Skocz do zawartości

Polityka wewnętrzna


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie ciekawi kogo Lewica wystawi na kandydata, Szmajdziński w końcu też zginął. Nie chcę głosować na Olejniczaka, a na to się zanosi że to on będzie kandydatem lewicy

Może zaszaleją z Arłukowiczem, którego ostatnio wylansowała komisja hazardowa.

Odnośnik do komentarza

Tragedia tragedią, ale przeraża mnie myśl, że to wydarzenie może dać pisowi zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Ziobro byłby kandydatem idealnym, ponieważ ma poparcie Rydzyka i cieszy się olbrzymią popularnością, dużo większą niż były już Prezydent :] Sprawa z doktorem G. w kampanii pewnie nie byłaby w ogóle poruszana, bo wątpię, że po tym wydarzeniu ktokolwiek zdecyduje się na kampanię negatywną. Im szybciej odbędą wybory, tym większa będzie frekwencja. Do wyborów pójdą właśnie ci niezdecydowani i oni zagłosują na kandydata pis, bo tak jak ktoś wcześniej tu wspomniał będą się z tą partią solidaryzować.

Odnośnik do komentarza

PiS może wystawić Romaszewskiego, Olszewskiego, a i nie zdziwiłbym się gdyby na prezydenta zdecydował się kandydować pewny zwycięzca - Cimoszewicz.

 

Co w obecnej sytuacji zdaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Z tym, że Cimoszewicz zarzekał się, iż nie będzie kandydatem na urząd prezydenta RP. Wydaje mi się jednak, że obecna sytuacja może zmusić go do zmiany planów.

Choć patrząc obiektywnie Komorowski w chwili obecnej jest pewniakiem. Jako konstytucyjny następca Kaczyńskiego ma wielką możliwość przeprowadzenia automatycznej kampanii wyborczej. Jeśli dobrze wykorzysta swój czas do połowy czerwca (załóżmy, że wtedy odbędą się wybory) będzie miał wszelkie dane do zamieszkania na dłuższy czas przy Krakowskim Przedmieściu.

 

Cimoszewicz, który się ileśtam razy zarzekał, że nie wystartuje, byłby hieną, gdyby się zdecydował w takich okolicznościach. Nie wiem jakby to wytłumaczył.

 

Nie musiałby dla proletariatu nic nadzwyczajnego wygłaszać IMO. Wystarczy, że przedstawi się w roli obrońcy polskiej polityki przed popadnięciem w jeszcze głębszy marazm. Jestem w stanie sobie to wyobrazić ;).

Odnośnik do komentarza

IMO ludzie nie będą głosować rozumem tylko sercem i w takim przypadku Olechowski nie ma szans, bo nie ma się jak "podczepić" pod tą katastrofę.

Wiem, że brzmi brutalnie, ale to jest polityka.

Swoją drogą, kto powoła teraz prezesa NBP? Bo to chyba działka prezydenta? Czy jakby Komorowski powołał kogoś to będzie on p.o. czy pełnoprawny? Jak teraz będzie funkcjonowało NBP?

Odnośnik do komentarza

Swoją drogą, kto powoła teraz prezesa NBP? Bo to chyba działka prezydenta? Czy jakby Komorowski powołał kogoś to będzie on p.o. czy pełnoprawny? Jak teraz będzie funkcjonowało NBP?

 

Sejm powołuje prezesa na wniosek prezydenta. Nie wiem czy może być 2 miesiące bez prezesa, bo chyba mają jakiegoś wice.

Odnośnik do komentarza
Swoją drogą, kto powoła teraz prezesa NBP? Bo to chyba działka prezydenta? Czy jakby Komorowski powołał kogoś to będzie on p.o. czy pełnoprawny? Jak teraz będzie funkcjonowało NBP?

Tak, to działka prezydenta. Tylko i wyłącznie on może wydawać akt urzędowy powołujący prezesa NBP, a raczej składać wniosek do sejmu z prośbą o mianowanie XY na prezesa NBP.

Marszałek sejmu nie posiada pełni możliwości prezydenta, jednakże może wydawać te akty urzędowe o mocy równej prezydenta, stąd Komorowski może mianować prezesa NBP samodzielnie, czyli wnieść wniosek do sejmu o powołanie go. Spodziewam się tego natychmiast po uzupełnieniu składu sejmu (tj. odebraniu przysięgi od posłów i wejścia w życie ich mandatów poselskich) w przyszłym tygodniu.

Przynajmniej tak wynika z mojej wykładni artykułu 131 ust. 2 i art. 144 ust. 3 pkt. 24. Lukas się na tym zna lepiej ode mnie, więc niech jakby co poprawi. ;)

Ale pewnie na razie przewodniczący RPP będzie p.o., a dopiero po wyborach prezydenckich wybiorą nowego prezesa.

Przewodniczący RPP, czyli Skrzypek właśnie, nie żyje, stąd rozważania konstytucjonalistów, których się dziś nasłuchałem w RMF, na temat tego, jak może funkcjonować obecnie RPP (moim zdaniem nie może, skoro nie ma w ustawie o NBP słowa o funkcjonowaniu RPP bez przewodniczącego.)

Odnośnik do komentarza

IMO ludzie nie będą głosować rozumem tylko sercem i w takim przypadku Olechowski nie ma szans, bo nie ma się jak "podczepić" pod tą katastrofę.

Wiem, że brzmi brutalnie, ale to jest polityka.

Swoją drogą, kto powoła teraz prezesa NBP? Bo to chyba działka prezydenta? Czy jakby Komorowski powołał kogoś to będzie on p.o. czy pełnoprawny? Jak teraz będzie funkcjonowało NBP?

Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta. Komorowski obecnie ma wszystkie prerogatywy prócz skrócenia kadencji Sejmu, więc, imo, jak najbardziej wybór będzie pełnoprawny. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...