Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze powiem tak:

 

Ze ściągnięciem Legrottalige nie było problemów, po pierwsze był wystawiony na liste transferową, wraz z ofertą transferu zgodził się przyjść za niewielkie pieniądze.

 

Kroos kupiony został z wolnego transferu, gdyż ze startem gry usunąłem całą ekipę Bayernu(smutek po stracie save'u tego zespołu). Mniej mu płace niż chociażby Jarce.

 

Fernandez to skutek moich ostatnich kombinacji z edytorem, chociaż i tak lepiej od niego spisuje się Radek Majewski...

 

Finanse sam nie wiem skąd są takie wysokie, pierwsze pół roku zaczął grać brat, później ja go zastąpiłem (on gra jako nowy gracz Newcastle) i do dziś w budżecie płacowym i transferowym widnieje dość wysoka sumka.

Odnośnik do komentarza

Witam!

Jako, że nie mogę sobie poradzić w FMie 08 z grą obronną, zwracam się z prośbą do Was o pomoc w tej kwestii.

Słowem wstępu: łatka 8.02, gram Perugią (liga włoska), w pierwszym sezonie w męczarniach wyszedłem do Serie B, do teraz zagrałem tam kilka spotkań. Póki co nie gram dalej, bo szkoda mi nerwów.

W poprzednich wersjach FMa ustawiałem taktykę i przez co najmniej sezon nie musiałem jej zmieniać, bo mecze wygrywałem samym składem (np. wygrałem LM Rayo Vallecano z 3 ligi hiszpańskiej), a w najnowszej odsłonie gry muszę co rusz majstrować coś przy taktyce. W niższej lidze moje ustawienia się sprawdzały, ale teraz - szkoda gadać.

Tutaj http://www.wrzuta.pl/obraz/qfWX558c0f/mecze jest mój terminarz z tego sezonu.

Jak widać tracę dużo bramek, na szczęście Jarka i Russotto są w niezłej formie i czymś staram się odpowiedzieć na bramki przeciwnika.

Na wszelki wypadek, bo może to wina ich atrybutów - oto moi obrońcy:

Prawy - Sofian Benzouien http://www.wrzuta.pl/obraz/tHsUwzxXFQ/sofianbenzouien

Lewy - Fabien Lavoyer http://www.wrzuta.pl/obraz/hV2XkrchPe/fabienlavoyer

Podstawowy ŚO - Miral Samardzic http://www.wrzuta.pl/obraz/dZhyXiHTwJ/miralsamardzic

Podstawowy ŚO - Adrian Napierała http://www.wrzuta.pl/obraz/q415SdmE09/adriannapierala

Rezerwowy ŚO - Denis Tonucci http://www.wrzuta.pl/obraz/5RVjSM2EAV/denictonucci

Rezerwowy ŚO - Seyfo Soley http://www.wrzuta.pl/obraz/2Wscaei5Lr/seyfosoley

DP - Sergio Kawarmala http://www.wrzuta.pl/obraz/8PUSl4gLaz/sergiokawarmala

 

Wydaję mi się, że jest to całkiem ciekawa ekipa, dodając do tego jeszcze jednego DMa - Agyeman'a, który ma podobne atrybuty jak Kawarmala i dwóch ŚO, którzy grają tylko w razie potrzeby.

 

I teraz pytania:

1. Jak ustawić moją obronę (wraz z DM), żeby tracić możliwie jak najmniej bramek? Zespół jest już ustawiony do bronienia się przed golami z rzutów rożnych i wolnych, czytałem też analizę taktyczną Brudasa i wskazówki na różnych forach (także na tym) i niestety nie zdają one egzaminu.

2. Jak to się dzieje, że taki Tonucci dostaję ode mnie polecenie, żeby krył indywidualnie napastnika, a on sobie lata po boisku, tylko nie kryje tegoż napastnika?

3. Jak to się dzieje, że podwajam Samardzicem i Kawarmalą najlepszego napastnika przeciwnika, a on i tak trafia 4 bramki?

4. Jak to się dzieje, że grając taką taktyką http://www.wrzuta.pl/obraz/gDWorVG6db/42121 i tak dostaję czwórkę do wora?

5. Jak to się dzieje, że mój piłkarz zabierze piłkę przeciwnikowi, ale natychmiast od niego odskakuje? Przeciwnik stoi sobie w miejscu 3-4 sekundy, piłka obok, a żaden z moich patałachów nie weźmie tej piłki?

