Skocz do zawartości

Pomóżmy sobie w szkole


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Chcemy utworzyć liczby siedmiocyfrowe „ których cyfry należą do zbioru A = 1,2,3,4,5,6

a) ile takich liczb można utworzyć, jeśli cyfry mogą się powtarzać,

b) ile spośród nich ma co najmniej jedną „3„i co najmniej jedną „ 5”

c) ile liczb można utworzyć, aby żadna cyfra się nie powtarzała,

d) ile liczb można utworzyć za pomocą jednej „4” „ dwóch „5” i czterech „6”?

 

 

a) 6^7

b) 6^7-6*7*7 -> licze ilosc wszystkich liczb pomniejszona o ilosc liczb, ktore maja co najwyzej jedna 3 lub co najwyzej jedna 5

c) 0

d) czworka moze byc w liczbie na 7 sposobow, dwie piatki moga byc w liczbie na C_2_7 = 7 po 2 sposobw, a szostka moze byc w liczbie na C_4_7 = 7 po 4 sposob - iloczyn tych wartosci da ilosc liczb

Rozwazania moje

a) 6^7

b)6^7 - 4^7 (pomniejszenie, o te ktore nie maja ani 3 ani 5)

c) 0

d) 7!/(1!*2!*4!) <-- permutacje z powtorzeniami

 

moze ktos to zweryfikowac?

Odnośnik do komentarza

Co do b, to wydaje mi się, że po prostu 6^5. Tłumaczę to tak: mamy 7 cyfr, które możemy wybrać z sześcioelementowego zbioru A. Jedna z tych cyfr musi być 3, druga musi być 5. Pozostałe cyfry możemy wybrać dowolnie. Zatem 6^5. No ale sam nie jestem przekonany :D

 

Co do twojego rozwiązania jasonx, co z liczbami, które mają 3, a nie mają 5 lub odwrotnie? :>

 

A co do d, to nie analizowałem waszych rozwiązań, moje jest takie: wyobraźmy sobie 7-cyfrową liczbę złożoną z samych 6. Oczywiście istnieje 1 taka liczba. 4 możemy tam umieścić na 7 różnych sposóbów. Po umieszczeniu 4 zostaje nam 6 pozycji, na których możemy umieścić pierwszą 5. Następnie zostaje nam 5 pozycji, na ktorych musimy umieścić drugą piątkę. Zatem mamy 7*6*5 możliwości

Odnośnik do komentarza
Co do b, to wydaje mi się, że po prostu 6^5. Tłumaczę to tak: mamy 7 cyfr, które możemy wybrać z sześcioelementowego zbioru A. Jedna z tych cyfr musi być 3, druga musi być 5. Pozostałe cyfry możemy wybrać dowolnie. Zatem 6^5. No ale sam nie jestem przekonany :D

 

Co do twojego rozwiązania jasonx, co z liczbami, które mają 3, a nie mają 5 lub odwrotnie? :>

Hmm z tym, 6^5 moge sie zgodzic, ale ta jedna trojka jest na 7 sposobow, a 6 automatycznie na 6.. Wiec w ogolnym rozrachunku wyszloby chyba 7*6*6^5 :>

Odnośnik do komentarza
Chcemy utworzyć liczby siedmiocyfrowe „ których cyfry należą do zbioru A = 1,2,3,4,5,6

a) ile takich liczb można utworzyć, jeśli cyfry mogą się powtarzać,

b) ile spośród nich ma co najmniej jedną „3„i co najmniej jedną „ 5”

c) ile liczb można utworzyć, aby żadna cyfra się nie powtarzała,

d) ile liczb można utworzyć za pomocą jednej „4” „ dwóch „5” i czterech „6”?

 

a)Na pierwsze jak mniemam to 6^7

c) no tu chyba zero na chlopska logike.. Skoro jest 6 cyfr a liczby maja byc 7 cyfrowe, wiec raczej nie mozliwe, zeby nic sie nie powtorzylo smile.gif

 

Jesli ktos jest w miare kumaty w kombinatoryce, niech mi pomoze wyjasnic jak zabierac sie za te pozostale (wynik to juz kwestia wtorna, chodzi mi o metody)

EdiT: chyba mam prawidłową odpowiedź

z Permutacji raczej trzeba skorzystać

i na a gdyby była 6-cyfrowa liczba bym powiedział 2*6! ale mamy 7cyfrowy i tu jest kłopot

na inne pytanie ci nie odpowiem

Odnośnik do komentarza
O tak, wygląda na to że masz rację :)

Nie nie, mam :P Bo 7*6*6^5 to wiecej niz 6^7 czyli wszystkie mozliwosci :D

 

Ale czek dis ałt - http://img509.imageshack.us/img509/718/wsizmc0.jpg <--- moze to jest ok :>

 

:D No fakt. Co do twojego wyjaśnienia - no niby się zgadza, ale ja słabo szukam dziur w rozumowaniu :>

EDIT: tu było rozwiązanie bez sensu :P

 

Generalnie trzeba przyznać, że nie wymiatamy z tej kombinatoryki, skoro tyle się z tym mocujemy :D

Odnośnik do komentarza

spytałem mojego byłego nauczyciela od matmy. Sposób na rozwiązywanie tego zadania jest jego zdaniem prosty. Należy zastosować odpowiednią wariację z powtórzeniami. Jako że nic mi to nie mówi (jestem dopiero w 2 LO, a takie rzeczy za rok będę miał no to ci dalej nie pomogę. Ale może ktoś inteligentniejszy ode mnie, kto zna takie rzeczy pomoże, ja tylko podałem sposó

zgodnie co tu piszę na mój łebto jest 6^7

Odnośnik do komentarza

Zadania z matmy, ja juz niezbyt kojarze / pamietam, o co chodzilo, te co umialem od reki, zrobilem..

