Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

okej dalem rade:)

a wiec to jest moje ustawienie:

http://i25.tinypic.com/30utlxk.jpg

 

polecenia drużynowe:

http://i26.tinypic.com/3310uid.jpg

oraz indywidualne:

http://i28.tinypic.com/2z4ajb8.jpg

http://i31.tinypic.com/29y59p0.jpg

http://i26.tinypic.com/13zzbti.jpg

http://i31.tinypic.com/2egekwm.jpg

http://i26.tinypic.com/anyfbq.jpg

http://i28.tinypic.com/2mdqf68.jpg to ten napastnik ze strzalka w tył;)

http://i25.tinypic.com/9pt3qe.jpg

 

z reguly przeciwnikom daje: napastnikom slabsza noga; skrzydłowi-słabsza noga oraz pressing zawsze; srodkowi pomocnicy- pressing zawsze oraz odbior ostry.

 

w meczach z MU czy tez z Arsenalem probowalem roznych kombinacji (łacznie z kryciem 1na1 przeciwko rooneyowi) ale z reguly nic to nie daje. (Moj problem dotyczy głównie meczów wyjazdowych bo na Wembley czy u siebie szło nieźle).

 

taktyka uważam, że sama w sobie jest całkiem niezła. NIe jest to oczywiście "killer", ale spisuje się całkiem przyzwoicie. Zająłem 5 miejsce w 1 sezonie, ale tą taksą grałem dopiero od grudnia, wcześniej próbując diametralnie innych rozwiązań (łącznie z podawaniem skrzydłami i szeroką grą;)). i od grudnia właśnie zaczął się marsz w górę tabeli (wtedy zajmowałem 11 miejsce). ogólnie mało kto mógł mi naskoczyć od tamtej pory ;)

 

zespół gra ładnie dla oka, boczni obrońcy mają dużo miejsca na rajdy (dzięki temu że skrzydłowi schodzą do środka), ten bardziej kreatywny napastnik cofa się często do drugiej linii, dzięki czemu osiągam sporą przewagę na przedpolu przeciwnika. środkowy pomocnik przydaje się w defensywie, a jednocześnie często ładuje bramy z dystansu (w tamtym sezonie Nolan, teraz Gareth Barry). Defensywny też gra przyzwoicie, choć not nie zbiera wysokich, ale to norma. Ogólnie w meczach z większością rywali taktyka z reguły sprawdza się. Problem jest na wyjazdach w meczach z Arsenalem, MU oraz Chelsea (w mniejszym stopniu z Liverpoolem).

 

stosuje rzecz jasna różne modyfikacje w trakcie meczu, czasem zabieram strzałki i rajdy obrońcom (gdy prowadzę), czasem daję większą swobodę PŚ (szczególnie jak biję głową w mur i nie mogę strzelić gola jakimś frajerom) itp. ale z reguły są to kosmetyczne zabiegi.

jakby ktoś miał ochotę wypróbować u siebie tą taktykę to zapraszam:)

 

http://s009.wyslijto.pl/?file_id=45371121727654258294

 

no i rzecz jasna czekam na sugestie: Co do cholery zrobić z tym pieprzonym Rooneyem i jego kolegami;) ?

Odnośnik do komentarza

szp11 wrzuc swoja taxe gdzie indziej albo jeszcze raz bo nie mozna jej sciagnac :P Kit kiedy bedzie Twoja nowa taxa ???

I mam pytanko zainstalowalem nowego patcha i mianowicie nie wiem teraz co ustawic boczynm obroncom zeby atakowali skrzydlowych przeciwnika a nie biegli tylko obok niche i czekali az ten poda ???

Odnośnik do komentarza

Czy z każdego ustawienia da sie zrobić dobrą taktyke??? Najczęsciej gram 4-1-4-1 lub 4-4-1-1 , gram Juventusem juz 3 sezon i nie potrafie zdobyć mistrzostwa (w 1 sezonie 2 miejsce , w drugim 8 , a teraz zanosi sie na 2) . Jednak nie moge dowrównać interowi który co sezon zdobywa 95 i więcej punktów , a ja zaledwie 80.

