Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się z Wami podzielić tą taktyką. U mnie spisuje się naprawdę dobrze i mam nadzieję, że podobnie będzie w Waszej karierze. Gram Lechem Poznań, nie wiem jak działa w angielskiej 4 lidze ani w Serie C2B więc nie pytajcie mnie o to. Na wstępie chcę zaznaczyć, że taktyka ta jest gruntowną modyfikacją taktyki znalezionej na Susie. Od razu uprzedzam, że po raz pierwszy dodaję taktykę na CMF więc nie bijcie jak o czymś zapomnę.

http://img85.imageshack.us/my.php?image=ustawieniead6.jpg

http://img235.imageshack.us/my.php?image=p...ladruynygr8.jpg

Co po pierwsze? Jest to dosyć ofensywna taktyka, mimo tego, że z przodu gra tylko jeden snajper, w moim przypadku jest to szybkościowiec, a nie wysokościowiec ? innymi słowy, bardziej Adrian Sikora niż Grzegorz Rasiak. Za nim znajdują się dwaj ofensywni pomocnicy, którzy zamieniają się pozycjami podczas meczu co wprowadza spore zamieszanie w szeregach rywala. Powinni mieć oczywiście dobre strzały z dystansu, drybling i podania. Zawodnicy ustawienie na pozycjach DPL i DPR w pewnym sensie są bardziej traktowani jako skrzydłowi aniżeli zawodnicy odpowiedzialni za destrukcję. U mnie na tej pozycji przeważnie grali zawodnicy, którzy raczej atakowali bramkę przeciwnika niż bronili dostępu pod własne pole karne. Oni nie mają polecenia zmiany pozycji, bo tu już jednak bardzo ważna jest noga którą grają. Co muszą mieć? Wiadomo ? szybkość, dośrodkowania, drybling.

Oczywiście polecenia dla drużyny warto dostosować wedle własnego uznania, jak się jedzie na trudny wyjazd to można grać trochę mniej ofensywnie. Ja osobiście w ostatnich paru meczach grałem na full ofensive - bez gry na czas, tempo szybkie, i hiperofensywny styl gry.

Co ciekawe, pomimo tego, że taktyka miała na celu bardziej skupienie się na zdobywaniu goli, niż na ich nietraceniu to w całym sezonie w lidze polskiej straciłem zaledwie 9 bramek (w LM to już wyglądało zupełnie inaczej ? 7 straconych goli w Mediolanie kibice długo mi pewnie nie zapomną). Jedynym mankamentem, który mi się nie podoba i którego jeszcze nie rozgryzłem to fakt, że w większości meczów to rywale mają więcej procent posiadania piłki. Co prawda nie przekłada się to na ilość sytuacji bramkowych (których moi piłkarze mają w każdym meczu bardzo dużo), ale trzeba nad tym jeszcze popracować.

Taktyka testowana była na Lechu Poznań, w lepszych klubach i przy lepszych zawodnikach pewnie będzie osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Oto moje wyniki z ostatniego sezonu (wygrałem ligę polską w 26 kolejce, zdobyłem PP i Puchar Ekstraklasy, z Ligi Mistrzów odpadłem w 1/8 finału z Ajaxem ? szans nie dali mi żadnych, ale popełniłem błędy motywacyjne i to miało duży wpływ na ten wynik) :

http://img85.imageshack.us/my.php?image=wyniki1hg1.jpg

http://img130.imageshack.us/my.php?image=wyniki2pr2.jpg

http://img85.imageshack.us/my.php?image=wyniki3nq6.jpg

http://img85.imageshack.us/my.php?image=wyniki4ep8.jpg

Link do taktyki: http://www.sendspace.com/file/6bp5fl

 

Taktykę przetestowałem w czterech klubach. Na pierwszy ogień poszedł zespół z Orange Ekstraklasy – Groclin. Media przypisywały nam 7 miejsce, ale niestety nie spełniliśmy tych oczekiwań. Rozegrałem tutaj cały sezon i zakończyliśmy go na 9 miejscu. Bilans prezentował się fatalnie, więcej porażek niż samych zwycięstw. Nie można tutaj niczego wyróżnić, dużo bramek zdobytych, niewiele mniej straconych. Żaden z naszych piłkarzy nie załapał się do jedenastki sezonu. Do nielicznych pozytywów można zaliczyć awans do fazy grupowej UEFA, poprzez wyeliminowanie Sampdorii. Niestety w fazie grupowej nie było już tak kolorowo. Dotarliśmy również do półfinału Pucharu Ligi, lecz tam wyeliminowała nas Krakowska Wisła.

