Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Ta taktyka jest fatalna!Grając Słowacją przegrałem z Czechami 6:0.

Widocznie dupa z Ciebie nie manager. Wybacz, ale nie wystarczy bezmyślnie wstawić czyjejś taktyki i czekać aż wyniki same przyjdą. Na dobry wynik składa się masa czynników: morale, rozmowy motywacyjne, przygotowanie fizyczne, odpowiedni dobór składu na dany mecz. Trzeba trochę ruszyć głową, mieć odrobinę intuicji i wyczucia. Sama taktyka nie wystarcza żeby osiągać dobre wyniki. Poza tym musi upłynąć trochę czasu, żeby skład się zgrał i nauczył nowej taktyki.

Odnośnik do komentarza
chciałem zapytać jaką taktyką gra Barcelona w fm oraz naprawdę ?!?

czy to jest 4-2-3-1, na czym ta taktyka opiera się ? nie mogę takiej taktyki skonstruować a chciałem ją wypróbować w Wiśle K. ;)

jesli chodzi o barce to oni graja ustawieniem 4-3-3,albo jak kto woli 4-1-2-2-1,przy czym skrzydłowi sa ustawieni szeroko i maja strzalki do lini ataku.Mysle ze zeby grac ta taktyka to trzeba miec mocnych zawodnikow grajacych przy liniach bocznych i DEFENSYWNY POMOCNIK moim zdaniem jest bardzo wazny,gdzyz musi latac dziury za wszytskich-heh,

a jesli chodzi o Wisle,to z tego co widzialem to z tymi mocniejszymi zespolami co grali to grali ustawieniem 4-2-3-1,no i podaniami grali na Brozka,glownie z tego co widzialem to byly podania na dobieg...

Odnośnik do komentarza

Witam.

 

Kolega azazel prosił o taktykę 4-2-3-1. Tak się składa, że mam takową na składzie. W ogóle mam sporo według mojego mniemania niezłych taktyk, ale jakoś się nigdy nie chwaliłem nimi światu. Jakby ktoś potrzebował przyzwoicie zrobionego 4-3-3, albo 4-4-2 to pisać, chętnie się podzielę :P.

 

Przedstawiona przeze mnie poniżej taktyka, to tak zwany "Diament", tj. 4-2-3-1. Jak to wygląda, pewnie większość z Was doskonale wie. Na wszelki jednak wypadek, oto jak wygląda to ustawienie:

 

BR

OP OŚ OŚ OL

 

PŚ PŚ

<-OPŚ OPŚ OPŚ->

N

 

Generalnie nie jest to ustawienie dla słabszych drużyn, raczej dla takich posiadających paru kreatywnych zawodników z przodu. Z tego powodu nie wiem, czy da radę akurat w Wiśle, bo ofensywnych pomocników tam jak na lekarstwo :). Natomiast w Lechu Poznań sprawuje się fantastycznie, drużyna gra ofensywnie, ładnie dla oka, szybko, składnie i co najważniejsze, skutecznie.

 

Co do zawodników do taktyki:

Bramkarz - wiadomo

OŚ - wiadomo, tego lepiej grającego głową proponuję ustawić po lewej, ze względu na rzuty, gdzie on jest ustawiony jako egzekutor.

OP, OL - w mojej taktyce to niemal skrzydłowi, ponieważ boczni Ofensywni Pomocnicy często znajdują się w środkowej części boiska i to boczni obrońcy rządzą po bokach. Dlatego kluczowe są dośrodkowania, drybling, szybkość, wytrzymałość. Oczywiście krycie, odbiór czy ustawianie się nie zawadzą :)

PŚ - tu ponad podania czy kreatywność bardziej cenię odbiór czy pracowitość. Typowi ludzie od czarnej roboty, którzy pracują, by czwórka z przodu mogła sobie bezkarnie hasać po połowie rywala nie bojąc się o kontry. Oczywiście umiejętności gry do przodu mile widziane

OPŚ (ci boczni) - umiejętności typowego skrzydłowego plus umiejętności takie jak gra z pierwszej piłki czy kreatywność. Zawodnicy ci powinni być uniwersalni. Najlepsi będą tacy o oznaczeniu OP LŚ, czy OP PŚ, dadzą też radę typowi skrzydłowi albo ofensywni pomocnicy. Wybór na te miejsca rozgrywających lub skrzydłowych w dużym stopniu determinuje sposób gry zespołu - środkiem, czy skrzydłami.

