Skocz do zawartości

Taktyki do FM 2008


Icon

Rekomendowane odpowiedzi

Napastnikom trzeba koniecznie obnizyc swobode... do tego dokupic kilku dobrych trenerow i odpowiednio im porozdzielac zajecia, najlepiej tak zeby kazdy zajmowal sie tylko jednym rodzajem treningu, atak i strzaly musza byc na poziomie minimum 6 gwiazdek do tego oddzielne ustawienia treningowe dla napastnikow (ja mam oddzielne dla kazdej formacji) atak i strzaly ustawione na mocno. Od razu mowie ze to nie od razu przyniesie skutek. Mi na przyklad napastnicy zaczeli grac porzadnie dopiero w drugim sezonie. Ale jak juz zaczeli strzelac to z grubej rury. Krzysiu Kretkowski strzelil w 1 meczu 4 bramki :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o rzuty rożne w defensywie to polecam TAKIE ROZWIĄZANIE.

Dwóch skrzydłowych do przodu razem z napastnikami oczywiście. Dzięki temu rozwiązaniu rzadko tracę bramkę z kornera :)

Pięciu piłkarzy zostaje w tyle, 4 kryje, jeden asekuruje, w polu karnym robi się luźno, a gdyby dać jeszcze piłkarzom stojącym na długim i krótkim słupku krycie, to podwójnie cięższe zadanie przed rywalami.

Ofensywne rzuty rożne to tak jak w eFMie 2007. Na moje oko znacząco się nie zmieniło dośrodkowanie na krótki słupek. Oczywiście najlepiej żeby stał tam piłkarz typu Drogba. Silny piłkarz to presja na bramkarzu, środkowi obrońcy jako napastnicy, boczni pomocnicy nabieg odpowiednio na krótki i długi słupek (i tak zazwyczaj stoją w miejscu :/ )

 

Mam problemy z wypracowaniem sobie przewagi w środkowej części boiska. Co spojrzę w strefy boiska to mimo że gram z Bochum (chwilowo dla relaksu prowadzę Chelsea) mają 10% przewagi. Pressing nic nie daje, krótkie podania też. Wyrównało się to gdy zagrałem ofensywnie no ale jak będę miał zagrać na Old Traford to raczej tak odważnie nie wyjdę. Jakieś rady :>

Odnośnik do komentarza

Jak zwiększyć skuteczność napastników ? Wiem, że pytanie pojawiło się już tyle razy... Ale gram taktyką Mariolo, w której poleceniem dla całej drużyne jest swoboda taktyczna-nieograniczona. W poleceniu indywidualnym ustawiłem mojejemu snajperowi (Pablo Counago) swobode na minimum. Niestety sytuacja jest cały czas taka sama. Mam przewagę w strzałach wkażdym spotkaniu, natomiast w ostatnich 6 meczach zdobyłem 2 bramki !!!

