Skocz do zawartości

Rozdzielenie internetu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie pytanie. Znajomy zakupił router. Wszystko pięknie ładnie, poprosił mnie żebym go podłączył, lecz jest problem.

Zakupił on sprzęt z wejściem od "interentu" na routerze z wtyczką RJ45, a internet jest doprowadzany wtyczką RJ11.

Kabel idzie najpierw do modemu (Orange) a potem do kompa. Jednak gdy odłączy się bezpośredni kabel od internetu to jest końcówka RJ11 (ta mała), a w routerze RJ45 na podłączenie do neta.

Jest jakiś sposób aby podłączyć się do internetu? Czy trzeba wymienić router?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Ok, chyba i ja muszę zmodernizować swą domową sieć.

 

Mam neostradę z liveboxem, do którego podłączony jest jeden komp przez kabel i kilka, które korzystają z wifi. Wszystko działa ok, ale dla jednego kompa (albo dla całego wifi, jeśli się nie da inaczej) chciałbym ograniczyć transfer i zblokować porty p2p (motyw nieważny ;)).

 

Domyślam się, że samym liveboxem nie rozwiążę sprawy, więc w grę wchodzi zakup jakiegoś AP. Z liveboxa nie mogę zrezygnować, bo mam tv z tp, a tuner musi być podłączony do liveboxa (inaczej nie działa), więc podejrzewam, że rozwiązaniem jest struktura:

 

Gniazdo tel --> livebox z wyłączonym wifi, do którego podłączone są (przez rj45):

  • tuner tv
  • Acces Point do którego z kolei podłączony jest jeden komp przez kabel sieciowy, a reszta łączy się przez wifi.

Założenia prawidłowe?

 

Jeśli tak, to szukam właśnie takiego AP z zaawansowaną konfiguracją, który pozwoli mi na większą kontrolę sieci. Jak się domyślam, będzie to zapewne jakiś kombajn (router +AP), tyle że w moim przypadku parametry odpowiadające za modem ADSL odpadają, bo tę rolę spełnia livebox, a sam router będzie pracował jedynie jako AP? Tak?

 

Czy taki przykładowy router będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza

UPDATE:

 

Dobra, doczytałem trochę, że AP z QoS nie załatwi sprawy, bo mogę jedynie ustawić priorytety przydziału pasma dla portów i aplikacji (http, p2p, fpt itp). Rozwiązaniem jest kupno routera, na którym mogę zainstalować soft Tomato, ale to jest kwota ~200,- a to za drogo.

 

Chyba skończę po prostu na zblokowaniu portów p2p dla konkretnego IP w LAN, tylko najpierw muszę znaleźć, jak w LB ustawić stały przydział, np. dla adresów MAC :-k

Odnośnik do komentarza

czolem forumowicze,

mam problem, nie bede sie rozwodzil na ten temat, poniewaz jakiz uzytkownik swietnie zilustrowal to na innym forum:

http://www.elektroda...c.php?t=1844035

 

przegladnalem caly temat, jednakze odpowiedzi na klopoty nie znalazlem. jezeli ktos spotkal sie z takim problemem, i sobie z nim poradzil to wysle krate browara

 

złoż reklamacje, tyczy się Ciebie problem techniczny po stronie operatora

Przyczyną jest zapewne: brak synchronizacji, zbyt duża odległość od centrali, przez co tak naprawde Twój operator nie jest w stanie świadczyć usługi 6Mbit

Odnośnik do komentarza

ale wedle testera netii owe 6mb posiadam:

http://results.teste...a.pl/kosnfjhmfb

 

przez cala dobe masz taki rezulat ? jesli tak to w czym problem ? chwilowo moze i posiadasz, z tego co opisane jest na elektrodzie to jest to wyrazny problem z karta abonencka w centralce, temat do zgloszenia do rozpatrzenia przez ekipe techniczna

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Schemat:

 

Modem ADSL (Netia spot)=======>Router (komputer z zainstalowanym Linuxem i skonfigurowany do działania jako router)====>AP1

|

|

|=====> AP2

 

Wyjaśnienie słowne, jakby ktoś nie skumał:

Netia spot ma podawać Internet w dwie strony:

1) do AP2

2) do Routera (jakiś Linux skonfigurowany odpowiednio) a ten router ma być w formie Hot Spota, czyli ograniczona ilość użytkowników, ograniczony transfer itp i następnie ma to podawać do AP1 (WIFI) do którego będą się mogły podłączać osoby znające hasło.

 

Da się coś takiego ogranąć? Nie będzie jakiś problemów z DHCP na linii Router-Netia spot?

 

Zależy mi na tym, żeby osoby łączące się poprzez AP1 nie miały dostępu do zasobów Netia spota ani do kompów podpiętych do AP2 oraz miały pewne inne ograniczenia, dlatego chcę tam wsadzić Linuxa jako router.

 

Dla wyjaśnienia Netia spot to takie ustrojstwo od Netii do łączenia się z ich usługą internetową (router + modem ADSL).

Odnośnik do komentarza

powinno sie dac takie cos wykombinowac; na routerze zainstaluj Debiana, ktorego chyba najlatwiej i najszybciej skonfigurowac do dzialania jako router; w systemie mozesz wtedy zdefiniowac dwie podsieci, ktore nie beda sie widziec albo, wersja prostsza, stworzysz odpowiednie reguly w iproute

dokladnie krok po kroku nie powiem, jak to zrobic, ale jest masa tutoriali na necie

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Modem Thomson TCM420, Wtyczka RJ-45. Specjalnych wymagań nie mam. Chodzi jedynie o sprawne działanie po WiFi 2 laptopów. Budżet bliżej nieokreślony, bo nie wiem, o jakiej sumie rozmawiamy. Ma się jednak rozumieć, że chcę wydać, jak najmniej :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

A ja mojego kochanego Pentagrama musze wymienic na wifi :/ Dlatego mam kilka pytan. Czy router z wifi mozna tez laczyc za pomoca kabla? Mam do polaczenia 3 komputery, z czego 2 mozna spokojnie polaczyc kablem. Ten trzeci pojdzie po wifi wiec rozumiem ze potrzebuje tez karty sieciowej z wifi? Zwrocic na cos uwage? Internet mam z neostrady.

 

jeszcze jedno - widze ze na allegro sa jakies karty sieciowe wifi do podlaczenia z usb. lepsze to czy zwykla karta (potrzebuje to do blaszaka) ?

Odnośnik do komentarza

Jasne, że można też kablami. Są 4 wyjścia LAN.

Jeśli nie masz w kompie karty WiFi to ofc musisz się w taką zaopatrzyć.

 

Co do kart to myślę, że wielkiej różnicy nie powinno być więc kup taką jaka Ci odpowiada (byle nie jakiś noname). Choć zwróciłbym uwagę na odkręcaną antenę bo zawsze w razie słabego zasięgu można coś kombinować.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...