Skocz do zawartości

Update - ogólny kącik dyskusyjny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Może nie udzielam się tak jak 3-4 lata temu, jednak nadal śledzę forum przez kilka godzin dziennie i staram się być na bieżąco ze wszystkimi tematami, a przede wszystkim z dyskusją o PLU i edytorze do najnowszego FM-a.

 

Już kilka miesięcy temu pisałem Kleyowi o moim projekcie, który chciałbym zrealizować. Na razie skończyło się tylko na projekcie na papierze, jednak myślę, że jeżeli pomysł znajdzie aprobatę to mógłby być wprowadzony w życie w niedługim czasie.

 

Jak wiemy co roku wychodzi kolejna wersja FM-a i nie możemy być w 100% pewni, że pliku xml z update będą w pełni kompatybilne z nową wersją. Może dojść do sytuacji, w której należy przepisać dane od nowa. Dotyczy to nie tylko PLU, ale także wszystkich innych updatów, które po wydaniu nowej wersji trzeba będzie przepisywać lub skazać je na internetowy niebyt.

 

Zdaję sobie sprawę, że mój projekt, o którym zaraz napiszę jest trudny do wykonania i może się skończyć tylko na zapowiedziach, jednak liczę na jakąś dyskusję z nim związaną. Projektem tym miałby być edytor online działający niezależnie od wersji FM-a. Niestety, moja wiedza na temat PHP jest tylko książkowa, toteż sam nie mam umiejętności aby taki program napisać. Edytor taki byłby w jakimś stopniu kopią tego oryginalnego, jednak wzbogacony byłby on m.in. o zhierarchizowany dostęp poszczególnych twórców, możliwość komentowania poszczególnych klubów, zawodników oraz wypracowywania konsensusu, a także kilka innych usprawnień. Wiem, że są specjalne programy do pracy grupowej, np. przy pisaniu programów, jednak prosty i intuicyjny edytor online byłby na pewno milowym krokiem jeżeli chodzi o edytowanie bazy danych.

 

Zadacie na pewno pytanie o to, jak wczytać oryginalną bazę do takiego edytora. Odpowiedź jest prosta – przekonwertować ją do formatu obsługiwanego w Internecie: bazy SQL lub zyskującej zwolenników XML (jeżeli chodzi o bazy danych to doświadczenie moje jest praktycznie zerowe, więc nie oburzajcie się jakbym coś przekręcił). Napisanie programu do konwersji polegałoby albo na otwarciu bazy danych przez taki program (odpowiednie klasy, a nawet przykładowa aplikacja są na forum SI) lub symulacji kopiowania go przez człowieka (tu przydaje się świetny program AutoHotkey, którego używam do masowej edycji bazy danych FM-a).Następnie każdą zmianę w edytorze (stworzenie nowego zawodnika, edycja lub usunięcie już istniejącego) można by zapisywać w specjalnym pliku ze zmianami, coś jak robi teraz oryginalny edytor a pierwowzorem był chyba FM Scout do FM-a 2005. Oczywiście dla wszystkich „niekumanych” w tej materii (np. redaktorów stron o klubach, którzy jednak nie mają styczności z FM-em) można zrobić prosty formularz do wpisywania danych zamiast mozolnego przeczesywania tabelek i pól tekstowych.

 

No i co teraz? Przede wszystkim należałoby stworzyć grupę ludzi, którzy znają się na programowaniu oraz bazach danych, a także zwykłych fanów FM-a i updaterów. Samo napisanie takiego programu działającego na bazie danych nie trwałoby długo, a korzyści się niepoliczalne.

 

Wiem, że projekt może się nie mieć aprobaty, bo to za dużo roboty i ludzi po prostu coś takiego nie ciągnie, ale mam nadzieję, że znajdą się osoby, które chciałyby pomóc. Liczę tutaj przede wszystkim na członków PLU (dlatego tutaj postanowiłem napisać tego posta) oraz fanów FM-a, którzy mają jako-takie pojęcie o programowaniu.