Odnośnik do komentarza

witam jestem nowy na forum mimo, że gram już w Fm`a od niepamiętnych czasów. Chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat tej gry. Przede wszystkim ta gra jest ciężka. O wiele więcej trzeba kombinować niż np. w ostatniej wersji. Niektórzy mówią, że to wina błędów, ale ja jakoś w to nie wierze, bo prędzej to jest wina niecierpliwości i nie umiejętności godzenia się z porażką ludzi którzy takie rzeczy mówią. Owszem nie zaprzeczam, że gra jest bez błędna i nawet tego nie oczekiwałem. ale to jest już inna bajka. Gram gdzieś tak od tygodnia Valencią i jestem w połowie sezonu. Przede wszystkim ciągle coś kombinuje, ciągle coś zmieniam, ciągle zmieniam ustawienia w sumie nie pamiętam żebym zagrał z 4 mecze z dokładnie tym samym ustawieniem! i to jest właśnie super w tej grze! w końcu mogę się poczuć jak prawdziwy Leo! (przy okazji gratuluje naszej reprezentacji ;) )gra zmusza do tego, żeby gracz dokładnie podkreślam dokładnie rozgryzł swojego przeciwnika. Ba mało tego po raz pierwszy zostałem zmuszony do oglądania meczów moich przeciwników. Zawsze opierałem się tylko na suchych statystykach. Teraz wszystko muszę "ustalać z głową" ;) zaczynając grę kiedy spojrzałem na mój skład stwierdziłem, że nie ma bata żebym nie wygrał "La Liga" myślałem, że pójdzie jak z płatka. Tu se coś ustawie coś tam zrobie z 12 pkt przewagi będzie. Tymczasem tak nie jest. Oczywiście nie mówie, że jest źle ponieważ jest dobrze mam drugie miejsce i tylko 3 pkt straty do Barcelony. Ale i tak nie jestem z siebie do końca zadowolony może po prostu za dużo od siebie wymagam... zauważyłem jedna rzecz już w starych wersjach Fm`a. Im mniej kombinuję tym są lepsze wyniki. Przede wszystkim nie karze robić moim zawodnikom tego czego nie umieją. Zauważyłem, że im więcej grzebałem w ustawieniach indywidualnych itp itd tym więcej miałem problemów. Zauważyłem również, że (przynajmniej u mnie) najlepiej się gra na mentalności "normal". Również, ktoś tam wspomniał, że ta gra z kontry za ardzo nie pasuje, u mnie jest tak samo. Dwa: jeśli tracę bramkę to od razu nie zmieniam taktyki. często jak zmieniałem taktyke na bardziej ofensywną to dostawałem kolejna bramkę, a jak dalej grałem swoje to zawsze w najgorszym wypadku wywalczyłem ten remis, przy małych korektach w czasie przerwy. Co do rozmów przed meczowych to się nie do końca mogę zgodzić z tymi rozmowami o których ktoś napisał wcześniej. Owszem te jak się przygrywa, jak jest dobry wynik, jak podbudować napastnika itp to tak. Są jak najbardziej dobre. Ale zawsze obojętnie z kim gram to zawsze daję, że "liczę na zwycięstwo". Może to zabrzmi śmiesznie, ale jak byłem młodzikiem i grałem tak "trochę bardziej na serio" w piłkę to trener zawsze od nas wymagał najwięcej. nie oszukujmy się wychodząc na boisko każdy chce wygrać bo o tej w tej grze chodzi. Nie jakieś tam gadanie "życze wam szczęścia czy coś w tym stylu". Uważam, że ta reguła sprawdza się w naszym życiu ale czy tak jest w Menagerze ? w końcu to jest symulator więc powinno :P to chyba na razie tyle jeśli jeszcze będę mieć jakieś spostrzeżenia albo coś mi się przypomni to na pewno jeszcze napiszę :D pozdrawiam wszystkich ;)

Odnośnik do komentarza

Umnie także coś się ruszyło :)

Gram Lechem Poznań i wreszcie bez względu gdzie gram, posiadam przewagę w środku pola. U siebie ta przewaga jest wręcz miażdząca :) Na wyjeździe wynosi kilka procent.

W meczach przed własną publicznością gram w miarę krótkimi podaniami, wolniej i wąsko. Na wyjeździe zmieniam długośc podań oraz tempo, pozostawiając szerokość gry.

 

Dłogość podań i tempo nie są skrajnymi wartościami. To raczej dwa kliki w prawo lub w lewo od środka na poszczególnych suwakach.

Odnośnik do komentarza
Dłogość podań i tempo nie są skrajnymi wartościami. To raczej dwa kliki w prawo lub w lewo od środka na poszczególnych suwakach.

 

Mam rozumieć że na wyjazdach grasz tempem szybszym i podaniami bezpośrednimi :> z kontry też? A jak się ma pressing...

 

Tak, dobrze rozumiesz :)

Co do presingu, to jest on ustawiony w połowie suwaka, czyli normal, gpp także na normal :) Linia obrony delikatnie cofnięta.

Odnośnik do komentarza

hmm zauważyłem że jak w komentarzach przed meczowych zaznacze opcje, że "jeżeli mój zespół da z siebie wszysko, to ma szanse na wygranie meczu" zdecydowanie częściej wygrywam a jak zaznacze jakąś inną opcje to zazwyczaj przegrywam albo remisuje hmmm moze komentarz przed meczowy też jakos wplywa na motywowanie zawodników ?

