Skocz do zawartości

Gry historyczne ze stajni Paradoxu


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No ale jak ocenisz grywalność dodatku po kilku godzinach gry?

kupiłem. Po weekendzie mogę powiedzieć że jest to najlepszy poza Old Gods dodatek do gry. Co w tym dodatku fajnego

Po pierwsze - dodatkowe 100 lat gry. Możliwość grania Awarami, czy pogańskimi jeszcze Chazarami. Ponadto Nowogród i Kijów są wolne od "zbójów z północy". Zresztą wraz z eventem o nastaniu ery wikingów można spróbować którymś z norsemanów ustalić nową dynastię na szczerym zadupiu. U mnie na sejwie Wikingowie usadowili się w Ałanii, oraz w Litwie.

Po drugie - wprowadzenie nowej mechaniki dla "plemion niecywilizowanych" (to wprowadza patch, ale dlc sprawia że wiecej jest takich państw). Szczerze się zdziwiłem gdy zobaczyłem menu rozbudowy prowincji, a jeszcze bardziej się zdziwiłem, gdy zobaczyłem opcję "adopt feudalism". Żeby nie było za łatwo, ta opcja z czasem przynosi korzyści, ale początkowo jednak osłabia nasze państwo. Z ciekawych rzeczy dla niecywilizowanych to jeszcze jest powołanie plemiennej armii (choć tą opcję należałoby zbalansować)

Po trzecie, ale nie testowane - widziałem vidsy z gry Karolem. Panowie z Paradoxu napisali świetne eventy dla tej postaci, szkoda tylko że nie objęto pakietem eventów innych postaci (choćby Wilhelma Zdobywcy (1066), wikingów z startu gry OG, etc.)

po czwarte - rywalizacja miedzy rożnymi sektami w łamach danej religii. Działa to tak, że np. jesli więcej jest iconoklastów niż "czystych ortodoksów" to zakony rycerskie są dostępne dla tych pierwszych, ponadto ich przywódcy są ikonoklastami

 

Z rzeczy niefajnych

primo - Wielki Zielony Blob w Arabii, czyli państwo Abbasydów. Nic i nikt jeszcze mu nie zaszkodziło, mimo usilnych prób wielu gameplayerów. Mogli by tez zrobić z systemem dziedziczenia wśród Arabów, bo faworyzuje on właśnie tą religię.

secundo - balans poszczególnych państw. Za mocni Słowianie, natomiast Tengryci za słabi

tercio - chyba jedyną możliwością wprowadzenia judaizmu w pogańskim kraju jest atak jakiegoś żydowskiego hosta. Bo istnieje jedno państwo (Semen w Etiopii), ale ono jest na tyle słaby, że nie jest w stanie nikogo wysłać do odległych pogan. Co do żydów, uważam że nie powinno być Żydów sefardyjskich przed Żydowskimi Chazarami, wszak ci pierwsi wywodzą się od tych drugich.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...