Skocz do zawartości

Książki - dobre, złe i średnie. Co czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

"Nieprzyjaciel Boga" - Bernard Cornwell [8/10]

The Warlord Chronicles, tom 2

 

Generalnie 7/10 i +1 za ostatnią tercję czy też kwartę książki - od momentu wysłania Derfla i Artura po Ligessaka.

Coraz bardziej irytuje postać Artura - takie skrzyżowanie Wokulskiego z legalistą ślepo przestrzegającym nawet najdurniejsze i najbardziej szkodliwe dla własnego państwa prawa. Lancelota udusiłbym gołymi rękoma - świetnie wyszła ta postać Cornwellowi.

 

Aż mnie zainteresowała historia Brytanii - dzięki tej trylogii.

Odnośnik do komentarza

Metro 2033 - warto sie za to zabierac? Czy tylko dla "fanow gatunku"?

Pewnie że warto, mnie co prawda nie przypadła za bardzo do gustu, ale sądzę że to na tyle "głośna" pozycja, że zwyczajnie warto ją znać.

Wykreowane przez autora uniwersum powoli zaczyna żyć własnym życiem, a to też chyba o czymś świadczy. :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
"Pan Mercedes" Stephen King. Kryminał to przede wszystkim gra z czytelnikiem: danie mu zagadki i elementów potrzebnych do jej rozwiązania. W powieści Kinga niczego takiego nie ma, wszystko dostajemy wyłożone na ławę. Bliżej tej powieści do thrillera ale napięcia też nie ma tu zbyt wiele. Nie ma tutaj też żadnych wątków paranormalnych, jest trochę powieści obyczajowej.

I mimo, że jest to kiepska powieść to czyta się ją zaskakująco dobrze. W sam raz na lato.

Niestety, podobno King ma napisać jeszcze dwie książki z emerytowanym detektywem Hodgesem.
Odnośnik do komentarza

"Syn" Jo Nesbo. Postanowiłem się na trochę oderwać od przygód Harrego Hole i sięgnąłem po najnowszą powieść Nesbo, nie powiązaną z cyklem.

Nesbo postanowił napisać kryminał, który jest biblijnym moralitetem - współczesną opowieścią o dobru i złu (a raczej o złu, bo dobra za wiele tu nie ma) wykorzystującą motywy biblijne. Nawiązania do Biblii są dość nachalne (poczynając od samego tytułu powieści) ale nie obrażają inteligencji czytelnika (cóż, gdy w powieści pojawia się bohater nazywający się Simon Kefas sam przez kilkanaście minut się zastanawiałem: "Kefas... skąd ja znam to nazwisko?")

Tytułowy syn to Sonny Lofthus - odsiadujący w więzieniu nie swoje wyroki. Po tym jak jego ojciec okazał się policyjnym kretem i popełnił samobójstwo Sonny stracił sens życia i przyznając się do popełnionych przez innych przestępstw zapewnia sobie spokojny żywot w więzieniu ze stałym dostępem do narkotyków. Ale pewna wiadomość o jego ojcu sprawia, że Sonny wraca do świata żywych (pozostając przy biblijnej symbolice: zmartwychwstaje). Postanawia naprawić ten świat lecz nie kieruje się bynajmniej zasadą "zło dobrem zwyciężaj".

co najważniejsze, powieść jest nadal świetnym kryminałem, z zagadkami na tylko trochę niższym poziomie niż w dotychczasowych powieściach - akcja jest emocjonująca a finał też nie rozczarowuje.

Podsumowując - bardzo emocjonująca i chyba najambitniejsza powieść Nesbo.

Odnośnik do komentarza

Planuję kupić szeroko zachwalaną Odwróconą Piramidę i zastanawiam się czy do jednej paczki nie wrzucić więcej książek, miał ktoś do czynienia z którąś z pozycji pod tym linkiem i może jakąś polecić? Niektóre książki nie są o futbolu ale nie ma chyba na tej stronie jednoznacznej kategorii. Zastanawiałem się najbardziej nad Piłkarskim Pokerem, Blaskami i cieniami futbolu oraz Meczami, które wstrząsnęły światem.

Odnośnik do komentarza

Staram się nie czytać depresyjnych rzeczy, ale cenię Normana Daviesa więc Powstanie '44.

Z innej beczki Korwin-Mikke poleca: "Jan MatłachowskiKulisy genezy Powstania Warszawskiego – tu zupełnie inne spojrzenie na przyczyny wybuchu Powstania i omówienie nieznanych dotąd relacji uczestników Powstania"

Odnośnik do komentarza

Poleci ktoś jakąś pozycję o Powstaniu Warszawskim?

"Obłęd '44"

Zychowicza w prawicowych tygodnikach czytać się nie da, jego "Pakt Ribbentrop-Beck" w moich oczach go jako historyka dyskwalifikuje, ale powyższa pozycja jest (IMO) najciekawszą ze wszystkich funkcjonujących na polskim rynku, bo nie powiela naiwnie martyrologii z innych pozycji i stara się przedstawić, jak kretyńską decyzją był rozkaz o godzinie W.

Dla osób zainteresowanych tą tematyką pozycja absolutnie obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

"Pancerne serce" Jo Nesbo. Kolejna część cyklu z Harrym Hole. Po świetnym "Pierwszym śniegu" tym razem chyba trochę słabsza powieść. Jest tu fajny klimat,:giną ludzie, którzy spędzili pewną noc w schronisku górskim, oryginalne i tajemnicze narzędzie zbrodni.

Chyba po raz pierwszy u Nesbo spotkałem się z niedokończonymi wątkami. Autor jak zwykle mnoży tropy i podejrzanych i mam wrażenie, że kilka z tych fałszywych tropów pozostawił niewyjaśnionych.

Ale tak czy inaczej powieść warta polecenia.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...