 

hmm zauważyłem, że jak w komentarzach przed meczowych zaznaczę opcje, że "jeżeli mój zespół da z siebie wszystko, to ma szanse na wygranie meczu" zdecydowanie częściej wygrywam a jak zaznaczę jakąś inną opcje to zazwyczaj przegrywam albo remisuje hmmm może komentarz przed meczowy też jakoś wpływa na motywowanie zawodników ?

Odnośnik do komentarza
hmm zauważyłem że jak w komentarzach przed meczowych zaznacze opcje, że "jeżeli mój zespół da z siebie wszysko, to ma szanse na wygranie meczu" zdecydowanie częściej wygrywam a jak zaznacze jakąś inną opcje to zazwyczaj przegrywam albo remisuje hmmm moze komentarz przed meczowy też jakos wplywa na motywowanie zawodników ?

 

Oczywiście. Wpływa to na ich morale, które w moim odczuciu ma bardzo duże znaczenie w ich postawie na boisku.

Ja przeważnie daję odpowiedź w stylu - "Nie ma na nas mocnych" :)

Odnośnik do komentarza

zawsze przed meczem zaznaczam wariant:

"nieważny wynik, ważne, żeby zagrali na 100% możliwości" , bez względu na rywala czy to kandydat do awansu czy ogórek;

na razie działa bez zarzutu; może to zasługa determinacji o czym pisze Dragon, bo przynajmniej 7 zawodników mojego składu ma ten atrybut >12 (gram L2-Anglia) :-k

jak dotychczas tylko 2 razy zaznaczyłem, przed meczem:

"właściwie nie mamy szans"- było to przed 4 rundą Pucharu Anglii- trafiłem na Liverpool, więc uznałem,że ten wariant chyba najbardziej pasuje :eusa_doh:

na Anfield było 1:1!

powtórka u siebie- ta sama opcja i niestety 0:4

przypadek z sukcesem na wyjeździe? a może to działa właśnie na wyjeździe?

sprawdźcie i napiszcie...

Odnośnik do komentarza

A ja bawiąc się indywidualnymi ustawiniami doszedłem po znojach i trudach, jak mieć skuteczną przewage w środku pola :)

No więc moi dwaj środkowi pomocnicy mają ustawione:

- defensywny:

gpp dwa w prawo od środka suwaka

odbiór agresywny

mentalność 2 w lewo od środka suwaka

 

- ofensywny

gpp idealnie na środku

odbiór agresywny

mentalność ofensywna

 

Tym sposobem, zawsze praktycznie bez znaczenie czy gram wąsko czy szeroko mam przewagę w środku pola, choć ta, nie zawsze oznacza przewagę w meczu :)

Wada takiego systemu - zawodnicy łapia sporo kartek, jednak tym sie nie przejmuje, bo akurat pomocników u mnie w Lechu dostatek :)

 

Teraz mam przerwę pomiędzy rundami i testuje grę tylko skrzydłami: czyli, przejęcie w środku i od razu rzucenie piłki do boku, bez jej przetrzymywania zbędnego :)

 

Zobaczymy jak to się sprawdzi w sparingach :)

Odnośnik do komentarza

Witam chciałbym przedstawić wyniki moich testów różnych zebranych dotąd taktyk.

Tak więc test odbywał sie oczywiście jak menager jest na urlopie. trwa cały sezon. oto kluby w jakich odbywał sie test.

Liga Fińska - IFK Mariehamn. Prognozy przed sezonem 7 miejsce.

Liga Belgijska - Standard Liege - prognoza 2 miejsce

Liga Polska - Lech Poznań - prognoza 8 miejsce.

Liga Portugalska - Naval - prognoza 16 miejsce.

Tak więc widać, że przekrój lig i siły zespołów jest w miarę obiektywny i wynik testów powinien mieć mały procent błędu statystycznego.