OPŚ (środkowy) - podania, kreatywność, gra z pierwszej piłki, wykańczanie akcji, strzały z dystansu. Elano się nada :P

NŚ - to co u typowego napastnika

 

Dwóch środkowych pomocników o lekkim zabarwieniu defensywnym daje nam przewagę w środku pola i zabezpieczenie przed akcjami tym sektorem. Asekurują też ochoczo włączających się do akcji bocznych obrońców. Z tego względu większość akcji bramkowych przeciwnika idzie skrzydłami, dlatego środkowi obrońcy powinni naprawdę dobrze grać w powietrzu, by uchronić się od zgubnych skutków wrzutek z bocznych sektorów. Czwórka zawodników z przodu powinna cechować się dobrymi atrybutami podań, kreatywności, błyskotliwości i gry z pierwszej piłki (oczywiście zależnie od poziomu zespołu), by móc kilkoma podaniami rozklepać obronę rywali. W moim Lechu funkcjonowało to naprawdę fajnie. Środkowi pomocnicy rozgrywają spokojnie piłkę z bocznymi obrońcami, przygotowując akcję. W pewnym momencie podają do któregoś z ofensywnych graczy. Kreatywni ofensywni pomocnicy (u mnie Cueto, Stilić i Quinteros) kilkoma podaniami wypracowują pozycję dla kolegi i jest bramka :).

 

Oczywiście do takich akcji potrzeba odpowiednich umiejętności, ale przecież nie trzeba koniecznie grać kombinacyjnie. Jeśli chcecie zagrać bardziej defensywnie, ograniczcie rajdy dla bocznych obrońców i środkowych pomocników, wycofajcie linię obrony i wydłużcie podania.

 

Kolejny mocny punkt to stałe fragmenty gry. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje grad bramek z rzutów rożnych. Strzelcem jest głównie ten ustawiony po lewej środkowy obrońca. Jest on u mnie niekiedy najlepszym strzelcem w zespole. 15-20 bramek to nic nadzwyczajnego.

 

Jestem przekonany, że ta taktyka przyniesie wiele pociechy tym, którzy postanowią ją wypróbować. Gwarantowane mecze z dużą liczbą goli i sporo piłkarskich dreszczowców. Polecam miłośnikom mocnych wrażeń i drużyn prowadzonych przez Franza Smudę :). Zapraszam do ściągania i krytykowania :)

 

http://rapidshare.com/files/147394385/martin4231.tac.html

Odnośnik do komentarza

Ok, jutro wrzucę 4-4-2. Taktyki 4-3-2-1 żadnej nie mam (może dlatego, że mało zespołów tak gra i nie ma się na kim wzorować :) ). Tylko że mam wariant ofensywny i defensywny. Który chcecie? (jestem maniakiem tworzenia wariantów taktycznych na wszelkie okazje :) )

 

I co, ściągał ktoś mój diamencik? Bo jestem ciekaw jak się spisuje u innych?

Odnośnik do komentarza
I co, ściągał ktoś mój diamencik? Bo jestem ciekaw jak się spisuje u innych?

Ja ściągnąłem :) Taktyka u mnie spisuje się jak na razie (7 meczów) dobrze. Zajmuje 2 miejsce w ligowej tabeli. Przegrałem zaledwie 1 mecz (0:2 z Szachtarem Donieck). Z moich obserwacji wynika, że podstawą tej taktyki są dobrzy PŚ/DP. W ogóle to cała taktyka opiera się na linii pomocy, która dobrze broni oraz wypracowuje dobre sytuacje dla ataku :)

Odnośnik do komentarza
Martin, a pod jakiego patcha jest twoja taxa?

Tworzyłem ją na 8.0.2, ale myślę że na wcześniejszych łatkach też powinna śmigać przyzwoicie :)

 

Ach, no i obiecane 4-4-2. Warianty ofensywny i defensywny. Nie są może genialne, ale dają radę, szczególnie defensywny. W ogóle nie za bardzo lubię 4-4-2, ciężko mi jakoś znaleźć balans między atakiem i obroną. Wolę taktyki z większą ilością graczy w środku pola. Aczkolwiek oczywiście zachęcam do zasysania i krytyki.