Czy ważniejsze jest ustawienie , czy może polecenia indywidualne? I czy na zwykłym 442 można osiągać dobre wyniki?

Odnośnik do komentarza
I mam pytanko zainstalowalem nowego patcha i mianowicie nie wiem teraz co ustawic boczynm obroncom zeby atakowali skrzydlowych przeciwnika a nie biegli tylko obok niche i czekali az ten poda ???
W poleceniach dotyczących rywala: gpp na często, ostry odbiór i wymuszenie zagrania słabszą nogą.

 

Czy z każdego ustawienia da sie zrobić dobrą taktyke??? Najczęsciej gram 4-1-4-1 lub 4-4-1-1 , gram Juventusem juz 3 sezon i nie potrafie zdobyć mistrzostwa (w 1 sezonie 2 miejsce , w drugim 8 , a teraz zanosi sie na 2) . Jednak nie moge dowrównać interowi który co sezon zdobywa 95 i więcej punktów , a ja zaledwie 80.

Czy ważniejsze jest ustawienie , czy może polecenia indywidualne? I czy na zwykłym 442 można osiągać dobre wyniki?

Z każdego to może nie. Najlepiej ustawiać pod zawodników. Np. grając Realem wybrałem 4-3-3, na skrzydłach ustawiłem Robinho i Robbena, którzy najlepiej czują się na tych pozycjach i są wydajni. Do tego jeden środkowy snajper np. Ruud van Nietelrooy, Benzema i jechane :)
Odnośnik do komentarza

Właśnie , może dlatego moje wyniki nie są najlepsze , bo na skrzydłach mam Wijnalduma z lewej , a z prawej De Los Santos , a obaj w zakładce "ustawienie" jako naturalna pozycje mają ustawione OPŚ.

Mój skład wygląda tak

 

Buffon- Zaccardo - Collocini - Andrade - Chiellini - Nocerino - Masherano - De Los Santos - Nasri - Wijnaldum - Trezeguet (4-2-3-1) , jest rok 2010 , i wydaje mi sie ze z tego składu da sie więcej wycisnąć niż 80pkt

 

Zauważyłem jeszcze że z dośrodkowań praktycznie nic nie wpadało , więć ustawiłem skrzydłowym dośrodkowania na mieszane i na krótki słupek. Gra zaczeła wyglądać lepiej , a co najważniejsze skuteczniej , bo zaczeli schodzic do srodka i grać prostopadłe piłki

Piciu9 grasz 4-3-3 , gdzie wszyscy są w linii ustawieni , czy masz defensywnego pomocnika i cofniętych skrzydłowych ?

Odnośnik do komentarza
Chelsea pojechało w LM Panatę

 

z Malarzem w bramce ?

 

Trochę próbowałem grać w 08 ale dałem se spokój, jedyna taktyka która mi w miarę działała była maksymalnie wąska, z 1 napastnikiem i de facto 5 środkowymi ( w ogóle skrzydłowi grają imho beznadziejnie w tej części). Teraz przeglądam forum i widzę, że większość też stosuje taktyke z maksymalnym zagęszczeniem pola. Wiem, że tak się gra coraz częściej, ale jeżeli to jest jedyna skuteczna taktyka, to ja wymiękam i się nie bawię. Jak znajdziecie taktykę opartą na szerokiej grze, gdzie skrzydłowi odgrywają dużą role to dajcie znać.

 

Btw. wkurza mnie, że nie można kazać grać innym formacja inaczej pod względem szerokości, jak chce grać szeroko to moi DC stoją od siebie 2 kilometry, a rywale wbiegają w nich jak chcą.