Oto wyniki poszczególnych taktyk:

Słynne z FM 07 OLA!!!! testowane było w Mariehamn i wynik był przeciętny - 9 miejsce, 29 pkt, 8 zw - 5 rem - 9 por.

dobry wynik był w meczach wyjazdowych 5 - 3 - 3.

 

taktyka 4-4-2 Attacking opisana kilka postów wyżej przez Akuku :

Mariehamn - po 20 meczach 5 miejsce, 31 pkt, 6 kolejek do końca, 9-4-7 w meczach wynik dobry

Standard Liege - 58 pkt, 3 miejsce awans do pucharu uefa 16-10-8 , bramki 63-48. w meczach u siebie 9-7-1 a wiec duzo reisow jak na mecze u siebie, za to na wyjezdzie 7-3-7 najlepszy wynik w lidze. Ogólna ocena za ten zespól wg mnie 4+

Lech Poznań - 46 pkt, 4 miejsce 13-7-10,w bramkach 42-41. w obu puchar doszedł do 1/2. wynik również na 4+

Naval - 23 pkt, 16 miejsce (ostatnie), 6-5-19 bramki 23-52. ocena dostateczna.

 

Ogólna ocena tej taktyki wg mnie 3 +

 

 

kolejna taktyka to 4-1-3-2 opisana przez gregio.

Mariehamn - 39 pkt , 6 miejsce, 11-6-9. w bramkach 41-34. stosunkowo mała liczba traconych bramek.

u siebie 7-4-2 co jest bardzo dobrym wynikiem jak na ten zespół, wyjazd to 4-2-7 a wiec zdecydowanie gorzej. Doszedłem też do finału pucharu. ogólna ocena wg mnie 5+

Standard Liege - 65 pkt, 3 miejsce 19-8-7. w bramkach 52-25!!!! u siebie 12-4-1 bardzo dobry wynik, w bramkach 26-4 !!!

$ stracone bramki u siebie to chyba rekord. a wyjezdzie 7-4-6 br 26-21. w pucharze uefa odpadle w 1 rnd. a w pucharze belgii 1/2. ocena wg mnie 5 -

Lech Poznań - 1 miejsce 56 pkt 15-11-4. br 35-17. dom 8-5-2 br. 21-9 , wyjazd 7-6-2 br 14-8. Ogólna ocena 5+

Naval - 45 pkt , 7 miejsce, 13-6-11, br 53-52. dom 9-2-4 wyjazd 4-4-7. Fenomenalny wynik jak na ten zespół

 

Ogólna ocena wg mnie 5 +.

 

 

Przetestowałem też tą ostatnia taktyke z pewnymi autorskimi poprawkami a mianowicie dałem bocznym obrońco strzalki do końca na wprost a def pom dałem strzałkę nie do końca a do MC. Napastnikom zmniejszyłem kreatywność do -3.

Test był tylko w Mariehamn z powodu braku czasu gdyż tylko dziś te poprawki wprowadziłem. oto wynik.

Mariehamn - 46 pkt, 2 miejsce, 15-1-10 br 57-43. dom 8-1-4 br 34-19, wyjazd 7-0-6 br 23-24. widać więc że jest to bardzo bezkomprowisowa taktyka wszystko albo nic. ale wynik 46 pkt jest świetny. 2 miejsce jest troche mylące bo gdybym miał 2 pkt mniej skończył bym na 6 miejscu. ale widać że poprawki troche ulepszyły tą taktykę.

 

 

To tyle na dziś kolejne taktyki umieszczone w tym dziale postaram sie testwać na bierząco.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Mhm...chciałbym przedstawić taksę którą teraz gram gdzie gra i wyniki są do przyjęcia (pierwozwór pożyczyłem za zgodą autora z forum community.sigames.com) . Na starcie napiszę, że wcześniej prowadziłem barcę na wersji 8.0. 1 i na pierwszej łatce ale po formacie nie mam dowodów na przedstawienie. Na drugiej łatce prowadzę już hiszpanię (czekając na patch by wziąć klub). Wyniki: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd717c33fec5b778.html, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/771650cbf36d392c.html.