 

Dotychczas stosowałem takie zagrania taktyczne w obronie:

1. Ścisłe krycie dla wszystkich, jedynie odznaczałem je dla szybkich i dobrze dryblujących przeciwników. Zagrałem 3 mecze bez ścisłego krycia w te 2 sezony - w pierwszym (1. sezon) dostałem 5-0, reszta to te dwa ostatnie mecze na pierwszym screenie.

2. Boczni obrońcy - gra przy przeciwniku całe boisko, jeśli skrzydłowi przeciwnika byli szybcy i dobrze dryblujący - rajdy i rajdy z piłką na rzadko, ścisłe krycie na "nie" i indywidualne krycie przez nich tych skrzydłowych.

3. Środkowi obrońcy - ustawienie defensywne (gdzieś tak 1/4 paska), swoboda ograniczona (troszkę wyższa niż pasek z ustawieniem), podania bezpośrednie (3/4 paska), rajdy i rajdy z piłką ograniczone. Jeśli przeciwnik posiadał 2 dobrych napastników, to albo ci obrońcy ich kryli, albo jeden krył jednego, DM drugiego, a drugi obrońca sam sobie latał po boisku, albo obrońcy kryją napastników, a DM podwaja któregoś.

4. DM lub DMy - paski ustawienia i swobody trochę niżej niż ŚO, krycie indywidualne w prawie każdym meczu chociaż dla jednego, zależy od klasy przeciwników.

5. Ustawienia zespołu - ustawienie różnie, swoboda zwykła, tempo i podania zazwyczaj na "szybkie" i "krótkie", szerokość zależnie od taktyki i boiska, GPP na pograniczu "własna połowa", a " całe boisko", linia obronna leciutko cofnięta, odbiór normalny, krycie strefowe, bez pułapek ofsajdowych.

 

 

Prosiłbym o rady, cóż takiego zrobić z moimi obrońcami, żeby wreszcie zaczęli bronić tej bramki. Prosiłbym też o nie dawanie mi gotowych taktyk, bo jednak większą radość daje wygrywanie własną taktyką z modyfikacjami zaczerpniętymi od innych.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

I teraz odpowiedzi:

1. Najlepszą obroną jest atak. By uchronić się przed stratą bramek, niekoniecznie musisz się bronić :> Piszesz... masz fajną ekipę, która potrafi odpowiedzieć na gole rywala, a więc jeśli twoim słabym punktem drużyny jest defensywna, to może postaw na atak, stwórz wielkie show i wygraj 4:3, 3:2, 5:3, bądź przegraj 3:4, 2:3, albo nawet 0:3. Nic do stracenia, i tak 0 punktów.

2. Jeśli przechodzisz do akcji ofensywnej, to będzie latał sobie po boisku. Jeżeli bronisz, będzie krył tego wyznaczonego. Gdy tak się nie dzieje, oprócz krycia 1 na 1 daj ścisłe krycie w poleceniu indywidualnym dla twojego plastra.

3. Logiczne... Podwajasz krycie w efekcie zostawiając innego rywala zupełnie wolnego. Daj jeszcze trzech do jednego, to nie stracisz czterech bram, tylko od razu ci do przerwy sześć pak załadują :)

4. Grając przeciwko twojemu ustawieniu, od razu rozszerzyłbym grę, oraz nakazał grać skrzydłami. Jak widzisz, masz praktycznie trzech napastników, zostawiając przy tym dużo miejsca w bocznych sektorach boiska. Tym piłkarzom z numerami 17 i 7 dałbym krycie np. bocznych obrońców rywala, bądź pomocników. W zależności kto stwarza większe zagrożenie. Przykład: Prawy obrońca rywala często włącza się w akcje ofensywne, wtedy twojemu lewemu napastnikowi (skrzydłowemu) dajesz krycie 1 na 1 w poleceniach indywidualnych tego zawodnika. I na odwrót. Kiedy nadal twój boczny napastnik będzie nie najlepiej spisywał się w destrukcji, zaleć mu ścisłe krycie. Na pewno nie będzie co akcje odbierał, ale najważniejsze, że z całych swoich sił utrudni przeciwnikowi życie.

5. Jak to się dzieje, że mój piłkarz zabierze piłkę przeciwnikowi, ale natychmiast od niego odskakuje? - możesz jaśniej :> Jeśli weźmie piłkę to odskoczy (ucieknie) z nią... prawda? Jeżeli rywal stoi sobie z piłką, a twoi na to patrzą, no to jedynie co możesz zrobić, to albo zwiększyć pressing, albo też włączyć ścisłe krycie.

