Skocz do zawartości

PZPN PZPN


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

10 zespołów w Ekstraklasie to spadek pewnie ok. 50% przychodów ligi. Wynikałoby to m.in. odpływu abonentów, mniejszej ilości meczów w danej kolejce, znaczącym spadku wartości marketingowej ligi. Obliczenia ekspertów z Cafe Futbol nie mają żadnych logicznych podstaw.

Odnośnik do komentarza

Z całym szacunkiem, ale czy kluby pokroju Bełchatowa, Podbeskidzia, Ruchu czy Korony stanowią dla Ciebie 50% wartości naszej ligi? Poza tym takie rozwiązanie zakładałoby znaczny wzrost atrakcyjności I ligi. Kwestia też np. udostępnienia spotkań w TVP. Przecież to jest olbrzymi rynek, który nie jest zupełnie wykorzystywany. Nie wierzę, że nie dałoby tego tak ogarnąć żeby kasa się wszystkim zgadzała.

 

Bo nie żyjemy w dwustutysiecznym kraju.

 

Ani też w takim w którym mamy choćby kilkanaście klubów na poziomie. Nie byłoby to złe wyjście "przejściowe" aby dać czas klubom na ogarnięcie. Ale z ich podejściem to nawet z obecną reformą mają problemy.

 

Zmień formatowanie, bo nie da się czytać Twoich postów na ciemnym skinie, nie żeby mi jakoś specjalnie zależało, ale jednak :P

 

A nawet nie wiem jak. Czasami jak pamiętam to kliknę "Usuń formatowanie", ale częściej człowiek zapomina. No, a jak na stałe to zrobić to nie wiem.

Odnośnik do komentarza

10 zespołów w Ekstraklasie to spadek pewnie ok. 50% przychodów ligi. Wynikałoby to m.in. odpływu abonentów, mniejszej ilości meczów w danej kolejce, znaczącym spadku wartości marketingowej ligi. Obliczenia ekspertów z Cafe Futbol nie mają żadnych logicznych podstaw.

 

Ale zaczekaj, to abonentami C+ są ludzie z miast "posiadaczy" klubu ekstraklasowego? No nie wydaje mi się. Teraz, gdy Canal+ po przejęciu n-ki ma jeszcze LM to już tak dominuje na polskim rynku, że swobodnie może sobie żonglować liczbą zespołów w E-klasie i nic im się nie stanie. Już bardziej szkodzą im zbójeckie praktyki z abonentem byłych widzów n czy z przerzuceniem Ekstraklasy na kanał niemal niedostępny w kablówkach.

Jedynym realnym zagrożeniem jest faktycznie mniej meczów w kolejce, ale z drugiej strony mniejsza ilość zespołów w e-klasie spowoduje konkurencję wśród sponsorów chcących być kojarzonych z tymi rozgrywkami. Tak więc Twoje wyliczenie, że liga straci 50% jest przesadzone imo.

Jako mieszkaniec miasta bez klubu ekstraklasowego jest mi w sumie obojętne ile zespołów będzie w lidze. Byle poziom był wysoki, a co kolejkę był jakiś klasyk/szlagier/mecz o 6 pkt.

Odnośnik do komentarza

Jeśli zrobiłbyś 10 zespołową ligę to miałbyś w całym kraju 10 klubów, bo nie wierzę, że ktokolwiek w I-lidze by funkcjnował lepiej niż obecni I-ligowcy. Wszędzie, gdzie taki system wprowadzano to profesjonalnych klubów jest po 15 w skali kraju, bo już na drugim poziomie rozgrywkowym zdarzają się pół-amatorzy. Doprowadziłoby to do tego, że przy obecnym układzie tabeli zdegradowano by kluby pokroju Lechii czy Korony, czyli średniaków, jacy powinny znajdować się w każdej lidze.

 

Nie można patrzeć tylko na to ile mamy mocnych zespołów, bo tak jak wspomniałem dojdziemy tym tropem do dwu zespołowej ligi z 30 rundami. Jak dla mnie forsowanie czegoś takiego w kraju takim jak Polska jest przejawem kompletnego niezrozumienia przyczyn słabości naszej piłki i zasad biznesowych. To byłaby sytuacja, w której w sporej ilości regionów nie ma żadnego przedstawiciela w Ekstraklasie, co powodowałoby spadek zainteresowania produktem. Poważnie uważasz, że pojedynki Jagielloni z Zagłębiem zagwarantują taki poziom by to nadrobić?