Teraz taktyka: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5244e0aaddfb583b.html

Opiera się ona na grze środkiem i wykorzystaniu gry z pierwszej piłki. Szybkość napastników jest niby wymagana ale dużo ważniejsza jest skuteczność z czym na drugiej łatce beta jest tragedia ale o tym później; jedynym mankamentem jest gra bocznym obrońców w obronie ponieważ jeśli przeciwnik gra przy bardzo ofensywnym wykorzystaniu obrońców to nasz obrońca zawsze jest sam na ich dwóch bo defensywny pomocnik nie zawsze zdąży chyba że macie jakiegoś szybkiego wtedy nie ma problemu). Plusem niewątpliwie jest dużo ilość podbramkowych sytuacji. Przeciwnikowi nie dajemy zbyt dużo pograć (zaznaczam że dużo łatwiej jest na czystej wersji czy na pierwszej łatce beta).

Najważniejszą postacią jest AMC ten po lewej stronie bo on ma być ustawiony jako rozgrywający. Powinien być w miarę szybki, dobrze podawać i jeśli jest skuteczny to będzie mnóstwo goli strzelał. Napastnik tez raczej szybki niż wielkolud. Ze środkowych obronców to ten z prawej powinien być szybszy.

To są statystyki z meczów w 2008: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f8f8314ec0046716.html (tu akurat był wyrównany mecz), http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/074f22cb6768f637.html, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/65d8004fd9fbbc07.html,

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b5857be0d59be645.html, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/89c7eedfc800f0db.html, http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/08e7ae90f1e4dc37.html,

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6401d26c136176d6.html,

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ff7d8179b5b5ef3.html.

Tu mecz finałowy gdzie powinien być wynik hokejowy ale cóż :(

http://rapidshare.com/files/70840240/W__32...v_Hiszpania.pkm

I dla zainteresowanych taksa: http://rapidshare.com/files/70844083/kit2_..._cze._2008_.tac

Na wszelkie pytania odpowiem na pm lub na gadu :)

Odnośnik do komentarza
Słynne z FM 07 OLA!!!! testowane było w Mariehamn i wynik był przeciętny - 9 miejsce, 29 pkt, 8 zw - 5 rem - 9 por.

dobry wynik był w meczach wyjazdowych 5 - 3 - 3.

 

po pierwsze nobel1- taxa zwie się OLEEE!!! nie OLA!!- no chyba, że Twoja Ola :lol:

 

po drugie już ktoś w tym temacie napisał, iż ona jest pod 07 anie pod 08- standardowo! ;)

 

po trzecie testy testami- spróbuj stworzyć swoją to pogadamy.

 

co do tworzenia tax w 08 nie wypowiadam się bo jeszcze jej nie zainstalowałem- czekam na pacza! ;) - jak większość.

 

po czwarte gwarantuje stworzenie taxy podobnej ( w wynikach) do OLEEE!!! - tylko trzeba czasu.

Odnośnik do komentarza

C O N T R A S

 

dzieki za slowa poparcia. ta taktyka w moim przypadku stala sie tak skuteczna ze po wygraniu wszystkiego odechcialo mi sie grac :)

 

musze dodac ze gralem bez latki, na poczatku gra na prawde mnie zniechecala - niesamowitymi porazkami albo niemozliwymi remisami. oblecha.

 

ale dlugotrwalym dopracowywaniu taktyki wyszedl z tego niezly twor.

 

wiec nie nazekajcie ze gra trudna. wczesniejsze managery tez nie byly latwe, ale tylko na poczatku :) hehe

 

poza tym widze ze w tym managerku oplaca sie grac ostroznie. nie musi nas to wcale skazywac na wyniki 1-0 , 1-1. absolutnie. ostrozna gra i dobra rozmowa motywacyjna rozniesie kazdego.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza

T.A.G. v1 8.0.1

 

Witam! Chciałbym zaprezentować swoją taktykę, którą można według mnie dużo osiągnąć ;)

Taktyka wygląda tak: http://img134.imageshack.us/img134/463/taktykayp6.png

Tak przedstawiają się polecenia drużynowe: http://img122.imageshack.us/img122/6466/taktykayx2.png

 

Taktyka skierowana jest głównie dla zespołów średnich ale po pewnych modyfikacjach myślę, że z pewnością przyda się każdemu graczowi, który ma problemy z dobrą grą swoich zawodników w nowym FMie.

