Skocz do zawartości

FM 2010


Gietz

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że zmieniłeś zdanie co do lepszego odzwierciedlenia realizmu naszej skopanej.

Zawsze miałem takie, wypowiadałem się tylko na temat zaleceń SI dla researcherów które odradzają strzelanie gdy nie ma źródeł. Jednak uważam że informacje prasowe (wklejałem wycinki z PN) albo przypuszczenia są do zastosowania gdy wpisane 0 wypacza grę. Możesz dać link do strony z dyskusją o reputacji? Ominie to kilka postów dyskusji ;)

 

Edyta mówi że mogłem nie zrozumieć cytowanego fragmentu ale dziś cięzko mi się myśli ;)

Odnośnik do komentarza
Prawie trzy godziny trwało nadzwyczajne walne zebranie w II-ligowej Lechii Zielona Góra.

 

Członków klubu oficjalnie poinformowano o długu wynoszącym 637 tysięcy złotych.

 

Dzisiejszy news z 90minut.pl, pozwala na zrozumienie skali zadłużenia w II lidze, to nie jest mowa o kilkunastu tysiącach długu (a tak mają ustawione te 5 drużyn które jakiś dług ma) ale o setkach tysięcy, te informacje (choćby przybliżone) można zebrać.

 

mam nadzieję że scali posty, jeśli nie to proszę moda

Odnośnik do komentarza
Widzę, że zmieniłeś zdanie co do lepszego odzwierciedlenia realizmu naszej skopanej.

Zawsze miałem takie, wypowiadałem się tylko na temat zaleceń SI dla researcherów które odradzają strzelanie gdy nie ma źródeł. Jednak uważam że informacje prasowe (wklejałem wycinki z PN) albo przypuszczenia są do zastosowania gdy wpisane 0 wypacza grę. Możesz dać link do strony z dyskusją o reputacji? Ominie to kilka postów dyskusji ;)

 

Edyta mówi że mogłem nie zrozumieć cytowanego fragmentu ale dziś cięzko mi się myśli ;)

 

Link

 

Podoba mi się podejście Profesora:

 

Znam całkowity budżet na wynagrodzenia, znam konkretne zarobki 2-3 najlepiej zarabiających zawodników pierwszego zespołu i orientacyjne chłopaków z MESA. Resztę zrobiłem na wyczucie i na podstawie publikacji o tym, kto najwięcej zarabia w Lechu i kto kiedy podpisywał kontrakt. Są zrobieni wszyscy piłkarze poza nowymi zakupami z zimy, nie ma zrobionych zarobków staffu poza Smudą, bo nie mam absolutnie żadnych danych. Alternatywą było 0 i pensje z kosmosu w grze.
Odnośnik do komentarza

Panowie przypominam, że z tymi finansami to wcale nie jest takie łatwe powprowadzać te dane. W zasadzie to pole "balance" edytora odpowiada za tylko stan konta. Więc nie jestem do końca przekonany jak w tamtym miejscu uwzględniać długi. W zasadzie na początku sezonu większość klubów jakoś domyka budżety i znajduje się nad kreską. Inna sprawa, że potem zaczynają wzrastać wydatki co powoduje problemy z płynnością finansową. Akurat jeśli chodzi o "mój" klub to jakoś będę musiał to rozwiązać i zastanawiam się czy np. nie ustawić jakby kredytu, ale jako wierzyciela wpisać piłkarzy i tam wpisać kwotę, którą klub zalega na pensję. Choć dawno nie miałem w rękach edytora klubowego i już sam nie pamiętam jakie tam są opcję. Natomiast również bym się przychylał do tego, żeby jednak jakoś poustawiać pensję zawodników i inne elementy finansów, aby gra stała się realniejsza. Choć z drugiej strony z tego co pamietam nie mamy możliwości ustawienia wydatków generowanych przez klub (np. koszty organizacji spotkań, wyjazdów itp.) i te dane wciąż będą losowe i teraz nie wiadomo jak gra będzie sobie z tym radzić. Jednak zgadzam się, ze coś z tymi finansami trzeba zrobić.

