Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie było to przeprowadzane, załatwiane w sądzie do tej pory. Mało tego, babka płaciła ubezpieczenie choć właścicielem nadal była osoba zmarła :) Mama postanowienie o nabyciu spadku dostała w zeszłym tygodniu, po złożeniu różnych oświadczeń okazało się, że musi zapłacić podatek, bo o zwolnienie z podatku można było, w terminie pół roku od nabycia spadku, ubiegać się od 1 stycznia 2007r.

Odnośnik do komentarza

Trudno cokolwiek konkretnego tutaj doradzić nie znając szczegółów - sprawę trzeba dokładnie przejrzeć, mi.in. pod kątem ewentualnego przedawnienia czy też w związku z możliwymi do zastosowania ulgami (np. dla nabywców gospodarstwa rolnego).

Napisz do mnie na priv jak sprawa wygląda, coś się poradzi.

Odnośnik do komentarza

Postanowienie o nabyciu spadku ma charakter deklaratoryjny. Mama nabyła spadek już w 1998 roku. Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstaje w momencie nabycia spadku, a więc powstał w 1998 roku. W związku z powyższym zobowiązanie się przedawniło. Jadę tramwajem więc nie bardzo mogę sprawdzić przepisy, czy czegoś nie pominąłem, ale wydaje mi się, że tak właśnie będzie.. Choć dokładne przejrzenie sprawy, jak pisze tio, na pewno by nie zaszkodziło. :)

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/spadki-darowizny/684943,Kiedy-nie-trzeba-placic-podatku-od-spadkow-z-uwagi-na-przedawnienie.html

Odnośnik do komentarza

Niestety, nie jest to takie oczywiste, bo zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (art. 6 ust. 4):

Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

 

Mamy więc teoretycznie sytuację taką, że obowiązek zapłaty podatku powstał teraz ale ze zwolnienia (które obecnie obowiązuje) nie można skorzystać, bo tutaj bierze się pod uwagę datę nabycia spadku (takie stanowisko potwierdzają też sądy).

Efekt jest taki, że brak postanowienia o nabyciu spadku oznacza, że sprawa się nie przedawnia, mimo, że minęło już kilkanaście lat od śmierci spadkobiercy.

Ale warto sprawdzić:

- wolne od podatku jest i było nabycie gospodarstwa rolnego (z wyjątkiem budynku mieszkalnego)

- wolne od podatku było nabycie budynku mieszkalnego nadanego na podstawie przepisów o osadnictwie rolnym

 

Jeżeli dziadkowie Twoi nabyli budynek na podstawie tych przepisów to jest on wolny od podatku.

Odnośnik do komentarza

Dzięki. Czyli nabycie spadku nastąpiło teraz, na mocy sądowego postanowienia. Zwolnienie z tytułu prowadzenia gospodarstwa zostało uwzględnione, z tego co wiem, w zeznaniach złożonych w Urzędzie Skarbowym. Pozostaje budynek mieszkalny, który został wzniesiony na przełomie lat 80tych i 90tych, nie mam jak sprawdzić dokładnie, w miejscu starego domu, czyli raczej odpada "przepisy o osadnictwie rolnym"?

Odnośnik do komentarza

Tio - pytanko mam.

 

Prowadzę działalność (karta podatkowa), ale jest okazja pochałturzyć na umowę o dzieło, mogę to zrobić normalnie, czy jakiś większy podatek wtedy się płaci, czy obie rzeczy liczymy zupełnie osobno? (umowa o dzieło zupełnie nie związana z prowadzoną działalnością).

Odnośnik do komentarza

http://i57.tinypic.com/msgo4n.jpg

 

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmawia sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:
3)osobie, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy masowej.

 

 

Jak myślicie ja wyglądałaby ta sprawa w sądzie?

Odnośnik do komentarza

http://i57.tinypic.com/msgo4n.jpg

 

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmawia sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:

3)osobie, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy masowej.

 

 

Jak myślicie ja wyglądałaby ta sprawa w sądzie?

Ale jaka sprawa? W jakim sądzie?

Odnośnik do komentarza

Równie dobrze możesz np. zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych jako naruszającą swobody obywatelskie. Legia po prostu stosuje obowiązujące przepisy.

Mieszkaniec województwa mazowieckiego bez żadnych przeszkód może wyrobić sobie kartę kibica Legii i kupić bilet. Gdzie tu widzisz naruszanie jakichkolwiek swobód?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Panowie,

 

Wynajmuję mieszkanie, a najemcą może być kobieta w ciąży z terminem porodu na kwiecień. Na co muszę uważać? Zdaje się, że prawo chroni kobiety w ciąży. :)

Pani z dzieciakiem się nie pozbędziesz tak łatwo ;) Do wynajmowania chaty z takim kimś to baardzo śliski temat. Z tego, co się orientuję nawet wypowiadając umowę najmu musisz im dać czas na znalezienie lokum bądź samemu takowe znaleźć.

http://forumprawne.org/prawo-nieruchomosci-lokalowe-budowlane/40779-wypowiedzenie-wynajmu-lokatorka-w-ciazy-z-malym-dzieckiem.html

Odnośnik do komentarza

 

Panowie,

 

Wynajmuję mieszkanie, a najemcą może być kobieta w ciąży z terminem porodu na kwiecień. Na co muszę uważać? Zdaje się, że prawo chroni kobiety w ciąży. :)

Pani z dzieciakiem się nie pozbędziesz tak łatwo ;) Do wynajmowania chaty z takim kimś to baardzo śliski temat. Z tego, co się orientuję nawet wypowiadając umowę najmu musisz im dać czas na znalezienie lokum bądź samemu takowe znaleźć.

http://forumprawne.org/prawo-nieruchomosci-lokalowe-budowlane/40779-wypowiedzenie-wynajmu-lokatorka-w-ciazy-z-malym-dzieckiem.html

 

OK, a co w przypadku, gdy stroną podpisującą umowę jest jej MĄŻ? czy to też ją chroni?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...