 

Taksa testowana była na łatce 8.0.1 beta v1. Poniżej prezentuje wyniki osiągnięte na taksie na holidayu...

 

Taktykę tworzyłem na zespole Arki Gdynia, którą grałem wcześniej bez większych sukcesów wieloma taktykami. Arka wydaje się być faworytem drugiej ligi, jednak ujemne punkty nałożone przez zespół często przeszkadzają w wywalczeniu awansu. Zawsze kiedy grałem czy to Arką czy w lidze przeciw niej zespół spisywał się poniżej oczekiwań i zajmował miejsce gdzieś w środku tabeli... (nie wiem czy to przypadek czy może zbyt wąska kadra, gdzie mało jest równorzędnych zawodników na różne pozycje).

Po zakończeniu urlopu okazało się że Arka mało co nie awansowała do drugiej Ligii i pewnie gdyby nie świetna passa Podbeskidzia (18 meczy bez porażki bodajże) i kryzysie mojego zespołu pod koniec rozgrywek Gdynanie pewnie cieszyli by się z powrotu do Ekstraklasy.

Oto screen: http://img89.imageshack.us/img89/5632/taktykatag1js6.png

 

Drugim zespołem, który postanowiłem sprawdzić był zespół mający drużynę gwiazd i silnych rywali w lidze a mianowicie Manchester United. Czerwone diabły są według mediów pretendentami do tytułu. Jednak takie zespoły jak Chelsea, Liverpool czy Arsenal zawsze mogą pokrzyżować szyki nawet najlepszej drużynie. Mimo wszystko oczekiwany tytuł mistrzowski udało mi się wywalczyć. Drużyna doszła też do półfinału Ligi Mistrzów gdzie uległa Romie 3:4. Mimo wszystko można być zadowolonym.

Screen: http://img147.imageshack.us/img147/9987/taktykatag2af6.png

 

Ostatnim zespołem byli totalni leszcze z najniższej ligi włoskiej drużyna Melfi. Są oni kandydatami do spadku i według bukmacherów ich szanse na utrzymanie się w lidze są znikome. Brak zawodników na poziomie choćby Serie C2 i słaby sztab trenerski są poważnymi wadami drużyny. Mimo wszystko drużyna grająca na mojej taktyce sprawiła niespodziankę zajmując 12. miejsce w tabeli. Martwi tutaj jedynie duża liczba straconych bramek i ilość przegranych (głównie na wyjeździe) ale sądzę, iż to raczej wina kulawej obrony niż taktyki.

Screen: http://img219.imageshack.us/img219/6795/taktykatag3en4.png

 

Podsumowując taktyka powinna nadać się do każdego zespołu. Nieuniknione są z pewnością pewne modyfikacje, czy to składu czy w taktyce (jak kto woli i jak fundusze pozwalają).

Myślę, że główną siłą taksy jest to, iż nie jest ona zbyt przekombinowana. Większość poleceń drużynowych pokrywa się z indywidualnymi co sprzyja szybszemu przystosowaniu się do taktyki przez zawodników. Wyjątkiem są polecenia środkowych defensorów.

 

Zapraszam do ściągania, testowania i komentowania :)

GL & HF

 

Link: http://rapidshare.com/files/70865161/T.A.G..._2007_.tac.html

Odnośnik do komentarza

Przepraszam !makAA! że uraziłem Twoja ambicje, pokazałem na teście że super taksa z poprzedniego FMa ma sie nijak do tej wersji gry a wiec granie na poprzednich taksach mija sie z celem. pora zmienic na nowa.

A dogryzanie itd zostawie bez komentarza milczenie skwituje najlepiej Twa malostkowosc.

Pozdrawiam i zapraszam do podawania kolejnych taktyk pod osad tylko i wylacznie eniginu gry.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...