Najlepiej daj zdjęcie z poleceniami drużynowymi swojego zespołu. I nie stosuj co mecz plastra na byle jakiego zawodnika, bo tracisz wtedy na ofensywie. Nie tylko destrukcją się wygrywa.

 

2. Boczni obrońcy - gra przy przeciwniku całe boisko, jeśli skrzydłowi przeciwnika byli szybcy i dobrze dryblujący - rajdy i rajdy z piłką na rzadko, ścisłe krycie na "nie" i indywidualne krycie przez nich tych skrzydłowych.
Dodaj do tego w poleceniach dotyczących rywala: zagranie słabszą nogą oraz ostry odbiór. Pamiętaj, że zakaz rajdów z, czy to bez piłki dla twojego bocznego obrońcy, osłabia siłę rażenia drużyny. Obrona obroną, ale nie masz gwarancji, iż defensor bez rajdów za każdym razem powstrzyma tego szybkiego skrzydłowego. Za to masz pewność, że jeśli będziesz w posiadaniu futbolówki, stworzy przewagę, może dobrze dośrodkuje.

 

Moja wizja co do ustawień środkowego obrońcy:

Gra przy przeciwniku: pola karne (nie więcej dwa przesunięcia od własna połowa).

Swobody, nastawienia, podań nie ruszam.

Rajdy bez piłki oraz z piłką na rzadko.

Dośrodkowania na rzadko, aby nie schodzili na boki, robiąc głupie luki w środku pola.

Prostopadłe podania oraz strzały z dystansu na normie.

 

Moja wizja co do ustawień bocznego obrońcy:

Rajdy bez piłki na często.

Rajdy z piłką na często tylko wtedy, gdy mamy w składzie defensora z dobrą techniką oraz dryblingiem (Marcelo, Sergio Ramos...).

Pressing na własnej połowie, ok. dwa przesunięcia od całego boiska.

Dośrodkowania jak kto woli. Gdy widzę, że piłkarz ma w granicach 17, 18 umiejętności wrzutek, to daje na często. W przeciwnym wypadku pozostawiam na normie.

 

PS. Zauważyłem, że ścisłe krycie jest lepsze od pressingu pod względem nękania przeciwników i szybszego dochodzenia, ewentualnie odbioru piłki.

Odnośnik do komentarza

1. No właśnie nie bardzo mi się dziwi dostawanie kilka bramek do wora co mecz, wolę już przegrać 0-1 niż 4-5.

2. Robił to jak była akcja ofensywna przeciwników, a ścisłego krycia nie ustawiałem, bo ten napastnik był szybszy od niego, a z tego co czytałem, to trzeba odpuszczać ścisłe krycie szybkich i dryblerów.

3. Inni mogą sobie strzelać, ale jakim cudem zawodnik, przy którym cały czas biegają 2 moi najlepsi defensywni zawodnicy strzela 4 bramy?

4. Coś się spróbuje :)

5. To zdarzyło mi się 2 razy przy nowej taktyce i wygląda mniej więcej tak, że biegnie sobie przeciwnik (X) z piłką, nagle doskakuje do niego mój zawodnik, przez co X się zatrzymuje, a piłka leży kilka pikseli od niego :) I wszystko spoko, tylko że ten mój zawodnik zamiast zabrać tą piłkę (bo X stoi w miejscu kilka sekund) - wraca na swoją poprzednią pozycję.

 

Niemniej dzięki za pomoc, coś dzisiaj pokombinuję.

Tylko - mam jeszcze pytanie.

Czy może mi ktoś wyjaśnić różnice między ścisłym kryciem, a kryciem normalnym, kryciem strefowym, a kryciem 1 na 1?

Chodzi mi o to, jakie są plusy np. krycia ścisłego, a jakie minusy i które (ścisłe - normalne) stosować wobec jakich przeciwników?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

1. 0:1 po słabej grze :> Czy może 3:4, 4:5 po walce?

2. Odpuść Tonnuciemu krycie indywidualne. W ustawieniu masz dwóch defensywnych pomocników, a więc jednemu z nich przydziel krycie napastnika 1 na 1.

3. Najwidoczniej masz słabych defensywnych pomocników. Albo po prostu włącz im ścisłe krycie.

4. Polecam :)

5. Może wydaje Ci się, że on się zatrzymuje, a twój zamiast odebrać piłkę przy nim stoi. W kulkach nie rozróżnisz za bardzo, czy przeciwnik drybluje, czy podbija piłkę itd. A jeśli się zwyczajnie zastawia :>

 

 

Ścisłe krycie - momentalne doskoczenie do przeciwnika, wywieranie na nim presji.

Nie ma krycia normalnego. Jest tylko ścisłe oraz strefowe i 1na1.