Odnośnik do komentarza

@Sk8ter, rewelacyjny pomysł. Ostatecznie można by zlecić wykonanie takiego edytora jakiejś firmie, a pieniądze po prostu zebrać wśród fanów FM. Jeśli udało by się stworzyć edytor online, umożliwiający pracę zbiorową, dodatek powstałby z pewnością dużo szybciej. Ostateczna akceptacja odbywałaby się poprzez system ocen, dyskusji... Jeśli zbiórka pieniędzy zostanie zaakceptowana jestem w stanie wyłożyć trochę więcej niż zwykłą składkę.

Odnośnik do komentarza

Sk8er pomysł jest w sumie bardzo OK. to co proponuje kolega wyżej- jekert- jest super. jeśli nikt z forum by się tego nie podjął to można zlecić komuś to. jak ja to widzę? ano to iż robimy zrzutę i dajemy komuś. a na samym początku lub cały czas dostęp do tego programu by mieli tylko ci co dali cosik na tacę. a ci co nie dają mogliby tylko korzystać z tego co inni stworzą. pomysł jak najbardziej do dyskusji. proponowałbym dodatkowo otworzyć nowy temat dotyczący właśnie tego.

Odnośnik do komentarza

Co do sposobu opracowania to nie chciałbym się na razie wypowiadać. Wolałbym przeczytać opinię bardziej kumatych zaangażowanych w PLU lub research niektórych klubów. Liczę, że uda się wypracować jakieś stanowisko.

 

I pomyślcie o tym, że np. maniak futbolu afrykańskiego mógłby sobie hobbistycznie wklepywać transfery z tego kontynentu (z podaniem źródła), a odpowiednia grupa mogłaby po akceptacji i dyskusji akceptować je. Mielibyśmy wtedy najbardziej aktualną i najlepiej rozwijaną bazę na świecie.

Odnośnik do komentarza

Pomysł rozwiązałby wiele problemów przy tworzeniu updatów, ale myślę że konieczna byłaby nowa zrzutka, na grzywnę ... Henkel ma rację, nie znam się na tym, ale może jakieś wczytywanie danych z komputera użytkownika by działało? Na pewno w ten sposób naruszyłbyś licencję FMa.

Odnośnik do komentarza

Same SI udostępnia nam klasy do stworzenia własnego edytora, więc myślę, że w pewnym sensie nie kłóciłoby się to z licencją. Oczywiście należy wziąć pod uwagę licencję, jednak myślę, że możliwe jest napisanie aplikacji do pracy online zgodnie z EULA. Zawsze można wystosować odpowiednie zapytanie do samego SI.

Odnośnik do komentarza

Same SI udostępnia nam klasy do stworzenia własnego edytora, więc myślę, że w pewnym sensie nie kłóciłoby się to z licencją. Oczywiście należy wziąć pod uwagę licencję, jednak myślę, że możliwe jest napisanie aplikacji do pracy online zgodnie z EULA. Zawsze można wystosować odpowiednie zapytanie do samego SI.

Czym innym jest edytowanie bazy w domu na wlasne potrzeby (co rowna sie temu, ze sie zakupilo gre i ta baze ma), a czym innym wrzucenie tego na serwer i umozliwienie korzystania z tego wszystkim chetnym.

 

Swoja droga zawsze zastanawialo mnie jak do tego wszystkiego ma sie udostepnianie uaktualnien - w zasadzie tez ktos bierze sobie baze z FMa, modyfikuje ja i udostepnia wszystkim chetnym. Moze znaczaca roznice jest to, ze taka baze mozna "odtworzyc" tylko w FM :-k

Odnośnik do komentarza

Henkel - gdyby to było nielegalne, albo na granicy prawa to SI z pewnością usuwałoby wszelkie update'y ze swojego forum, zamiast promować je w przyklejonym temacie :) W końcu jak mówisz baza służy dobrze ich grze, i nie można jej wykorzystać inaczej niż poza samym FM-em :)

 

A update'y są w jakimś rozpoznawalnym formacie (np xml), czy nadal potrzeba gry/edytora, żeby do danych dotrzeć?