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem taktyke trzeba dostosowywac do zawodnikow.. bylo pytanie czy da sie z kazdego ustawienia zrobic dobra taktyke.. jasne ze sie da, pod warunkiem ze ma sie odpowiednich zawodnikow i dobrze sie dobierze ustawienia indywidualne.. pamietam ze kiedys gralem (cm 3 chyba) trzema DMC na raz.. taksa wymiatala poniewaz na tej pozycji grali karembeu, hierro i redondo lub roberto jarni. w tej chwili gram arsenalem i w pierwszym sezonie zdobylem mistrzostwo, adebayor 30 bramek w lidze. kluczem prawie wszystkich moich taktyk sa dosrodkowania na odgrywajacego ktorym jest dobry napastnik. w MU dosrodkowywalem na rooneya lub teweza ustanawiajac ich odgrywajacymi.. tyle ze dosrodkowania nastepowaly z linii pola karnego zeby wykorzystac ich szybkosc bo wzrostu, gry glowa ani sily to raczej oni nie posiadaja. sprawdzalo sie. (latwo jest mowic o taktyce grajac arsenalem lub MU gdzie wszystko wychodzi)

 

aczkolwiek twierdze ze nawet w killer taksach najwazniejsza rzecza w tej grze jest odpowiednie podejsceie do rozmow motywacyjnych, to jest klucz uzepelniajacy kazda dobra takse, a dzwigajacy kazda srednia takse

Odnośnik do komentarza

Co do taktyki szp11, rozegrałem nią jak na razie 5 meczy w lidze polskiej i jestem niestety niezadowolony :( Moi grajkowie nie wiedzą co to znaczy obrona poprostu gubią się przy szybkich atakach zespołu przeciwnego. Bilans wygląda następująco na 5 meczy 2 remisy i 3 porażki, w bramkach 5-9 . Nie wiem może ta taksa nie nadaję się na nasze podwórko, ale jeszcze rozegram nią 10 meczy i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza

Wraz z pojawieniem się patcha 802 a później fixa (tu dyskusyjne czy fix coś zmieniał w silniku meczowym - ja uważam że tak) taksa pod patcha 801 musiała siła rzeczy uleć znacznym modyfikacjom. Nowy patch przede wszystkim przywrócił skuteczność napastnikom i wyeliminował w pewnym względnie niesamowitych bramkarzy.

Przedstawia więc zmodyfikowaną wersję swojej taksy pod patcha 802fix.

wersja gry

ustawienie zespołu

Ustawienia drużynowe przeszły pewną modyfikację.

polecenia drużynowe

Nastawienie, swoboda, podania i gra przy przeciwniku: zawodnicy mają ustawione indywidualnie

Odbiór: zespołowo wszyscy odbiór normalny, który moim zdaniem w połączenie ze ścisłym kryciem sprawdza się znakomicie i ogranicza w pewien sposób żółte kartki i faule w naszym polu karnym.

Tempo gry: właściwie jest wolne by spokojnie budować atak (chociaż czasami za bardzo kombinują) i jest jeden suwak w prawo od wskaźnika "tempo wolne". Trochę grzebałem na tym suwaku i takie ustawienie sprawdzało się najlepiej, pozwalało zachować bezpieczne rozwijanie akcji ale nie ograniczało za bardzo dynamicznym graczy którzy lubią grać krótkie i z pierwszej piłki podania.

Szerokość gry: zostawiłem na środku, mimo wielokrotnych modyfikacji; w ataku łatwiej grało się szerokim, ale za to broni się skuteczniej grając wąsko. Więc aby to wypośrodkować suwak jest na środku.

Gra na czas: jest na rzadko, tylko w samej końcówce gramy maksymalnie na czas by utrzymać wynik.

Linia obronna: właściwie norma (2 kliknięcia w lewo od środka), pozwala z jednej strony na łapanie na spalone i przechwycenie piłki, z drugiej nie jesteśmy narażeni aż tak bardo na prostopadłe piłki i szybkich napastników.

Podawanie: środkiem bo gramy by wykorzystać maksymalnie rozgrywającego, który gra raczej w środku pola.

Krycie: strefowe, najlepiej się sprawdzi, ponieważ komp ma tendencję do wachlowania rożnymi formacjami i nasi zawodnicy mogliby łatwo się pogubić w kryciu 1 na 1.

Podania do odgrywającego: na dobieg; preferuje raczej małego szybkiego napastnika, chociaż jak ktoś ma Drogbę to taki zawodnik jest idealny; więc raczej szybki niż wysoki, nie może też mieć za niskiego wskaźnika "gry bez piłki", inaczej będzie za słabo wychodził do dobrych sytuacji bramkowych a nie oszukujmy się że zawsze się przebije przez dwóch środkowych obrońców.