 

Potem przyszedł czas na coś lepszego, mój wybór padł na Everton. Prognoza mediów to miejsce 6, ale my znowu narozrabialiśmy. Nie wytrzymałem do końca sezonu i testy przerwałem po 25 spotkaniach, gdy zajmowaliśmy 10 miejsce.. Bilans ponownie niekorzystny, lecz tym razem było sporo remisów. Mogłoby być o wiele gorzej, lecz Yakubu, w rozegranych 22 meczach, do siatki trafił aż dwudziestopięciokrotnie!

 

Po ligowych średniakach przyszedł czas na coś cięższego, na zespół broniący się przed spadkiem. Padło na Portugalskie Leixoes. Tutaj taktyka spisywała się co najmniej świetnie, po rozegranych 16 spotkaniach plasowaliśmy się na 7 pozycji!. Kluczową rolę odgrywał napastnik Robert, który świetnie potrafi grać głową. Udało nam się zremisować z FC Porto 2:2, czy ze Sportingiem Lisbona 4:4. Ze średniakami wygrywaliśmy i sprawialiśmy nie lada sensację, zapewnione utrzymanie.

 

Miała to być ostatnia drużyna, którą miałem testować taktykę, ale zachęcony wspaniałymi wynikami rozpocząłem grę kolejnym zespołem skazanym na spadek. Wybór padł na Nice. Miałem nosa, taktyka po raz kolejny się sprawdziła. Po rozegraniu 17 meczów zajmowaliśmy niezłe 9 miejsce. Chociaż zdobyliśmy mało bramek, plasowaliśmy się całkiem wysoko. Było by jeszcze wyżej gdyby nie głupie remisy. Na przykład z Lyonem, kiedy Bodmer strzelił nam gola w 90 minucie, albo z Le Mans gdy mieliśmy przewagę przez cały mecz, aż nagle jedna kontra i przegrywamy.

 

Podsumowanie:

Taktyka nie sprawdza się w zespołach średniej, ani wysokiej klasy. Autor taktykę stworzył grając na łatce 8.01, a taktyki testowane są na 8.02, więc na pewno wiele się zmieniło. Jestem pewien, że engine meczowy się na tyle zmienił, że większość taks nie będzie działało tylko dobrze co poprzednio.

 

Wady:

- Wiele razy byłem rozwścieczony zbyt długim rozgrywaniem piłki. Gracze zamiast szybciej dośrodkować, albo uderzyć z dystansu woleli wycofać do tyłu i całą akcję rozpoczynać na nowo.

- Boczni obrońcy – skrzydłowi. Nie można tak mocno obarczać jednego zawodnika, każemy mu biec do przodu, a potem z powrotem wracać za kontrą?! Żaden normalny człowiek nie wytrzyma tego fizycznie. Bramki padają, gdy skrzydłowy/obrońca zapędzi się do przodu i nie zdąży wrócić, ponieważ trójka obrońców sobie nie radzi.

- Cytując: „Co po pierwsze? Jest to dosyć ofensywna taktyka, mimo tego, że z przodu gra tylko jeden snajper, w moim przypadku jest to szybkościowiec, a nie wysokościowiec” . U mnie ta teoria wcale się nie sprawdziła, szybki, zwinny Sikora nie potrafił sobie poradzić, a wysoki, silny Robert z Leixoes zdobywał bramki jak na zawołanie.

 

Plusy:

- Podoba mi się zagęszczenie środka pola, ofensywni pomocnicy, środkowy i defensywny pomocnik wiele razy redukują akcje już na połowie rywala.

- Postawa prawego ofensywnego pomocnika, odkryłem, że należy tam ustawiać gracza z niezłym uderzeniem, a to wiele razy kończy się zdobyciem bramki.

- Duża ilość strzałów, a jeszcze bardziej cieszy celność. W każdym meczu miałem mniej więcej 50% celności.

 

Ocena – 3; dlaczego?