 

Dalej - TVP. Jeśli tam udostępnisz mecze to C+ czy już nc+ w życiu nie da takiej kasy, a samo TVP jakoś nigdy nie wychylało się z dobrą ofertą by sobie prawa do E-klasy kupić. A może dać im za darmo? Absurd.

 

Ani też w takim w którym mamy choćby kilkanaście klubów na poziomie. Nie byłoby to złe wyjście "przejściowe" aby dać czas klubom na ogarnięcie. Ale z ich podejściem to nawet z obecną reformą mają problemy.

 

Zamierzasz dać im czas wyjebując ich do I-ligi. Geniusz :picard: Dla wielu zespołów spadek oznacza upadek.

Odnośnik do komentarza
Z całym szacunkiem, ale czy kluby pokroju Bełchatowa, Podbeskidzia, Ruchu czy Korony stanowią dla Ciebie 50% wartości naszej ligi?
Zaznajomiłeś się z resztą argumentów, czy tylko wybrałeś sobie 1? Poza tym liga to nie tylko Lech i Legia. Jest też 14 innych zespołów.
Poza tym takie rozwiązanie zakładałoby znaczny wzrost atrakcyjności I ligi.
I spadek atrakcyjności Eklasy.
Kwestia też np. udostępnienia spotkań w TVP. Przecież to jest olbrzymi rynek, który nie jest zupełnie wykorzystywany. Nie wierzę, że nie dałoby tego tak ogarnąć żeby kasa się wszystkim zgadzała.
Słucham? To teraz ktoś blokue TVP kupić prawa? :lol: Mniej zespołów to mniejsze wpływy. Jest to tak oczywiste, że aż trudno o tym dyskutować.

 

@Michu, ale masz zespół z Twojego regionu. Zmniejsz ligę do 10 zespołów i nie masz żadnego klubu na Pomorzu czy całej południowo-wschodniej Polsce.

Odnośnik do komentarza
Dla wielu zespołów spadek oznacza upadek.

 

To znaczy, że są źle zarządzane. Może powinniśmy zrobić 30 klubową e-klasę, żeby kluby nie upadały?

No sorki, jeśli ktoś żyje tylko z praw telewizyjnych, jego cały pomysł na zespół ogranicza się do corocznego przytulania kasy od Canal+, a do tego pewnie ze 80-90% wydaje na pensje kopiących się w czoło graczy, no to z czym do ludzi?

 

@Michu, ale masz zespół z Twojego regionu. Zmniejsz ligę do 10 zespołów i nie masz żadnego klubu na Pomorzu czy całej południowo-wschodniej Polsce.

 

No a teraz kluby z Rzeszowa, Mielca i Stalowej Woli nadają prym w ekstraklasie ;) Możemy się przerzucać argumentami - ja jestem ciekaw o ile wzrosła liczba abonentów, gdy do ekstraklasy awansowała Jagiellonia. Albo jak się kształtują wyniki oglądalności Jagiellonii na tle innych zespołów. Bo Jaga to akurat świetny przypadek klubu "z rubieży", który jest przedstawicielem swojego regionu.

Odnośnik do komentarza

Ok, to ile klubów poradziłoby sobie bez Ekstraklasy poza Legią i Lechem? Zagłębie sobie poradziło z karną degradacją, ale za nim stoi jedna z najpotężniejszych polskich firm. Nie chodzi przecież tylko o kasę z C+, gra w Ekstraklasie przyciąga jakąś tam pulę sponsorów, którzy nie są zainteresowani wspomaganiem zespołów w niższej lidze, a już na pewno nie taką kwotą jak w przypadku sponsorowania klubu z najwyższej ligi.

Odnośnik do komentarza

Zależy jaki sponsor. Nieciecza, Cracovia, Meidź Legnica, swojego czasu Kolporter Korona Kielce - grały daleeeeko na zapleczu, a ze znalezieniem sponsora nie miały kłopotu. Sytuację poprawiłoby też anulowanie ustawy o hazardzie internetowym, wtedy kluby by wybierały w sponsorach jak w ulęgałkach. Ale do tego trzeba też dorzucić jakies ograniczenia na pensje dla graczy, bo póki co to jest to samobójstwo co większość klubów robi.

Odnośnik do komentarza

Z jednej strony dobry jest socjalizm (limitacja płac), a z drugiej kapitalizm (nie masz kasy, won!)...