Gramy też na: ścisłe krycie, grę na rozgrywającego, odgrywającego, pułapki ofsajdowe. Nie gramy na kontrataki bo sami mamy tworzyć grę. Kontrataki tylko w samej końcówce gry jak gramy maksymalnie na czas.

 

Bramkarz: ma wychodzić do piłki więc nie może być zbyt wolny, poza tym wysoka komunikacja, wychodzenie do piłki i decyzje. Piłkę mimo zaznaczonych szybkich wyrzutów i tak przeważnie wykopuje na środek boiska więc bramkarz z dobrym atrybutem wykopy też mile widziany.

Prawy i lewy obrońca: mają za zadanie podłączać się często do akcji ofensywnych, podania prostopadłe często by obsługiwać przede wszystkim skrzydłowych. Przeważnie tez zdążą wrócić, dobrze odbierają piłkę, nie zostawiają zbyt dużo miejsca skrzydłowym; poza tym prawy obrońca bierze aktywny udział w ofensywnych SFG, lewy natomiast przy obronie rożnego przeważnie kryje napastnika rywala więc obaj powinni w miarę dobrze grać głową i chociaż średnio szybcy, z dobrym odbiorem.

Środkowi obrońcy: bezwględnie dobra gra głową, odbiór; szybkość mniej istotna ale warto nie mieć ich za wolnych przeciwko bardzo szybkim i zwinnym napastnikom; biorą udział w ofensywnych SFG, z czego ten bardziej z prawej ma za zadanie strzelać bramki z rożnych.

Środkowy pomocnik ze strzałką w tył: typowy czyściciel, dobrze jak potrafi coś podać i może strzelić z dystansu ale nie jest to bardzo konieczne; najważniejsze aby był skuteczny przy rozbijaniu ataków rywali.

Skrzydłowi: mają wymianę pozycji, jak nie umie grać po drugiej stronie to trzeba wyłączyć; ważna szybkość, technika i podania; reszta atrybutów drugorzędna.

Ofensywny pomocnik prawej stronie za napastnikiem: zawodnik od wszystkiego, tak naprawdę to on rozgrywa akcje, musi dysponować dobrym podaniem i ewentualnie strzałem z dystansu (zawodnik w stylu Pirlo).

Ofensywny pomocnik z lewej strony za napastnikiem: ten zawodnik ma być w zakładce rozgrywającym; do niego idzie większość piłek i jego zadaniem jest minąć rywala dryblingiem, podać prostopadłą piłkę do napastnika i strzelać; on też u mnie wykonuje wszystkie SFG (tp zawodnika Kaka).

Napastnik: odgrywający; jego zadaniem to wychodzenie do prostopadłych piłek i przede wszystkim strzelanie bramek; najlepiej ja to typowy sęp; świetnie jak jest szybki co pomaga mu zgubić obrońcę.

Kluczowe pozycje to rozgrywający i odgrywający; jeśli obaj są w słabej dyspozycji to gra nie będzie dobrze wyglądać.

 

Modyfikacje zacząłem na zespole z ligi włoskiej (chciałem w końcu w tej lidze zagrać) na zespole Napoli.

terminarz 2007-2008 cz.1

terminarz 2007-2008 cz.2

kadra

tabela ligowa

transfery

 

Dużo bramek straciłem na początku sezonu kiedy nie wiedziałem jak ustawić skutecznie obrońców by szybciej odbierali piłkę, grali bliżej zawodników rywala i nie dawali im postrzelać. Tak samo cały czas kombinowałem ze SFG ale w końcu już przy końcu sezonu wróciłem do ustawień jakie stosowałem na 801.

Z gigantami (Inter, Milan, Juventus) było nieźle, zawsze pierwszy prowadziłem ale za szybko grałem na czas i przeważnie się to zemściło. Traciłem też gole ze SFG a ten problem dopiero w połowie sezonu rozwiązałem. I były też mecze jak przedostatni mecz w lidze z Milanem gdzie ja atakowałem a Milan z niczego mi bramki strzelał.

Ale ogólnie mimo słabego składu (wzmocniłem tylko skrzydła i obronę) myślę że miejsce całkiem niezłe.