Na wyższą ocenę niestety nie zasługuje, ocenę dobrą można wystawić, gdy dana taksa prezentuje się nieźle w wielu klubach, a Twoja jako taki poziom trzyma w średniakach. Oczywiście, wierzę, że taktyka bazowana na łatce 8.0.1 spisywała się nieźle, ale jak podkreślałem - uważam, że silnik meczowy się na tyle zmienił, że nie tylko Twoja taktyka nie przynosi takich skutków jak wcześniej.

Odnośnik do komentarza

Witam.

Czy może mi ktoś powiedzieć co zmienić w ustawieniach taktycznych aby nie tracić wielu goli ( straconych najwięcej w lidze 57 - średnia 2.5)

Obronę w tej chwili mam cofniętą na 3 kliknięcia , pułapki "ofsjadowe" nie są włączone , obrońców i bramkarzy mam dobrych jak na ligę ,w której gram. Co można z tym fantem zrobić?

Gram oczywiście na łatce 8.0.2.

Odnośnik do komentarza
Ja ustawiam całej drużynie i jest OK. Imho mógłbyś również spróbować rozbijać ataki zanim dojdą do twojej bramki, innymi słowy ustawić taktykę z silną drugą linią... Wrzuć jakieś screeny może to wtedy będzie łatwiej ci pomóc.

A jakie masz GPP? Jak na moj gust to scisle krycie mozna ustawic srodkowym obrońcom i to tylko przy minimalnym GPP bo inaczej beda latali po calym bosiku za przeciwnikiem

Odnośnik do komentarza

Masz tu te screeny:

-ustawienie - http://img120.imageshack.us/img120/6526/ustawieniedc2.jpg

- polecenia drużynowe - http://img142.imageshack.us/img142/2236/poleceniasj1.jpg

- boczni ob. - http://img176.imageshack.us/img176/2483/bocznilh0.jpg

-środkowi ob. - http://img176.imageshack.us/img176/428/rodkowinp4.jpg

 

 

 

Najśmieszniejsze jest to,że oprócz tego,że tracę dużo goli to mam też najwięcej strzelonych w lidze :D

Odnośnik do komentarza
u mnie jest trochę dziwnie z tą taktyka - gram Werderem Brema, 25 kolejkę - 1 miejsce w lidze

ale

u siebie - same wygrane, tylko jeden remis, na wyjeździe SAME remisy i jedna wygrana :)

 

ale i tak jestem pod wrażeniem tej taktyki

 

Kit, świetna robota :)

 

Mam dokładnie to samo, gram w OE Zagłębiem Lubin. U siebie generalnie wygrywam większość spotkań. Problemy pojawiają się na wyjeździe. Zazwyczaj po pierwszej połowie prowadzę, w strzałach mam ogromną przewagę, ale w 90% meczów, rywale mają dwa strzały na cały mecz z czego jeden zawsze trafia do bramki, tym samym na wyjazdach mam prawie same remisy. Schemat zresztą powtarza się stale ostatnio zremisowałem w Wodzisławiu 4-4 prowadzać po kolei 1:0,2:1,3:2,4:3 i w efekcie skończyło się 4:4. Gra na czas nie rozwiązuje problemu. Kit masz jakieś sugestie?

Dodam tylko, że obrońców mam spełniających warunki zamieszczone w opisie taksy.

 

Taktyka sama w sobie jest genialna, tylko te mecze wyjazdowe troche irytują.

Odnośnik do komentarza
u mnie jest trochę dziwnie z tą taktyka - gram Werderem Brema, 25 kolejkę - 1 miejsce w lidze

ale

u siebie - same wygrane, tylko jeden remis, na wyjeździe SAME remisy i jedna wygrana :)

 

ale i tak jestem pod wrażeniem tej taktyki

 

Kit, świetna robota :)

 

Mam dokładnie to samo, gram w OE Zagłębiem Lubin. U siebie generalnie wygrywam większość spotkań. Problemy pojawiają się na wyjeździe. Zazwyczaj po pierwszej połowie prowadzę, w strzałach mam ogromną przewagę, ale w 90% meczów, rywale mają dwa strzały na cały mecz z czego jeden zawsze trafia do bramki, tym samym na wyjazdach mam prawie same remisy. Schemat zresztą powtarza się stale ostatnio zremisowałem w Wodzisławiu 4-4 prowadzać po kolei 1:0,2:1,3:2,4:3 i w efekcie skończyło się 4:4. Gra na czas nie rozwiązuje problemu. Kit masz jakieś sugestie?