Wystarczy pomyśleć logicznie :) 1na1, a więc każdy kryje swego, tak?

Krycie strefowe - zawodnik, który usiłuje odebrać rywalowi piłkę, gdy ten znajdzie się w jego strefie. Mówiąc krótko: Ma swoje terytorium przez które nie powinien przejść przeciwnik (prawa pomoc, lewa pomoc, środek pomocy, lewa obrona, prawa obrona etc.)

 

Na moje oko plusem ścisłego krycia jest PS., które widnieje w poprzednim moim poście :) Minusem może być to - jak wspomniałeś -, że szybki przeciwnik z dobrym dryblingiem jest wstanie uciec twojemu zawodnikowi, szczególnie wolnemu. Dlatego w takim wypadku zaleca się krycie strefowe.

 

Ja jeżeli gram np. przeciwko środkowemu napastnikowi (Rooney, Villa...), to przydzielam mu plastra w postaci defensywnego pomocnika i nakazuje mu ścisłe krycie owego zagrożenia.

Natomiast kiedy największym zagrożeniem twojego zespołu jest ofensywny pomocnik przeciwnika, to twój defensywny pomocnik ma go wystawionego jak na tacy i specjalnie nie musi za nim ganiać.

Odnośnik do komentarza

Poradziłem sobie jako tako z obroną, na pewno tracę mniej bramek (bramkarz nie zawsze robił takie cuda, że głowa mała), ale dzisiaj znowu FM mnie załamuje.

Czemu ten komputerowy j*baka w ciągu 3 kolejnych meczy wykosił mi 3 lewych pomocników (jeden to obrońca mogący grać na L P) odpowiednio na miesiąc, 3 tygodnie i znowu miesiąc? Aż się boje pomyśleć, co będzie jak mi odpadnie mój jedyny nominalny skrzydłowy (Sestu - ogólnie polecam:)), który może grać na obu skrzydłach. Na dzień dzisiejszy mam jednego skrzydłowego (Sestu) i środkowego pomocnika, który może grać na prawym skrzydle, bo dzisiaj sprzedałem rezerwowego OP P ;o Nie ma to jak bogactwo zmienników. Ale na szczęście trwa okienko zimowe, to może zdołam wyjąć kogoś na pół roku...

Odnośnik do komentarza

bramkarz - ścisłe krycie

 

obrońcy środek - nic lub słabsza noga

 

obrońcy bok - słabsza noga

 

defensywny - presing

 

srdokowy pom. - presing

 

pomocnik bok - slabsza noga

 

anapstnik srodek - agresywny odbior

 

napastnik bok - slabsza noga i agresywny

 

mozesz tez dawać wsyztskim slabszą nogę też się sprawdza

Odnośnik do komentarza

Najnowsza poprawka do moich taktyk pt. "WEED v3"

 

link - http://files.filefront.com/KARIERA+Aston+V...;/fileinfo.html

 

Taxa dzięki której zdominujesz grę i "rozgnieciesz" rywali. Słabsze drużyny mało co wchodzą na moją połowę nie mówiąc o oddawaniu jakichkolwiek strzałów. Grając z lepsza drużyna od stwarzasz więcej sytuacji gdy już wyjdziesz na prowadzenie praktycznie jest po meczu.. Wygrałem nią Mistrzostwo Anglii i Puchar Ligi Angielskiej teraz średnio strzelam 3-5 bramek a tracę góra 2..

Odnośnik do komentarza

Groningen(2 miejsce Eredivisie) , Stade Rennes(2 miejsce Ligue 1), Aston Villa(3 miejsce, Mistrzostwo Anglii, Carling Cup i zapowiada się Mistrzostwo Anglii, FA CUP) , Manchester City (Mistrzostwo Anglii, FA CUP) i na Holidayu Bolton (4 miejsce), Real i Fiorentina(Mistrzostwa), Greta(4 miejsce) i Karlsruher(5 miejsce)...

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie o odgrywającego. Mam u siebie Klimowicza, 192cm wzrostu, główkowanie 16, skoczność 15, siła 17 - więc idealny.

 

Jakie polecenia indywidualne są najlepsze dla takiego zawodnika? Gra trochę cofnięty w stosunku do Freia i ma wszystkie polecenia na 'mieszane' (rajdy, itd.), no i sprawdza się na razie dość średnio...

 

Dodam, że podania mam ustawione 'na głowę' ;)

Odnośnik do komentarza
Mam pytanie o odgrywającego. Mam u siebie Klimowicza, 192cm wzrostu, główkowanie 16, skoczność 15, siła 17 - więc idealny.