Zadania kolezanki mojej mamy, rownanka:

 

 

3.Wyznacz najmniejsza i najwieksza wartoswc funkcji f(x) = -x kwadrat + 4x +1 w przedziale <1,3>

 

4. Wyznacz , ktora z liczb x1=2 , x2= -3, x3=1 , jest pierwiastkiewm wielomianu :

W(x) = 3x kwadrat -4x-4

 

5. Wyznacz W(x) + P(x), W(x)- P(x) oraz W(x) razy P(x), jesli W(x) = x kwadrat - 4x +3 i P(x) = x kwadrat - 6x +1.

 

6. Dla jakiej wartosci parametru m wielomian W(x) = x szescian + mx kwadrat - mx +3 jest podzielny przez dwumian Q(x)= x -1.

 

9.SProwadz do postaci kanonicznej oraz iloczynowej trojmiany:

 

a) y= x kwadrat +5x +4

b) y= -(2 xkwadrat + 3x) 5x kwadrat +20 +15x

Odnośnik do komentarza

3.Wyznacz najmniejsza i najwieksza wartoswc funkcji f(x) = -x kwadrat + 4x +1 w przedziale <1,3>

 

p=-b/2a=-4/-2=2

Najwieksza wartość dla f(2)=5, najmniejsza dla f(1)=f(3)=4

 

4. Wyznacz , ktora z liczb x1=2 , x2= -3, x3=1 , jest pierwiastkiewm wielomianu :

W(x) = 3x kwadrat -4x-4

jeśli jest pierwiastkiem, to W(x)=0

W(x1)=W(2)=12-8-4=0 czyli x11 jest pierwiastkiem

W(x2)=W(-3)=27+12-4=/=0 nie jest

W(x3)=W(1)=3-4-4=/=0 nie jest

 

5. Wyznacz W(x) + P(x), W(x)- P(x) oraz W(x) razy P(x), jesli W(x) = x kwadrat - 4x +3 i P(x) = x kwadrat - 6x +1.

W(x)+P(x)=x^2-4x+3+x^2-6x+1=2x^2-10x+4

W(x)*P(x)=(x^2-4x+3)(x^2-6x+1)= (jeśli się nie pomyliłem) x^4-10x^3+4x^2-46x+3

 

6. Dla jakiej wartosci parametru m wielomian W(x) = x szescian + mx kwadrat - mx +3 jest podzielny przez dwumian Q(x)= x -1.

W(1)=0

W(1)=1+m+3=0

m=-4

 

9.SProwadz do postaci kanonicznej oraz iloczynowej trojmiany:

 

a) y= x kwadrat +5x +4

kanoniczna: a(x-p)^2+q

p=-b/2a=-5/2=-2,5

q=-delta/4a=-9/4=-2,25

a=1

y=(x+2,5)^2-2,25

iloczynowa: a(x-x1)(x-x2)

x1=-1, x2=-4

a=1

y=(x+1)(x+4)

b) y= -(2 xkwadrat + 3x) 5x kwadrat +20 +15x

jakiś duży, nie chce mi się liczyć.

Odnośnik do komentarza
y= -(2 xkwadrat + 3x)+ 5x kwadrat +20 +15x

No to banalne chyba.

y=-2x^2-3x+5x^2+20+15x=3x^2+12x+20

kanoniczna: p=-b/2a=-12/6=-2

q=f(-2)=3*4-24+20=8

a=3

y=3(x+2)^2+8

iloczynowa: nie istnieje, bo delta<0 (chyba :P)

 

Jeszcze raz wielkie dziekuje:) Wlasnie nie widzialem co zrobic z iloczynowa skoro delta ujemna.:)

Odnośnik do komentarza

Mam taką prośbę: nie byłem na wszystkich zajęciach z Exela na infie, a czeka mnie kolokwium. Mam zadania z powtórki, ale nie wszystkie umiem zrobić. :(

Mógłby ktoś napisać co i jak robić w zadaniach poniżej? Z góry wielkie dzięki.

Nie musi być dzisiaj, tak na czwartek. :)

 

Zadanie 2

Stwórz serię niestandardową zawierającą następujące elementy:

A,B,C,D,E,F (to zapewne jest proste, ale nie umiem sobie przypomnieć co tu trzeba zrobić)

Zadanie 4

Używając funkcji logicznych sprawdź, czy w komórce A1 jest wpisana wartość z przedziału <0;100>. Jezeli tak, to w komórce A2 wyświetl komunikat "OK", w przeciwnym wypadku komunikat "BŁĄD".

Zadanie 5

Przedostatnia cyfra w numerze PESEL określa płeć posiadacza (parzysta - kobieta, nieparzysta - mężczyzna). Za pomocą funkcji tekstowych oraz funkcji matematycznej MOD() przetestuj swój PESEL

Zadanie 6

Wpłacamy na fundusz co miesiąc 300zł. Oprocentowanie roczne wynosi 9,5%. Jaką kwotę otrzymamy po 10 latach?

Zadanie 11

Wstaw do arkusza 3 paski przewijania i spraw aby:

- w komórce A1 wartośc była z przedziału <-100,100>, zmiana o 1

- w komórce A2 wartośc była z przedziału <0,10>, zmiana o 0,1

- w komórce A3 wartość była z przedziału <-5,5>, zmiana o 0,01

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...