Odnośnik do komentarza

W zeszłym roku miałem dostęp tylko do edytora piłkarzy więc nie mam do końca wiedzy co możesz edytować ale na pewno masz dostęp do budżetu płacowego, transferowego, stanu konta i długów (kredytu). Jeżeli klub nie jest płynny finansowo to powinien mieć budżet płacowy na poziomie który dawałby mu płynnośc (chodzi o wartość przy której nie byłoby poślizgu z wypłatami w rzeczywistości, to da się ustalić po momencie gdy kłopoty się zaczęły) i ograniczony budżet transferowy oraz balans na minusie (jeżeli nie ma kredytu) albo powiększony o wartość kredytu. Stan konta który wpiszesz i tak wzrośnie po sprzedaży karnetów i wpływach od sponsorów na początku roku.

 

W takim przypadku, klub kierowany przez komputer skupi się na wyprzedaży zawodników (żeby utrzymać wydatki na pensje poniżej maksimum), będzie kupował tych którzy przyjdą za małe pieniądze (bo zarząd zablokuje wyższe transfery) i będzie łatwiejszy do przejęcia przez nowego sponsora (bo prezes łatwiej będzie negocjował). Jeśli są wątpliwości mogę poświęcić trochę czasu i przeprowadzić serię testów na zmienionej bazie 9.03.

Odnośnik do komentarza

Frekwencja w FM2010 wymaga pewnych korekt.

 

1. Frekwencja ogółem

a) są zespoły niższych lig, które nie mają określonej frekwencji a można ją wyszukać w sieci,

b) zespoły, które zostały zdegradowane powinny mieć obniżane frekwencje na sezon 2009/2010 o pewien %,

c) zespoły, które awansowały o klasę wyżej powinny mieć podwyższoną frekwencję na sezon 2009/2010 o pewien %.

 

2. Frekwencja minimalna

W większości zespołów minimum określono na podstawie najniższej frekwencji np. w Pucharze Ekstraklasy. Weźmy Lecha gdzie minimalna frekwencja to 9000 podczas gdy minimalna frekwencja w sezonie w Pucharze Ekstraklasy to 200. Tak więc różnica jest ogromna.

 

3. Frekwencja średnia

Podobnie jak wyżej.

 

Albo pod uwagę bierzemy frekwencję z Ekstraklasy, Pucharu Ekstraklasy, Pucharu Polski włącznie albo tylko z Ekstraklasy.

Nie wiem jakie są wytyczne przy określaniu frekwencji (jeśli ktoś może to proszę mi wyjaśnić) ale nie jest ona do końca dobrze odzwierciedlona w FM2009.

Odnośnik do komentarza

Gra sama obniża frekwencję w zależności od rangi rozgrywek. Frekwencja powinna być wpisana jak średnia/minimalna/najwyższa w meczach Ekstraklasy, przy czym powinien być pominięty spadek spowodowany np. remontem stadionu (gra sama redukuje pojemność na czas remontu). Nie wiem co zrobić np. z Ruchem który maksimum miałby gigantyczne przez mecz na Śląskim ale w rzeczywistości na mecze w rywalami w Chorzowie jest w stanie zebrać dużą liczbę osób więc też tak bym to wpisał. Ceny biletów też tylko z meczy ligowych.

Odnośnik do komentarza
Bo kluby zawsze sprzedają tyle karnetów, ile ma ustawiona frekwencje minimalną.

 

Skąd ten pomysł?

Pierwszy przykład z brzegu - Lech sprzedaje ponad 10 000 karnetów a frekwencja minimalna to 9000, idąc twoim tokiem rozumowania na każdym meczu Lecha byłoby ponad 12 000 ludzi, a FM po uwględnieniu rangi PE i tak dawałby na jego mecze koło 5 000 pewnie :/ Nie, nie można ustalać frekwencji wg ilości osób kupujących karnety tylko po rzeczywistej frekwencji na meczach ekstraklasy.

