusz z Lombardią i Bizancjum to podstawa (dwa państwa chrześcijańskie z armią powyzej 20k), ażeby wyruszać przeciwko arabom

Odnośnik do komentarza

I jak są jihady/krucjaty to trzeba jak najbardziej pomagać. Nawet jak wygrają jihad to jest szansa na ubicie części ich wojska i potem zaraz zaatakowanie. Krucjaty przy niewielkim szczęściu darmowe ziemie, albo prawie darmowe. Poza tym bitwy dają punkty na technologie wojskową i są takie sytuacje kiedy jeden poziom jakiegoś techu potrafi uratować życie. Zwłaszcza tego od retinues

 

Sent from my SM-T815 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza

u mnie było siedem krucjat na Akwitanię już, w każdej brałem udział i żadna nie skończyła się pomyślnie, nie wiem czy AI nie chcę utrudnić grę, czy to przez to, że istnieją resztki królestwa Akwitanii na wyspach brytyjskich i mają claima na te ziemie. A brałem udział ze wzgledu na dwie rzeczy - prestiż i battle pointsy, oraz modfikator crusader, który jest b.fajny.

Odnośnik do komentarza

No ja mam nieuniknione starcie z Francją, która zajmuje już Europę od Pirenejów po granice Imperium Lechitów FTW xD. A udało się bo miałem farta i przede wszystkim Zelibrat jakimś cudem żył dokładnie tyle ile czasu to zajęło. Zresztą przeczuwawszy śmierć zrobiłem mu Truce Breakera, bo inaczej mógłby nie zdążyć :)

Odnośnik do komentarza

Stoigniew Gryf zwany Młodym w czasie swojego panowania już tak wesoło nie miał - stłumił 4 bunty, zwasalizował Królewstwo Bohemii włączając je do Imperium ale stracił kawałek Litwy na rzecz Włodzimierza Wołyńskiego. Nagła śmierć króla Litwy Gotene w czasie wojny o odzyskanie tych ziem mocno skomplikowała sytuację bo jego następca nie dość, że nie ma odpowiedniego claima by zająć wszystkie trzy prowincje od strzału to jeszcze - przeciwnie do swojego ojca - nie za bardzo mu się widzi bycie częścią Imperium. Czarne chmury nad Lechistanem :)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Taki przykład jak mała decyzja może zaważyć o losach dynastii.

Ród Lechowiczów przez lata budował swoją pozycję, by z niewielkiego małopolskiego plemienia przerodzić się w potężną dynastię. Mniej więcej w połowie IX wieku udało im się zyskać polską koronę i stworzyć silne państwo. Aby budować swój prestiż król wysłał swojego syna na dwór Bizancjum, aby tam zdobywał edukację. Nie przewidział jednak, że po powrocie Mściwój wzgardzi polską kulturą, zacznie posługiwać się greką zamiast języka przodków i każe tytułować się despotą. To nie spodobało się wasalom króla, którzy nie potrafili zaakceptować obcego króla. Spowodowało to częste konflikty wewnętrzne. Na domiar złego, na wschodzie pogańskie plemię Litwinów zaczęło rosnąć w siłę, aż wreszcie zaatakowało chcąc podbić Ziemię Płocką. Trzykrotnie udawało się odeprzeć atak pogan, głównie dzięki pomocy rycerzy zakonnych. Jednak kolejna wojna wybuchła w trakcie krucjaty przeciwko Arabom i rycerze nie mogli przybyć na ratunek polskiemu królowi. Ratunkiem pozostawała pożyczka od żydowskich kupców za którą udało się nająć armię zaciężną. Niestety, gdy skarbiec króla opustoszał, najemnicy zwrócili się przeciwko niemu i pobili polskie wojska ustanawiając w Wielkopolsce swoje państwo. Litwini dopięli swego zdobywając Płock, a w tym samym czasie książę śląski wypowiedział posłuszeństwo królowi Eudoxusowi, aby na tronie umieścić swojego pretendenta. Bezradny król musiał ustąpić wobec tych roszczeń i ostatecznie w jego rękach pozostała tylko ziemia lubuska, a Królestwo Polski pogrążyło się w chaosie, atakowane z zewnątrz przez Litwinów i Awarów.