 

Jakie polecenia indywidualne są najlepsze dla takiego zawodnika? Gra trochę cofnięty w stosunku do Freia i ma wszystkie polecenia na 'mieszane' (rajdy, itd.), no i sprawdza się na razie dość średnio...

 

Dodam, że podania mam ustawione 'na głowę' ;)

 

FWR - rar

RWB - mix

CROSS - rar

TTB - mix

Hold up ball

 

Edyta podpowiada, żeby mu wyłączyć też strzały z dystansu.

Odnośnik do komentarza
Najnowsza poprawka do moich taktyk pt. "WEED v3"

 

link - http://files.filefront.com/KARIERA+Aston+V...;/fileinfo.html

 

Taxa dzięki której zdominujesz grę i "rozgnieciesz" rywali. Słabsze drużyny mało co wchodzą na moją połowę nie mówiąc o oddawaniu jakichkolwiek strzałów. Grając z lepsza drużyna od stwarzasz więcej sytuacji gdy już wyjdziesz na prowadzenie praktycznie jest po meczu.. Wygrałem nią Mistrzostwo Anglii i Puchar Ligi Angielskiej teraz średnio strzelam 3-5 bramek a tracę góra 2..

 

 

 

 

 

 

Hmmmmmmmmmmmmmmmm

Grajac Oberhausen w 1 bundeslidze z Koln taktyka rozgniotla ale moja druzyne 6-1. Gralem na wyjezdzie taktyka zawiodla. Jestem typowany do spadku ale taki wynik to chyba jakies nieporozumienie. Taktyka nie sprawdzila sie

Odnośnik do komentarza
Najnowsza poprawka do moich taktyk pt. "WEED v3"

 

link - http://files.filefront.com/KARIERA+Aston+V...;/fileinfo.html

 

Taxa dzięki której zdominujesz grę i "rozgnieciesz" rywali. Słabsze drużyny mało co wchodzą na moją połowę nie mówiąc o oddawaniu jakichkolwiek strzałów. Grając z lepsza drużyna od stwarzasz więcej sytuacji gdy już wyjdziesz na prowadzenie praktycznie jest po meczu.. Wygrałem nią Mistrzostwo Anglii i Puchar Ligi Angielskiej teraz średnio strzelam 3-5 bramek a tracę góra 2..

 

Niestety... Sprawdzalem ja w Atletico Madryt. gralem nia ok 15 meczy. Pierwszy mecz... szok wygrana 2:0 u siebie z Dumą Katalonii, już myślałem, że to jakieś cudo no ale niestety... przeliczyłem się. Połowa meczy to remisy i to ze śedniakami, może mało się przegrywa chyba 2 mecze z 15 przegrałem za to ok 6-7 zresmisowałem, często grałem gorzej niż Mallorca, Getafe... U mnie się nie sprawdziła. pzdr

Odnośnik do komentarza
Najnowsza poprawka do moich taktyk pt. "WEED v3"

 

link - http://files.filefront.com/KARIERA+Aston+V...;/fileinfo.html

 

Taxa dzięki której zdominujesz grę i "rozgnieciesz" rywali. Słabsze drużyny mało co wchodzą na moją połowę nie mówiąc o oddawaniu jakichkolwiek strzałów. Grając z lepsza drużyna od stwarzasz więcej sytuacji gdy już wyjdziesz na prowadzenie praktycznie jest po meczu.. Wygrałem nią Mistrzostwo Anglii i Puchar Ligi Angielskiej teraz średnio strzelam 3-5 bramek a tracę góra 2..

 

Niestety... Sprawdzalem ja w Atletico Madryt. gralem nia ok 15 meczy. Pierwszy mecz... szok wygrana 2:0 u siebie z Dumą Katalonii, już myślałem, że to jakieś cudo no ale niestety... przeliczyłem się. Połowa meczy to remisy i to ze śedniakami, może mało się przegrywa chyba 2 mecze z 15 przegrałem za to ok 6-7 zresmisowałem, często grałem gorzej niż Mallorca, Getafe... U mnie się nie sprawdziła. pzdr

 

Troche dziwne ze autor odnosi sukcesy na tej taktyce, a u innych sie nie sprawdza. Sama taktyka nie gra; pewnie stosowales zle rozmowki, moze trening kiepski, moze nie stosowales instrukcji dotyczacych rywala...

Pytanie do autora taktyki,

- jakie stosujesz rozmowki?

- jaki trening stosujesz?

- jakie stosujesz instrukcje dotyczace rywala?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...