Skocz do zawartości

Kącik prawny


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

3) Karalne jest zdzieranie plakatów wyborczych - to wiem, bo z tego co wiem, to są one opłacone (przystanki itp), ale co z ogłoszeniami na lampach, słupach, transformatorach - tam są darmowe, czy zrywanie ich to łamanie prawa? I czy zrywanie TYLKO plakatów politycznych to zło czy innych również?

W tych miejscach (lampy, słupy, pasy zieleni, ogrodzenia) mogą też znajdować się legalnie. Zarządcy / właściciele infrastruktury (np. energetyka, telekomunikacja, zarządcy zieleni, zarządcy pasów drogowych, wreszcie osoby prywatne) mogą wyrazić zgodę na umieszczenie na nich plakatów wyborczych.

Odnośnik do komentarza

Może są tu jacyś spece od prawa karnego. Przeglądając artykuł na tvn24.pl trafiłem na coś takiego...

 

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w jednej z podwarszawskich miejscowości zlikwidowali wytwórnię fałszywych banknotów euro i dokumentów. Na miejscu zabezpieczyli "fałszywki" wartości ponad miliona euro; zatrzymano jedną osobę. Była to największa taka fabryka, jaką odkryto w tym roku w Europie. Policjanci zabezpieczyli też kompletną linię produkcyjną do fałszowania dokumentów i banknotów, papier, hologramy, farby drukarskie i matryce.

 

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, wytwórnia "fałszywek" znajdowała się w pomieszczeniach gospodarczych, na jednej z posesji w podwarszawskiej miejscowości. - Na miejscu policjanci zatrzymali 65-letniego mężczyznę podejrzewanego o produkcję fałszywych pieniędzy i dokumentów. Grozi mu do 25 lat więzienia. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań - dodał.

 

KK w naszym kraju naprawdę przewiduje tak wysokie wyroki za tego typu przestępstwa?

Odnośnik do komentarza

Nie cza być prawnikiem, wystarczy google :)

 

 

Art.310 Fałszowanie pieniędzy albo papierów wartościowych

 

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Odnośnik do komentarza

Powie mi ktoś jak to jest prawnie z tym nielegalnym zgromadzeniem? Czy KAŻDA grupa idąca powyżej 15 osób może być oskarżona? Wyjście rokiem na piwo podczas przerwy w zajęciach, wycieczka szkolna, wyjście do pubu... ?

 

Nie oceniam, tylko pytam, bo jak się wychodzi z kina np, jak i z meczu to raczej idą większe grupy... Tymczasem przed sobotnim meczem, gdy szliśmy grupą około 40 osób na stadion drogę nam zajechały cztery radiowozy, otoczyli itp itd, po jakimś czasie dopiero nas puszczali, grupkami.

 

Przy wychodzeniu ze stadionu już nic takiego nie miało miejsca...

Odnośnik do komentarza

Przemarsz grupy to zadne zgromadzenie - sprawdz sobie najpierw definicje takowego.

 

Zgromadzeniem jest zgrupowanie co najmniej 15 osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska.

 

No chyba, ze glosno wyrazaliscie swoje stanowisko w jakiejs sprawie ;)

 

A tak juz zupelnie na marginesie to nie wiem co ma wspolnego dbalosc policji o odeskortowanie Was na stadion z prawem o zgromadzeniach :> Chcesz po prostu znalezc haka na Policje i pokazac, ze nie mogli Was podzielic na grupy? Mogli. Mieli ochraniac i dbac o spokoj i lad na imrezie masowej wiec dbali.

Odnośnik do komentarza

Ale to nie była eskorta tylko rozdzielanie w mniejsze grupki. I nie doprowadzili do stadionu, tylko puszczali po 5 osób co jakiś czas.... No i jak to mecz u siebie: nie idzie 2 tysiące (u nas akurat tyle :P) na stadion razem, tylko w grupach mniejszych/większych.

 

Nie narzekam, nie mówię o nic nie złego, chciałem tylko wiedzieć, czy to normalne.

 

 

Ps. No tym razem nie bili :]

Odnośnik do komentarza

Mam pewien problem. Otóż pewien czas temu zapisałem się do szkoły językowej, wpłaciłem pierwszą ratę i szczęśliwy czekałem na rozpoczęcie zajęć. Niestety, przedłużało się to i przedłużało. Start kursu był przekładany z tygodnia na tydzień i postanowiłem zrezygnować. W poniedziałek mija 21 dni od podpisania tejże umowy, więc zgodnie z paragrafem siódmym mogę ją zerwać i zostaną mi zwrócone wszystkie należności. Problem jest następujący: podczas podpisywania umowy, podpisałem również weksel, że wpłacę pozostałe dwie raty. W umowie jednak nie ma ani słowa o tym, że w przypadku rozwiązania umowy anulowany będzie także ten weksel. Czy istnieje więc prawdopodobieństwo, że przy rezygnacji z kursu zostanie mi zwrócona pierwsza rata, a dwie pozostałe i tak będę musiał zapłacić, gdyż zobowiązałem się do tego podpisując weksel?

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłem orzecznictwo, myliłem się oczywiście. ;) Z wyroku Sądu Najwyższego:

Wykazanie nieważności lub unieważnienie umowy będącej źródłem zobowiązania wekslowego jest jednoznaczne ze stwierdzeniem nieistnienia tego zobowiązania.

Podręcznik mam chyba nieważny. ;)

Edytowane przez Gacek
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Tata chce założyć firmę która (odpłatnie) przejmie zobowiązania gwarancyjne upadającej firmy w której pracuje, żeby mogła ona spokojnie zakończyć działalność. I tu mam dwa pytania - czy jest jakiś wzór takiej umowy przejęcia zobowiązań (nie znalazłem w Internecie) i czy wymagana jest zgoda firm które korzystają z tej gwarancji, ew. czy jest coś na co powinien zwrócić szczególną uwagę?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...