 

Ofensywny - http://rapidshare.com/files/147806689/4-4-..._2007_.tac.html

Defensywny - http://rapidshare.com/files/147806841/4-4-..._2007_.tac.html

 

Jedna uwaga - w rzutach rożnych prawy obrońca jest ustawiony jako jeden z egzekutorów (u mnie gra tam wysoki gostek), więc proponuję to pozmieniać.

 

 

Floter: To miło, że taktyka dobrze się spisuje. A kim grasz?

Odnośnik do komentarza

Czy gra ktoś z Was taksą kimza v4.0 ? ? Jeżeli tak to byłbym bardzo wdzięczny za opis zawodników do poszczególnym pozycji. Niby wszystko jest na stronce Kimza (http://kimz-world.110mb.com/kimz-tactics/player.html) jednakże nie rozumiem o co mu chodzi z doborem środkowych napastników.

 

Takie coś jeszcze, jeżeli chodzi o Kimza....byłbym wdzięczny za przetłumaczenie:

 

 

This is the latest OI I used :

 

1. Hard tackle :

* On every ai players if their bravery 10- (10 or lesser)

* Striker and ai key players with bravery 15-

2. Tight marking always :

* All players except GK and DC or SW

3. Show on foot

* Left foot : DR, DMR, MR, AMR, FR

* Right foot : DL, DML, ML, AML, FL

 

?????????????????????????????????????????????

Odnośnik do komentarza

BTW Pierwsza zasada FM-a 2008: NIGDY nie graj na czas przed 90 minutą. W okolicach 80 minuty nie rób niczego, co robi się w realnym świecie: nie graj na czas, nie każ ofensywnym zawodnikom przetrzymywać piłki, nie zwalniaj tempa. ZAWSZE wtedy w okolicach 91 min będzie rożny, ZAWSZE padnie bramka.

Odnośnik do komentarza
BTW Pierwsza zasada FM-a 2008: NIGDY nie graj na czas przed 90 minutą. W okolicach 80 minuty nie rób niczego, co robi się w realnym świecie: nie graj na czas, nie każ ofensywnym zawodnikom przetrzymywać piłki, nie zwalniaj tempa. ZAWSZE wtedy w okolicach 91 min będzie rożny, ZAWSZE padnie bramka.

No nie wiem. Ja praktycznie zawsze od 80 minuty gram na czas. Najczęściej gdy prowadze tylko jednym golem. W zdecydowanej większości przypadków bez problemu dowożę zwycięstwo do końca meczu, chociaż sędzia praktycznie zawsze doliczy ze 4 - 5 minut, a przeciwnicy oczywiście mnie atakują.

Odnośnik do komentarza
[...]

 

This is the latest OI I used :

 

1. Hard tackle :

* On every ai players if their bravery 10- (10 or lesser)

* Striker and ai key players with bravery 15-

2. Tight marking always :

* All players except GK and DC or SW

3. Show on foot

* Left foot : DR, DMR, MR, AMR, FR

* Right foot : DL, DML, ML, AML, FL

 

?????????????????????????????????????????????

 

1. Ostry odbiór:

 

* Na każdego gracza którego odwaga jest równa bądź mniejsza 10

* Napastnik i kluczowy gracz komputera z odwagą 15 i niżej

 

2. Ścisłe krycie zawsze:

 

*Wszyscy gracze z wyjątkiem bramkarzy,środkowych obrońców i libero.

 

3. Wymuś granie nogą:

 

*Lewą: wszyscy grający na prawej stronie

*Prawą: wszyscy grający na lewej stronie

 

Tyle z tłumaczenia, ale nie do końca zgodzę się z tymi poradami. Spokojnie włączam ścisłe krycie także i na obrońców przeciwnika. Nie gram ścisłego krycia na szybkich, bądź wysokiej klasy napastników. Chwilka nieuwagi i taki zawodnik "odrywa się" od obrońcy i jest gorąco. Jeśli chodzi wymuszanie gry daną nogą, to przecież nie zawsze zawodnik grający np. na lewej stronie jest lewonożny. Lepiej wymuszać po prostu granie słabszą nogą.

Odnośnik do komentarza

Teraz ja się nie zgodzę. Wymuszenie u zawodnika biegającego po lewej stronie gry prawą nogą powoduje, że nie może on "w locie" dośrodkować, tylko musi przełożyć sobie piłkę na drugą nogę i w tym czasie obrońca może mu ją zabrać. Przynajmniej w teorii ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...