Dodam tylko, że obrońców mam spełniających warunki zamieszczone w opisie taksy.

 

Taktyka sama w sobie jest genialna, tylko te mecze wyjazdowe troche irytują.

Gra na czas generalnie tylko ostatnie najwyżej 10 minut. Przewaga jednej bramki to niestety mało. Nie wiem jak tracisz bramki ale może spróbuj jak bronisz wyniku przejść na ustawienie 451. Ja staram się raczej do końca atakować by strzelić drugą bramkę i mieć spokój. Poza tym w przerwie jak prowadzę przeważnie daję "nie wolno odpuścić" i grajkowie w większości wypadków strzelają kolejne bramki.

Odnośnik do komentarza
Gra na czas generalnie tylko ostatnie najwyżej 10 minut. Przewaga jednej bramki to niestety mało. Nie wiem jak tracisz bramki ale może spróbuj jak bronisz wyniku przejść na ustawienie 451. Ja staram się raczej do końca atakować by strzelić drugą bramkę i mieć spokój. Poza tym w przerwie jak prowadzę przeważnie daję "nie wolno odpuścić" i grajkowie w większości wypadków strzelają kolejne bramki.

 

Na czas również staram się nie grać, chyba że gram z zespołami typu Rangers i miałem remis.

 

Może masz rację co do rozmów w przerwie, bo ja korzystałem do tej pory z wiedzy zaczęrpniętej od Wolfsonga na SI. Stąd jak prowadziłem po pierwszej połowie jedną bramką, to dawałem zagrzej zespół do walki.

 

Jeżeli chodzi o indywidualne polecenia na przeciwnika w menu przed meczowym, to ustawiasz jeszcze coś poza słabszą nogą skrzydłowych?

 

Te bramki tracę często po prostopadłych podaniach.

Odnośnik do komentarza
Te bramki tracę często po prostopadłych podaniach.
- cofnąć linię obrony,

- zawężać pole gry (tylko brakuje opcji, atakuj szeroko, broń wąsko)

- cofnij środkowego pomocnika przed linię obrony i daj mu strzałkę do góry :>

 

Poza tym w przerwie jak prowadzę przeważnie daję "nie wolno odpuścić" i grajkowie w większości wypadków strzelają kolejne bramki.
Ja zawsze gdy dałem tą opcję byli zdezorientowani, podrażnieni. Prowadząc jedną bramką najlepsza jest opcja "zagrzej do walki". Gdzieś czytałem że "nie wolno odpuścić" działa wtedy gdy drużyna przez trzy mecze z rzędu będzie traciła najwięcej bramek w drugiej połowie, prowadząc przedtem minimum 2:0.
Odnośnik do komentarza
Jeżeli chodzi o indywidualne polecenia na przeciwnika w menu przed meczowym, to ustawiasz jeszcze coś poza słabszą nogą skrzydłowych?

 

Te bramki tracę często po prostopadłych podaniach.

Słabsza noga dla wszystkich graczy (razem z gk) a nie tylko dla skrzydłowych.

Co do tych prostopadłych piłek to albo nie za bardzo działają spalone (może trzeba czasu na zgranie) albo pomocnik który się cofa na defensywnego pomocnika nie daje coś rady (może jest za wolny albo ma niski wskaźnik przewidywania).

Odnośnik do komentarza

Mam takie pytanie co do ustawień taktycznych... Moi obrońcy ciągle się cofają do tyłu kiedy biegnie na nich napastnik zamiast podejść i odebrać mu piłkę (próbowałem różnych ustawień indywidualnych i nic) przez co tracę często bramki. Wy też macie taki problem ? Da się jakoś skorygować ustawienia indywidualne tak żeby podeszli i śmiało odebrali piłkę ? Jak coś gram na patchu 8.0.2

Odnośnik do komentarza
Mam takie pytanie co do ustawień taktycznych... Moi obrońcy ciągle się cofają do tyłu kiedy biegnie na nich napastnik zamiast podejść i odebrać mu piłkę (próbowałem różnych ustawień indywidualnych i nic) przez co tracę często bramki. Wy też macie taki problem ? Da się jakoś skorygować ustawienia indywidualne tak żeby podeszli i śmiało odebrali piłkę ? Jak coś gram na patchu 8.0.2

 

Może spróbuj ustawic pressing na zawsze i odbiór piłki na agresywny...

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...