Odnośnik do komentarza

czy tylko mnie nie dziwi, że panowie z SI nie przewidzieli fenomenu Pucharu Ekstraklasy? frekwencja na meczach grupowych PE to mało istotny szczegół, bawiąc się minimalną frekwencją w ramach równania do PE zrobiliśmy większą krzywdę niż pożytek realizmowi w grze

Odnośnik do komentarza

Jak dla mnie priorytetem jest zrobienie porządku z Lower League. Podział na dwuworkową 2. ligę i własciwą niższą ligę. Takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie w innych krajach. No i w związku z tym zrobienie porządku z niestniejącymi klubami, które figurują w bazie. Porządek musi być.

Odnośnik do komentarza
Nie może być tak, że np. w Widzewie Robak zarabia ponad 60tys zl kiedy w rzeczywistości max w tym klubie to 30tys(i tyle dostaje) a w edytorze ma 0. Nie zapominajmy, że oprócz pensji wklepanej w edytorze fm nalicza premie więc zarobki są jeszcze wyższe.

W sieci jest dużo źródeł, na podstawie których można w miarę dobrze opracować zarobki piłkarzy a na pewno dokładniej niż silnik fma. Gdyby w każdym wątku na finanse poświecono tyle postów co na atrybuty, ca, pa to byśmy mieli sprawę załatwioną.

 

Czy wiesz ile w Widzewie zarabia Robak? Ja nie wiem. "Różne źródła" podają też w jego przypadku kwoty na poziomie 50 tyś. I coś mi się wydaje, że 30 tyś Widzew by Legii latem nie przelicytował.

Konkretne kwoty można wpisać kiedy je się zna, bądź da określić z dużym prawdopodobieństwem. Piłka Nożna od czasu do czasu robi zestawienia finansów (między innymi zarobków) w polskiej piłce i na tej podstawie + prasa lokalna podaję przedziały zarobków w zależności od reputacji klubu, ligi itp.

Profesor zrobił w Lechu super robotę (zwłaszcza, że opracowanie nawet jednego klubu ma wpływ na wszystkie inne i jest dla gry punktem odniesienia), ale nie każdy ma na tyle dobry dostęp do źródeł.

Nie możemy zrobić tak, że każdy researcher wpisze to co mu się wydaje.

 

Finanse w FM 2010 mają być mocno dopracowane. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w kolejnych wersjach bety.

Odnośnik do komentarza

Robienie finansów to jest koszmar - klub trzykrotnie zlał moje prośby o choćby orientacyjne kwoty nie dla konkretnych nazwisk, tylko dla kategorii zawodników, na szczęście Lech jest na tyle medialny, że dużo informacji przecieka do prasy. Do tego mam genialnego pomocnika od wyszukiwania takich informacji w osobie zib1125. W mniejszych klubach to po prostu niewykonalne, zwłaszcza tam, gdzie każdy grosz ukrywa się przed ZUSem i skarbówką. Ot, polskie realia.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Hmm, tutaj są różnice między pojęciem budżetu a konta. W FMie wpisujemy ilość pieniędzy na koncie na starcie rozgrywek a budżet podany w tekście można zdefiniować na wiele różnych sposobów. Np. Czarni Żagań mają dług w wysokości około 60 000 zł i w grze wpisane mają -60 000 ale budżet mają dodatni.

Odnośnik do komentarza

To budżet i stan konta czymś się różnią?

--

Może by tak zmienić status naszego kraju z rozwijający się na rozwinięty? No chyba, że SI wprowadzi taką możliwość, że te statusy mogą się zmieniać. Bez tego np. do polskiej ligi nigdy nie przejdzie żadna gwiazda, a w przyszłości mogłoby się tak stać. Jedynie kiedyś jak wygrałem kilka razy LM pod rząd to przyszedł kaka. Gwiazdy chcą też przechodzić, jeśli kraj ma status rozwijający się ale poziom ligi to 20 (sprawdzałem taką możliwość w edytorze). Może jakaś petycja do SI?