 

Po sezonie przyjąłem propozycję z Leverkusen, więc pojawiła się szansa na przetestowanie taksy w lidze niemieckiej i utarcie nosa Bayernowi.

 

terminarz 2008-2009

piłkarze

tabela ligowa

transfery

 

Cóż liga niemiecka jest duża łatwiejsza. Nawet grając z bardzo dobrymi drużynami nie ma aż tak wielkiego problemu. Poza tym drużyny niemieckie wyprzedają swoich najlepszych graczy więc siłą rzeczy zdobycia mistrzostwa jest tylko kwestią czasu.

statystyki z Bayernem

oceny

statystyki z Schalke

oceny

statystyki z Werderem

oceny

 

Modyfikacje w trakcie gry: grając w 10 przechodzimy na system 4-1-3-1 bez żadnych zmiany poleceń; w samej końcówce meczu jak chcemy utrzymać wynik zabieramy rajdy bocznym obrońcom, gra na czas na maksa i kontrataki; polecenia dotyczące rywala tylko "słabsza noga".

 

Puściłem też na holidayu na kilka spotkań w Orange.

tabela

 

Link do taksy: http://www.sendspace.com/file/0diw06, http://files.filefront.com/31+Bayer+Leverk...;/fileinfo.html, http://rapidshare.com/files/100728689/31__..._wrz._2008_.tac

 

W razie pytań łapać na gg.

Odnośnik do komentarza
tyle ze dosrodkowania nastepowaly z linii pola karnego
Pierwsza raz coś takiego słyszę :) Wykorzystując ich szybkość daje się grę na odgrywającego na dobieg, a dośrodkowania są tylko z linii końcowej oraz z pola.

 

w fm08 nie ma polecenia dosrodkowania na odgrywajacego na dobieg. w przypadku dosrodkowan z linii koncowej powoduje to to, ze obroncy rywala zdarza sie wrocic, a nie na tym nam przeciez zalezy w szczegolnosci ze mowimy o centrach na nie grajacych dobrze glowa napastnikow, lecz szybkich

Odnośnik do komentarza

Skoro możesz w indywidualnych ustawieniach ustawić, żeby dośrodkowania były kierowane na odgrywającego, a w poleceniach drużynowych podania do odgrywającego na dobieg to chyba jest. Może nie tyle dośrodkowania, co podania. I tak na jedno wychodzi, że odgrywający musi biec za piłką:)

Odnośnik do komentarza
Btw. wkurza mnie, że nie można kazać grać innym formacja inaczej pod względem szerokości, jak chce grać szeroko to moi DC stoją od siebie 2 kilometry, a rywale wbiegają w nich jak chcą.

Dokładnie, mnie też to strasznie wkurza i nie znam sposoby, aby temu zapobiec.

Odnośnik do komentarza
piłkarze

 

 

 

Puściłem też na holidayu na kilka spotkań w Orange.

tabela

 

Link do taksy: http://www.sendspace.com/file/0diw06

 

W razie pytań łapać na gg. :)

 

 

 

linki z piłkarzami Bayeru dałeś jakiś zespół z Finlandii :keke:

 

A link orange nie działa :/

 

A poza tym miałem przyjemność sprawdzić ta taktyke jeszcze przed ukazaniem się na tym forum.tylko w ośmiu meczach,ale moge powiedzieć że wreście obrońcy wiedzą do czego sa stworzeni (w wersji 24 jakoś nie kapowali :doh!: )