Poza tym z wymienionej przez Ciebie 4 tylko Cracovia i Korona grała w Eklasie. Cracovia już zdążyła spaść, a Korona nie załapały się sportowo do 10-zespołowej Eklasy.

Odnośnik do komentarza

Dałem przykłady z przekroju lat i to takie, jakie mi wpadły do głowy w ciągu chwili. Nieciecza to idzie do E-klasy od hoho lat, a Miedź ma konkretnego sponsora od lat dwóch bodaj. Cracovia spadła nie z biedy (jak powiedzmy ŁKS), tylko z "bogactwa" - za dużo pijawek obsiadło ten klub wstawiając tam przypadkowych graczy. Powiem szczerze, ze nie wiem jak finansowo wygląda teraz firma Kolporter, ale właściciel tej firmy był w polskiej piłce pozytywnym zjawiskiem. I gdyby nie "afera Wdowczyka" to mógłby kontynuować zaangażowanie finansowe w klub.

Odnośnik do komentarza

No to mamy w zasadzie tylko przykład Cracovii, bo obecnie Korona jest na garnuszku miasta. Trochę mało.

 

Czy liga będzie miała 10, 16 czy 18 zespołów i tak będą w niej 2-3 silne zespoły, średniacy i kilka słabych. Przy 10 zespołach znacząco obcinamy średniaków, nie biedaków, którzy będą zawsze. Ścinając drastycznie liczbę zespołów wcale nie zyskamy większego poziomu sportowego. Mamy produkt (ligę) taki jaki mamy i musimy go najlepiej wykorzystać. Większa część klubów żyje z otoczki Eklasy (nie mówię tylko o pieniądzach z C+) i na to nic nie poradzimy, bo taki mamy potencjał sportowy i gospodarczy. Jeśli chcemy, by kluby były lepiej zarządzane powinniśmy systematycznie zwiększać im wymogi licencyjne, a nie wyrzucać z ligi.

Odnośnik do komentarza

Pffff, ale podsumowałeś. Nieciecza i Miedź to projekty jeszcze nie ukończone, a Korona to projekt przerwany.

 

Btw, ja nie jestem fanatykiem 10 zespołów. Przykłady Szkocji czy Austrii nie napawają optymizmem, choć Szwajcarii już tak ;). Ale u nas czasem odrobinka zagrożenie powoduje, że ludzie doskonale dostosowują się do nowych warunków i wywarcie odrobinkę ciśnienia na właścicielach klubu dałoby pozytywny efekt imo.

A swoją droga, to zwiększanie wymogów licencyjnych i RESTRYKCYJNE trzymanie się ich doprowadziłoby w krótkim czasie do ligi 10-12 zespołowej ;)

Odnośnik do komentarza
Pffff, ale podsumowałeś. Nieciecza i Miedź to projekty jeszcze nie ukończone, a Korona to projekt przerwany.

Sorry Michu, ale zapytam się wprost: ile klubów jest w stanie przetrwać spadek z Eklasy? Przetrwało Zagłębie, Craxa daje radę. Inne przykłady? Nie znam.

 

A swoją droga, to zwiększanie wymogów licencyjnych i RESTRYKCYJNE trzymanie się ich doprowadziłoby w krótkim czasie do ligi 10-12 zespołowej
Moim zdaniem nie. Z chęcią bym ten pomysł przetestował w rzeczywistości :)
Odnośnik do komentarza

Jakbyś zaczął od małych wymagań to by to mogło zadziałać. Wśród biednych klubów bardzo podoba mi się Podebskidzie, które nawet w momencie zagrożenia spadkiem nie rzuciło się na starych pryków jak w przeszłości robiły inne kluby. Za to kluby chronicznie i patologicznie biedne (Widzew, Ruch (top3 w Polsce!), Polonie) wyrzuciłbym bez wahania, biorąc z I-ligowców wspomnianą Miedź, czy Zawisze.

Odnośnik do komentarza
Sorry Michu, ale zapytam się wprost: ile klubów jest w stanie przetrwać spadek z Eklasy? Przetrwało Zagłębie, Craxa daje radę. Inne przykłady? Nie znam.

 

Słąsk (III liga!!!)? Lech? Górnik? Wróciły sto razy silniejsze, bo się oczyściły z patologii. Innym się nie udało (Widzew, ŁKS) ale to nie do końca wina systemu, tylko chujowego zarządzania.

Pogoń wyszła z bodaj V ligi po upadku, GKS doturlał się do I ligi z otchłani. To nie jest tak, ze spadasz = umierasz.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...