Odnośnik do komentarza

Niedawno się natknąłem na jakąś stronę (chyba o talentach) i tam był disclaimer, że są jedyną stroną, której SEGA i SI pozwoliły na wykorzystywanie bazy danych (czyli de facto na jej eksport z gry i import na www), także IMO trzeba by mieć na to pozwolenie (treść tego disclaimera z głowy przytaczam, coś podobnego tam było).

Odnośnik do komentarza

Henkel - gdyby to było nielegalne, albo na granicy prawa to SI z pewnością usuwałoby wszelkie update'y ze swojego forum, zamiast promować je w przyklejonym temacie :) W końcu jak mówisz baza służy dobrze ich grze, i nie można jej wykorzystać inaczej niż poza samym FM-em :)

 

A update'y są w jakimś rozpoznawalnym formacie (np xml), czy nadal potrzeba gry/edytora, żeby do danych dotrzeć?

 

Nieskompresowane pliki są w formacie xml, aczkolwiek struktura treści w tych plikach nie jest czytelna bez dłuższej analizy.

Odnośnik do komentarza

Niedawno się natknąłem na jakąś stronę (chyba o talentach) i tam był disclaimer, że są jedyną stroną, której SEGA i SI pozwoliły na wykorzystywanie bazy danych (czyli de facto na jej eksport z gry i import na www), także IMO trzeba by mieć na to pozwolenie (treść tego disclaimera z głowy przytaczam, coś podobnego tam było).

Jakbyś mógł sobie przypomnieć adres tej strony to byłbym wdzięczny :).

 

Nieskompresowane pliki są w formacie xml, aczkolwiek struktura treści w tych plikach nie jest czytelna bez dłuższej analizy.

Ale można mniej-więcej wywnioskować który wpis za co odpowiada.

 

Zdaję sobie sprawę, że konwersja bazy danych celem udostępnienia jej w Internecie jest bez zgody SI nielegalna, więc chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o możliwości wystosowania oficjalnej prośby o taką zgodę. Liczę, że Barton przypomni sobie adres strony :). Widzę też, że odzew jest dość nikły, ale jeszcze raz chciałbym poprosić o jakąś pomoc w rozstrzygnięciu 1) czy warto i 2) jak to osiągnąć (chodzi mi o edytor online).

 

Pod tym adresem anglojęzyczna EULA. Można tam znaleźć punkty odnoście bazy danych i edytora

Odnośnik do komentarza

http://loswonderkids.com/database/index.php

 

After speaking with Miles Jacobson, Studio Director of Sports Interactive; we've made a few amendments to the database in the best interests of the FM brand, SEGA and SI Games.

 

You can sort by PA/CA but we cannot show you the value of these statistics at this time. This is to avoid any possible copyright infringment and to stop people stealing the hard work of both companies. The database is still fully functional and will display the players in order of talent, simply without revealing their CA/PA numeric value.

 

We are not going to list the entire database of clubs and leagues either as this will void the security of this highly important information. We will however assist anyone who needs any UID's from the database - but only within reason, we won't give you the database or large chunks of data, so don't waste your time asking.

 

It's worth mentioning that we're the only site with permission to hold this database and you are not under any circumstances to clone it or any part of the database without permission from SEGA Games or SI Games. There is no database anywhere on the internet with the volume of the information we hold; should you find a database which appears similar, please contact a staff member or SI Games directly.