Odnośnik do komentarza

Na G2A jes weekendowa promocja na zestaw Crusader Kings II Collection za 111zł

w skład zestawu wchodzi:

Crusader Kings II: Songs of Yuletide
Crusader Kings II: Rajas of India
Crusader Kings II: Turkish Unit Pack
Crusader Kings II: Turkish Portraits
Crusader Kings II: Songs of India
Crusader Kings II: Persian Unit Pack
Crusader Kings II: Persian Portraits
Crusader Kings II: Hymns to the Old Gods
Crusader Kings II: Celtic Unit Pack
Crusader Kings II: Celtic Portraits
Crusader Kings II: Dynasty Shield III
Crusader Kings II: Europa Universalis IV Converter
Crusader Kings II Customization Pack DLC (Crusader Kings II: Customization Pack)
Crusader Kings II: Sons of Abraham
Crusader Kings II: Military Orders Unit Pack
Crusader Kings II: Warriors of Faith Unit Pack
Crusader Kings II: Hymns of Abraham
Crusader Kings II: Saxon Unit Pack
Crusader Kings II: Finno-Ugric Unit Pack
Crusader Kings II: Dynasty Shields II
Crusader Kings II: Legacy of Rome
Crusader Kings II: Byzantine Unit Pack
Crusader Kings II: African Portraits
Crusader Kings II: Mediterranean Portraits
Crusader Kings II: Russian Unit Pack
Crusader Kings II: Russian Portraits
Crusader Kings II: Songs of Byzantium
Crusader Kings II: Sunset Invasion
Crusader Kings II: Songs of the Rus
Crusader Kings II: Norse Portraits
Crusader Kings II: Norse Unit Pack
Crusader Kings II: The Republic
Crusader Kings II: Songs of Prosperity
Crusader Kings II: The Old Gods
Crusader Kings II: Dynasty CoA Pack 1 (Crusader Kings II: Dynasty Shields)
Crusader Kings II: Mongol Graphics Pack (Crusader Kings II: Mongol Faces)
Crusader Kings II: Songs of Albion
Crusader Kings II: Songs of Faith
Crusader Kings II: Ruler Designer
Crusader Kings II: Songs of the Holy Land
Crusader Kings II: Sword of Islam
Crusader Kings II: African Unit Pack
Crusader Kings II: Songs of the Caliph
Crusader Kings II

według mnie jest to opłacalny zakup, gdyż aktualnie za same "duże" DLC w nim zawarte, trzeba by zapłacić prawie 70€

Odnośnik do komentarza

Ja tak sobie kiedyś zepsułem grę, tak bardzo chciałem zostać królem że stworzyłem królestwo Śląska, dobiero później obok niego królestwo Polski, ale nie zdążyłem zmienić praw dziedziczenia z tego cholernego podziału tytułów i gdy nagle odwalił kitę mój władca to zostałem Krolem Polski z kilkoma hrabstwami poprzyklejanymi na obrzeżach Śląska :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś może wyjaśnić jakim cudem AI w CK2 tworzy armie znikąd? Planuję atak na sąsiednie królestwo (High chef Bohemii, Słowianin, plemienny ustrój), przeciwnik ma własnej armii 2,500 tysiąca wojowników, nie ma wiele prestiżu ani złota. Wypowiadam mu wojnę i nagle dostaje 7k "event spawned" wojska. Skąd?

Zwołał wojska plemienne? (decyzja raise tribal army lub coś takiego)

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Nie no, zaczałem sobie słowiańskim wodzem Sieradza (żeby być Polakiem i mieć na starcie jedno "hrabstwo"), różne tam perypetie, którychjuż nie pamiętam, byłem nawet królem Litwy, ale jak łatwo zbrojnie wskoczyłem na tron, tak łatwo zostałem podbity przez Sasów, od których później się uniezależniłem i stworzyłem Królestwo Polski, już jako tako jednolite religijnie (katolicyzm rzecz jasna) i teraz staram się opanować przez dziedziczenie Bawarię. Ich król ma cztery córki, najstarsza, póki co dziedziczka (monarchię elekcyjną tam mają) jest moją żoną więc nasze dzieci powinny mieć później co najmniej prawo kandydowania w wyborach. AI jednak sprytnie utrudnia sprawę - aktualnie panujący król Bawarii, już po sześćdziesiątce, "w podejrzanych okolicznościach" pozbył się starej żony i z nową zaczął seriami płodzić synów, na potęgę :) Co prawda na dworze w Monachium mam dzięki szpiegom i kanclerzowi już takie chody, że ich uśmiercanie nie stanowi problemu, ale ileż można - póki co zamordowałem pięcioro niemowląt (i przy ostatniej zbrodni mój udział wyszedł na jaw), ale króla za nic pozbyć się nie mogę, a pewnie przeżyje mnie i mojego następcę, już i tak cała akcja została zaczęta przez mego ŚP rodziciela który zaaranżował mój ślub z następczynią tronu Bawarii i zaczął dybać na życie mego teścia, ale zmarł jako niedołężny starzec =)

 

Tu screen z władcą Bawarii i jego okazałym królestwem =)

 

http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/98352339353006290/61FDA6BAE714A6A7916DE8051E3F11870D435D6A/

Odnośnik do komentarza

Ten temat mi przypomniał, że parę miesięcy temu dołączyłem tą grę do mego steama ;] no i w sumie pierwsza gra skończyła się szybko, ale zrozumiałem część mechanik. Zacząłem od nowa Polanami, acz muszę w domu sprawdzić o co grze chodzi iż w jednej z prowincji mam 'wrong holding'. Dziwię się, że taka gra mi umknęła tak długo :>

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...