Odnośnik do komentarza

Kit070 - przetestowałem Twoją najnowszą taktykę 31 grając Lechem (drugi sezon) w 6 meczach. To że przegrałem w LM z Arsenalem 3:0 to mnie jeszcze nic nie zaniepokoiło - bo to dla mnie nie wstyd natomiast mimo, że mam dość dobry skład - gram już nim prawie 1,5 sezonu (Twoją taktyką 24) to w 2 meczach orange zwycięstwo na wyjeździe z Zagłębiem i remis u siebie z Ruchem, w PLP - porażka z Groclinem na wyjeździe i zwycięstwo z Odrą u siebie oraz w PP zwycięstwo z Legia na wyjeździe - bramki 11:6 a ogólnie 11:9. Nie wiem czy w taksie obrońcy grają lepiej (bo dość dużo bramek tracę) ale zdziwiło mnie, że po około 20 - 25 minutach gry w pierwszej połowie moi boczni pomocnicy sami sobie zmieniają pozycję np: lewy Wilk gra na prawej pomocy a mój prawy pomocnik (Perez) gra na lewej. Oboje nie nadają się na pozycję, które samowolnie zmieniają. Ponieważ gram (najciekawsze sytuacje) to zauważyłem to dopiera w 3 meczu w trakcie dokonywania zmian w 2 połowie. Później przyjrzałem się dokładnie taktyce w 2 następnych meczach i tą samowolną zmianę zauważyłem już wyraźnie. Czy to właśnie było Twoim zamysłem czy to tylko błąd w taksie? Czegoś podobnego nie było w taksie 24.

Odnośnik do komentarza
Kit070 - przetestowałem Twoją najnowszą taktykę 31 grając Lechem (drugi sezon) w 6 meczach. To że przegrałem w LM z Arsenalem 3:0 to mnie jeszcze nic nie zaniepokoiło - bo to dla mnie nie wstyd natomiast mimo, że mam dość dobry skład - gram już nim prawie 1,5 sezonu (Twoją taktyką 24) to w 2 meczach orange zwycięstwo na wyjeździe z Zagłębiem i remis u siebie z Ruchem, w PLP - porażka z Groclinem na wyjeździe i zwycięstwo z Odrą u siebie oraz w PP zwycięstwo z Legia na wyjeździe - bramki 11:6 a ogólnie 11:9. Nie wiem czy w taksie obrońcy grają lepiej (bo dość dużo bramek tracę) ale zdziwiło mnie, że po około 20 - 25 minutach gry w pierwszej połowie moi boczni pomocnicy sami sobie zmieniają pozycję np: lewy Wilk gra na prawej pomocy a mój prawy pomocnik (Perez) gra na lewej. Oboje nie nadają się na pozycję, które samowolnie zmieniają. Ponieważ gram (najciekawsze sytuacje) to zauważyłem to dopiera w 3 meczu w trakcie dokonywania zmian w 2 połowie. Później przyjrzałem się dokładnie taktyce w 2 następnych meczach i tą samowolną zmianę zauważyłem już wyraźnie. Czy to właśnie było Twoim zamysłem czy to tylko błąd w taksie? Czegoś podobnego nie było w taksie 24.

 

 

Przeciez w ustawieniach indywidualnuch wyraznie widac ze skrzydlowi pomocnicy maja sie wymieniac pozycjami, trudno to ustawic przypadkowo ;P

No i widac ze nie czytales opisu bo tam jest napisane o tej zamianie pozycji :)

A pozatym to wedlug mnie to sie nie sprawdza( przynajmniej u mnie) wiec wylaczylem zamiane

Odnośnik do komentarza

Ja wprawdzie nie gram Kit twoją taktyką, ale popatrzyłem na ustawienia indywidualne, i parę nowinek taktycznych sprawdzam w swojej taktyce.

Moje Recreativo mimo ze to pierwszy sezon to juz uznana drużyna 3 miejsce po 23 kolejkach. Ale wiadomo obrońców nie mam najwyższych lotów, juz od dawna zastanawiałem się nad ścisłym kryciem. Podziałało w 3 meczach żadnej straconej bramki, stałe fragmenty gry masz dopracowane super. Dodatkowo ogranicznie swobody i nastawienia dla obrońców, daje dobre efekty.Miałem coś podobnego niż ty, ale nie działo, teraz już wiem czemu (: No i gra bramkarza świetna, brakowało mi tego w mojej taktyce. Tyle dodałem do swojej i gra się super.

 

P.S Kiedyś testowałem twoją taktykę 24 i PS był zupełnie poza grą, ja gram z DPŚ i ma zawsze ocenę w granicach 7 , rzadko zdarzają się mu 6.

A i polecam do tej 31 ustawić PS odbiór na ostry, bo sobie nie radz, przy dobrze wyszkolonych technicznie piłkarzach, a zawsze faul taktyczny w środku boiska, zatrzyma akcje rywali (:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...