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Witam. Otóż mam problem z tym dodatkiem "Polska Liga Update" otóż ściągnąłem go ponieważ zapragnąłem sobie zagrać jakimś małym polskim klubikiem z jakiejś niższej ligi. Mój problem przedstawia się następująco: Otóż gdy tworze nową grę oczywiście na domyślnej bazie danych, wybieram ligi, uruchamiam grę i gra się konfiguruje i w pewnym momencie pasek stanu staje w miejscu i wyskakuje błąd. Daje screena poniżej :) Czy miał może ktoś z was taki problem ? Wiecie może jak go rozwiązać ? Proszę o odpowiedzi bo naprawdę chętnie bym sobie zagrał na tym dodatku :) Z góry dzięki :)

 

http://img200.imageshack.us/img200/4038/problemui.jpg

Odnośnik do komentarza

Tego się właśnie obawiałem. Nie wspomniałem o tym ale komp był świeżutko po formacie więc jest czyściutki. Jedna reinstalka gry już była więc nie wiem. Spróbuje jeszcze pokombinować. Jeśli rozwiąże problem dam znać bo może ktoś spotka taki sam problem jak ja. Ale dzięki za chęci :)

Odnośnik do komentarza

Spróbuj reinstalki gry, ewentualnie czyszczenie systemu w ostateczności format. Nie daję gwarancji, że to pomoże, ale skoro innym ludziom działa, to problem jest po stronie Twojego komputera.

 

Tak więc kleyo nie mogę ci przyznać racji jeśli chodzi o winę po stronie mojego kompa :) Dlaczego ? A dlatego że bez tego dodatku gra się normalnie konfiguruje i jest ok, dopiero podczas wklejenia tego pliku i próby utworzenia nowej gry wyskakuje ten nieszczęsny crash dumps. Więc wątpię aby wina leżała po stronie mojego kompa. Dla jasności próbowałem na kompie świeżutko po formacie, wyczyszczony cleanerem, próbowałem bez żadnych patchy i po wgraniu patchy. To byłby mój jedyny dodatek do gry(Polska Liga Update). Nie używam też żadnych edytorów i rożnych pierdół, które gracze używają dla ułatwienia rozgrywki. Próbowałem też instalować na różnych partycjach, patrzyłem sterowniki i inne bajery. All wydaje się być w porządku. Na razie nie mam pomysłu co mógłbym jeszcze zrobić, może wy macie jakiś pomysł ? Ale moje zasadnicze pytanie brzmi tak: Skoro nie mogę grać aktualnie na tym dodatku czy istnieją jakieś inne dobre, sprawdzone dodatki które dodają Polskie niższe ligi ? Jeśli tak prosiłbym o podanie mi ich. Pozdrawiam Tynek

Odnośnik do komentarza

Spróbuj reinstalki gry, ewentualnie czyszczenie systemu w ostateczności format. Nie daję gwarancji, że to pomoże, ale skoro innym ludziom działa, to problem jest po stronie Twojego komputera.

 

Tak więc kleyo nie mogę ci przyznać racji jeśli chodzi o winę po stronie mojego kompa :) Dlaczego ? A dlatego że bez tego dodatku gra się normalnie konfiguruje i jest ok, dopiero podczas wklejenia tego pliku i próby utworzenia nowej gry wyskakuje ten nieszczęsny crash dumps. Więc wątpię aby wina leżała po stronie mojego kompa. Dla jasności próbowałem na kompie świeżutko po formacie, wyczyszczony cleanerem, próbowałem bez żadnych patchy i po wgraniu patchy. To byłby mój jedyny dodatek do gry(Polska Liga Update). Nie używam też żadnych edytorów i rożnych pierdół, które gracze używają dla ułatwienia rozgrywki. Próbowałem też instalować na różnych partycjach, patrzyłem sterowniki i inne bajery. All wydaje się być w porządku. Na razie nie mam pomysłu co mógłbym jeszcze zrobić, może wy macie jakiś pomysł ? Ale moje zasadnicze pytanie brzmi tak: Skoro nie mogę grać aktualnie na tym dodatku czy istnieją jakieś inne dobre, sprawdzone dodatki które dodają Polskie niższe ligi ? Jeśli tak prosiłbym o podanie mi ich. Pozdrawiam Tynek

 

Na jakiej bazie danych ładowałeś dodatek ? Spróbuj na każdej - zaczynając od "Domyślna" do 11.3

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...