Jeszcze chciałbym coś dodać. Niech nam dadzą silnik meczowy z FM'a 07 i niech go bardziej uproszczą. Konferencje np. nie dość, że są nudne to jeszcze zabierają czas.

Odnośnik do komentarza

Lukass teoretycznie ten wskaźnik jest ekonomiczny i można się uprzeć, żeby dać developed, ale w FM ekonomii nie ma i to ma wpływ tylko na poziom piłki w naszym kraju, a jaki on jest każdy widzi. Mimo wszystko nie chciałbym, żeby Legia z Wisłą rok w rok grały w ćwierćfinale LM, bo wolę realizm. A przy zmianie zasad kwalifikacji do LM mistrz Polski w FM powinien bez problemów grać w fazie grupowej. Co do kwestii transferów gwiazd: do Polski nie chcą wrócić Krzynówek ani Lewandowski, a Ty oczekujesz, że sprowadzisz gwiazdę z zachodu? Popatrz na budżety naszych czołowych klubów (REALNE, nie w grze!) - przecież ich zwyczajnie nie stać na płacenie pensji zawodnikom takiego formatu, a co dopiero wyłożyć kasę na transfer...

Odnośnik do komentarza

Zmieniłem sobie kiedyś w edytorze status na developed, zostawiając przy tym poziom ligi po staremu i efekt był dobry. Do polskiej ligi chętnie przychodzili emeryci z zachodniej Europy, albo gracze niemieszczący się tam w składach, ale już o lepszych zawodników nie było tak łatwo. Nawet jeśli jakiś lepszy piłkarz byłby zainteresowany, to było trudno spełnić jego żądania. Myślę więc, że taki wariant byłby optymalny, bo nie zaburza równagi w grze, a daje możliwość na ewentualną zmianę stanu rzeczy w przyszłości, jeśli polskie kluby stały by się bogatsze i dobrze grały w Europie.

Odnośnik do komentarza
To budżet i stan konta czymś się różnią?

--

Może by tak zmienić status naszego kraju z rozwijający się na rozwinięty? No chyba, że SI wprowadzi taką możliwość, że te statusy mogą się zmieniać. Bez tego np. do polskiej ligi nigdy nie przejdzie żadna gwiazda, a w przyszłości mogłoby się tak stać. Jedynie kiedyś jak wygrałem kilka razy LM pod rząd to przyszedł kaka. Gwiazdy chcą też przechodzić, jeśli kraj ma status rozwijający się ale poziom ligi to 20 (sprawdzałem taką możliwość w edytorze). Może jakaś petycja do SI?

Jeszcze chciałbym coś dodać. Niech nam dadzą silnik meczowy z FM'a 07 i niech go bardziej uproszczą. Konferencje np. nie dość, że są nudne to jeszcze zabierają czas.

 

Budżet to ilość pieniędzy które klub może wydać, zakładając wpływy z biletów itp, chyba najbliżej tego są roczne wydatki w ,,Finansach'', stan konta to ilość pieniędzy które klub realnie posiada na początku sezonu i może być to wartość ujemna, w przeciwieństwie do budżetu.

 

A uważasz że nasz kraj jest rozwinięty? Ustawienie na początku statusu ,,rozwinięty'' psuje rozgrywkę a możliwość zmiany statusu (gospodarczego a nie piłkarskiego, pamiętaj o tym) i udostępnianie silnika nie należy do researchu, jest odpowiedni temat ,,przyszłość serii''.

Odnośnik do komentarza

Tak dla jasności:

 

"A developing country is a country that has low standards of democratic governments, civil service, industrialization, social programs, and/or human rights guarantees that are yet to "develop" to those met in the developed world."

 

(wiki)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...